Sonos Arc Ultra recenzija
Datum objave 10.02.2025 - Krešimir Matanović
Arc Ultra
Uvod
Sonos je u listopadu prošle godine predstavio dugo očekivanog nasljednika svog Arc soundbara – Sonos Arc Ultra. Novi je to flagship soundbar između ostalog donosi tehnologiju Sound Motion, koja predstavlja značajan napredak u audio inženjerstvu. Sound Motion drastično smanjuje veličinu transduktora (pretvornika) dok pojačava bas, pa se veći i bolji zvuk sada može isporučiti i kod ovakvih manjih proizvoda. Prema proizvođaču, Arc Ultra pruža dvostruko jači bas od svog prethodnika, te 9.1.4 prostorno Dolby Atmos audio iskustvo zahvaljujući 14 ugrađenih zvučnika.
Otpakiranje
Soundbar oblik najčešće znači da je uređaj dugačak (tj. širok) i niskog profila, pa Arc Ultra dolazi u isto tako širokoj kutiji. S jedne i druge bočne stranice se nalazi plastična kopča koju moramo pomaknuti u otključani položaj, nakon čega jednostavno podižemo poklopac kutije za ručku na vrhu. Unutar kutije je soundbar smješten u meku vreću i položen na kartonsko ležište, te je tako jako dobro zaštićen.
Uz soundbar, u manjoj kutiji koja se nalazi ispod njega dolaze i dodaci kao što su bijeli kabel napajanja te HDMI kabel. Tu su i knjižice s uputstvima, te informacijama o proizvodu. Sonos je kao što znamo poznat po jednostavnosti upotrebe i dodavanje ovoga soundbara u postojeći ekosustav zvučnika je stvarno lako. To vrijedi i kada nemate sustav, i ovo vam je prvi njihov zvučnik. Moguće ga je koristiti i bez aplikacije i dodavanja u sustav jer direktno preko HDMI Arc-a radi s TV-om, uključuje se s TV-m, te gasi. Naravno, za pune funkcionalnosti je potrebno ipak instalirati Sonos aplikaciju.
Opis
Originalni Sonosov Arc soundbar je predstavljen još tamo 2020. godine i ubrzo je postao popularan među ljubiteljima ove marke i njihovog odličnog ekosistema zvučnika za dom i prirodu. Mi smo ga testirali tek prošlog ljeta, u sklopu testiranja funkcije TV Audio Swap kojom je moguće bežično prebaciti zvuk sa soundbara na Ace slušalice. Zbog svega toga su nam i dojmovi tog soundbara još uvijek friški, pa ćemo se moći osvrnuti i na razlike između njega i ovog novog Arc Ultra modela, te donijeti zaključak isplati li se nadogradnja ako već posjedujete stariji.
Sa strane dizajna se ništa značajno nije mijenjalo. Arc Ultra je upakiran u ovalno plastično kućište kao i njegov prethodnik, a dolazi u bijeloj boji kakvu smo imali na testu, te crnoj. Razlika je što je Ultra potpuno bijel, dok je prethodnik imao crnu stražnju ploču i crne kabele. Kao i ranije, Arc Ultra karakterizira zaobljeno, valjkasto, mrežno kućište koje je takvo sa svrhom – propuštanje zvuka iz njegovih 14 zvučnika. Dimenzije su 1.178 milimetara (širina), 75 milimetara (visina) i 110,6 milimetara (dubina). Masa mu je 5,9 kilograma pa je tako malo lakši, malo niži i malo plići od prethodnika, dok mu je dužina povećana za 36 milimetara. Kao i prethodnik, može stajati na ravnoj podlozi, ili pak biti obješen na zid uz pomoć nosača i M5 x 0,8 mm navoja na stražnjoj ravnoj strani.
Za razliku od prethodnika koji je imao 11 zvučnika, Arc Ultra ih ima 14! Osim što ih je više, potpuno su drugačijih karakteristika i mogućnosti, a tu je i nova Sound Motion tehnologija koja smanjuje veličinu woofera, a poduplava snagu basa. U Arc Ultra soundbaru se nalazi sedam nagnutih silk-dome visokotonaca od čega dva “ispaljuju” zvuk u vis (height kanali za prostorni zvuk), šest srednjetonaca koji osiguravaju vjerne srednje frekvencije zvuka, te jedan niskotonac dvostruke membrane kompaktnih dimenzija sa Sound Motion tehnologijom za snažan bas.
Tu je i petnaest Class-D pojačala precizno podešenih prema akustičnoj arhitekturi soundbara. Mreža far-field mikrofona koriste beamforming i multi-kanalni echo kako bi precizno hvatali glasove za kontrolu, ali i odradili Trueplay podešavanje prema prostoriji u kojoj se zvučnik nalazi. Sve ovo omogućava 9.1.4 prostorno audio iskustvo s Dolby Atmos podrškom.
