Silverstone Lascala SST-LC10M

Datum objave 04.05.2006 - Dean Narandžić

Vanjski dio

Prednja maska Silverstone Lascala SST-LC10M kućišta napravljane je od aluminija

Kao što smo najavili, isprobali smo i opisali Silverstone Lascala model M10, prostrano desktop kućište namijenjeno sklapanju tzv. HTPC (Home Theater Personal Computer) multimedijalnih računala. Kao što smo već navikli od Silverstone proizvoda, kućište karakterizira aluminijska prednja maska, no ono po čemu se ističe od konkurencije je u prvom redu ugrađeni VFD zaslon i daljinski upravljač sa pripadajućim softverom. Kao i prethodno opisano kućište i ovo je pristiglo od distributera, tvrtke ASBIS, a nabaviti ga možete u svim boljim dućanima sa informatičkom opremom po cijeni od oko 1575 kn. Na ovu cijenu ne zaboravite nadodati neki tiši model napajanja, jer kao što je to uobičajeno sa skupljim kućištima, ono nije priloženo. Prije nego burno reagirate na visoku cijenu kućišta, ne zaboravite da ono sadrži VFD zaslon sa daljinskim upravljačem koji bi sam platili cca 600-700 kn…

Konektori za priključivanje periferije i tipke za paljenje

Obzirom da je namijenjeno radu u dnevnom boravku gdje će biti izložen pogledima vlasnika i gostiju, jasno je da je dizajn od ključne važnosti. Po našem mišljenju, Silverstone je u tom segmentu napravio polovičan posao - srebrna aluminijska maska ovo kućište definitivno smješta u gornji segment tržišta, no dizajn nije ni po čemu upečatljiv. Ipak, najveći problem vidimo u dimenzijama, odnosno visini - ovo je kućište jednostavno previsoko da bi djelovalo elegantno. Zauzvrat dobivamo prostranu unutrašnjost u koju možemo ugrađivati standardne računalne komponente, no više o tome malo kasnije. Poklopac kućišta koje se skida na način uobičajen za desktop modele (odvijemo vijke na stražnjoj strani i podignemo poklopac čime oslobađamo pristup sa obje bočne i gornje strane kućišta) napravljen je od čeličnog lima koji je obojan u istu nijansu srebrne kao i prednja maska, pa zajedno tvore skladnu cjelinu.

Na zadnjoj strani vidljivi su 60-milimetarski ventilatori

Na prednjoj maski nalazimo još i set od čak četiri USB priključka, tipke za paljenje i reset, prozor za ekran i prorez za vrata optičkog pogona. Prorez za optički pogon će popuniti aluminijska pločica koju lijepimo na frontu vrata od samog pogona, a na lijevom boku prednje maske smješteni su i par audio, te jedan FireWire konektor. Stražnja strana nam ne donosi ništa neočekivano - prorezi za napajanje, konektore matične ploče i kartice, te dva ventilatora za hlađenje.

Unutrašnjost kroz brojke i slova

Kavez za diskove i usisni ventilator

Opis unutrašnjosti krenimo od broja uređaja koji možemo ugraditi, a radi se o dva 5,25" uređaja od kojih je samo jedan optički pogon dostupan izvana, te četiri 3,5" uređaja, odnosno diskova obzirom da niti jedan nije vidljiv izvana. Važno je naglasiti da se radi o uređajima uobičajenih dimenzija i da sa ovim kućištem ne treba raditi nikakve ustupke u smislu korištenja skupljih pogona namijenjenih prijenosnim računalima, na koje smo navikli prilikom nabavke komponenti za HTPC računalo. Za hlađenje se brinu tri priložena ventilatora - na prednjoj strani pronalazimo usisni 92-milimetarski ventilator koji po specifikaciji radi na 2100 rpm uz 21 dBA buke, a na stražnjoj par 60-milimetarskih koji uz 3000 rpm i 23 dBA buke izbacuju ugrijani zrak iz kućišta. Na žalost, ventilator na prednjoj strani ne puše preko diskova, a upitna je i njegova efikasnost zbog neadekvatno riješenih proreza kroz koje uvlači zrak, no to je cijena koju plaćamo dizajnu. Ne slažemo se niti sa specifikacijama za taj ventilator - nama se čini primjetno glasnijim nego je navedeno (čuli smo ga i sa slušalicama na ušima)…

Kućište sa ugrađenom matičnom pločom, diskom i optičkim pogonom

Sklapanje računala u kućište ne predstavlja problem dok god se držimo reda navedenog u foto stripu u uputama. Najveći problem nam se čini ugradnja optičkog pogona jer zahtjeva skidanje kaveza za diskove i demontažu dijela prednje maske, pri čemu se neki od vijaka prilično teško dohvatljivi… Ovisno o korištenom optičkom pogonu, moguće je da će tipka za otvaranje ladice biti neadekvatno postavljena, no radit će sa većinom uređaja. Manju zamjerku bilježimo krivim dimenzijama kaveza za diskove koji je prilikom ugradnje sa diskom potrebno napeti na vijke koje ga drže, no to nije preveliki problem.

