S nadogradnjom Xperie T na Android 4.1.2. vidjeli smo kako izgleda novo Sonyevo sučelje, a Z model ga je imao prvi. Za sve nestrpljive Sony je najavio i podršku za 4.2 (možda i 4.2.2), a kada postane dostupna vlasnici uređaja će biti obaviješteni – šteta je jedino što se svaka nadogradnja mora vršiti preko računala i PC Companion aplikacije. Lockscreen smo već vidjeli kod modela T, a Homescreena je pet, s tim da je moguće dodavanje dodatnih ili uklanjanje postojećih uz mogućnost odabira Home ekrana za bilo koji od njih. Tipke za navigaciju su virtualne i pojavljuju se u donjim kutevima ekrana zavisno o orijentaciji. Dodavanje widgeta, aplikacija ili prečaca na aplikacije iz kontekstualnog menija ili ladice za aplikacije je jednostavno, držanjem prsta na praznom području, tappingom ili korištenjem pinch zooma. Sony na homescreenovima ima nekoliko svojih widgeta, a tu su i oni za vremensku prognozu (Accuweather) itd. Google Now korisniku omogućuje pristup nizu korisnih informacija, a tu su i integrirane Voice Actions.

Ladica s aplikacijama se proteže an nepune tri stranice, a ne donosi nikakve bitne novine i sve smo to već vidjeli ranije. Ono što je sa Jelly Beanom drugačije je izgled ladice i način na koji možemo mijenjati raspored prikaza aplikacija, te način na koji baratamo njima. Na vrhu je uvijek prisutan i dio s obavijestima kojeg pomicanjem prema dolje možemo proširiti na cijeli ekran, a tu su dostupni i Sound, Bluetooth, WiFi i Mobile data izbornici.

Tu su i standardne Sonyeve Album (organizacija je podijeljena u tri načina – Pictures, Map i Online, a impresionira i baratanje thumbnailovima koje je moguće povećavati i smanjivati), Filmovi (odlična podrška za DivX, XviD i MKV), Walkman i Sony Select aplikacije koje brinu o korisnikovoj multimediji. Na zadnjoj slici je Task Manager kojim pregledavamo nedavno korištene aplikacije, uz mogućnost njihovog uklanjanja. Tu je i izbornik četiri aplikacije – Calculator, Timer, Notes i Voice Recorder. Integracija socijalnih medija je preko Sonyeve Socialife aplikacije koja podržava Facebook, Twitter, YouTube ali i Google Reader. Što se navigacije tiče, uz standardne Google Mapse, Sony je uključio i Wisepilot u 30-dnevnom trialu sa mapama koje trebate skinuti kako bi ih mogli koristiti u offline modu.

STAMINA način rada produžava trajanje baterije isključivanjem mobilne podatkovne veze kada je isključen zaslon, a uz to su i druga dva načina uštede – onemogućivanje nekih funkcija kada je baterija već slaba i automatska aktivacija WiFi-a samo kada je u dometu ranije spremljene mreže. Što se tiče zvuka tu je kao i na Xperiji T moguće koristiti ClearPhase i xLOUD opcije (audio performanse Xperije Z su općenito vrlo dobre u svim situacijama), a isto tako je po potrebi moguće onemogućiti i upotrebu Mobile Bravia Engine-a koji slikama i videu povećava kontrast i smanjuje šum (preporuka je ostaviti ga uključenim). Sony Auto je ponešto izmijenjena Car Home aplikacija iz stock Jelly Beana a vrlo je korisna, baš kao i TrackID koji je sličan popularnom Shazamu. Pozivi, imenik, poruke – sve je to već ranije viđeno i kod Xperije T pa se nećemo posebno upuštati u objašnjenje pojedinih funkcija. Kada imate 5" ekran pred sobom jasno je kako je surfanje web stranicama vrlo ugodno iskustvo i uz jedini instalirani browser – Chrome. Korisnik naravno može instalirati i neki drugi tipa Firefoxa.

Integrirana stražnja Exmor RS kamera snima fotografije rezolucije do 13Mpiksela (ili 12MP u Superior modu koji sam procjenjuje kakvu scenu snimate i po tome automatski podešava sve parametre), a njeno je sučelje kompleksno i dozvoljava podešavanje različitih opcija. Kamera ima različite opcije kao što su prepoznavanje lica, smile shutter, geo-tagging, touch capture ali i HDR način snimanja. Nudi se i opcija snimanja panoramskih fotografija veličine do 5MP, a posebno zanimljiv je i Burst mod koji dozvoljava snimanje beskonačnog broja fotografija pri 10 snimaka u sekundi i 9MP rezoluciji. Ovo funkcionira vrlo dobro a sve se slike unutar galerije svrstavaju u jedan folder pa nema prenatrpavanja galerije. Kvaliteta snimaka je vrlo dobra, a primijetili smo i kako su detalji oštriji nego na većim fotografijama u standardnom načinu rada. Što se kvalitete fotografija tiče ona je zadovoljavajuća ali ne i natprosječna. Video materijal se može snimati u maksimalnoj rezoluciji do 1080p čak i uz HDR. Snimljeni video materijal je vrlo dobar, gdje HDR dodaje još poneki detalj više, a morate računati kako će vam za svaku sekundu materijala trebati oko 2MB prostora.