Sony Vaio PCG-GRT896HP prijenosnik

Datum objave 18.08.2004 - Denis Arunović

Uvod i specifikacije

Nakon Ozrenovog testa prijenosnika baziranih na Intelovoj platformi Centrino, još jedanput smo dobili priliku isprobati situaciju sa ovakvim tipom računala. Doduše, ovaj put je riječ o sasvim drugoj klasi prijenosnih računala - tzv. desktop replacement prijenosnicima. Za razliku od klasičnih prijenosnika koji su namijenjeni poslovnim korisnicima za mobilnu upotrebu e-maila, uredskih paketa i sličnih nezahtjevnih aplikacija, desktop replacement prijenosnici dizajnirani su tako da korisnicima pruže većinu featurea koje nalazimo na klasičnim stolnim računalima - dakle brz procesor, mnogo memorije, adekvatnu 3D grafičku karticu, velik zaslon te veliku tipkovnicu. S druge strane ove karakteristike jednog prijenosnog računala nužno impliciraju dvije mane - prilično nisku autonomiju rada te relativno veliku masu samog uređaja. Računala ovakvog tipa proizvode svi proizvođači prijenosnih računala, a u ovom smo testu imali prilike isprobati model jednog od prestižnijih svjetskih proizvođača - velikog Sonya.

Sonyeva linija prijenosnih računala nosi ime Vaio i u svijetu je općenito poznata po svojoj inzvarednoj kvaliteti i dizajnu. Model s kojim smo se mi ovaj put poigrali nosi oznaku PCG-GRT896HP, a zasnovan je na Intelovom Pentium 4 procesoru takta 2,8 GHz (da, riječ je o normalnom, a ne mobilnom Pentium 4 procesoru), 512 MB memorije i nVidijinoj GF FX5600Go grafičkoj kartici sa 64 MB vlastite memorije.

I DJ Majmun voli Vaio

Prije nego što se bacimo na detaljniji pregled Sonyevog prijenosnika navest ćemo njegove pune specifikacije:

  • Procesor:
    • Intel Pentium 4 2,8 GHz FSB 533 MHz
  • Čipset:
    • SiS648
  • Ugrađena memorija:
    • 2 x 256 MB DDR266 (maks. 1 GB DDR333)
  • Grafika:
    • nVidia GF FX Go5600 64 MB (dedicirano)
  • Komunikacijske sposobnosti:
    • SiS 900 100 Mbit LAN
    • LAN-Express 802.11g WLAN
    • Soft 56k v92 modem
  • Zvuk:
    • Sigmatel C-major AC'97 codec
  • Monitor:
    • 16'' XGA (1280x1024)
  • HDD:
    • IBM Travelstar 60 GB, 4200 rpm, ATA100
  • Optički pogon:
    • Sony DVD-RW DW-U50A (DVD+RW 2x, DVD-RW 1x, DVD-ROM 5x, CD 16x/8x/16x)
  • Konektori:
    • Firewire - 1x mini
    • USB 2.0 - 3x
    • VGA out
    • LPC
    • Audio - out, mic, optički out
    • RJ-45 LAN
    • RJ-11 modem
  • PC Card utori:
    • 1x Type I/II
  • Ostalo:
    • Sony Memory Stick (Pro) čitač

Vanjske karakteristike I

PCG-GRT896HP, dalje u tekstu poznat kao Vaio, dolazi opremljen sa prilično slabašnim bundleom. U kutiji se osim samog računala i adaptera za napajanje nalazi još i par prospekata, priručnik te dva CD-a - jedan sa driverima i softverom i drugi na kojem je sva nužna dokumentacija. Ono što zapravo najviše upada u oči (ili u ruke) je samo računalo - čak i dok je još uvijek zamotano u zaštitnu ambalažu. Štos je u tome što je prijenosnik prilično i težak. Točnije, prijenosnik ima dimenzije redom 36 x 30 x 4,5 centimetara (širina x visina x debljina), a zajedno sa jednom priloženom baterijom teži oko 4 kilograma što znači da ga i nije baš lako nositi sa sobom. S druge strane to i nije toliko puno s obzirom na klasu računala. Za usporedbu jedan tipični Centrino prijenosnik teži maks. 2,5 kilograma. Ako trebate prijenosnik koji je potpuno podređen mobilnosti, računalo desktop replacement klase kao ovaj Sonyev model baš i nije najbolji izbor.

