Sony Xperia T, J i Miro – Bond i prijatelji

Datum objave 10.03.2013 - Krešimir Matanović

Xperia T

Službeni telefon Jamesa Bonda predstavljen je u rujnu prošle godine, dakle koji mjesec prije Skyfalla. Od tada pa sve do nedavno bio je to flagship smartphone iz Sonya koji je donio Snapdragon S4 platformu, 13 Mpix kameru i 720p ekran. Od tada do danas se mnogo toga izmijenilo kao što ćemo vidjeti u testu Z modela, no i dalje je ovo impresivan uređaj, a pogotovo zbog činjenice da je konačno doživio Jelly Bean update. T dolazi pakiran u klasično dizajniranoj Sony-evoj kutiji sa horizontalnom orijentacijom. Na kutiji će te naći sliku uređaja i par informacija na stražnjoj strani.

U kutiji vas osim uređaja čekaju i punjač, USB kabel za punjenje električnom energijom i prijenos podataka, solidne slušalice te uputstva i jamstveni listić. Uz to, korisnik na raspolaganju ima i nekoliko zamjenskih gumica za slušalice različitih dimenzija. Slušalice ujedno služe i kao antena za FM radio, a kvaliteta i snaga zvuka je vrlo dobra pa će i oni zahtjevniji biti zadovoljni.

Veliki, 4.55" ekran određuje krajnje dimenzije modela T koje su 129.4 x 67.3 x 9.4 mm uz masu od ne malih 139 grama. Ipak, uređaj u većoj šaci vrlo dobro leži zahvaljujući zakrivljenom obliku stražnje strane koja je u ovome slučaju bijela (postoje i crna te srebrna). Gotovo cijelom se prednjom stranom proteže ekran koji donosi on-screen tipke za navigaciju, a ispod njega se nalazi prostor kojeg ispunjava Xperia logo. Iznad ekrana se nalazi Sonyev logo, senzori, zvučnik te front-facing kamera, tj. sekundarna kamera čiji senzor broji 1.3Mpiksela, a moguće je snimanje i video materijala u 720p kvaliteti pri 30 sličica u sekundi. Stražnja strana je fiksna, tj. nije poklopac pa korisnik ne može pristupiti bateriji koja je kapaciteta 1850mAh. To znači kako su se svi utori smjestili na bočnim stranicama. Na dnu stražnje stranice nalazi se zvučnik iznad kojeg je ponovno Xperia logo te Sony Mobile "značkica". Pri vrhu su jedna ispod druge smještene LED bljeskalica i primarna kamera. Leća kamere je zaštićena prstenom uzdignutim iz tijela uređaja kao što je to primjerice kod HTC-ovog One X modela. Senzor kamere broji 13Mpixela ili 4128x3096 piksela u omjerima stranica. Standardna je podrška za Autofocus, Touchfocus, Geo-tagging, prepoznavanje lica i stabilizaciju slike. Video materijal je moguće snimati u 1080p kvaliteti (1920x1080) pri 30 sličica u sekundi uz stalni autofokus, video light, video stabilizaciju.

Veliki ekran dijagonale 4.55" je rezolucije 1280x720 piksela. Riječ je o kapacitivnom TFT ekranu s podrškom za prepoznavanje do četiri istovremena dodira, a od oštećenja ga štiti staklo otporno na grebanje i lom. Uz odličnu 332 ppi gustoću piksela kvaliteta prikaza slike je vrlo dobra, boje su vjerne, a tek su kutevi gledanja malo slabiji uz slabiju čitljivost pri jakom svijetlu. Kvaliteta prikaza slike još više dolazi do izražaja prelaskom sa 4.0.4 verzije operativnog sistema na 4.1.2. i svježijeg izgleda Sonyevog sučelja. Ispod haube nalazi se Qualcommov MSM8260A Snapdragon SoC koji donosi dvojezgreni Krait CPU na 1.5GHz, Adreno 225 grafiku, 1GB radne memorije i 16GB interne stalne memorije. Memoriju je moguće proširiti i microSD karticom kapaciteta do 32GB. Xperia T ima ugrađene Accelerometer, gyro, proximity i compass senzore. T ima Quad-band GSM /GPRS/EDGE podršku, a 3G dolazi s 42.2 Mbps HSDPA i 5.76 Mbps HSUPA brzinama.

