Sony Xperia T3 Sony Xperia T3

Sony je nedavno predstavio novi model u svojoj T seriji pametnih telefona. Prvi se T na tržištu pojavio u rujnu 2012. godine i nosio je epitet telefona Jamesa Bonda. T2 Ultra se početkom ove godine proširila na čak 6″ i postala tzv. phablet, da bi nedavno predstavljeni T3 bio pravi nasljednik originala, s pristojnih 5.3″ dijagonale ekrana. T3 pokreće Snapdragon 400 SoC, ima 8MP stražnju kameru a operativni sistem je Android KitKat, uz naravno dodatak Sonyevog sučelja i aplikacija. T3 dolazi u standardnom pakiranju, a uz njega kupac dobiva upute za rad, AC/DC adapter (5V, 850 mA) i slušalice MH410c.

Sony Xperia T3 Sony Xperia T3

T3 ima vrlo slične dimenzije kao i Z2, od kojeg je jedino nešto tanji, pa sa svojih 7 mm debljine lijepo sjedi u ruci. S obzirom da nema zaštitno kućište kao i Z2, lakši je, a materijal koj prevladava je plastika, no kvalitetna. S prednje strane se na ekranu nalazi zaštitno staklo, tipke su softverske, a o naročitim dizajnerskim uspjesima ne možemo govoriti, osim privlačne srebrne trake po rubu uređaja koja razbija monotoniju. Stražnja je strana premazana protiv klizanja i generalno je T3 zadovoljavajuće ergonomičan. Kvaliteta slike se značajno popravila u odnosu na starije modele koji nisu imali IPS matricu, no pažljivijim gledanjem primjećujemo piksele koji su gustoće oko 277 po jednom kvadratnom inču. Ekrani oko i preko 5″ ipak trebaju FHD rezoluciju kako bi bili besprijekorni. Ipak, prikaz slike je natprosječno dobar, boje su vjerne, uz zadovoljavajuću oštrinu, odziv te osvijetljenost. Touch je responzivan i brz, a za razliku od jačih modela, ograničen je na četiri prsta.

Osnovne specifikacije

  • Model: Sony Xperia T3 (D5103)
  • Boja: Crna (postoji i bijela te ljubičasta verzija)
  • Dimenzije i masa: 150.7 x 77 x 7 mm; 148 grama
  • Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir (do 4 prsta), dijagonale 5.3″, rezolucije 720×1280 piksela (277 ppi), zaštitno staklo otporno na pucanje i grebanje, Triluminos i Mobile Bravia 2
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8928-2), Quad-core CPU @ 1.4 GHz (Cortex-A7), Adreno 305 GPU
  • Memorija: 1GB; 8GB storage, microSD do 32GB
  • Operativni sistem: Android 4.4.2 KitKat
  • Baterija: 2500 mAh Li-ion
  • Kamere: Stražnja 8 MP, 3264 x 2448 pixela, autofocus, LED flash geo-tagging, touch focus, face and smile detection, HDR, panorama, 1080p@30fps; Prednja 1.1MP (720p@30fps)
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE Cat 4 (50 Mbps UP, 150 Mbps Down)
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v4.0, microUSB v2.0, FM Radio (RDS), A-GPS (GLONASS), NFC, senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, i kompas.

Hardver je isti kao i u T2 Ultri, što znači Snapdragon 400 koji je dovoljno jak za sve današnje potrebe. Grafika je Adreno 305 i sasvim je dovoljna za ovu rezoluciju, jer bez problema tjera Epic Citadel benchmark u 35 sličica u sekundi. Ono gdje bi se mogao osjećati deficit, pogotovo nakon što korisnik instalira veći broj aplikacija je radna memorija – 1GB je ipak minimum minimuma za gladak rad KitKat-a. Ujedno, ni memorije za skladištenje podataka nema na pretek – tek 8GB, od čega je korisniku dostupno tek oko 4.25GB. To je moguće proširiti SD karticom, koja je ograničena na 32GB. Ostatak priče je klasičan – WiFi n, Bluetooth, NFC itd., a pohvaliti ćemo i LTE podršku.

Sony Xperia T3 Sony Xperia T3

Osnovne crte Sonyevog Omnibalance dizajna su prepoznatljive na T3 i daleko od toga da izgleda dosadno. Na donjoj strani se nalazi mikrofon, na lijevom boku otvoreni microUSB port, a na vrhu 3.5 mm jack za slušalice. Glavni se zvučnik nalazi na stražnjoj strani, točno ispod Xperia branda. Dalje, po stražnjoj strani nailazimo na Sony logo, NFC logo i u desnom gornjem kutu (gledano sprijeda), 8MP kameru s LED blicem. Inače, stražnja stranica se ne može ukloniti, dakle pristupa 2.500 mAh litij ionskoj bateriji nema.

Sony Xperia T3 Sony Xperia T3

Na desnom boku se nalaze utori za microSIM i microSD kartice koji su pokriveni poklopcem baš kao i kod Z2. Ispod se nalazi stilizirana tipka za paljenje/gašenje, odnosno otključavanje/zaključavanje ispod koje je “rocker” za zvuk, te na dnu Shutter tipka za kameru. Volimo kada uređaj ima zasebnu tipku za kameru jer to uvelike olakšava njeno korištenje, pa ćemo tu dati pohvale Sonyu. kada je riječ o kvaliteti zvuka ona je vrlo dobra bilo da je riječ o razgovorima ili pak puštanju muzike preko glavnog zvučnika.

Sony Xperia T3 Sony Xperia T3 Sony Xperia T3 Sony Xperia T3

Operativni sistem je Googleov Android 4.4.2, uz naravno Sonyevo custom sučelje s dodatkom njihovih aplikacija i widgeta. Lockscreen podržava do dva widgeta, a otključavanje je moguće uz pomoć lica, pina, lozinke ili uzorka. Standardnih je pet homescreenova a dodavanje novih ikona na homescreen je jednostavno. Wallpaperi su statični ili “živi”, a polje za obavijesti je lagano izmijenjeno, no sve je lako pronaći i koristiti.

Sony Xperia T3 Sony Xperia T3 Sony Xperia T3 Sony Xperia T3

Ostatak sučelja je vrlo sličan onome što smo vidjeli kod Z2 i nekih starijih modela sa KitKatom. App switcher uključuje tzv. small apps dio u kojem može biti devet pred podešenih aplikacija – Active Clip, Browser, Calculator, Calendar, Chrome Bookmarks, Gmail, Notes, Timer i Voice Recorder. Dodatne je moguće skinuti preko Play Storea. Sučelje kamere je identično već viđenim kod Sonya sa 4.4.2 OS-om, a a kvaliteta fotografija samo na prosječnom nivou za jednu 8MP kameru. Snimanje video materijala je također sasvim prosječno pri čemu kvaliteta uvelike ovisi o količini svjetla. Nakon brzog pregleda hardvera i softvera krenimo na testove.