Uvod i otpakiranje

Krajem prošle godine je Sonos paralelno s
Arc Ultra soundbarom predstavio i svoj novi Sub 4 subwoofer zvučnik. Do sad se nismo imali prilike poigrati i s njim, no i tu grešku upravo ispravljamo. Prije nekoliko tjedana smo ga uparili s Arc Ultra i testirali ga u svim mogućim uvjetima. Sub 4 dolazi s nešto redizajniranim unutrašnjim komponentama u odnosu na Sub 3, a svrha mu je jasno nadopuniti bogatstvo zvuka soundbara s moćnim niskim tonovima.

Sub 4 dolazi u standardnom pakiranju za Sonos, tj. smeđoj kutiji s grafikama koje prikazuju proizvod. Sub 4 je glomazan i težak pa ga je bilo potrebno dobro osigurati za transport, i za to služi debeli stiropor u kojeg je položen s donje i gornje strane. U kutiji osim Suba 4, nalaze se i informacije o proizvodu, listić s uputama za korištenje i napojni kabel. Sonos je kao što znamo poznat po jednostavnosti upotrebe i dodavanje ovoga soundbara u postojeći ekosustav zvučnika je stvarno lako čak i bez aplikacije. Jamstvo na Sub 4 je 24 mjeseca.
Opis

Sub 4 je vanjskim dizajnom vrlo sličan modelu kojeg zamjenjuje - Subu 3, a razlika je u unutrašnjim komponentama. Izvana, možete birati želite li mat crnu ili ovakvu mat bijelu izvedbu i to je to (Sub 3 je bio sjajan). Sub 4 je napravljen od vrlo kvalitetne plastike a kvaliteta sklapanja je na visokom nivou, uz ipak vidljive zazore među panelima, tj. bočnim stranicama. Kućište je od jednog komada koji omeđuje prednju, stražnju, donju i gornju stranu, a onda su dvije veće bočne stranice te koje zatvaraju unutrašnje komponente. Dva su zvučnika u Subu 4, okrenuti jedan prema drugom i smješteni u sredini uređaja, a tu je i prorez omeđen crnom plastikom kroz koji izlazi zvuk.

Sub obitelj proizvoda, pa tako i četvorka, karakteristična je po tome što se može orijentirati ili u ovakvom uspravnom položaju kao na slici iznad, ili u polegnutom položaju tako da korisnik nije ograničen samo jednim položajem. S obzirom na to da je bežičan, to znači da ga možete smjestiti i bilo gdje u prostoriji, a jedino morate brinuti u napojnom kabelu koji je dužine dva metra. Uz to, akustička arhitektura zvučnika stvara efekt poništavanja zvučne sile što praktički u potpunosti eliminira distorziju. Sonosovi Subovi su dugo na tržištu, prvi je predstavljen još tamo 2012. godine i do sad je ta tehnologija već solidno ispolirana, kao i dizajn.

Sub 4 je dizajniran tako da dodavanjem u ekosustav preuzima reprodukciju niskih tonova te tako ostavlja prostor drugim zvučnicima da preciznije i čišće reproduciraju srednje i visoke tonove, što jasno diže cjelokupno iskustvo slušanja na višu razinu. Ti drugi zvučnici koji su kompatibilni sa Subom 4 su Arc Ultra, Arc, Beam (Gen 1 i Gen 2), Ray, Five, Era 300 i Era 100, a najveća snaga Sonosa je kao i uvijek iznimno laka integracija svega u jedan sustav. Trueplay podešavanje je i dalje tu, i premda je inicijalno s izdavanjem ovog zvučnika bilo određenih problema, sada je to riješeno. Trueplay opcija naime optimizira zvuk prema prostoru u kojem se zvučnici nalaze te poboljšava zvučno iskustvo, čak i ako Sub 4 stavite blizu zida, polegnutog ili ispod sjedeće garniture. Sub 4 će zahtijevati solidnu količinu prostora jer su mu dimenzije 389 x 402 x 158 milimetara, uz masu od 11,79 kilograma.

S prednje se strane nalazi Join ili Pridruži tipka, iznad koje je statusna LED-ica. Uz pomoć ove tipke Sub 4 možemo jednostavno spojiti u kućni Sonos ekosustav i bez aplikacije. Naravno, svakako preporučujemo korištenje aplikacije jer u njoj možemo podesiti detalje poput snage bassa ili pak isključiti statusnu LED-icu koja jako svijetli što može biti problem noću. Povezivanje Suba 4 je vrlo jednostavno, kao uostalom i cijelog Sonos ekosustava, a može se odraditi fizički, pritiskom na tipku, ili putem softvera. Sonos se malo tražio u zadnje vrijeme s aplikacijom, no uspjeli su ju posložiti da barem približno jednako radi kao i ranije. Sub 4 se unutar aplikacije hijerarhijski pridodaje soundbaru ili glavnom zvučniku kojeg koristite i praktički ni ne nudi previše podešavanja, jer mu to u konačnici ni ne treba.

S donje zvučnika se nalaze četiri gumirane nožice koje zvučnik čvrsto drže na podlozi, a i malo ga odižu kako bi napojni te eventualno ethernet kabel mogli provesti na stranu koju želimo. Tu se nalazi i utor u kojem su utičnica za napojni kabel te RJ45 utičnica. Sub 4 podržava gigabitnu ethernet vezu, za žičano spajanje na router, no naravno većina korisnika će ipak koristiti WiFi. Za tu svrhu je podržan 802.11ax standard (WiFi 6) i to dual band - 2,4 i 5 GHz. Prijem signala je jako dobar i sve radi kako treba. Sub 4 pogoni četverojezgreni A55 ARM procesor koji radi na 1,9 GHz, a od pomoći su mu 512 MB DDR4 memorije te 4 GB eMMC skladišne. AC/DC ispravljač je u uređaju, a napon može varirati od 100 do 240 V (50 ili 60 Hz).

