Silverstone Raven 5 test

Datum objave 18.12.2014 - Krešimir Matanović

Silverstone Raven 5 - prvi dio

Silverstone Raven 5

Kao što smo u uvodu i napisali, Silverstoneova Raven serija je već dobro poznata među računalnim entuzijastima, još tamo od 2008. godine kada je RV01 model donio zanimljivi dizajn i unutrašnji "layout" zarotiran za 90°. Pred nama je sada, šest godina kasnije model RV05 koji donosi isti taj revolucionarni dizajn, pri čemu vrlo hrabro, u potpunosti izbacuje 5.25" ležišta i dolazi u kompaktnijoj formi. Petica dolazi u prigodno dizajniranoj kutiji, na kojoj se nalaze sve informacije zanimljive potencijalnom kupcu. Silverstone još uvijek nudi sve Raven modele, od kojih je ipak samo prvi imao najrevolucionarniji dizajn oštrih bridova, i koje, kao što ćemo vidjeti, ova petica nasljeđuje i odnosi još jedan korak dalje.

Silverstone Raven 5 Silverstone Raven 5

Raven je odlično zaštićen u debelom stiroporu i u mekoj platnenoj vreći koja ga skriva od znatiželjnih pogleda ali i štiti od eventualnih ogrebotina prilikom vađenja. Uz kućište dolazi i bundle u obliku vrlo preciznih i detaljnih uputa za instalaciju, printanih na zanimljivom papiru s reljefnim uzorkom. Uz to, dolazi i jedna mrežica, tj. filter za prašinu kojeg montiramo na ispuh napajanja, zatim dodatni gumeni podložak za optički uređaj, set vijaka i odstojnika za matičnu ploču, te nekoliko plastičnih vezica za aranžiranje i obuzdavanje kabela.

Silverstone Raven 5 Silverstone Raven 5

RV05 nasljeđuje odvažan dizajn kakav je donio RV01 i još ga malo unaprjeđuje. Vanjština je vrlo zanimljiva, oštrih bridova, puno V oblika što je i upotpunjeno ambijentalnim V svjetlom tik ispod Raven logoa na prednjoj maski. U desnom kutu točno na sredini prednje maske se nalazi prorez kroz kojeg umećemo ili vadimo optičke medije iz slot-in slim optičkog uređaja kojeg možemo ugraditi u kućište. U V obliku je i donji filter kojeg s prednje strane izvlačimo, a stražnja je strana također dizajnirana u istom stilu - barem kada je o vrhu i dnu kućišta riječ. U sredini je poprilično dosadna ravna ploha s mrežicom iza koje dolazi napajanje, tj. ventilator napajanja. Kućište je pretežno metalno (čelik), s tim da su gornja i donja strana plastične.

Silverstone Raven 5 Silverstone Raven 5

S boka, RV05 izgleda odlično, nagnuto, "spremno za napad", a dovoljno veliki plastični prozor na boku daje lijep pogled na unutrašnjost koju je stoga šteta ne osvijetliti. Gornja i donja strana su dizajnerski odvažnije, prate oštre oblike sprijeda, a na vrhu se kućišta (gdje je u ovom slučaju stražnji I/O matične ploče i izlazi iz grafičke kartice te ostalih slotova), nalazi plastični pokrov koji je također agresivnog V dizajna. Desni je bok (gledano sprijeda), malo dosadniji jer je riječ o ravnoj plohi, s tek karakterističnim plastičnim dijelovima na vrhu i na dnu. Obje bočne stranice skidamo na način da ih potežemo prema gore, sa plastičnim dijelom na vrhu koji na sebi ima i mehanizam za zaključavanje.

Silverstone Raven 5

Kada skinemo gornji pokrov (jednostavnim povlačenjem prema gore), otvara nam se pogled na za 90° rotiranu stražnju stranu, gdje se nalazi stražnji I/O, mjesto za 12 cm ispušni ventilator, sedam slotova i napajanje. Ta stražnja strana je sada zapravo gornja. Tu su i dvije prečke kojima je olakšano prenošenje kućišta, a koje su pokrivene kada je gornji poklopac na svom mjestu. Na slici se mogu uočiti i tipke za paljenje i resetiranje, a u sredini su gumom pokriveni USB i Audio konektori koje ćemo još detaljnije analizirati kasnije.

