Spire Verticool IV – bakrenjak

Datum objave 03.04.2008 - Krešimir Matanović

Uvod i opis

Iz Spirea smo na test dobili njihov još prošle godine predstavljeni VertiCool IV model CPU hladnjaka. Uz ovaj model, kodnog imena SP608B3-C, Spire u ponudi ima i model SP604B3-C poznatiji pod imenom VertiCool III. Trica ima ventilator smješten unutar tijela hladnjaka, a na četvorci je smješten klasično, na vanjskoj strani. Oba hladnjaka je moguće montirati na Intelove sockete 775 i 478 te na AMD-ove 940/939 i 754, te im je zajednički način montaže i mogućnost kontrole broja okretaja ventilatora. Danas ćemo se, kako smo rekli, baviti sa VertiCool IV modelom pa krenimo sa njegovim opisom.

Kutija u kojoj dolazi je popriličnih dimenzija, a obojana je u Sprieove zaštitne boje. Dovoljno je robusna i dobro štiti hladnjak prilikom transporta. U sredini se nalazi prozirni dio u kojem možemo vidjeti sam hladnjak. Kutija na slici je kao što vidimo polegnuta, a na vrhu ima ručku za lakše prenošenje.

Sam hladnjak je poprilično masivan zbog činjenice da je kompletno napravljen od bakra. Sastoji se od bakrenih listova (finova) kroz koje prolaze četiti bakrena toplovoda promjera 5.5mm. Toplovodne cijevi su zalemljene na bakrenu bazu i one su jedini medij koji prenosi toplinu sa baze hladnjaka na tijelo. Lagano su savijene u smjeru protoka zraka kroz hladnjak.. Kvaliteta izrade i završne obrade je vrlo solidna, te se stječe dojam kao da je hladnjak napravljen od jednog komada. Dimenzije tijela hladnjaka su 71×98×123 mm (d × š× v), a ventilatora 90x90x25 mm. Ventilator se vrti na maksimalnih 3500RPM te pri tome stvara buku od 26dB. Nama se ovaj broj čini premali jer je buka svakako puno veća, čak i neugodna. No, zato je Spire priložio PCI bracket sa potenciometrom koji brzinu vrtne može spustiti do 2000RPM pri čemu je deklarirana buka od 19dB. U ovu vrijednost ćemo prije povjerovati jer je ventilator na minimumu gotovo bešuman. Inače "propuh" koji ventilator stvara kreće se između 36.8 i 58.21 CFM. Napravljen je u "ball bearing" tehnologiji sa očekivanim životnim vijekom od 50.000 radnih sati. Ventilator je na tijelo hladnjaka montiran pomoću metalnih kopči koje su zakvačene na izbočine sa bočnih strana hladnjaka. U slučaju da se poželite dodatne buke ili želite još bolji protok zraka moguće je montirati još jedan ovakav ventilator na suprotnu stranu.

Bakrena baza i nije najbolje ispolirana, tj. vidljive su brazde industrijske obrade. Jedan dobar lapping bi tu dobro došao, te bi zasigurno skinuli još koji stupanj. No ukoliko i ne posegnete za poliranjem, kvalitetnija pasta bi trebala riješiti probleme u prijenosu topline.

Uz VertiCool IV u paketu dolazi i već spomenuti kontroler broja okretaja ventilatora, svi potrebni nastavci za montažu na podržane sockete, vijci, ploča za pričvršćivanje hladnjaka za matičnu ploču te pola grama Spireove Stars-420 termalne paste.

Test sistem, način testiranja i montaža

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

Abit IP35

Procesor(i)

Intel Core 2 Extreme @ 3.47GHz

Memorija

2x 1GB, 1066 MHz CAS 5-5-5-15 2T

Grafičke kartice

PEAK Radeon HD3870,

Driveri: Catalyst 8.3

Muzička kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Maxtor 250GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 32-bit
Chipset datoteke

Intel 8.3.1.1009

DirectX verzija 10.0
Prime 95 v.2.38
 

Način testiranja i montaža

Testove smo vršili na našem C2E X6800 procesoru. Temperature smo mjerili na dvije brzine rada procesora, tvorničkoj 2.93GHz (1.325V) i na overclockiranoj 3.47GHz (1.505V). Za razliku od našeg zadnjeg testa u kojem smo testirali Noctuin NH-U12P hladnjak te procesor držali na 3.6GHz, VertiCool IV nije moga stabilno održavati ovu brzinu. Za potrebe Load testa smo koristili dobar stari Prime 95 kojeg smo pokrenuli dva puta, odnosno sa različitim afinitetima tako da obje jezgre procesora budu maksimalno opterećene. Load temperatura je bila mjerena nakon 3 sata opterećenja, a Idle temperatura pola sata nakon završetka Load testa. Pasta koji smo koristili je bila Noctuina NT-H1.

