Silverstone SST-TJ03B Temjin (Black)

Datum objave 26.11.2004 - Dean Narandžić

Uvod

Silverstone SST-TJ03B Temjin

Silverstone predstavlja relativno novo ime među tvrtkama koje proizvode hardware, međutim čitateljima PC Eksperta ovaj proizvođač ne bi trebao biti nepoznat zahvaljujući testu napajanja ( koje su nam ničim izazvani poslali direktno iz tvornice) od prije jedno godinu dana. U međuvremenu je Silverstone pronašao distributera u Hrvatskoj – radi se o MSAN grupi, od kojeg smo na test dobili njihovo najveće kućište, SST-TJ03B Temjin Black. Ovo kućište nije samo najveće u ponudi Silverstona, nego ujedno i najskuplje, i to ne samo među modelima toga proizvođača. Maloprodajna cijena od 2886,15 kn za kućište bez napajanja je uspjela čak i nas iznenaditi, te zbog nje uz ovo kućište sa lakočom vežemo pojam ekskluzivno. Ukoliko se upoznamo sa ostatkom ponude ovog proizvođača, uvidjet ćemo da ovo nije slučajno, već da svi njihovi proizvodi pripadaju gornjem segmentu tržišta, kako cijenom, tako i kvalitetom. Za detalje o proizvođaču posjetite web adresu http://www.silverstonetek.com, a mi ćemo pristupiti samom testu.

Čak su i tipke napravljene od aluminija

Ovo kućište svojim dimenzijama očito nastoji impresionirati potencijalne kupce – pri tome ne mislimo toliko na visinu ili širinu (502 x 200 mm), već na dužinu (590 mm) po kojoj je sigurno najveće koje smo imali priliku testirati. Usprkos nešto većim dimenzijama, težina od 9,6 kg nije pretjerana, što možemo zahvaliti aluminiju kao materijalu izrade. Obzirom na ekskluzivni image koji prati ovo kućište, podrazumijeva se da su baš svi dijelovi kućišta napravljeni od aluminija, te da nema plastičnih dijelova koji bi kvarili ukupan dojam. Dizajn prednje maske je elegantan i minimalističan, sa svim komponentama sakrivenim iza vrata koje zatvorenima drže magneti – odlično jer ne moramo brinuti o plastičnim mehanizmima koji bi se tijekom korištenja mogli potrošiti ili slomiti. Također nam je drago primijetiti da se vrata otvaraju na desnu stranu što će odgovarati većini korisnika koji su navikli da im je računalo sa desne strane i kojima bi vrata na lijevoj strani kućišta smetala prilikom pristupa uređajima. Na donjem dijelu prednje maske se nalaze i vratašca ispod kojih se skrivaju dva audio i jedan FireWire, te čak četiri USB priključka. Na žalost, ova vratašca se ne drže pomoću magneta, već pomoću mehanizma koji nam je u nekoliko navrata nije držao poklopac u zatvorenom položaju.

Uobičajeni set konektora na prednjoj maski je ovaj put bogatiji za još dva USB priključka

Izvana

Čišćenje filtera za prašinu na jedinom ventilatoru koji upuhuje zrak neće biti problem

Kućište koje smo testirali je crne boje, no isti je model moguće nabaviti i u srebrnoj, tj. boji aluminija. Iza jednih od vrata na prednjoj maski skriveno je čak šest utora za uređaje veličine 5,25", a ugradnja 3,5" uređaja moguća je samo uz pomoć adaptera jer mjesta za ugradnju malih uređaja uopće nema. Ovo smatramo prihvatljivim kompromisom, jer su osim zastarjelog floppy diska, komponente koje možemo ugraditi u 3,5" utore vrlo rijetke, dok nam većih utora lako ponestane. U kućište je moguće ugraditi još šest diskova, što nam ukupno daje 12 mjesta za ugradnju uređaja. Na gornjoj strani kućišta nalazi se blowhole od ventilatora dimenzija 80x80 mm, a ispod donjih vrata se nalazi filter za prašinu ispred ventilatora dimenzija 120x120 mm. Na žalost ovdje moramo uputiti još jednu zamjerku – prilikom zatvaranja, za vrata zapinje tipka za paljenje računala. Ništa strašno, ali obzirom na cijenu ovog kućišta takve sitnice jednostavno nisu dopustive!