Silverstone Raven 5 - drugi dio

Silverstone Raven 5 Silverstone Raven 5

S donje se strane nalazi plastična konstrukcija koja sadrži dva velika ventilatora, izvlačivu masku, tj. filter protiv prašine i čini su sastavni dio četiri noge na kojima su gume koje sprječavaju klizanje po podlozi. Prednja je strana nagnuta i od poda je udaljena 50 mm, a stražnja se uzdiže 70 mm. Uklanjanjem filtera uočavamo velike Air Penetrator 180mm ventilatore koji usisavaju hladni zrak, te ga preko kaveza za diskove, grafičke i matične ploče podižu na vrh i izbacuju van kućišta. Ventilatori se mogu vrtjeti na brzinama od 600, 900 i 1200 okretaja u minuti, što određujemo prekidačima s unutarnje strane kućišta, a tik iznad stražnjih I/O portova matične ploče. Pri tome proizvođač navodima proizvode buku od 17, 25 i 34 dBA. Brzina ventilatora i način rada se može odrediti u BIOS-u ploče, a mi smo izmjerili vrijednosti od 38 dB pri najnižem broju okretaja, 42 pri srednjem i nešto bučnijih 48 dB pri najvišem. Već je i ovaj srednji režim rada dosta čujan, pa preporučujemo korištenje tihog profila ili fiksiranje brzine na 600 okretaja u minuti kada je sistem dovoljno tih. Ležište ventilatora umjesto ova dva može primiti i tri 120 mm ili dva 140 mm ventilatora. Umjesto ventilatora tu možemo montirati i radijator vodenog hlađenja.

Silverstone Raven 5  Silverstone Raven 5

Povlačenjem bočnih stranica prema gore otvara nam se pogled, na zapravo relativno malenu unutrašnjost kućišta. Unatoč vanjskim dimenzijama od 242 x 529 x 498 mm i zapremini od 63.8 litara (masa je 7.6 kg), unutarnji dio u koji smještamo sve komponente mjeri 400 x 310 mm (š x v),  s tim da dio zauzima i plastični kavez za dva 3.5" ili dva 2.5" diska. Mjesta za još dva 2.5" diska ima i sa stražnje strane, na tj. na nosaču na kojeg montiramo matičnu ploču. Nosač inače prima SSI-CEB, ATX i micro-ATX ploče, a ograničenje na CPU hladnjak je 162 mm. Ograničenje na grafičke i ostale kartice je 312,5 mm uz ograničenje na visinu od 166,8 mm. Plastični nosač kojeg vidimo između nosača za matičnu ploču i prednje strane računala služi za montažu slot-in optičkog uređaja, a kao što smo vidjeli na prednjoj se stranici nalazi prorez kroz kojeg optičke medije umećemo, odnosno vadimo.

Silverstone Raven 5 ss_raven_05_17

Na gornjoj se strani kućišta nalazi gumeni pokrov koji prekriva dva USB3.0 utora te dva Audio jacka. Voljeli bi vidjeti i nekakvu gumenu vezicu koja bi držala poklopac vezan uz kućište jer ga je ovako lako zametnuti ukoliko ga jednom skinemo. Power i Reset tipke koje se nalaze s lijeva, odnosno s desna su plastične no čine se kvalitetne i dugotrajne. Kao što smo u opisu prednje stranice napisali, vrlo efektno izgleda osvjetljenje u V obliku koje svijetli blijedo plavom bojom i označava aktivnost računala, a na samo se sredini nalazi i crvena LED-ica koja indicira aktivnost tvrdog diska.

