Test 17″ LCD monitora, 1. dio

Datum objave 06.09.2004 - Ozren Žagmešter

Uvod

Ne možemo se sjetiti niti jednog testa koji je na PC Ekspertu kasnio više nego ovaj - test 17" LCD monitora. Na ovom testu je autor ovih redaka počeo raditi još u rano proljeće, a rezultat je tek sada pred vama. Glavni razlozi za kašnjenje su bombardiranje novim grafičkim karticama (X800, GF6800) te novim socketima i pripadajućim chipsetima (S775 i 939). Uz to je broj monitora koje smo uključili u ovaj test debelo nadmašio naša očekivanja - mi smo na početku mislili da će brojka biti negdje 8-10 a na kraju je završila na 18! U međuvremenu se naravno pojavilo još novih modela, no njih ćemo isprobati u serijama od 3-4 i opisati u dodatnim člancima.

Nema sumnje da su LCD monitori vrlo "in" i da polako izbacuju CRT-ove sa tržišta. Razlozi za to su jednostavni - stalno padajuća cijena i rastuća kvaliteta. Prije par godina LCD monitori su bili toliko spori da ih se nije moglo koristiti za ništa drugo negoli aplikacije poput Excela i Worda. Sada je situacija puno bolja, pogotovo pojavom monitora od 16 i manje milisekundi. Za one koji ne znaju, ova brojka predstavlja vrijeme koje je potrebno da pixel iz crne boje prijeđe u bijelu i natrag. Ovo vrijeme odaziva zajedno sa slabim kontrastom i lošom točnonošću prikaza boja predstavlja i glavne mane LCD monitora. Od ostalih mana LCD-a su tu još slabi kut gledanja, nemogućnost prikazivanja različitih rezolucija bez interpolacije te problem mrtvih pixela. Glavne prednosti su pak savršena geometrija, male dimenzije monitora, bolje osvjetljenje i manja potrošnja.

Kada se pogleda lista prednosti i mana, postaje jasno da LCD-ima nije lako zadovoljiti osjetljive korisnike poput nas. Ipak, neki proizvođači su uspjeli bolje obaviti posao i time u ovom testu zaslužiti više ocjene. S druge strane, niti jedan monitor se nije pokazao dovoljno dobrim da dobije nagradu "Izbor urednika" niti da nas navede na razmišljanje o kupnji. Jednostavno, kvalitetan CRT monitor (pogotovo oni poput NEC-Mitsubishi monitora od 22") je za sada u velikoj prednosti nad ekvivalentnim LCD-om. Stvari koje su primarno utjecale na ocjenu bile su:

  • kvaliteta prikaza boja
  • kontrast
  • osvjetljenje
  • brzina (te efekti koji idu kada je monitor prespor - ghosting i streaking) - najbolje vidljivo prilikom igranja
  • 2D prikaz.

Uz ove stvari, utjecaj na ocjenu imali su i:

  • ergonomija (dizajn, mogućnosti za porihtavanja, lakoća korištenja, itd.)
  • opremljenost (DVI, itd.)
  • kvaliteta prikaza DVD filmova, i, naravno
  • omjer performansi/cijene.

Dvije stvari je potrebno još dodatno objasniti - ghosting i streaking. Ghosting je efekt koji se javlja zbog sporosti monitora. Prilikom npr. igranja vrlo se lako primjećuje jer izgledao kao da neki lik iza sebe ostavlja trag koji izgleda poput duha (od tud i ime). Ghosting u neku ruku izgleda slično kao i motion blur ali ga krase samo negativne stvari. Razlika između ghostinga i streakinga je ta što se ghosting odnosi na bijele/svijetle "sjene" dok se streaking odnosi na crne/tamne "sjene".

 

Monitori

Isprobali smo slijedeće 17" LCD monitore:

  • Avixe S730
  • Dell UltraSharp 1703FP
  • E-Yama 17NJ1-S
  • Hyundai ImageQuest Q17
  • iiYama ProLite H430
  • LG Flatron 1710B
  • LG Flatron 1720B
  • NEC AccuSync LCD71VM
  • NEC AccuSync LCD1760NX
  • Philips 170S4
  • Prestigio P174
  • Samsung 172X
  • Samsung 173P
  • Sony S73
  • Sony HS73P
  • Sony X73
  • Sony HX73
  • Xerox XL775.

