ss_kublai_kl07_12a ss_kublai_kl07_13

Lijeva bočna stranica je kompletno obložena spužvom dok je desna nepotpuna na onome dijelu gdje se nalaze vertikalni nosači za SSD-e. Izloacija moramo priznati radi odlično, jer je velika razlika između buke s otklopljenim stranicama nego sa zakloplejnim, a i veća nego kod nekih drugih kućišta. Kod svake ovakve izloacije neminovno je i lagano povećanje temperature unutrašnjosti, no kod KL07 se to manje osjeti zbog dobrog propuha koji stvaraju veliki 140 mm ventilatori.

ss_kublai_kl07_21

Gornju je stranicu također moguće jednostavno ukloniti rukom, nakon što smo uklonili doju. Tada dolazimo do metalnog filtera za prašinu koji nije gust kao ostala dva pa će propuštati sitnije čestice prašine, ali i do mjesta gdje je moguće pričvrstiti dodatne ventilatore ili pak 280 mm radijator vodenog hlađenja. Radijator vodenog možemo instalirati i na prednju stranu (do 360 mm), te na ispuh (120 mm). Naravno, umjesto svih 140 mm ventilatora mogu ići i 120 mm.

ss_kublai_kl07_14

Unutrašnjost prima ATX i micro-ATX ploče maksimalnih dimenzija 30.5 x 28 cm. Ipak, zbog nosača za SSD-e koji se nalaze sa stražnje strane, rupe za aranžiranje kabela su pomaknute više prema ploči pa će ih one najveće djelomično pokrivati što ćemo vidjeti kod instalacije. Inače, prorezi za aranžiranje su gumirani i dovoljno veliki za sve kabele.

ss_kublai_kl07_15 ss_kublai_kl07_16

Kućište prima grafičke kartice dužine do skoro 39 cm, te hladnjake za procesore visine do 16.3 cm (visina do spužve), ili 17.2 cm ako stisnemo spužvu. Za razliku od nekih drugih proizvođača, SilverStone ne montira u tvornici odstojnike za ploču, ali kupcu daje maticu s kojom ih je lako pričvrstiti. Osim vertikalnih proreza za aranžiranje kabela, tu je i jedan vertikalni izrez točno ispod ploče na limu koji odvaja napajanje. Tako je uz sve ostale kopčice koje se nalaze diljem kućišta, ali i velcro vezice sa stražnje strane kabele moguće vrlo uredno složiti.

Tri ventilatora koji dolaze s kućištem su promjera 140 mm, poznamo ih iz ranijih recenzija, a solidne su kvalitete i izdržljivosti. Ventilatori rade na oko 1.500 okretaja u minuti i čujni su no ne previše bučni, a stvaraju vrlo dobar propuh (93 CFM). Bilo bi dobro kada bi kućište dolazilo s kontrolerom broja okretaja za još veću tišinu rada.

ss_kublai_kl07_17

Stražnja je strana rezervirana za diskove, kabele i napajanje. Prorez za CPU nosač je dovoljno velik za sve tipove nosača i matičnih ploča, pa problema s ugradnjom kada je matična ploča već u kućištu ne bi trebalo biti. Kabeli prednjeg panela su uredno složeni i povezani velcro trakicama, koje su dovoljno dugačke i za prihvat ostatka kabela koje ćemo provlačiti prilikom instalacije računala.

ss_kublai_kl07_18 ss_kublai_kl07_19

Na dnu se nalazi kavez za tri 3.5/2.5″ diska, koji je tool less principa. Ladice su plastične s kopčama, a nosači su metalni. Desno od nosača montiramo napajanje koje može biti duljine do 200 mm ako je kavez u poziciji u kojoj je na slici, a moguće ga je pomaknuti i desno za oko 4.5 cm. Ipak, 200 mm napajanje će imati velikih problema s mjestom za kabele, jer smo isprobali naše SuperFlower Leadex Platinum 1200 i nije išlo. Na lijevoj se strani nalaze tri kaveza za 2.5″ diskove koji su orijentirani vertikalno i također su tool less principa instalacije diskova. Time je u ovo kućište moguće ugraditi do šest diskova što je sasvim solidna količina.

ss_kublai_kl07_23 ss_kublai_kl07_22

Mi smo u KL07 odlučili ugraditi veliku Gigabyteovu Z170X-Gaming G1 ploču koja je zauzela sav prostor namijenjen pločama te prekrila polovicu gumiranih proreza za aranžiranje kabela. Ipak, nekako smo se snašli i kabele uspješno pritisnuli te omogućili instalaciju ploče. Na ploči se nalazio naš i7 6700K procesor pokriven Noctua D15 hladnjakom koji je bez problema stao u kućište. Svi kabeli (i oni Antecovog EDGE 750 W napajanja), su bili dovoljno dugi a jedino nas je kabel audio konektora za prednji panel “zezao” i nije bio dovoljno dug za spajanje. Za to je pomalo kriv i smještaj konektora na ploči, te veličina ploče no SilverStone ipak nije trebao štedjeti na dužini kabela.

ss_kublai_kl07_25

Ostatak je instalacije protekao glatko, a straga se nismo pretjerano trudili s aranžiranjem jer smo nakon testa računalo ionako rastavljali. Ipak, uz više truda i nekoliko plastičnih vezica sve je moguće lako i uredno složiti.

ss_kublai_kl07_26 ss_kublai_kl07_27 ss_kublai_kl07_28

Temperature su nakon sat vremena torture bile sasvim solidnih vrijednosti i jedino što još treba dodati je donji ventilator koji bi puhao po diskovima. Nama nije trebao jer smo koristili M.2 disk kojeg je sasvim solidno hladio donji od dva ugrađena ventilatora. Buka je pri maksimalnom opterećenju bila nešto izraženija, a najviše se čula grafička kartica. Ipak, razlika između buke s otvorenim i zatvorenim kućištem je bila velika – 54 vs 49 dB.

ss_kublai_kl07_24

Kublai KL07 je vrlo zanimljivo kućište koje kvalitetom i nekim rješenjima može bez problema konkurirati najboljima u klasi. Ima velike i moćne ventilatore pa dobro hladi komponente, ima dobre filtere protiv prašine, zvučnu izolaciju, dovoljno mjesta za velike komponente te dobre mogućnosti za menadžment kabela. U kućište je moguće ugraditi i veća napajanja, a stane i šest diskova. Zamjeramo prekratak audio kabel i nedostatak ikakvog kontrolera za brzinu okretaja ventilatora. Plus je naravno i Type C konektor na prednjem panelu. S cijenom od oko 100 € u EU je i konkurentno pa ne sumnjamo kako će se dobro prodavati, jer svoje kvalitete nesumnjivo ima.