Xperia T ima i dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n mrežu s podrškom za Wi-Fi Direct, DLNA i Wi-Fi hotspot, a tu je i Bluetooth po 3.1 standardu s A2DP podrškom. Još jedna zanimljivost je i NFC čip. Near field communication je set standarda zasnovan na RFID-u za pametne telefone koji dozvoljava komunikaciju dva uređaja kada se dotaknu ili nađu u blizini od par centimetara. Osim komunikacije s drugim pametnim telefonima, moguća je i komunikacija s poznatim NFC tagovima koji mogu biti vrlo korisni kod automatizacije pojedinih funkcija. Od ostalih tehnologija tu je i Stereo FM radio podrška s RDS-om, te standardna GPS podrška (A-GPS). Kao što smo već spomenuli Xperia T ima Litij ionsku bateriju kapaciteta 1850 mAh, a proizvođač navodi vrijeme razgovora na 3G mreži od oko 7 sati. Razgledom bočnih stranica nailazimo na popunjenu desnu stranicu koja od dna prema vrhu ima tipke za kameru, kontrolu zvuka, paljenje i veliki poklopac ispod kojega se nalaze microSD i SIMM utori. Nakon očito višemjesečnog testiranja u raznim redakcijama poklopac više ne sjedi kao što bi trebao i očito je kako je riječ o mani u dizajnu. Na lijevoj bočnoj stranici nalazi se samo microSD utor.

Na gornjoj strani nalazimo 3.5 mm jack priključnicu za slušalice koja je stilski oblikovana te lagano uzdignuta od tijela telefona. Na donjoj i gornjoj stranici se još nalaze i dva mikrofona. Vrlo zanimljiva strana ovoga uređaja je i njegova glavna kamera sa Exmor R senzorom od 13Mpix koji uz dovoljno osvjetljenja može proizvesti fotografije zadovoljavajuće kvalitete i video materijal. Ne govorimo naravno o razini kvalitete solidnog fotoaparata no za jedan smartphone kvaliteta je vrlo dobra. S hardverske strane ovo je solidno potkovan uređaj koji prati svoju četverojezgrenu konkurenciju u obliku One X-a ili pak Galaxya S III. Možda nema njihovu sirovu procesnu snagu, no po kvaliteti ekrana i njegovog prikaza slike, kvaliteti izrade (osim poklopca SIM kartice) i kameri dostojan im je protivnik.

S obzirom da je u međuvremenu kako smo Xperiu T dobili na test izašla nadogradnja operativnog sistema u prilici smo bili isprobati kako funkcionira na dvije verzije Androida. S ICS-om je radio apsolutno glatko i bez ikakvih problema, što se na sreću nastavilo i s Jelly Bean nadogradnjom. Ipak, sa 4.1.2. je stiglo u novo dizajnirano sučelje koje je donijelo novu svježinu. Osim novog lockscreena koji je donio nove načine otključavanja, promjene su zahvatile i ostatak aplikacija, dok je primjerice homescreen ostao nepromijenjen.

Na prvoj slici vidite izbornik aplikacija kakav je bio u 4.0.4., dok su promjene na 4.1.2. vidljive na druge dvije slike. Po našem mišljenju novi izgled s okvirom donio je mrvicu veću preglednost, a novi je način organizacije homescreenova intuitivniji od staroga. Timescape nije doživio promjene baš kao ni Sonyevi Walkman, Albumi i Filmovi widgeti.

Kozmetičke promjene zahvatie su i zapisnik poziva, imenik i poruke. Korisne aplikacije kao što su Xperia Link, Wisepilot, Select, SmartConnect, TrackID i dalje su tu. Izbor pozadina a moguć je između statičkih slika i animiranih pozadina. Tema je osam - Silk, Xperia, Sapphire, Emerald, Amber Ruby, Amethyst i Quartz, a personalizacija je moguća i širokom izborom zvukova koji prate pojedine akcije.