Sonijev prijenosnik je poprilično velik

Gabariti i masa Sonyevog prijenosnika otkrivaju svoje čari tek kad računalo dovedemo u radno stanje. Nakon što smo računalo rasklopili i uključili pred sobom smo vidjeli stvarno prekrasan prizor - veliki 16'' LCD izvrsne kvalitete te veliku tipkovnicu koja praktički zove da se s njom "poigramo". Iznad tipkovnice smješteni su solidni zvučnici koji će poslužiti za usputno slušanje glazbe i igranje igara, no ne očekujte previše, unatoč tome što se radi o Sonyu. Zgodan feature povezan sa zvučnicima su šminkerske kontrole za glasnoću postavljene ispod touchpada. Tipke su srebrne, a kad god s njima mijenjamo glasnoću na zaslonu se pojavljuje indikator razine glasnoće koji radi u svim aplikacijama pa i igrama.

Široka tipkovnica za ugodno pisanje

Kao što već napomenuli, tipkovnica izgleda prilično primamljivo za bilo koga tko mnogo tipka na računalu. Dovoljno je velika što znači da korisnik ne mora "napikavati" pojedine tipke pri radu. Uz to tipke imaju izvrstan hod. Jedina zamjerka ide na funkcijske tipke koje su nešto manjih dimenzija a uz to su postavljene malo čudno radi ustupaka dizajnu. Ispod tipkovnice se nalazi oveći touchpad sa funkcijskim tipkama sličnih gabarita. Sa lijeve i desne strane touchpada je doslovno "brisani prostor" koji vrlo efikasno služi kao odmorište za ruke dok radimo na prijenosniku. Uzgred, touchpad ima klasični feature da sa njim možemo "klikati" po zaslonu bez uporabe samih funckijskih tipaka. Dovoljno je samo "tapnuti" vrhom prsta po touchpadu - jedanput za običan klik i dvaput za (gle čuda) dvoklik.

Tipka za uključivanje/isključivanje prijenosnika

Direktno iznad tipkovnice, u gornjem desnom kutu, integrirani u zaštitnu mrežicu zvučnika, nalaze se tipka za uključivanje, isključivanje odnosno hibernaciju računala te dvije funkcijske tipke za tweakanje zaslona - jedna tipka za brzo uvećanje ekrana (instant promjena na nižu rezoluciju) te druga tipka za izmjenu razine pozadinskog osvjetljenja zaslona. Iznad tih tipki diskretno su smještene ledice za indikaciju rada pojedinih utora (Magic Gate za Sony Memory Stick, PC Card utor i sl.).

Ledice za indikaciju rada diska i optičkog pogona

Na samom lijevom donjem rubu računala smještene su ledice za indikaciju rada računala, baterija (u prijenosnik je moguće ugraditi dvije baterije) te diska i optičkog pogona. Kao što je vidljivo na gornjoj slici ledice ne "bodu" oči što je za svaku pohvalu. Na kraju ovog pregleda "unutrašnjosti", jedino što možemo reći da smo vrlo impresionirani količinom truda koji je uložen u dizajn i ergonomiju ovog dijela Sonyevog prijenosnika.

Vanjske karakteristike II i praksa

Kao što znamo iz specifikacija Vaio ima podršku za bežično umrežavanje prema standardu 802.11 a, b i g. Revoluciju na polju bežičnog umrežavanja započeo je Intel sa svojom platformom Centrino i podrška za nju je danas praktički "must have" na svakom novom prijenosniku. Naime, čak i ako u ovom trenutku ne trebate podršku za bežično umrežavanje ova tehnologija toliko brzo infiltrira na tržište da ćete je u slijedećih godinu-dvije zasigurno početi koristiti. Zgodan feature na Vaiu je to što je WLAN čip lako moguće isključiti i isključiti pomoću prekidača koji se nalazi ispod touchpada. Na ovaj način računalo troši manje energije, a i sigurno je od mogućih hackerskih upada od strane susjednih WLAN korisnika. Doduše, potonji fenomen je praktički nepostojeći u nas Hrvata, no ako vas put nanese u obećanu zemlju Ameriđiju...nikad se ne zna. :)

