Inicijalni dojam koji je na nas ostavila Soyova ploča mogao bi se opisati jednom riječju – robusno. Mada su se Soyovi dizajneri vjerojatno imali nakanu napraviti šminkersku ploču (što je danas strašno trendi) nama ploča više izgleda nekako vojnički svrhovito. Mi inače preferiramo efektan izgled i smeta nam kad proizvođači hardvera ne obraćaju pažnju na to da njihovi proizvodi osim funkcionalnosti trebaju i dobro izgledati, ali ova ploča po nama nekako ispada iz uobičajenih okvira – nama jednostavno izgleda opako.

Divlji Soyo zmaj

KBUSA Dragon Ultra je prilično velika ploča, bez problema se može mjeriti sa našim referentnim Abitom. Zbog tolikih gabarita Soyovi inženjeri imali su dovoljno mjesta za smještaj kako klasičnih komponenti tako i raznih dodatnih kontrolera. Za početak memorija je smještena odlično – dovoljno je odmaknuta i od AGP utora i od procesora. Dovoljno je reći da smo bez problema prčkali po memorijskim utorima dok je u AGP utoru bio naš Radeon 9800 Pro, a na procesoru široki Zalman 7000Cu. Jedno malo upozorenje, na AGP utor nije ugrađena kopča što je nama super zato što stalno mijenjamo grafičke kartice no ljudima koji puno premještaju računala (k-LAN-nje party?) ovo će vjerojatno biti minus.

ATX konektori postavljeni su malčice loše

Pregled gornjeg dijela ploče završavamo sa pozicijom ATX konektora i situacijom oko utora za procesor. 12 voltni rail i ATX konektor smješteni su jedan pokraj drugoga na samom gornjem lijevom rubu ploče što nije baš za pohvalu, ali nije ni katastrofalno loše – uz pravilno korištenje plastičnih vezica za kablove obstrukciju u strujanju zraka moguće je bez problema elminirati. Veći problem predstavlja ugnježđivanje naponskih konektora među stabilizacijske kondenzatore na ploči. Korisnicima koji imaju veće ruku lako se može dogoditi da rasklimaju koji od kondenzatora pri ugradnji ploče u kućište.

Valja naglasiti da sa ovom pločom dolazi mobilno, a ne fiksno postolje za hladnjak klasičnih Athlon 64 hladnjaka tako da instalacija vodenih blokova ili nekonvencijonlanih hladnjaka kao što su Zalmani iz serije 7000 neće predstavljati nikakav problem. Tko je bolje pogledao gornju sliku zamijetit će da su za procesor predviđena dva headera za napajanje vantilatora. Prilično zgodno ako razmišljate o instalaciji venilatora na nortbridge (bolje reći AGP tunel). Još jedan plus – temperaturu procesora osim sa sondom na procesoru možemo pratiti i preko sonde u podnožju socketa.