Suntek Grace TH-791

Datum objave 26.12.2003 - Dean Narandžić

Uvod

Tvrtka Nitel odlučila je ponuditi kompletnu paletu proizvoda Suntek, a radi se o kućištima za računala koja se od konkurencije žele istači dizajnom i mogućnostima. Novi proizvođač na hrvatskom tržištu nas je zainteresirao, pa smo zatražili i vrlo brzo dobili dva kućišta na test. U ovom članku ćemo vam prikazati njihov najatraktivniji model, Grace TH-791. Radi se o aluminijskom kućištu privlačnog dizajna i nekim zanimljivim konstrukcijskim rješenjima. Aluminij kao materijal izrade zaslužan je za vrlo malu težinu (samo 5kg bez napajanja) uz dimenzije kućišta od 187 x 434 x 465 mm (širina x visina x dužina). Kućište dolazi bez napajanja, te je korisnicima ostavljeno na volju da odaberu model koji će odgovarati njihovim potrebama.

Suntek Grace TH-791

Prednja maska kućišta

Prilikom izrade kućišta, Suntek je dužnu pažnju posvetio detaljima - svi dijelovi kućišta su napravljeni od aluminija. Drago nam je da nisu pokušali sniziti cijenu ugradnjom plastične prednje maske. Dizajn prednje maske je bogatiji detaljima od Lian Li (kojeg uzimamo kao referencu prilikom opisa aluminijskih kućišta), ali nije prenapadan i vjerujemo da će se dopasti većini korisnika. Aluminij od koje je napravljena prednja maska je hrapav na dodir, a posebno nam se dopala metalna mrežica na prorezima namijenjenim protoku zraka. Kao što možete vidjeti na slikama, u kućište je moguće ugraditi četiri 5,25" i dva 3,5" uređaja kojima je moguće pristupiti izvana, a u unutrašnjosti ćemo pronaći mjesta za ugradnju još četiri diska. Nažalost, proizvođač nije ugradio konektore za priključivanje eksternih uređaja – šteta, jer tu mogućnost pronalazimo i na mnogo lošijim kućištima, a smatramo ju vrlo praktičnom u svakodnevnom radu.

Mrežica s prorezima za zrak

Detalji sa stražnje strane

Stražnja strana dade naslutiti neka od pozitivnih konstrukcijskih rješenja

Dok na bočnim stranama nećemo pronaći baš ništa što bi se isticalo, stražnja strana kućišta nam daje naslutiti neka od praktičnih konstrukcijskih rješenja. Detalj koji je već postao uobičajen na kućištima više klase su vijci koje je moguće koristiti bez upotrebe alata, a koji prevladavaju na ovom kućištu. Prorezi za zrak na prvi pogled upućuju da su namijenjeni za ugradnju ventilatora veličine samo 40x40mm, međutim kao što ćete uskoro vidjeti, to nije tako – moguće je ugraditi ventilator uobičajenih dimenzija 80x80mm. Sami prorezi bi mogli biti i širi da što manje ometaju protok zraka, pa ovdje upućujemo manju zamjerku. Iskusniji čitatelji su vjerojatno primijetili nekoliko dodatnih vijaka koji drže ladicu za matičnu ploču. Mogućnost ugradnje matične ploče na ladicu koju je moguće izvući sa stražnje strane kućišta radi ugradnje ili zamjene dijelova je vrlo tražena, ali malo proizvođača nudi tako izvedena kućišta.

Prorezi za hlađenje koji skrivaju mjesto za ugradnju ventilatora veličine 80x80mm

Bočna stranica se skida na uobičajeni način: nakon što odvijemo vijke koji ju drže, lagano ćemo ju povući prema natrag. Unutrašnjost je vrlo pregledna, bez suvišnih detalja koji bi smetali ugradnji komponenti – vrlo sličan pristup smo imali prilike vidjeti i kod Lian Li kućišta. Osim bočne stranice, moguće je skinuti i prednju stranu (dovoljno ju je povući prema sebi, nema vijaka koje prije toga treba odviti). Da bi ugradili optičke pogone, neophodno je skinuti prednju masku kako bi odvili vijke kojima su pločice koje skrivaju mjesta za ugradnju uređaja pričvršćene za kućište.

