Sony MFM-HT95 i SDM-HS95P – kvaliteta uz kompromise

Datum objave 25.05.2005 - Denis Arunović

Uvod i MFM-HT95

Sony je svima poznat proizvođač elektroničkih uređaja čiji se spektar proizvoda proteže od audiokaseta do profesionalnih sistema za opremanje studija. Jedna od grana elektronike u kojoj ovaj proizvođač briljira je dizajn i proizvodnja zaslona, bilo da je riječ o televizorima ili monitora bilo koje vrste. Što se tiče proizvodnje LCD monitora, Sony je prilično poznat sa svojom tehnologijom X-Black (sličnu tehnologiju koriste i neki drugi proizvođači, ali pod drugim imenom). X-Black LCD monitori na površini LCD matrice imaju poseban glatki premaz koji u kombinaciji sa posebnim fluorescentnim lampama koje su iza zaslona postavljene u obliku slova X omogućavaju bolje osvijetljenje i kontrast zaslona, bolju definiciju boja te širi kut vidljivosti. Oba Sonyeva monitora opisana u ovom tekstu koriste tehnologiju X-Black te samim tim spadaju u gornju kategoriju Sonyeve ponude.

MFM-HT95 je jedan LCD monitor prilično velik i težak

Krenut ćemo od skupljeg modela, multi-funkcijskog LCD monitor MFM-HT95. Riječ o pravoj mrcini od LCD koji sa svojom masom od 7,8 kg i velikim osjetljivim ekranom traži mnogo pažnje pri rukovanju. Glavna značajka ovog monitora je to na njega osim računala možete priključiti TV kabel (uređaj ima ugrađen TV tuner) ili bilo koji drugi klasični izvor video signala poput video kamere. S obzirom na veličinu zaslona, ovaj se monitor može pohvaliti i kompatibilnošću sa HDTV standardom, ali to nama u Hrvatskoj ne znači mnogo budući da nemamo digitalnu (HDTV) televiziju niti još koristimo nove generacije optičkih medija poput Bluraya ili HD-DVD-a. Dotični su inače primarno namijenjeni pohrani filmova u HD kvaliteti odnosno visokoj rezoluciji.

Vojska kabela koja stiže sa monitorom

Sa monitorom u paketu stiže hrpa kabela. Osim DVI i analognog VGA kabela za spajanje monitora na računalo, tu su i kabela za napajanje monitora, produžni koaksijalni kabel za dovođenje TV signala na monitor, SCART kabel/konverter te stereo kabel za spajanje monitora sa zvučnu karticu računala. Nama se posebno svidjela shema sa produžnim kabelom za TV signal. Dotični je izrađen vrlo kvalitetno, tanak je i dovoljno dug te svojom bojom odlično pristaje uz ostale kabele koje priključeujemo na monitor.

Daljinac izgleda kao da je ukraden sa pravog TV prijemnika

Naravno, kakav bi to "televizor" bio da s njim ne dolazi daljinski upravljač. Daljinac je izrađen u najboljoj Sonyevoj maniri pa izgleda kao da ga je neko "popalio" sa pravog televizora. Napaja se iz dvije AAA baterije koje dolaze isporučene u paketu sa monitorom, a osim klasičnog mijenjanja programa, podešavanja glasnoće, slike i pristupa teletextu, omogućava nam daljinski pristup dodatnim funkcijama kao što je izmjena ulaznog signala (sjetite se - monitor ima ukupno četiri video ulaza), korištenje funkcije PIP odnosno Picture In Picture ili određivanje omjera slike (16:9, 4:3 ili full-screen).

MFM-HT95 - konektori

Osnovni konektori

Ispod malene plastične maske na donjem dijelu stražnje strane monitora nalaze se osnovni ulazni video konektori, audio konektor za spajanje integriranih zvučnika sa zvučnom karticom te na naposlijetku naponski konektor koji je malo odvojen od ostatka konektora (na gornjoj foki ga nema, nalazi se još više lijevo). Što se tiče mogućnosti priključivanja na računalo, ovaj monitor nudi dva konektora - digitalni DVI te VGA konektor. Neki će možda graknuti da je Sony trebao ugraditi još koji konektor, ali mi mislimo da je to pretjerivanje. Više od dva video konektora je potrebno samo posebnoj sorti korisnika kao što su serviseri, sistem administratori ili mi novinari.