Iz liste testiranih monitora jasno je da smo testirali monitore različitih segmenata (tj. cijene). Omjer performansi i cijene smo ukomponirali u ocjenu iako ova stavka nije imala dominantan utjecaj - monitori su nešto na čemu što manje treba štediti jer u njih se bulji cijelo vrijeme.

Krenimo sa našim dojmovima i to abecednim redom.

Avixe S730

Avixe S730

Prvi monitor po abecednom redu je Avixe S730. Ovaj monitor je tipičan primjer jeftinog OEM monitora koji će zadovoljiti potrebe jedino onih kojima treba POS monitor ili tako nešto. Naravno, za POS se više isplati nabaviti 15" monitor...

Avixe S730 je prosječan monitor što se osvjetljenja tiče. S druge strane ukoliko monitor narihtate da je slika dovoljno svijetla, vrlo teško ćete razlikovati nijanse bijele boje. Ova pojava nije rijetkost kod LCD-a - jedino što ćete kod nekih imati problema razlikovati nijanse svijetlih boja (bijele, žute, itd.) a kod nekih nijanse crne boje. Prikaz boja općenito nije neka sreća - točnost je slaba a sam prikaz prilično blijed i neinteresantan. Uz to sve boje vuku na crveno.

Igranje na S730 nije previše za preporučiti - ghosting je na ovom monitoru redovna pojava. Ipak, S730 po pitanju igranja nije najgori monitor u ovom testu - ima puno gorih, kao što ćete moći pročitati kasnije. Za gledanje filmova je S730 pak čisti prosjek za jedan LCD, što iskreno nije baš nešto.

Avixe S730

Sam monitor nije baš neka ljepota. Ono što pak posebno "pika u oko" jest završna obrada. Avixe S730 jednostavno izgleda kao da je rađen u nekoj tvornici koja se inače bavi isključivo izradom jeftinih periferija poput floppy disk jedinica. S730 inače dolazi sa ugrađenim zvučnicima koji su loše kvalitete što nas nije začudilo jer do sada nismo vidjeli LCD monitor s dobrim integriranim zvučnicima, pa makar on bio i Sony. Stalak je srednja žalost jer nudi mogućnost samo tiltanja ekrana.

Pozadina zvana joj-ajoj - podsjeća na Fallout

Avixe S730 inače koristi vanjski ispravljač što će smetati neke. Nama to nije mana jer ne vidimo zašto bi nekome smetao ispravljač koji se nalazi negdje skriven ispod stola. Ono što smeta jest prisustvo samo VGA konektora - DVI-a nema. Općenito puno LCD monitora dolazi opremljeno samo s 9-pinskim VGA konektorom što nije dobro zbog pogoršanja u kvaliteti slike. Pravi krivac za manjak DVI-a nisu proizvođači već EU - EU dodatno oporezuje svu opremu za digitalni video s tim da u tu skupinu upadaju i LCD monitori ukoliko na sebi imaju DVI konektor. Malo jadno, zar ne?

Dell UltraSharp 1703FP

Dell UltraSharp 1703FP

Slijedeći monitor po redu potpuno se razlikuje od Avixea. Radi se o Dell UltraSharp 1703FP monitoru koji pripada gornjoj klasi. Prva stvar koja smo zapazili jest odličan stalak koji osim uobičajenog tiltanja i zaokretanja nudi i mogućnost dizanja/spuštanja ekrana. Ova mogućnost je jako bitna jer je kut gledanja na LCD monitorima vrlo mali. Proizvođači obično tvrde da se radi do 170 stupnjeva (85 lijevo, desno, gore i dolje), no realno je ta brojka puno manja. Po nama je kut gledanja samo onaj kut koji omogućava pogled na ekran a da se pri tome nije ništa promijenilo po pitanju boja, svjetlosti i kontrasta. Zbog dobre kvalitete i odličnog stalka, UltraSharp je jedan od samo par monitora iz ovog koji je omogućio da pogled na ekran bude savršen i da se naoko boje na vrhu prema onima na dnu uopće ne razlikuju. Drugim riječima, za razliku od ostalih proizvođača, Dell nije lagao po pitanju kuta gledanja.