Osim preko aplikacije, daljinskog upravljača TV-a i glasovno, osnovnim funkcijama se može upravljati i putem touch tipaka na vrhu uređaja – kao i kod drugih Sonos zvučnika. Tipke koristimo za Play, Pause, Skip, Replay, glasnoću zvuka, isključivanje glasovnog asistenta i mikrofona, grupiranje Sonos proizvoda te njihovo uklanjanje iz grupe. Na zvučniku se nalazi i LED-ica koja može signalizirati normalnu funkciju (vezu), aktivaciju mikrofona, mute status i neke greške. Posljednja slika prikazuje da “fit and finish” nisu baš sjajni pri rubovima uređaja jer spoj plastike nije savršen. Očito tu sama dužina plastike igra ulogu, no to nije nešto što će te primjećivati stalno jer je na dnu uređaja.
Straga je raspored ponešto drugačiji nego ranije no tu se i dalje nalazi RJ45 port, tipka za povezivanje i prekidač za isključivanje mikrofona u sredini, dok su desno i lijevo od njih ulazi za napojni kabel te HDMI port. Uređaj podržava HDMI eARC/ARC, a ako želite preko Sonosovog optičkog adaptera možete soundbar povezati i na optički port vašeg TV-a. Optički se adapter kupuje zasebno. Arc podržava WiFi 6, tj. 2,4 i 5 GHz pojaseve te 802.11ax protokol, što je velika nadogradnja u odnosu na “802.11n” kod starog modela. Svakako treba spomenuti i podršku za Bluetooth 5.3 koja omogućava stream muzike i drugog audio sadržaja s vaših uređaja, što nije bio slučaj kod prethodnika.
I SoC je znatno unaprijeđen u odnosu na prethodnika, pa Arc Ultra pokreće četverojezgreni A-55 (Arm) procesor koji radi na 1,9 GHz, a ima i 2 GB SDRAM-a, kao i 8 GB NAND-a. Podržava Apple Air Play 2 (iOS 11.4 i noviji), kao i Sonos Voice Control, te Amazonovu Alexu. Stražnja je strana ravna, ima proreze za cirkulaciju zraka, a uređaj se ne zagrijava pretjerano tijekom rada.
Aplikacija
Mnogi su se žalili na prošlogodišnji redizajn Sonosove aplikaciju koja je bila samo uljepšana i znatno okljaštrena verzija stare, a Sonos je obećao po malo ju nadograditi i starim funkcionalnostima. To su s vremenom i napravili. Sad su tu negdje kao prije redizajna, fale još neke funkcionalnosti, no većinu su ih ipak vratili ili unaprijedili. Arc Ultra nudi različite funkcionalnosti preko aplikacije kao što su TruePlay (podešavanje zvuka prema prostoriji), Equalizer, podešavanje visine zvuka (u plus i minus u ovisnosti kako ste ga instalirali – da, može i iznad TV-a), uključenje Spatial Musica, određivanje maksimalne granice jačine zvuka i poboljšavanje govora u nekoliko stupnjeva, zatim Noćni mod koji eliminira izrazito glasne zvukove.
U Home Theater dijelu se uz neke od nabrojanih funkcija nude i poznate kao što su TV Autoplay, Ungroup on Autoplay opcije, zatim TV Dialog Sync, Group Audio Delay, te IR funkcionalnosti. Moguće je kao što smo napisali dodati glasovnog asistenta, uključiti ili isključiti statusnu LED-icu te touch kontroler. Sve u svemu, aplikacija radi jako dobro i nikakvih problema tijekom korištenja nismo imali.
Performanse
Zvuk koji dopire iz Arc Ultra soundbara je vrlo moćan i jak, te odlično ispunjava i veću prostoriju i to u u svim smjerovima. Bas je znatno unaprijeđen u odnosu na prethodnika, i to se itekako osjeti. Ipak, bas nema one snage kao kad imate zasebno rješenje, pa je i dalje preporuka nabaviti paralelno lansirani Sub 4 (ili koristiti neki od starijih Subova iz Sonosa) kako bi s te strane bili u potpunosti zadovoljni.
Mi smo nekoliko tjedana koristili isključivo Arc Ultra i zapravo bili sasvim zadovoljni performansama i visokih i srednjih i niskih tonova. Spatial Audio radi jako dobro, baš kao i Dolby Atmos sadržaj. Lako je prepoznati odvojene kanale i uživati u sadržaju streaming servisa i filmova, te serija koje ih nude. Koristili smo ga uz OLED TV i s Dolby Vision, HDR sadržajem te Dolby Atmosom stvarno odlazak u kino postaje nepotreban. Jako nam se svidjela i Speech Enhancement opcija koja stvarno pojačava govor i čini ga čišćim.