Silverstone Raven 5 Silverstone Raven 5

Za slaganje konfiguracije smo odabrali potpuno novu Z97 Sabertooth Mark S koja dolazi u kamuflažno-bijeloj boji i koja je punog ATX profila. Recenzija ploče će na portalu izaći uskoro. Uz nju smo ugradili i Antecovo 750W Gold napajanje, a hladnjak koji je hladio i5-4670K procesor je bio Noctuin NH-C14 koji ne prelazi maksimalnu visinu. Jednom kada smo počeli slagati i kabele u napajanje smo shvatili kako 3.5" kavez malo smeta. Moguće ga je doduše pomaknuti u desnu stranu, no i dalje je malo nezgrapno. Ipak, pozicija tog kaveza je odlična zbog činjenice da zrak cijelo vrijeme struji preko diskova i hladi ih. Ovaj put smo odlučili poslikati kombinaciju bez grafičke kartice, no isprobali smo ugraditi veliku R9 290 i odlično se uklopila u sistem, pri čemu je imala veliku pomoć u hlađenju od strane donjih ventilatora i pozitivnog pritiska zraka kojeg oni stvaraju.

Silverstone Raven 5

Stražnja strana nam je odlično poslužila za ugradnju jednog sistemskog SSD-a (Corsair) i jednog koji je trenutno na hard testu - OCZ Vector 150. I premda ovo kućište nema izvrsno riješen menadžment kabela, njih je moguće vrlo uredno posložiti na stražnjoj strani. Mi se jasno, nismo pretjerano trudili, jer ćemo sistem nakon testa rastavljati, ali i zbog činjenice da će ovaj nered pokriti stražnja stranica. Pozitivno - kabeli u ovom dijelu kućišta protoku zraka ionako ne smetaju. Sve u svemu, slaganje računala u ovo kućište nije nikakav problem, vrlo je sve skupa jednostavno, a benefiti ovakve konfiguracije su vidljivi iz efikasnog hlađenja sistema i komponenata.

Testovi i zaključak

Testovi zagrijavanja

ss_raven_05_19  ss_raven_05_20

  Kao što smo rekli, brzinu ventilatora možemo odrediti prekidačima u samom kućištu. U prvoj poziciji oni u potpunosti miruju kada nema opterećenja, a s opterećenjem im se brzina penje na oko 500 okretaja u minuti i tada su temperature unutrašnjosti nešto više nego na prvoj slici (screenshot nam se negdje zagubio). U drugom položaju (prva slika), ventilatori se vrte na oko 900 okretaja i jasno bolje hlade komponente. Logično, najbolje, ali i ujedno dosta bučno hlađenje je na najvišem profilu gdje se bez opterećenja ventilatori vrte na oko 900 okretaja, a pod opterećenjem najčešće na oko 1100, s povremenim zaletom na maksimalnih 1200 okretaja u minuti. Kao što je s druge slike vidljivo temperature su tada najniže. no i buka je poprilično visoka sa izmjerenih oko 48 dB.   Zaključak RV05 se vraća korijenima, donosi zanimljiv dizajn i koncept originalnog RV01 i zapravo nam se iz dvotjednog druženja jako svidjelo. Nije bez mana, voljeli bi da je malo prostranije i možda mrvicu tiše na visokim okretajima, ali kao koncept i kao nešto drugačije je vrlo zanimljivo. Dizajn će možda podijeliti mišljenja, ali ovakvo kućište nipošto ne treba skrivati ispod stola, nego ga izložiti svima na pogled. Pogotovo ako su unutra zanimljive i dobro osvijetljene komponente. Ni menadžment kabela nije riješen kao kod nekih drugih kućišta, no uspjeli smo sve posložiti na način da nema opstrukcija protoku zraka. A taj protok zraka je i najvažniji u Ravenu jer je odličan i jer vrlo efikasno hladi sve komponente. Upravo zbog toga će se svidjeti overclockerima koji mogu računati na snažnu zračnu struju u kućištu uz odlično riješeno filtriranje prašine. Raven RV05 se još ne prodaje u Hrvatskoj, a u Njemačkoj mu je cijena oko 100 € što je vrlo konkurentno.