sony_z5_premium_10 sony_z5_premium_11 sony_z5_premium_12

Operativni sistem je i dalje Lollipop u verziji 5.1.1. koji ima poznati Xperia launcher, a nadogradnja na Android 6.0 je najavljena. To mu nužno i treba jer sve skupa djeluje pomalo dosadno, što se najbolje vidi u usporedbi s nekim konkurentima. Lockscreen je klasičan a nakon otključavanja imamo pet homescreenova, na kojima se nalaze launcheri, prečaci, Google folder s prečacima te widgeti – Whats New (nove Xperia teme, muzika, aplikacije, igre) i Weather (AccuWeather).

sony_z5_premium_13 sony_z5_premium_14 sony_z5_premium_15

Dužim pritiskom na homescreen možemo dodavati widgete i aplikacije, wallpapere, teme a tu je i Home Settings u kojemu određujemo veličinu ikona, zatim želimo li vidjeti nazive foldera i aplikacija na dnu homescreena, te želimo li dodavati aplikacije direktno na homescreen iz Application prozora ili na klasični način.

sony_z5_premium_16 sony_z5_premium_17 sony_z5_premium_18

Widgeta je također dosta Lifelog, Music, Facebook Buttons, Drive, Quick Throw, Sociallife Share, Spotify, Top Contacts, World Clock itd. Dužim pritiskom na treću tipku izbornika (kvadratić), otvara nam se popis aktivnih aplikacija za brzu promjenu, ali i tzv. Small Apps izbornik poznat s ranijih Xperia sučelja – Active Clip, Bookmarks, Browser, Calculator, Calendar, Gmail, Music, Timer i Touch Block.

sony_z5_premium_19 sony_z5_premium_20

Screenshotovi 4K sadržaja ostaju u FullHD rezoluciji a drugačije je to da su znatno veći u odnosu na one u kojima uređaj radi u FullHD-u, pa je to indikacija da je nešto ipak drugačije.

View post on imgur.com

Sony Xperia Z5 Premium test

Sučelje kamere i njeno ponašanje je identično kao i kod Z5 pa tu nećemo duljiti. Ukoliko imamo dovoljno osvjetljenja slike su vrlo kvalitetne uz tek primjetno gubljenje detalja udaljenijih objekata i zamućenje na rubovima, dok je uz manje osvjetljenja prisutan šum uz povišeni ISO. Kvaliteta video materijala uvelike ovisi o dostupnom svjetlu, a najbolje ga je snimati u 1080p@60fps-a.