Prekidač za uključivanje i isključivanje WLAN podrške

Na lijevom boku prijenosnika postavljen je optički pogon, PC Card utor, Magic Gate utor za Sonyev Memory Stick odnosno Memory Stick Pro te mini Firewire konektor. Optički pogon na ovom računalo je Sonyev DVD snimač DW-U50A koji zna snimati obje vrste DVD medija no samo brzinom 2x za DVD+R medije odnosno brzinom 1x za DVD-R medije. Obične CD-e snimač snima brzinom 16x. Sve u svemu ovo je vrlo sporo budući da računalo pripada klasi desktop replacement prijenosnika, no i dalje je upotrebljivo. Unatoč izraženoj sporosti nas je više zasmetala relativno slaba kompatibilnost i kvaliteta čitanja medija kod ovog optičkog pogona.

DVD snimač i razni utori

Lijevo od DVD snimača postavljen je standardni PC Card utor za type I i II kartice, čitač Sonyevih memorijskih kartica te Firewire konektor. S korisničke strane malo je glupo što računalo osim Sony Memory Stick čitača nema i čitač ostalih, više uobičajenih formata memorijskih kartica, no što je tu je. Na suprotnoj strani od optičkog pogona i ostalih prijespomenutih utora odnosno konektora nalaze se dva baya za baterije. Računalo ima dosta slabu autonomiju sa jednom baterijom (više o tome malo kasnije), no sviđa nam se što je proizvođač punudio opciju da je produžimo na uštrb naših kršnih ramena budući da dodatna baterija ima solidnu masu.

Konektori na stražnjoj strani računala

Ako zanemarimo Firewire konektor, svi konektori na računalu su smješteni na stražnjoj strani. U prvom redu tu su tri USB konektora, pa onda konektori zvučne kartice (slušalice, mikrofon i optički S/PDIF izlaz), VGA izlaz grafičke kartice, LPT konektor, RJ-45 konektor mrežne kartice, RJ-11 konektor modema i naposljetku konektor za eksterno napajanje. Kao što vidimo na slici, LPT konektor i sekundarni izlaz grafičke kartice nalaze se skriveni iza vratašca dok su konektori mrežne kartice i modema zaštićeni plastičnim naplatcima kako u njih ne bi ušla zločesta prašina. Uza svu estetsku vrijednost ovakvog rasporeda konektora moramo napomenuti da je na ovaj način dosta zakinuta ergonomija. Barem jedan USB konektor bi radije voljeli vidjeti postavljenog na boku prijenosnika kako bi u njega lako mogli utaknuti stvarčice poput USB memorije, a ista stvar vrijedi i za konektor za slušalice. Uzgred rečeno, nekako nam nije drago vidjeti da je na ovakvom tipu prijenosnika izostavljen serijski konektor budući da je dotični često nužan za profesionalnce koji se spajaju na server putem konzole.

U računalo je moguće ugraditi dvije baterije

Zadnji dio pregleda vanjskih karakteristika posvetit ćemo donjem dijelu Sonyevog prijenosnika. Nadogradnju računala moguće je izvesti odvijanjem nekoliko vijaka te skidanjem plastičnih poklopaca koji ispod sebe skrivaju procesor te memoriju. Nažalost hard disk nije tako lako zamijeniti što je dosta loše budući da je ugrađeni disk, mada solidne veličine, dosta spor (kao što ćemo vidjeti u testovima). Na donjem dijelu gornjeg desnog kuta računala nalazi se i ventilator za hlađenje unutrašnjosti računala (zapravo procesora koji se najviše grije). Ventilator je relativno tih budući da ipak mora hladiti 2,8-gigahercni Pentium 4 tako da na njega nemamo zamjerki. Što se tiče općeg grijanja računala situacija je također malo dvosmislena. Reklo bi se da se cijela stvar fino grije no valja imati na umu da je u računalu ipak prilično brz procesor te prava 3D grafička kartica, a ne neko rješenje sa 3D funkcijama koje funkcioniraju samo na papiru.

Test konfiguracija i PCMark '04

Test sistem :: Hardware
Konfiguracije

Sony Vaio PCG-GRT896HP:: Intel Pentium 4 2,8 GHz, 512 RAM, 60 GB HDD

Dell Latitude D505 ::
Pentium M 1.4GHz, 256MB RAM, 40GB HD


Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Home

Service Pack SP1
DirectX verzija 9.0b
3DMark 2001SE build 330, sve default
SiSoft Sandra v2004 Standard
PCMark 2004 v1.20
ScienceMark v2.0 Beta, build od 30.09.2003.