Uz 4.1.2. nadogradnji došla je i ClearPhase tehnologija uz već prisutnu xLoud. xLoud softverski poboljšava glasnoću internog zvučnika, a ClearPhase automatski prilagođava kvalitetu zvuka osluškivanjem pozadinskih zvukova putem ugrađenog gornjeg mikrofona. Uz solidne hardverske specifikacije, Xperiu T sada s novom nadogradnjom prate i dobra softverska rješenja pa će još dugo vremena ovaj uređaj ostati svijež i primamljiv velikoj većini korisnika. U slobodnoj se prodaji ovaj uređaj kreće oko 3.800 kuna što nikako nije malen iznos no za ono što pruža je opravdan. Trenutno je konkurencija u obliku One X-a i Galaxya S III nešto skuplja pri čemu je X oko 4.000 kuna, a S III oko 4.200 kuna pa je time Xperia T u boljem položaju.

Xperia J

U opisu krećemo od jačeg i skupljeg Xperia J modela koji je predstavljen u osmom mjesecu prošle godine. Riječ je o uređaju koji ima 4" ekran i koji je dizajnerski zanimljivo riješen sa kombinacijom bijele poleđine i crne prednjice koje su odijeljene srebrnim rubom. Uz bijelu pozadinu, kupcima je su na izbor date u crna, zlatna te ružičasta. Upravo zbog svega toga će češće biti izbor kupcima kojima je izgled visoko na listi prioriteta, dok su im tehničke karakteristike ipak u drugom planu. Xperia J dolazi u standardnoj tower kutiji koja uređaj i ostale "sastojke" dobro štiti.

Uz uređaj, u kutiji će te naći i standardan punjač sa USB kabelom (USB to micro USB), jamstveni listić, upute za korištenje itd. Uobičajene slušalice su se očito zagubile u nekoj od redakcija gdje je uređaj bio ranije na testu, no s uređajem kupljenim u dućanu bi trebale doći. Zvuk kod ovih generičkih slušalica nije spektakularan, u što smo se i ranije imali prilike uvjeriti, no poslužiti će.

Xperia J (ST26i) izgledom zapravo nalikuje na Bondov T model čiji će te test također imati prilike vidjeti na našim stranicama. J je naravno manji i bolje sjedi u manjoj ruci, a karakteristika dizajna je i zaobljenost stražnje stranice koja osigurava bolje ležanje. Dimenzije Xperie J su 124.3 x 61.2 x 9.2 mm uz masu od 124 grama. Glavne karakteristike dizajna smo već spomenuli, a samo ćemo zaključiti kako je kombinacija crna i bijele boje uspjela. Poklopac je plastični, baš kao i ostatak kućišta a to je uostalom i karakteristika jeftinijih modela Sonya. Hardverski je sada to već stariji tip uređaja a baziran je na Qualcommovom MSM7227A čipsetu sa jednojezgrenim Cortex-A5 procesorom koji radi na 1GHz, Adreno 200 grafičkim čipom i 512MB radne memorije. Ovakve su hardverske specifikacije dovoljne za pokretanje ICS-a no ne treba očekivati čuda. Većina se aplikacija izvršava glatko, no na pokretanje hardverski zahtjevnijih igara je bolje zaboraviti. Korisnik na raspolaganju ima 4GB ugrađene flash memorije, a proširiti ju može putem microSD utora sa do 32GB karticom. Ispod ekrana se nalaze kapacitivne Back, Home i Menu tipke, a kada se ekran otključa upali se i plava LED-ica ispod tipaka što također pridodaje šarmu telefona. Sam je ekran zaštićen Corning Gorilla staklom dokazano otpornim na sitne ogrebotine.

