Silverstone Sugo SG12 test

Datum objave 17.07.2015 - Krešimir Matanović

Sugo SG12 - prvi dio

silverstone_sg12_1

Silverstone nam je poslao jedno kućište iz svoje Sugo linije proizvoda i to naziva SG12. Riječ je o kućištu prvi put pokazanom na ovogodišnje CES-u, a predviđeno je za ugradnju microATX ploča. Dizajn je kvadratičan, uz aluminijsku frontu te plavu ručku za prenošenje pa sve skupa djeluje jako elegantno. U SG12 smo u ovom testu "ugurali" neke poprilično moćne komponente i složili pravi gamerski stroj. SG12 dolazi u relativno malenoj kutiji, na kojoj možemo vidjeti njegov dizajn i odmah odlučiti sviđa li nam se ili ne.

silverstone_sg12_2 silverstone_sg12_3

Unutar kutije je kućište dobro zaštićeno u najlon i stiro-pjenu. Uz njega dolaze i uputstva za instalaciju i korištenje koja su dovoljno jasna. Silverstone je Sugo seriju inače predstavio još 2005. godine kao standard za SFF (small form factor) kućišta. SG12 nastavlja tradiciju prvog SG01 modela, uz naravno praćenje svih modernih standarda.

silverstone_sg12_4

Vanjski dizajn ovoga kućišta je vrlo privlačan zbog upotrebe aluminija u izrade i prednje maske koja i zbog plave trake po sredini (koja je zapravo ručka za prenošenje) djeluje jako elegantno. Na gornjem dijelu se nalazi otvor za 5.25" uređaje (najčešće ODD), a u donjem dijelu fronte se nalaze tipke za paljenje i resetiranje, zatim dva USB 3.0 konektora i audio ulaz (mikrofon), odnosno izlaz (slušalice).

silverstone_sg12_5

Kućište je dimenzija 266 x 210 x 407 mm te je teško oko 5 kg. Zapremina mu je 22.7 litara. Sve osim aluminijske maske/fronte je napravljeno od čelika pa tako i stražnja strana koja otkriva i raspored unutarnjih komponenata. Napajanje ide u lijevu stranu na vrh, ploča ispod, a add-in kartice desno. Tri vijka drže trostranu "haubu" kućišta na mjestu a nju uklanjamo vrlo lako.

silverstone_sg12_6 silverstone_sg12_7

Prije nego zavirimo u unutrašnjost bacimo još pogled na različite strane vanjštine. Na vrhu se nalaze dvije rešetke za zrak ispod kojih je nosač za dva 80 mm ventilatora. Na lijevom i desnom boku su također rešetke kroz koje unutrašnjost "diše", s tim da je na desnom boku (gledano sprijeda) rešetka povećana na mjestu gdje se nalazi usisni ventilator promjera 120 mm. Na dnu se kućišta nalaze četiri nožice s gumiranim dijelom koje kućište drže čvrsto na podlozi.

silverstone_sg12_8 silverstone_sg12_9

Skidanjem haube na desnom boku uočavamo 120 mm ventilator koji ima maksimalnu brzinu vrtnje od 1200 okretaja u minuti, te dio konstrukcije koji učvršćuje kućište te služi i ako nosač za napajanje. Napajanje + ODD mogu maksimalno biti dužine 370 mm. Na lijevom boku je vidljiv kavez za diskove, nosač za ventilatore te prostor za ugradnju matične ploče.

Sugo SG12 - drugi dio

silverstone_sg12_10

Odmah iza prednje stranice nalazi se i nosač za diskove u koji stanu tri 3.5" diska. Kavez ujedno služi i kao nosač za usisni ventilator, a moguće ga je ukloniti jer ga drže samo tri vijka s donje strane. Iznad kaveza se nalazi mjesto za optiku ili neki drugi 5.25" uređaj, je jedno za 2.5" disk. Inače, mjesta za 2.5" SSD-e ili diskove ima čak devet u ovome malenom kućištu. Ladice za diskove se nalaze na plastici pa je tako smanjen i prijenos vibracija. Tako je ovo kućište pogodno i za ozbiljnija računala, kućne file servere i slično. Prozračno je i hladiti se mogu i jače komponente. Ta prozračnost doduše ima i jednu manu, prašina se lako skuplja po cijeloj unutrašnjosti. Inače čelična je konstrukcija vrlo čvrsta i kućište je pojačano uzdužnim "gredama" pa sve skupa djeluje jako masivno.

silverstone_sg12_12

U isto vrijeme kad i Sugo nam se u kućištu našla i malena uATX ASRockova X99E-ITX ploča pa smo ju logično odlučili iskoristiti za gradnju malenog "super" stroja. Na ploču smo stavili dva modula DDR4 memorije brzine 3000 MHz, zatim Samsungov SM951 256GB, i7-5820K procesor i na njega hladnjak koji dolazi uz ASRock ploču. Samo za potrebe testiranja smo ga okrenuli na način da uvlači i izvlači zrak, dok su testovi provedeni na obrnuti način od ovoga na slici. S obzirom da neki pametniji menadžment kabela nije moguć, aranžirati ih je potrebno vezicama i to na način da ne smetaju grafičkoj kartici koja tu još dolazi.

silverstone_sg12_13 silverstone_sg12_14

Iznad ploče smo ugradili Chieftecovo 750W napajanje, i kabele povezali vezicama te ih ostavili u gornjem dijelu. Povrh svega smo ugradili i Sapphireovu R9 390 karticu te pretvorili ovo u pravi mali gamerski stroj. Gradnja ovakve mašine u SG12 nije nikakav problem, a mjesta za sve ima i više no dovoljno. Inače, CPU hladnjak zbog napajanja smije biti visok tek 82 mm, dok grafička kartica može biti duga do oko 370 mm, te široka do oko 113 mm.

silverstone_sg12_15 silverstone_sg12_16

Sa stražnje je strane grafička zauzela dva od četiri raspoloživa slota, a još smo na vrh ugradili i jedan 80 mm usisni Noctuin ventilator koji koliko toliko hrani grafičku karticu hladnijim zrakom iz vana.

silverstone_sg12_17

I tako se ovo maleno SG12 kućište našlo u klinču s "paklenim" komponentama, a nismo odoljeli ni overclockirati ih. Maleni je turbinski ventilator na CPU hladnjaku poprilično bučan (oko 52 dB) i čitav stroj je dosta glasan no ionako će rijetko tko staviti ovakve komponente u SG12. Unatoč tome, temperature procesora pod opterećenjem su se dobro držale i nisu prelazile 67°C. S druge strane, iz GPU-Z-a smo saznali i kako se grafika nije zagrijavala više od 68°C što je također pohvalan rezultat. Jasno, buka je bila jako visoka, no prilikom gaminga sa glasnijim zvučnicima ili još bolje slušalicama to se ni ne čuje :D S overclockingom nismo pretjerivali, tek toliko da dignemo memoriju na 3000 MHz pri čemu je strap skočio na 125 MHz. Ipak, za takve egzibicije će ipak biti potreban nekakav učinkovitiji, a pri tome i možda malo tiši ventilator. SG12 je tako vrlo sposobno maleno kućište, koje je kvalitetno napravljeno i koje donosi sve opcije jednog većeg i skupljeg towera. Kao što smo vidjeli, prima i najveće komponente. SG12 se još ne prodaje u Hrvatskoj a i u Europi mu je teško pronaći cijenu, no očekivana cijena je oko 100 € što je sasvim pristojno za ono što nudi.