Sekundardni set konektora za HDTV ili spajanje video kamere

S desne strane sakrivenih konektora nalazi se mala jama sa dodatnim video ulazima. Sukladno gornjoj fotki, na krajnjoj desnoj strani imamo HDTV konektore (RGB + lijevi i desni audio činč) dok su na lijevoj strani konektori za standardni kompozitni kabel, S-video kabel i još dva audio činč konektora. Sve u svemu odlično ako vam treba ovakva razina povezivosti sa monitorom.

Klizni mehanizam za određivanje nagiba

Što se tiče same instalacije monitora, prvo valja spomenuti mehanizam za određivanje nagiba. Kao što se mogli zaključiti prema prvoj slici u ovom članku, MFM-HT95 na radnoj površini leži sa punim okvirom, dakle nema nikakvog stalka koji bi nam omogućavao napredno podešavanje položaja ekrana u odnosu na korisnika. Ekran se na stražnjoj strani naslanja na veliku nogicu na čijoj se kontaktnoj površini nalazi valjak. Cijela je nogica spregnuta za kućište monitora preko opruge (ili ekvivalentnog mehanizma) koja je balansirana sa težinom monitora pod nagibom. Ovakav nam sustav omogućava da jednostavno nagnemo monitor koliko nam treba bez straha da će dotični pasti na "leđa". Sve u svemu, vrlo inteligentno osmišljen i nadasve funkcionalan sustav.

MFM-HT95 - kontrole i slika

Jako debela igračka

S obzirom na njegovu funkcionalnost, lako je zaključiti da je kod ovog monitora morala biti plaćena cijena u veličini. Monitor je prilično debeo i težak (7.8 kg), ali istovremeno jako lijepo dizajniran (posebno lijep detalj je aluminijska letvica na donjem dijelu prednje strane monitora). Zbog velike mase, ali i namjene, donekle nam je shvatljivo što Sony na monitor nije ugradio nekakav stalak koji bi nam omogućio da ga zakrećemo i namještamo mu visinu prema potrebi. Dakako, ovo je minus, ali ne toliki s obzirom na tip uređaja.

Kontrole na desnom boku monitora

Kontrole monitora postavljenje su na njegovom desnom boku i prilično su intuitivne za korištenje. Doduše, treba malo privikavanja dok se ne uđe u grif gdje točno treba postaviti ruku da bi sve kontrole imali pod prstima. Osim što je preko kontrola moguće ući u menije za napredno postavljanje parametara prikaza, tipke nam omogućavaju da direktno prilagođavamo razinu glasnoće integriranih zvučnika, biramo TV kanal (naprijed - nazad princip), izmjenjujemo ulazni video signal, uključujemo funkciju PIP te mijenjamo profile prikaza.

PIP nam inače omogućava da pratimo TV signal dok kao glavni ulazni signal rabimo signal računala. Moguće je odrediti veličinu i poziciju malenog ekrana te da li ćemo na zvučnike "bacati" audio signal sa zvučne kartice ili TV tunera. Dok smo u PIP modu, preko kontrola za izmjenu TV signala možemo mijenjati koji će se TV kanal prikazivati u malenom "prozoru". Kad smo već kod TV-a, moramo spomenuti da je cijela koniguracija ovog monitora u ulozi TV-a izuzetno jednostavna. Sve što valja učiniti je priključiti kabel, uključiti automatsko skeniranje kanala te ih poslije razmjestiti po brojevima onako kako nam odgovara. Kvaliteta prijema je odlična, a iskustvu gledanja TV-a ne smetaju niti integrirani zvučnici koji imaju dovoljno snage da TV možemo gledati i sa drugog kraja sobe (naravno, dvogledom budući da je ekran ipak premalen za ovakve egzibicije).

Senzor za automatsku kontrolu osvjetljenja

Što se tiče kvalitete slike, moramo priznati da smo ostali oduševljeni. Monitor nudi prekrasnu sliku nativne razlučivosti 1280x1024 jasno definiranih boja, konzistentnog osvjetljenja, odličnog kontrasta i pravilno definirane crne boje. Ako baš želimo biti perfekcionisti, malu zamjerku možemo uputiti na sitno izbijanje pozadinskog osvjetljenja u kutevima monitora, ali u kontekstu općenite kvalitete prikaza, ovaj je detalj zanemariv.