 

Za montažu ovog hladnjaka ploča mora biti van kućišta. Na na bazu hladnjaka treba pričvrstiti nosače te na donju stranu matične ploče postaviti ploču za koju ćemo pričvrstiti hladnjak. Operacija nije laka, no nakon malo praksee i jedan čovjek ju uspješno izvodi.

Najveći problem prilikom montaže je upravo predstavljala donja ploča. Naime, na nekim matičnim pločama baš tamo gdje sjeda ploča za pričvršćenje hladnjak, postoje završeci elemenata koji su lemljeni na ploču. Zbog toga ta ploča ne sjeda punom površinom na donju stranu matične ploče i dolazi do problema prilikom montaže hladnjaka. Na našoj ABIT-ici su ti vrhovi bili vrlo blizu ploči pa nije bilo većih problema, no na nekoliko drugih ploča su vrhovi smetali. Bilježimo minus za lošu izvedbu donje ploče.

Rezultati testa i Zaključak - Conclusion

Rezultati testa

Intel C2E @ 2,93GHz

Idle (°C)
Spire VertiCool IV @ Max.
41
  
Spire VertiCool IV @ Min.
43
  
Intel Box cooler
50
  
 
0102030405
0
 
Load (°C)
Spire VertiCool IV @ Max.
56
  
Spire VertiCool IV @ Min.
58
  
Intel Box cooler
66
  
 
01020304050607
0
 

Potvrda dobrih performansi VertiCool-a IV dolazi već i na stock brzinama. Na Idle mjerenju uspjeva skinuti 7°C sa Box hladnjaka i pri minimalnoj brzini, dok na maksimumu skida dodatna 2°C. Na Load mjerenju rezultati su još i bolji. Čak 8°C niže nego Box hladnjak na minimalnom broju okretaja, i još dodatna 2°C na maksimali.

Intel C2E @ 3,47GHz

Idle (°C)
Spire VertiCool IV @ Max.
54
  
Spire VertiCool IV @ Min.
57
  
Intel Box cooler
67
  
 
01020304050607
0
 
Load (°C)
Spire VertiCool IV @ Max.
73
  
Spire VertiCool IV @ Min.
77
  
Intel Box cooler
82
  
 
010203040506070808
5
 
 

Kada procesoru podignemo takt i napon stvari postaju zanimljivije. Na Idleu skida 10°C na minimumu i 13°C na maksimumu. Na Load testu se Spireov hladnjak već pomalo muči sa "vrućim" procesorom, pa tako na minimumu uspjeva skinuti "samo" 5°C, a na maksimumu 9°C. Kao što smo već napisali na maksimalnoj brzini je poprilično bučan pa ga nije ugodno za slušati.

 

 

Zaključak

VertiCool IV je dobar proizvod no nažalost neke stvari kvare ukupni dojam. Pod prvo tu mislimo na ploču za pričvršćivanje hladnjaka koja se montira sa donje strane matične ploče. U prijašnjim serijama su to imali bolje izvedeno, i zbog čega su sada odlučili koristiti ovakvo riješenje na znamo. Druga zamjerka ide na količinu buke koju stvara ventilator na najvišim okretajima, treća na nedostatak gumenih amortizera koji se montiraju između ventilatora i tijela hladnjaka, i zadnja na nedovoljno ispoliranu bazu. Ostale stvari su samo za pohvalu. Preformanse su solidne i na najnižim okretajima vetilatora, kvaliteta izrade i završne obrade je uzorna, podrška za razne sockete je dobra, kao i gotovo bešuman rad ventilatora na najnižim okretajima. Cijena VertiCool IV hladnjaka u Hrvatskoj je oko 320kn što smatramo ipak mrvicu previše, barem dok se ne isprave neke manjkavosti koje ga prate.

 

Conclusion

VertiCool IV is in general a good product, but unfortunately some things spoil overall impression. Firstly, there is the universal back plate, which is not so universal (we had problems mounting it on several boards because of the spikes on the bottom side of the motherboard from soldered electronic elements). With some older models they delivered different back-plate which was more compatible, why was this changed remains a mystery. Second objection is on the large amounts of noise that fan generates at maximum speed, then we object on the lack of rubber shockers between the fan and the cooler and last objection goes for the base of the cooler - it could have been better finished. We can only praise other things. Performance is good even at the lowest speed of the fan; build quality and final finish (besides the base) are great as is the compatibility with different sockets. We also liked the fact that the fan is almost noiseless at the lowest speed. Price of the VertiCool IV cooler in Croatia is about 310kn (42€) which is a bit too much, at least until Spire fixes some of its flaws.