Xperia J dolazi s Quad-band GSM/GPRS/EDGE i dual-band UMTS podrškom (7.2 Mbps HSDPA i 5.76 Mbps HSUPA). S obzirom da je riječ o slabijim i još k tome prošlogodišnjim modelima LTE nije prisutan. Ekran je kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, dijagonala mu je 4.0" FWVGA rezolucije - 480 x 854 piksela. Gustoća piksela je pri tome 245 ppi što nije loše za ovakav tip uređaja, a prikaz slike na ekranu je sasvim pristojan. S prednje se strane uređaja nalaze senzori i prednja VGA kamera, a uz senzor blizine ovaj uređaj ima i akcelerometar i kompas. Xperia J ima ugrađen Wi-Fi modul po b/g i n standardima uz podršku za Wi-Fi hotspot, a tu je i Bluetooth po v2.1 standardu (A2DP, EDR). Podrška za A-GPS je također neizostavna, a tu je i Stereo FM radio s RDS podrškom.

Stražnja kamera ima 5Mpix senzor (2560x1944) opremljena autofokusom i potpomognuta LED bljeskalicom. Standardne su i podrška za Geo-tagging, touch focus i stabilizaciju slike. Kvaliteta fotografija je prosječna, a preduvjet za kvalitetnu fotografiju je puno svijetla. Snimanje video materijala je također moguće i to u VGA rezoluciji. Kada pogledamo bočne stranice uređaja vidimo kako se na desnoj gornjoj stranici nalaze tipke za paljenje uređaja i za kontrolu zvuka, a s gornje strane se nalazi standardni 3.5 mm priključak za slušalice. U dnu desne stranice se nalazi prorez za skidanje plastičnog poklopca i pristup bateriji, SIM utoru i microSD utoru. Na lijevoj stranici je microUSB utor za podatkovni kabel/punjač.

Skidanjem poklopca otvara nam se pogled na šasiju Xperie J koja sadrži Litij-Ionsku bateriju kapaciteta 1750 mAh što je u teoriji dovoljno za oko 7 sati razgovora na 3G mreži. Tu se nalazi i utor za klasičnu SIM karticu te microSD karticu. Neki će zamjeriti što microSD kartica nije hot-swapable no kod ovog klasičnog (ili jeftinijeg) dizajna uređaja takvo nešto nije ni moguće. Ispod baterije vidimo i zvučnik (loudspeaker) koji i nije najvjerniji u čistoj reprodukciji zvuka, no poslužiti će za razgovjetan razgovor ukoliko koristite speakerphone.

Kvaliteta prikaza slike na ekranu je zadovoljavajuća, baš kao i jačina osvjetljenja te vijernost reprodukcije boja. Ne možemo govoriti o visokim multimedijalnim mogućnostima, no tome Xperia J, ali i Miro nisu primarno ni namijenjeni. Uz sliku, kvaliteta prijema i reprodukcije zvuka kod Xperie J zadovoljava osnovne zahtjeve za razgovorom prilikom kojeg nismo imali nikakvih problema.

Kao što smo rekli Xperia J dolazi s predinstaliranim Android operativnim sistemom verzije 4.0.4 uz standardni Sony-ev Timescape UI i Sony Mobile BRAVIA Engine. Vjerujemo kako je većini korisnika ovo sučelje dobro poznato, a isto takvo će te naći i na jačim telefonima te generacije. Pet je homescreenova koji su predaranžirani u Timescape stilu, pri čemu je vama dozvoljeno iskoristiti prazna mjesta prečacima na aplikacije. Oko launch tipke u dnu nalaze se po dvije sa svake strane s tim da je lijeva više funkcionalna (pokreće galeriju, Walkman, FM Radio i kameru). Ostatak je tema i widgeta već vrlo dobro poznat pa tu nećemo ulaziti u dublja objašnjenja. Kada Xperiu J pogledamo kao paket vidimo kako hardver zadovoljava potrebe ICS-a (uz tek manjak radne memorije), kako je kvaliteta izrade solidna i softverski paket potpun. Da nije povremenih zastoja u pokretanju korisničkog sučelja ovaj bi vam uređaj bez rezerve preporučili, pogotovo stoga što se za Xperiu J se u slobodnoj prodaji traži oko 1.800 do 1.900 kuna što je u konačnici fer iznos za ono što nudi. To je ponajviše solidna kvaliteta izrade i solidan dobar ekran. Pravom konkurencijom možemo smatrati HTC-ov One V koji je mrvicu skuplji a ima nešto manji ekran, slabiji čipset i manje dostupne memorije, no isto tako nema problema s brzinom rada sučelja.