Prednja strana kućišta bez maske

Modularna i praktična unutrašnjost

Unutrašnjost kućišta sa izvučenom ladicom za matičnu ploču

Nakon što smo otvorili kućište, razjasnili smo na koji način se montira ventilator koji izbacuje zrak iz kućišta – plastični okvir postavljen je pod pravim kutom u odnosu na uobičajenu montažu. Na ovaj način njegovo djelovanje je efikasnije, jer izvlači topli zrak direktno sa procesora. Naravno, potrebno je i ventilator hladnjaka procesora okrenuti da puše u pravom smjeru kako bi ovaj koncept pokazao svoje prednosti, a nije nebitna ni lokacija podnožja za procesor na matičnoj ploči. Diskove možemo hladiti ventilatorom na prednjoj strani kućišta, a omogućena je ugradnja ventilatora dimenzija 80x80 ili 92x92mm po izboru korisnika. Šteta što niti jedan ventilator nije standardna oprema kućišta. Također, mogućnost ugradnje samo dva ventilatora u kućište će biti dovoljna velikoj većini korisnika, ali overclockeri će tražiti više – kao protumjeru preporučamo odabir napajanja sa dva ventilatora.

Mjesta za ugradnju diskova i ventilatora

Kartice učvršćujemo vijcima, što smatramo kvalitetnijim iako ne toliko praktičnim rješenjem u usporedbi sa različitim mehanizmima koje možemo koristiti bez alata. Da bi ugradili diskove, sa jedne strane diska je potrebno ugraditi klizač, dok ćemo sa druge strane disk pričvrstiti priloženim vijcima koje je moguće koristiti bez upotrebe alata. Isti postupak je potrebno primijeniti za sve uređaje veličine 3,5". Uređaje veličine 5,25" ugrađujemo pomoću uobičajenih klizača, a svi klizači se montiraju bez vijaka. Ovakav način ugradnje uređaja je praktičan i u upotrebi efikasan, jedino prilikom vađenje diskova moramo upotrijebiti malo više snage što ukazuje da bi preciznost obrade prilikom proizvodnje kućišta mogla biti i malo bolja.

Uređaji pripremljeni za ugradnju i neophodni klizači

Mogućnosti ugradnje osnovnih komponenata i zaključak

Kućište sa ugrađenim komponentama

Kao odgovor na učestale i opravdane zahtjeve naših čitatelja, nabavili smo nešto dodatnog hardwarea koji ćemo ugrađivati u kućišta prilikom testiranja. Na ovaj način ćete moći steći bolju sliku o mogućnostima ugradnje pojedinih komponenti u računalo, iako zbog različitih dimenzija pojedinih uređaja (pogotovo matične ploče), nije nužno da ćete i vaše komponente uspjeti ugraditi bez problema. Kao što možete vidjeti na priloženoj slici kućišta sa ugrađenom matičnom pločom Chaintech Apogee 9PJL, dodatni ventilator namijenjen hlađenju procesora nije idealno postavljen, što će utjecati na njegovu efikasnost. Prilikom ugradnje matične ploče većih dimenzija, mjesta za ugradnju 3,5" su dovoljno udaljena i neće smetati, ali postoji mogućnost da donja dva mjesta za ugradnju 5,25" uređaje nećete moći popuniti.

Većina matičnih ploča se može ugraditi bez problema

 

Zaključak

Suntek Grace TH-791 kućištem smo vrlo zadovoljni. Radi se o kućištu više klase s još uvijek prihvatljivom cijenom od 1330kn (PDV uračunat). Preporučujemo ga korisnicima koji žele posjedovati aluminijsko kućište zbog efektnog izgleda ili male težine. Kvalitetu izrade i završne obrade smatramo dobrom, a ladica za ugradnju matične ploče će posebno obradovati korisnike koji često mijenjaju kartice ili hladnjak za procesor. Nedostatak napajanja izaziva dodatne troškove, ali to smatramo puno boljim nego da smo sa kućištem primorani kupiti i napajanje koje nas svojim karakteristikama neće zadovoljiti. Rado bi vidjeli i barem jedan ventilator uračunat u cijenu. Više o proizvođaču možete pogledati na adresi http://www.suntekgroup.com/.