I funkcija TV Audio Swap radi izvrsno, a može ga se koristiti i bez aplikacije dugim pritiskom na metalni rocker na samim slušalicama (Content Key). Navečer tako možete birati želite li Night Sound opciju koja priguši specijalne efekte kako ne bi smetali usnulim sustanarima ili pak koristiti Ace slušalice uz pomoć kojih samo vi uživate u sadržaju. Uz to, Arc Ultra možete sada koristiti i kao Bluetooth zvučnik, što je s obzirom na njegovu snagu sjajno.
Zaključak
Arc Ultra je znatno unaprijeđen u odnosu na prethodnika i sada drži korak s najmoćnijim soundbarima na tržištu. Unaprijeđeno je apsolutno sve. Od povećanja broja zvučnika, interne arhitekture zvukovoda koji zvuk prenose u stranu i prema stropu, preko hardvera (SoC-a i WiFi-a), dodavanja Bluetootha, pa do softverske podrške. Sound Motion tehnologija je donijela dublji i moćniji bas, koji će sada zadovoljiti širu publiku, no i dalje fali ona dubina koju samo fizički veći zvučnik može dati. I zato uz Arc Ultra za potpuno uživanje ipak treba kupiti i Sub 4 ili koristiti neki od starijih modela koji možda već imate.
Mi smo ga aktivno koristili dva tjedna i bili zadovoljni u svakom slučaju pa čak i basom. Bilo da je riječ o Dolby Atmos sadržaju na Youtubeu ili nekom od streaming servisa, užitak je na visokom nivou i blizak kino doživljaju. Jako nam se svidio i Night Sound, baš kao i prebacivanje zvuka s njega na Ace slušalice kada smo bez ustručavanja mogli uživati u punom zvuku odličnih slušalica, a da pri tom nismo smetali drugima. Cijena Sonosovog Arc Ultra soundbara u hrvatskim dućanima je oko 1.050 € što i nije puno više od preporučenih 999 €.
Sonos Arc Ultra | |||
Pozitivno + | Dizajn, čist i moćan zvuk (Spatial Audio, Dolyb Atmos), jako dobar bas, odlična razina detalja u zvuku, Bluetooth podrška, True Play podešavanje prema sobi, touch kontrole, lako proširiv Sonos ekosustav. | ||
Negativno - | Plastični spojevi na krajevima nisu sjajni, nema HDMI passthrough. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Sonos |

Forum
Objavljeno prije 24 minute
AMD Radeon RX 9000 series (Navi RDNA4) Objavljeno prije 25 minuta
Epic GamesObjavljeno prije 29 minuta
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 42 minute
AutomobiliObjavljeno prije 44 minute
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Novosti
Tehnologija za bolji san: što sve postoji i što vrijedi isprobati?
Za neke od nas, dobar san je poput luksuza – stalno ga želimo, ali ga ne možemo uvijek dobiti. A kvalitetan san nije samo "lijepo imati" – on je ključan za zdravlje, raspoloženje i energiju kroz dan Ali ako vam je teško zaspati, niste jedin... Pročitaj više
Hrpa mladih opet nosi žičane slušalice? A zar bežične nisu totalno kul? Novo istraživanje otkriva pravo stanje na tržištu
U zadnje vrijeme internet bruja o jednom neobičnom trendu — sve više mladih odustaje od pravih bežičnih slušalica i vraća se starim dobrim žičanima. Iako su prave bežične slušalice godinama bile ogroman hit, čini se da retro ponovno osvaja... Pročitaj više
Ventilator puše, ali nije vam hladno? Ne žurite odmah kupiti novi – možda je samo prljav!
Ljeti su ventilatori spas! Bilo da ih koristite samostalno ili uz klimu, mogu ti ozbiljno uštedjeti na struji. No, ako tvoj ventilator puše, a vi se i dalje kuhate – ne znači odmah da je za baciti. Vrlo je moguće da je samo pun prašine! Mal... Pročitaj više
Kako su Google, OpenAI, Adobe i druge velike tech firme zaronile u svijet AI video generacije
U samo pola godine na tržištu su se pojavili brojni moćni alati — poput Veo 3, Sora, Firefly, Runway Gen-3, Pika Labs i još neki. Svaki od njih ima svoj stil i specifične situacije u kojima najbolje funkcionira. U ovom ćemo tekstu baciti ok... Pročitaj više
DXOMARK 6.0: Novi testovi za mobilne kamere — realniji nego ikad
DXOMARK je krajem lipnja predstavio šestu verziju svog testnog protokola za kamere na pametnim telefonima, i to s razlogom: testovi su sada još bliži stvarnom korisničkom iskustvu. Uz novu strukturu bodovanja i dodatne kriterije, sve se viš... Pročitaj više
Sve novosti