Xperia miro

Posljednji Sonyev uređaj kojeg danas predstavljamo je Xperia miro koji je ujedno i najjeftiniji te hardverski najmanje potkovan. Glavne su mu karakteristike je 3.5" ekran niže rezolucije, Android 4.0.4. operativni sistem i 5MP kamera. Baš kao i J, dolazi u vertikalno orijentiranoj kutiji poznatog dizajna te ima isti bundle kao i J. Na stražnjoj se strani kutije nalaze informacije o podržanim xLoud, dlna i WiFi tehnologijama.

Miro nam je došao u potpuno crnoj izvedbi koja skriva linije njegovog dizajna i čini ga manje upadljivim. Da dizajnerskih detalja ipak ima otkriva spuštajuća aluminijska pločica ispod tipaka osjetljivih na dodir na kojoj se nalazi Xperia logo i plava LED-ica kao i kod Xperie J. S druge strane, crna maskica na stražnjoj strani s gumiranim premazom omogućuje vrlo dobar grip i ležanje u ruci. Miro mjeri 113 x 59.4 x 9.9 mm uz solidnu masu od 110 grama za jedan 3.5" telefon. Naglašava to njegovu robusnu izvedbu no u toj klasi ima i lakših uređaja. Iznad ekrana se nalazi sekundarna VGA kamera, zvučnik i Sony logo, a kao što vidimo sa slike ekran se ne proteže do samih rubova, tako da ovaj telefon vizualno izgleda veći od nekih svojih 3.5" konkurenata. Na stražnjoj strani će te jedino naći 5Mpix kameru s pripadajućom joj LED bljeskalicom (ako ne računamo Xperia logo i Sony značkicu). Miro je baziran na starijem Qualcommovom MSM7225A SoC-u, koji donosi jednojezgreni Cortex-A5 procesor na 800MHz, Adreno 200 grafiku, 512MB memorije i 4GB interne "skladišne" memorije od čega je korisniku dostupno 2.2GB. Memoriju je moguće i proširiti microSD karticom kapaciteta do 32GB. Hardver je kao što vidimo jedva dostatan za glatki rad ICS-a, a iznenađujuće, kod Mire je sučelje radilo nešto glađe nego kod Xperie J. Ono što Miru svrstava u rand jeftinih telefona je njegov 3.5" ekran i mršavih 320x480 piksela rezolucije što rezultira gustoćom piksela od samo 165 ppi-a. Kvaliteta slike na ekranu je u pravilu dobra, no dojam kvari upravo malena gustoća koja stvara zrnatost. Kao zaštita ekranu postavljeno je na grebanje otporno staklo, s antirefleksivnim premazom.

Miro je Quad-band GSM/GPRS/EDGE i dual-band UMTS uređaj koji podržava 7.2 Mbps HSDPA i 5.76 Mbps HSUPA 3G protokole. Uz to tu je i Wi-Fi 802.11 b/g/n podrška (DLNA, Wi-Fi hotspot), te Bluetooth po 2.1 standardu (A2DP, EDR). Podrška za GPS (A-GPS) je standardna, a tu je i Stereo FM radio s RDS-om. Kamera koja se nalazi na poleđini je rezolucije 5MP (2592 x 1944 piksela) s autofokusom i LED bljeskalicom. Tu je i podrška za tehnologije kao što su Geo-tagging, touch focus, face and smile detection i 3D sweep panorama. Kvaliteta fotografija je prosječna i to samo u slučaju izvrsnog osvjetljenja. Video materijal je moguće snimati u VGA rezoluciji pri 30 sličica u sekundi a kvaliteta uvelike ovisi o svjetlini, no čuda ne treba očekivati. Na desnom se boku uređaja nalazi tipke za kontrolu glasnoće, na gornjem tipka za paljenje i 3.5 mm utičnica za slušalice, dok je na lijevom boku microUSB 2.0 utor za punjenje baterije i prijenos podataka.