Blowhole na gornjoj strani kućišta

Stražnja strana kućišta će znalcima otkriti dosta toga o porijeklu šasije kućišta – vjerojatno dolazi sa istih proizvodnih linija kao i neki Cooler Master modeli. Ovo ponajprije zaključujemo po dizajnu ladice za ugradnju matične ploče – nismo bili u prilici isprobati, ali prilično smo sigurni da bi ju bez ikakvih preinaka mogli ugraditi u kućišta konkurentnog proizvođača. Na ladici su ugrađena dva ventilatora dimenzija 80x80 mm. Kućište nam uz mogućnost ugradnje standardnog ATX napajanja, zamjenom nosača napajanja (koji je priložen) omogućuje i ugradnju redundantnog (dvostrukog) napajanja ukoliko nam je ta mogućnost potrebna. Sve vijke je moguće koristiti bez upotrebe alata, što danas predstavlja već uobičajeni feature brand name kućišta.

Stražnja strana kućišta djeluje poznato :)

Iznutra

Prostrana unutrašnjost

Za vrijeme otvaranja kućišta pronašli smo još jednu zamjerku – bočna strana kućišta je prilično velika, a kako je napravljena od relativno tankog aluminija, ne djeluje čvrsto. Ovaj dojam se pojačava prilikom zatvaranja kućišta, kada je metalne kvačice potrebno namjestiti u za to predviđene rupe. Malo maštovitiji inženjeri bi se dosjetili profilirati rub bočne stranice kako bi dobili na strukturnoj čvrstoći, a obzirom da se bočna stranica drži uz pomoć uobičajenih vijaka sa stražnje strane i kvačica uz gornji donji rub, vidimo dosta mjesta za unaprjeđenje. Na jednom sklopljenom kućištu se srećom ne vide nikakvi problemi sa čvrstoćom konstrukcije. Prilikom ugradnje uređaja u 5,25" utore potrebno je skinuti obije bočne strane kućišta i potom odviti vijke koji drže maskicu koja pokriva utor. Zahvaljujući ladici, ugradnja matične ploče je vrlo lagana, no prvo je potrebno učvrstiti odstojnike na koje montiramo ploču pri čemu smo opet imali problema, naime da bi uvili neke od odstojnika, bili smo prisiljeni upotrijebiti veću količinu sile uz pomoć kliješta.

Odlično riješeno hlađenje diskova...

Zahvaljujući natprosječnim dimenzijama, u kućištu ima mjesta i za najveće matične ploče, bez straha da će se preklapati sa ostalim uređajima. Svi ventilatori su priloženi (tri ventilatora dimenzija 80 mm i jedan od 120 mm), a njihov raspored jamči odlično riješeno hlađenje uz uobičajenu napomenu kako bi više voljeli vidjeti ventilatore većih dimenzija. Uz kućište dolaze i solidne upute u obliku foto stripa koje će zadovoljiti većinu korisnika, uključujući i one nepismene.

…a niti procesoru neće biti vruće

Zaključak

Još jedna slika za kraj

Iako proizvođač sa ovim kućištem pokušava ponuditi više od konkurencije, činjenica je da se ne razlikuje u mnogočemu od ostalih brand name aluminijskih kućišta. Dašak ekskluzivnosti mu u prvom redu daje cijena, dok sa druge strane kvaliteta završne obrade nije bez mana. Stekli smo dojam sa proizvođaču ipak nedostaje iskustvo u proizvodnji, te da bi trebao pojačati kontrolu kvalitete. Obzirom na nedostatke i činjenicu da se ovo kućište u inozemstvu prodaje za cca 300$ (oko 2000kn ili manje) teško da možemo opravdati astronomsku cijenu. Da je prodajna cijena za pola manja, mogli bi ga preporučiti onim korisnicima kojima uobičajena aluminijska kućišta jednostavno nisu dovoljno prostrana za sve komponente koje posjeduju, ali ovako teško da možemo prepoznati ciljanu publiku - pogotovo kada postaje kućišta poput Lian Li-a PC75. Ugrađene ventilatore bi mogli bilježiti kao plus, no zbog cijene možemo samo zaključiti kako nam je žao što sa kućištem ne dolazi i neki od jačih modela Silverstone napajanja u čiju kvalitetu smo se uvjerili. Sa druge strane, ukoliko vam je cilj napraviti najskuplje računalo od dijelova dostupnih u Hrvatskoj, ovo kućište će predstavljati idealan početak. Na kraju moramo reći da nam je drago da se MSAN odlučio na uvoz većeg broja Silverstone proizvoda (uključujući i one najskuplje), ali većini korisnika preporučujemo da razmotre druge (jeftinije) modele ovog proizvođača.