Mada kod klasičnih "mobilnih" prijenosnika performanse nisu najvažnija stvar na svijetu, kod desktop replacement klase računala one su itekako bitne. U ovakvoj situaciji naša hrpa bencheva za testiranje prijenosnika ima puno više smisla budući da desktop replacement prijenosnici uistinu imaju što za pokazati. Budući da smo se tek odnedavno prihvatili testiranja prijenosnika, Sonyevom računalu nismo mogli ponuditi boljeg takmaca osim pobjednika prethodnog testa prijenosnika - Della Latitude D505. Budući da je dotični prijenosnik baziran na platformi Centrino koja je dizajnirana za što bolju autonomiju te nema posebnu grafičku karticu, razlike u rezultatima testova ipak treba uzeti sa bar jedno 100 grama soli. :)

Rezultati testova

PCMark '04

Overall Score (System)
Sony Vaio PCG-GRT896HP
3211
  
Dell Latitude D505 1,4 GHz
2307
  
 
0700140021002800350037
00
 
CPU
Sony Vaio PCG-GRT896HP
3646
  
Dell Latitude D505 1,4 GHz
2679
  
 
0700140021002800350037
00
 
Memory
Sony Vaio PCG-GRT896HP
2604
  
Dell Latitude D505 1,4 GHz
2222
  
 
0700140021002800350037
00
 
Graphics
Sony Vaio PCG-GRT896HP
1498
  
Dell Latitude D505 1,4 GHz
524
  
 
0700140021002800350037
00
 

Za početak krenimo sa PCMarkom '04 koji mjeri performanse svih glavnih podsustava računala. U svim testovima Vaio, kako mu i dolikuje, jede Latitude za doručak. Razlika je posebno vidljiva u test grafičkog podsustava računala gdje 3D grafička kartica sa dediciranom video memorijom ugrađena u Sonyev prijenosnik dolazi do izražaja. Zanimljivo je da u memorijskom testu Dellovom računalu ne pomaže ni brža DDR memorija - DDR333 nasuprot DDR-a 266 koji je ugrađen u Sonya. Uzgred rečeno, DDR266 memorija je vjerojatno najveća kočnica u performansama Vaia budući da Pentium 4 procesori stvarno trebaju veliki memorijski bandwidth.

SiSoft Sandra Drive Bench, ScienceMark 2 i 3DMark 2001SE

SiSoft Sandra Drive Bench

Hard Drive Index
Dell Latitude D505 1,4 GHz
15449
  
Sony Vaio PCG-GRT896HP
13641
  
 
03000600090001200015000160
00
 

Mada Vaio ima prilično velik IBM-ov disk od 60 GB njegova brzina nije nešto ćemu bi se trebali diviti. Vrti se na prilično konvencionalnih 4200 rpm što rezultira nižim performansama od diska ugrađenog u Dellov Latitude. Treba napomenuti da testirani model Vaio linije prijenosnika nije baš najnoviji na tržištu što, osim sporog diska, objašnjava i neke druge mane poput sporog DVD-snimača i memorije te relativno deklasiranog 3D ubrzivača.

ScienceMark 2

Membench
Dell Latitude D505 1,4 GHz
1879
  
Sony Vaio PCG-GRT896HP
1855
  
 
04008001200160019
00
 
Cipher Bench
Sony Vaio PCG-GRT896HP
90,23
  
Dell Latitude D505 1,4 GHz
64,86
  
 
0204060809
5
 

Testovi iz ScienceMarka 2 nam daju nešto realniji uvid u memorijske performanse dva računala od PCMarka '04 s obzirom da je potonji komercijalni alat podložan raznoraznim optimizacijama koje često nisu prisutne u real-world softveru. Pa tako ScienceMarkov memorijski test kaže da se, unatoč manjem taktu procesora i sabirnice, Dellov Latitude sa svojom DDR333 memorijom ipak može mjeriti sa Sonyevom Pentium 4 mašinom. Što se tiče Ciphera, pobjednik je bez sumnje Vaio koji dere Dellov Centrino prijenosnik za dobrih 30%.