Što se tiče postavljanja parametara prikaza, dostupne su sve standardne opcije poput osvjetljenja, pozadinskog osvjetljenja, kontrasta, oštrine, gamme i topline boja. Što se tiče definiranja topline boja, ponuđene su tri opcije - 9.300 i 6.500 kelvina te ručna postavka. Premda će odabir predefinirane postavke biti ok izbor za obične korisnike (zavisno da li više vole hladnije ili toplije boje), najbolje rezultate ćete ipak postići sa ručnim postavljanjem RGB saturacije. Monitor uz to nudi četiri predifirane postavke prikaza - PC, GAME, MOVIE i AUTOMATIC. GAME mod je, naravno, najsvjetliji dok je automatski mod najtamniji. Automatski mod bi trebao raditi tako da senzor na šasiji monitor izmjeri razinu osvjetljenja u prostoriji te da prema izmjerenim vrijednostima prilagodi osvjetljenje monitora. Svaku od predefiniranih postavki je moguće dodatno prilagoditi, a ako nešto zabrljate, moguće je vratiti i tvorničke postavke.

Premda smo zadivljeni kvalitetom prikaza ovog monitora, isto se ne bi moglo reći za odzivno vrijeme elemenata LCD matrice. Opet se ponavlja stara shema - monitor je deklariran na vrlo niskih 12 milisekundi odziva, a realna vrijednost je vjerojatno oko 20 milisekundi. Efekt ghostinga je jasno vidljiv već u Windowsima dok vučemo kursor miša preko ekrana, a cijeli problem postaje mnogo evidentniji ako pokrenemo kakvu brzu igru poput UT-a 2004. Visoko odzivno vrijeme matrice stvara probleme i u TV prikazu, posebno ako je riječ o scenama gdje se objekti brzo pokreću. Za usporedbu, Sonyev monitor HX73B u koji autor ovih redaka bulji svakodnevno (i pre-višesatno) ima deklarirano vrijeme odziva od 16 milisekundi, ali njegovo vrijeme odziva je stvarno takvo te nema previše izražen ghosting. Sve u svemu, ovaj MFM-HT95 nije preporučljiv za igranje osim ako vas ne interesiraju efekti intoksiciranosti LSD-om ili sličnim "rekreacijskim" drogama.

SDM-HS95P - oprema i konektori

Prepoznatljiv Sonyev dizajn čistih linija

Za razliku od svog multi-funkcijskih rođaka, SDM-HS95P je klasični LCD monitor namijenjen priključivanju na računalo kojeg također krasi 19" LCD matrica, X-Black tehnologija, deklarirano vrijeme odziva od 12 milisekundi, ali ne i integrirani zvučnici. Monitor se proizvodi u dvije varijante - crnoj i srebrnoj. Mi smo imali prilike testirati crnu varijatnu koja, kao i većina Sonyevih uređaja, jednostavno zapanjuje svojim elegantnim izgledom.

Kabeli i papirologija koja dolazi sa monitorom

Monitor dolazi opremljen sa standarnim kabelima za priključivanje na naponsku mrežu i računalo. Dakle riječ je o standardnom kabelu za napajanje te DVI i VGA kabelom. Uz to, u paketu se nalazi i priručnik za uporabu te CD za kalibriranje zaslona ako ga na računalo spajate preko VGA kabela. Zanimljivo je da na CD-u nema drivera za monitor već nas link u sučelju CD-a odvodi na Sonyevu stranicu sa driverima. Premda nam je jasno da Sony svojim korisnicima želi pružiti najnovije drivere, činjenica je da postoje i korisnici bez pristupa mreži svih mreža.

Konektori su skriveni iza plastične ploče

Konektori za spajanje monitora na računalo nalaze se skriveni iza plastične ploče sa Sonyevim logom. Dotična je na šasiju monitora pričvršćena pomoću četiri malena klina i prilično se lagano skida. Što se tiče samih konektora, već vam je prema opisu opreme trebalo biti jasno da monitor ima dva ulaza - DVI i VGA. Kao što smo već spomenuli ranije u članku, ovo je adekvatna količin video ulaza za većinu korisnika i na nju nemamo nikakvih zamjerki.