Skidanjem poklopca stražnje strane ukazuje nam se BA700 baterija kapaciteta 1500mAh (proizvođač navodi do 6 sati razgovora na 3G mreži), ispod nje je zvučnik, a iznad SIM i microSD utori. S obzirom da mu je operativni sistem i sučelje identično Xperiji J nećemo ga zasebno opisivati. Xperia Miro je solidno sklopljen uređaj s nešto starijim ali i dalje sposobnih hardverom i zadovoljavajućim softverskim paketom. Najveća mu je mana ekran malene gustoće piksela. Za oko 1.200 kuna koliko Miro košta u slobodnoj prodaji, tako dobivate Android ICS pametni telefon koji je vrlo upotrebljiv i adekvatan manje zahtjevnom korisniku.

Rezultati testova i ocjene

CF-Benchmark

Native
HTC One X
23616
  
HTC One S
12772
  
Sony Xperia T
12455
  
HTC Sensation XL
6310
  
Sony Xperia J
4784
  
Prestigio 4300
4738
  
Prestigio 4040
4724
  
Sony Xperia miro
3894
  
HTC Desire C
2916
  
Google Nexus S
2813
  
 
060001200018000240
00
 
Java
HTC One S
7587
  
Sony Xperia T
7267
  
HTC One X
5967
  
HTC Sensation XL
2242
  
Prestigio 4300
1684
  
Prestigio 4040
1682
  
Sony Xperia J
1393
  
Sony Xperia miro
1187
  
Google Nexus S
924
  
HTC Desire C
793
  
 
020004000600080
00
 
Overall
HTC One X
13026
  
HTC One S
9661
  
Sony Xperia T
9342
  
HTC Sensation XL
3797
  
Prestigio 4300
2905
  
Prestigio 4040
2898
  
Sony Xperia J
2749
  
Sony Xperia miro
2271
  
Google Nexus S
1674
  
HTC Desire C
1642
  
 
03500700010500140
00
 
 

Kako bi stekli dojam o općenitim performansama uređaja proveli smo i par testova. CF-Benchmark testira performanse CPU-a i memorije te donosi tri rezultata. Vidimo kako se Xperia T drži vrlo blizu HTC-ovog po hardveru sličnog One S modela, dok je One X znatno nadmoćniji. Xperia J je u rangu s Prestigiovim telefonima, dok je Miro nešto slabiji ali i dalje jači od HTC-ovog Desire C modela.

RealPI

Ninth Digit (s)
Sony Xperia T
4,54
  
Prestigio 4040
8,16
  
Sony Xperia J
9,67
  
Google Nexus S
9,79
  
Prestigio 4300
9,81
  
Sony Xperia miro
13,37
  
HTC Desire C
16,62
  
 
0 510152
0
 
 

Sirove CPU performanse mjerimo RealPI-em, gdje vidimo koliko je brz dual-core Krait. Xperia J je ponovno u razini s Prestigio modelima i Nexusom S, dok je Miro sporiji, ali i dalje brži od Desire C modela.

BatteryBenchmark

Time (s)
Sony Xperia T
42195
  
HTC One S
42192
  
Sony Xperia miro
39461
  
Sony Xperia J
38715
  
Prestigio 4040
38681
  
HTC Desire C
33399
  
Prestigio 4300
26663
  
 
010000200003000040000500
00
 
 

Xperia T je zasjela na sam vrh naše top ljestvice po BatteryBenchmarku koji vrlo vjerno simulira klasičnu upotrebu telefona. Miro ima nešto manju bateriju ali i sporiji procesor te manji ekran pa uspijeva biti bolji od Xperie J.