3DMark 2001SE

1024x768x32
Sony Vaio PCG-GRT896HP
9123
  
Dell Latitude D505 1,4 GHz
2346
  
 
0200040006000800095
00
 

Eto nam jednog testa koji se velikim dijelom oslanja na grafički podsustav računala. Riječ je o 3DMarku 2001SE, kako mu i samo ime kaže, prilično starom testu baziranom na DirectX-u 8.1. Ovdje nVidijina FX-ica pokazuje svoje pravo lice pokazujući da se na testiranom prijenosniku bez problema možemo igrati. Doduše, FX linija nVidijinih grafičkih kartica poznata je po tome što ima dosta loše DX9 performanse pa će Vaio ipak grcati u novijim igrama koje intezivno rabe Pixel i Vertex shadere u verziji 2.0. S druge strane, mnogo odličnih igara nije toliko zahtjevno pa ćete se uz Vaio imati prilike solidno zabaviti. Praksa slijedi teoriju - na Sonyevom smo prijenosniku bez problema "haklali" UT2004 i Warcraft 3.

Testovi autonomije i zaključak

Battery Test

Full load battery life (min)
Dell Latitude D505 1,4 GHz
106
  
Sony Vaio PCG-GRT896HP
47
  
 
02040608010011
0
 
Recharge time (min, less is better)
Sony Vaio PCG-GRT896HP
98
  
Dell Latitude D505 1,4 GHz
110
  
 
02040608010011
5
 

Kao što smo već napomenuli desktop replacement klasa prijenosnih računala ne može se pohvaliti Bog zna kakvom autonomijom rada. Ugrađene komponente su jednostavno premoćne da bi ih jadna mala baterija dugo napajala. Rezultat ovakvog dizajna je i ovakav, prilično loš, rezultat Sonyevog prijenosnik na našem testu autonomije računala. Dellov prijenosnik ima više od dva puta veću autonomija od Sonya u našem torture testu. Što je najbolje ovaj test samo donekle oslikava pravu situaciju sa razlikom u izdržljivosti ovih dvaju prijenosnika. Radi se o tome da Vaiov procesor cijelo vrijeme radi istom brzinom, bilo da pišemo u MS Wordu, gledamo DVD ili igramo kakvu 3D igru dok Latitude dinamički mijenja napon i takt procesora zavisno o opterećenju. Zbog toga Latitude u vremenu autonomije realno tuče Vaio za otprilike 3-4 puta. No, kao što smo već napomenuli, radi se o dvije različite klase prijenosnika pa je ovakva situacija sa rezultatima izdržljivosti nije nimalo čudna.

Zaključak

Ime Sony je u očima većine korisnika oduvijek značilo kvalitetu, bilo da se radi Hi-Fi komponentama, televizorima ili računalima. Naš iskustva sa Sonyevim Vaio prijenosnikom savršeno odgovaraju uz prijespomenuti dojam. Radi se o vrlo kvalitetnom računalu čiji su aduti prvenstveno brzina, dizajn, kvaliteta izrade te prilično dobar i velik LCD. Nažalost, budući da se radi o relativno starom modelu prijenosnika tu su i mane u obliku sporog (ali solidno velikog) hard diska, sporog DVD snimača, spore DDR266 memorije koja dosta "koči" ugrađeni 2,8-gigahercni PIV, i na kraju realtivno lošeg 3D ubrzivača (danas se ovakve prijenosnike ugrađuju mobilni Radeoni 9600 i 9700). Loša strana ovog prijenosnika je što nema podršku za infracrvenu niti Bluetooth komunikaciju. Doduše USB Bluetooth adapteri danas stvarno svugdje možete kupiti i prilično su jeftini, ali ako dajemo hrpu love za prijenosnik nekakve srednje klase očekujemo da ćemo takav uređaj biti integriran. Inače cijena testiranog Vaio prijenosnika je oko 14.000 kn što nije malo, a ni toliko puno s obzirom da se radi o prilično brzom i vrlo kvalitetnom prijenosniku sa prelijepim LCD-om. Nedostatak odnosno zastrjelost ugrađene opreme nekim će korisnicima biti bitna, a nekima ne. Na kraju se sve svodi na to da morate znati za što želite dati novac, a za što ne. Ako nas pitate, Sony Vaio PCG-GRT896HP je čisto solidan izbor ako ste u potrazi za desktop replacement prijenosnikom.