Prilikom ugradnje optičkog pogona potrebno je odviti neke teže dostupne vijke

Bez obzira na tih par zamjerki, ugradnja prolazi brzo i lagano, završna obrada je dobra i nema opasnosti od ozljeda prilikom sklapanja, a kućište je dovoljno prostrano za ugradnju svih vrsta komponenti koje želimo. Sve komponente su pričvršćuju klasično, sa vijcima, pri čemu nam treba odvijač jer niti jedan vijak nije predviđen za korištenje bez alata. Kablovi za spajanje konektora na prednjoj maski su uredni i jasno označeni, a FireWire možemo spojiti na tipski, ali i bilo koji drugi konektor uz pomoć paralelnih odvojenih kontakata.

Ekran i softverska podrška

VFD ekran u akciji

Vjerojatno najzanimljivija komponenta kućišta je ugrađeni matrični VFD ekran. VFD dolazi od Vacuum Fluorescent Display, a za razliku od uobičajenih LCD ekrana, VFD tehnologija ne treba pozadinsko osvjetljenje, pa samim time daje puno kontrastniji i jasniji prikaz bez problema sa kutom gledanja. Uglavnom, idealan izbor za prikaz raznoraznih informacija, bilo da se radi o vremenskoj prognozi, trenutnom izvođaču i nazivu pjesme koju slušamo, vijestima sa burze ili nešto drugo… Matrica ugrađenog ekrana može prikazati šesnaest karaktera u dva reda što bi trebalo biti dovoljno za većinu primjena. Sam ekran se sa računalom povezuje putem USB konektora, no u suštini se radi o dodatnom serijskom portu koji služi kao sučelje između USB-a na računalu i samog ekrana. Pri tome uz pomoć priloženog prilagodnog kabela možemo birati da li ga želimo spojiti na USB header na matičnoj ploči ili eksterni konektor na zadnjem panelu ploče.

Daljinski upravljač ima dovoljno tipki da pokrije sve uobičajene funkcije

Uz ekran dolazi i pripadajući daljinski upravljač uobičajenih dimenzija i funkcionalnosti, a sve to u funkcionalnu cjelinu povezuje priloženi iMON upravljački softver i Soundgraph Multi-median aplikacija koja uobičajeno MS Windows računalo pretvara u HTPC. Kao i sve aplikacije ovog tipa, i ova je grafički dotjerana, a za prikaz koristi velike fontove koji će bez problema biti čitljivi na televizoru. Sama aplikacija je dosta zahtjevna i prilagođena izvođenju na novijim računalima.

Priložena Soundgraph Multi-median za vrijeme preslušavanja glazbenih sadržaja

Upravljački program za VFD je iznimno jednostavan za upotrebu (za razliku od uobičajenih programa ovog tipa), no takav pristup skriva i problem nemogućnosti prilagođavanja ekrana specifičnim potrebama korisnika. Nismo stigli provjeriti da li bi ekran radio sa 3rd party alikacijama (vjerojatno bi), što bi riješilo taj problem. Bez obzira na sve, predefinirani načini rada su odlično riješeni, a posebno hvalimo grafički ekvilizator koji radi sa baš svim aplikacijama za preslušavanje sadržaja na način da se ne veže na samu aplikaciju već izlaz iz zvučne kartice.

Zaključak (conclusion)

Adapter koji nam omogućuje spajanje VFD ekrana na USB header na matičnoj ploči

Pločica koju lijepimo na prednju masku ladice optičkog pogona

Silverstone Lascala SST-LC10M je desktop kućište uobičajenih dimenzija i težine (430x163x429mm, 8kg) uz pomoć kojeg je lako bilo koju konfiguraciju pretvoriti u HTPC računalo. Visoku cijenu donekle opravdava ugrađeni VFD zaslon i daljinski upravljač, no dizajn prednje maske bi mogao biti i bolji. Također smo pronašli i par zamjerki unutarnjoj konstrukciji, no one se na jednom sastavljanom računalu ne vide. Ovo kućište nije za svakoga, no ukoliko sklapate HTPC računalo od standardnih komponenti svakako ga uzmite u obzir prilikom kupovine.

Conclusion in english

Silverstone Lascala SST-LC10M is a desktop computer case of usual size and weight (430x163x429mm, 8kg). It will easily fit any PC configuration and turn it into fully functional HTPC. High price is in some amount justified with enclosed VFD and remote control, but we didn't particularly like the design. There are a couple of construction drawbacks, but they are not visible once we close the cover. It is not ideal choice for average computer user, but if you are assembling HTPC of standard size computer parts, you should definitely consider it while shopping.