SDM-HS95P - kontrole, performanse i zaključak

Isti nagibni mehanizam kao i na multi-funkcijskom modelu

I ovaj monitor nema klasični nosač kao većina LCD monitora već na radnoj površini leži cijelom svojom šasijom. S obzirom na njegovu namjenu, ovakav nam se pristup ne sviđa previše te ponovo na vidjelo izlazi jedna mana Sonyevih uređaja - njihova funkcionalnost često pati zbog bezkompromisnog viuzualnog dizajna. Jedino pozicija koju je na ovom monitoru moguće postavljati "u letu" je nagib. Mehanizam za određivanje nagiba je riješen na jednak način kao na multi-funkcijskom monitoru koji smo opisali ranije u tekstu, dakle vrlo elegantno i funkcionalno.

Kontrole i svijetleći gumbić na desnoj strani

Kontrole monitora postavljenje su na donjoj strani šasije, direktno ipod same matrice. Zgodan detalj je tipka za uključivanje monitora koja je izdužena i prozirna. Unutar tipke se nalazi led dioda slabijeg inteziteta koja svijetli zeleno dok je monitor u radnom stanju, a žuto-narančasto dok je računalo isključeno ili je monitor u stand-by modu. Kontrole su jednostavne i lako ih je koristiti, a omogućavaju klasični pristup meniju za podešavanje slike, izmjenu ulaznog signala između DVI i VGA konektora te izmjenu između predefiniranih profila prikaza - dakle sve funkcije koje nude i kontrole na skupljem, već opisanom, Sonyevom monitoru. I na ovaj je monitor ugrađen senzor svjetline koji se koristi pri profilu AUTOMATIC.

Kvaliteta prikaza na monitoru SDM-HS95P jednaka je onoj na skupljem modelu sa ovog testa. Dakle riječ je odličnoj slici, jasno definiranih boja, bez problema sa osvijetljenjem i saturacijom crne boje. Mane se također ponavljaju. Unatoč deklariranom niskom vremenu odziva i ovaj monitor pati od užasno sporog vremena odziva, a time i od efekta ghostinga. Drugim riječima, monitor ne bi preporučili za igranje, ali je odličan za rad u 2D aplikacijama (pa čak i profesionalnim zbog visoke kvalitete prikaza) te će zadovoljiti i filmofile.

Zaključak

Kao što vidimo, tehnologija izrade LCD monitora je uznapredovala dovoljno da oni svojom kvalitetom slike mogu zainteresirati i zagrižene "CRT-aše". S druge strane, činjenica je da i dalje dolazi do izražaja poznati problem sporog odziva LCD matrice. Moramo priznati da nismo dovoljno tehnički potkovani da bi mogli konstatirati da su kvaliteta prikaza i brzina elemenata LCD matrice povezani na taj način da poboljšanje jednog ide na uštrb drugog, ali naša iskustva sa Sonyevim monitorima idu u prilog ovakvoj tvrdnji. Naime, autor ovog članka posjeduje stariji Sonyev LCD monitor koji se defitnivno ne može pohvaliti kvalitetom slike koja može parirati kvaliteti slike testiranih monitora. Istovremeno, taj isti monitor (konkretno, model SDM-HX73B) ima deklarirano vrijeme odziva od 16 milisekundi, ali ima "bržu" sliku od monitora sa ovog testa koji se hvale sa 12-milisekundnim odzivom.

Oba Sonyeva monitora koja smo ovaj put testirali jednostavno zadivljuju kvalitetom prikaza, ali sa sobom nose mane spore LCD matrice i nefleksibilnog postolja koje je rezultat beskompromisnog vizualnog dizajna. Sa ovakvim karakteristikama, ovi su monitori odlični za rad u 2D aplikacijama, prihvatljivi za gledanje filmova, ali ološi za igranje bržih igara (s druge strane, igranje nekakve strategije na poteze bi na oba modela bilo zvjerski dobro iskustvo). Model MFM-HT95 se uz to može pohvaliti i izvrsnim multimedijalnim mogućnostima - odlično implementiranim TV tunerom i dodatnim video ulazima. Na kraju, dužnost nam je upozoriti na vas na paprenu cijenu oba monitora. Fenomenalan izgled i kvaliteta prikaza imaju svoju cijenu, a ona u slučaju modela MFM-HT95 iznosi oko 7.300 kn, dok je za model SDM-HS95 (P ili S, kako vam drago) potrebno izdvojiti oko 5.300 kn.