Sub 4 je opremljen dvama 5 x 8-inčnim eliptičnim wooferima okrenutim jedan prema drugom, a već smo spomenuli da ovakva orijentacija eliminira distorzije. Svaki woofer ima svoje pojačalo D klase koje je ugođeno prema njegovoj jedinstvenoj arhitekturi. Frekvencijski odziv je već od 25 Hz prema tvorničkim podacima a izvedba je prema našim iskustvima duboka i precizna. Sonos je unutrašnjost Suba 4 dosta promijenio u odnosu na prethodnika i to će se svakako osjetiti na zvuku.

Orijentacija zvučnika je identična, kao i njihove dimenzije, no bass-reflex cijevi su znatno skraćene i redizajnirane, te postavljene nešto drugačije u odnosu na prethodnika. Osim toga, WiFi je doživio nadogradnju, malo je moćniji SoC, više je memorije i to je manje više to. Drugim riječima, ako već posjedujete Sub 3, možda vam se nadogradnja ni ne isplati. No, to je ionako sve individualno, pa je možda najbolje da ih direktno usporedite.
Dojmovi korištenja

Mi smo za potrebe testiranja Sub 4 dodali k našem trajnom gostu
Arcu Ultra i dva tjedna istraživali razne audio sadržaje te formirali mišljenje. Arc Ultra već proizvodi sasvim dobre basseve sam po sebi i zadovoljit će veliku većinu korisnika. Ipak, postoje oni koji žele više, tj. moćnije, dublje i čišće basseve i upravo za njih je Sub 4 i stvoren (i općenito Sub obitelj). Ako imate neki od Sonosovih zvučnika i osjećate da vam nešto fali, onda svakako isprobajte Sub. Dodat će izvrsne niske tonove zvuku, u bilo kojem audio sadržaju, a pogotovo kod blockbuster filmova gdje će te imati osjećaj da ste ušli u kino dvoranu. Dobro, ne baš tako, ali vrlo slično. Već ionako jako dobroj izvedbi samog Arc Ultra, dodaje moćne i čiste basseve, te bez distorzije. I glazbu će te doživjeti na potpuno drugačiji način, pogotovo onu bogatu niskim tonovima, no ovo nisu zvučnici za savršeno audiofilsko iskustvo slušanja glazbe, više su orijentirani prema sadržajima za kućno kino.
Aplikacija

Kao što smo već spomenuli, Sonos se malo trznuo i vratio korisnicima neke stare značajke u aplikaciju, te ju općenito malo popravio. Sub 4 se automatski pridružuje Arc Ultra soundbaru i kontrole se vrše unutar toga podmenija. Savjetujemo vam svakako pokretanje Trueplaya koji će podesiti zvuk prema konfiguraciji vaše prostorije, što će te i osjetiti. Odmah po lansiranju, Trueplay nije dobro radio i malo bi prigušio basseve, no to je sada sređeno. I dalje on daje prednost srednjim tonovima, no ne toliko kao ranije. Subu možete mijenjati fazu, što znači da možete promijeniti
vremensku razliku između zvučnih valova niske frekvencije iz subwoofera i zvučnih valova visoke frekvencije iz soundbara ili zvučnika. Podešavanje faze mijenja mjesto gdje zvučni val počinje, što utječe na to kako se različite frekvencije spajaju i kako ih čujete. Ovo je individualno, pa se naravno svatko za sebe mora poigrati, s tim da ova opcija nije dostupna kad je Trueplay aktivan. Uz to, ono što će mnoge ipak najviše zanimati je podešavanje jačine koja varira od -15 do +15. Prema našem iskustvu, +5 je sasvim dovoljno, jer nas je u nekim scenama filmova ili glazbe na većim nivoima smetao prejaki bass.
Zaključak

Nakon dva tjedna svakodnevnog korištenja i uživanja u sadržaju možemo zaključiti kako Sub 4 znatno doprinosi boljem zvučnom iskustvu, dodaje bogate bassove koje čujete ali i osjetite. Osjetit će te svaku eksploziju u filmu ili grmljavinu na potpuno drugačiji način, baš kao i svaki niski ton u pjesmi. Ipak, Sub 4 (ili općenito subwoofer) nije za svakoga. Ako vam smetaju niske frekvencije i zvučni valovi koje osjetite, zadržite se samo na Arcu Ultra koji će vam omogućiti i više nego dobro zvučno iskustvo uz također sasvim solidne basseve. No, ako ste od onih koji vole bogatije iskustvo, vole osjetiti te niske frekvencije, onda svakako trk po Sub 4 jer donosi taj dodatni "udar" bassa koji tražite. Cijena je visoka i trenutno se kreće oko 940 € u hrvatskim dućanima. Ako kupujete Arc Ultra i Sub 4 to znači da morate izdvojiti blizu 1.900 €! Dodajte tome još eventualno još jedan Sub 4 (da, Sonos preporučuje dva), pa dva Era zvučnika u pozadinu i od cifre zaboli glava. Sonosovi proizvodi nikad nisu bili jeftini, ali pravi ljubitelji znaju što kupuju i dobivaju, te ih cijena nikad nije spriječila u tome.