Dell UltraSharp 1703FP

Što se tiče kvalitete slike 1703FP nas nije razočarao. Prikaz boja bio je najbolji od svih monitora iz ovog testa - jedini monitor koji se uopće približio bio je Samsungov 173P. Slika u 2D je bila odlična - točna i oštra. Kontrast i osvjetljenje su također bili izvrsni. Ovaj monitor je bio jedini konkurent za Editor's Choice dok se nismo probali igrati na njemu. Prilikom igranja se ovaj monitor pokazao vrlo prosječnim - ghostinga nije bilo, ali zato strakinga jest. Tješi to što se 1703FP pokazao najboljim i za gledanje filmova.

Konektori

Osim odličnog stalka moramo pohvaliti i postojanje DVI konektora. Uz to je finiš samog monitora vrlo dobar. Treba pohvaliti i to što su rubovi oko ekrana vrlo tanki što omogućuje kvalitetnu uporabu dva UltraSharpa 1703FP bok-uz-bok. Ljepota, tj. dizajn samog monitora je prosječna. Ergonomija je vrlo dobra jer 1703FP ima odlične menije putem kojih je vrlo jednostavno porihtati sam monitor. Šteta jedino što ti meniji nisu bogatiji opcijama.

E-Yama 17NJ1-S

E-Yama 17NJ1-S

E-Yama je low-end linija poznatog proizvođača iiyame. S obzirom da se radi o jeftinom monitoru, ne čudi da njegove performanse nisu ništa posebno. Isto vrijedi i za dizajn, ergonomiju (meniji za podešavanje su posebno loše riješeni) i opremljenost.

E-Yama 17NJ1-S

Prikaz boja je usporediv s onim na Prestigio 174 i LG monitorima - dakle radi se o čistom prosjeku. Što se tiče kontrasta, on je nešto bolji. Nažalost, isto se ne može reći za osvjetljenost koja je izrazito loša - jedina konkurencija po zlu je tu LG 1710B monitor. Proizvođač tvrdi da je osvjetljenje na ovom monitoru 300cd/m2 no realno to uopće nije tako. Generalno je problem sa tvorničkim specifikacijama kako za osvjetljenje tako i za kontrast - jednostavno nema točno određenog postupka i standarda kako se ove stvari mjere. Zbog toga ćete često naići na monitore za koje će proizvođač tvrditi čuda a realno će biti puno lošiji od proizvoda nekog proizvođača manje sklonog pretjerivanju.

Igranje na ovom monitoru je koma - duhovi će vas napadati sa svih strana. Toliko da streaking koji je isto prisutan nekad nećete ni primjetiti. Ovo ne čudi jer se radi o monitoru sa odazivom od 25ms. Nažalost tu loše strane ne prestaju - ovaj monitor je loš i u 2D prikazu koji nikako nije dovoljno oštar. E-Yama 17NJ1-S je tako u istom košu zajedno s Avixeom, Philipsom 170S4 i Hyundaiem Q17 po pitanju 2D prikaza. Jedan od razloga za to kod E-Yame je vjerovatno i manjak DVI-a. Treba reći da na ovom monitoru prebacivanje iz rezolucije u rezoluciju traje vrlo dugo, više nego što bi ikada očekivali.

Hyundai ImageQuest Q17

Hyundai ImageQuest Q17

Hyundai Q17 je digao dosta buke kada je izašao jer su prve recenzije po 'Netu bile vrlo dobre a cijena povoljna. Nas ovaj monitor nije razočarao iako smo puno više očekivali od 2D prikaza - slika jednostavno nije dovoljno oštra. Zato moramo pohvaliti vrlo dobar prikaz boja - tu je ovaj monitor jednako dobar kao Samsung 173T a nešto slabiji od Della. Kontrast je dobar dok je osvjetljenje pak prosječno.

Hyundai ImageQuest Q17

Za gledanje filmova je Q17 malkice iznad prosjeka dok je za igranje naspram ostalih LCD-a vrlo dobar. Jedini monitor koji se pokazao boljim za igranje jest Samsung 172X. Nažalost, meniji i mogućnosti podešavanja su slaba strana ImageQuest Q17 monitora - ne može se ništa promijeniti osim kontrasta i osvjetljenja što nam je opasno zagorčalo život prilikom inicijalnog podešavanja.

View angle (kut gledanja) je bolji nego na većini monitora. Isto vrijedi i za opremljenost - Q17 dolazi sa ugrađenim USB hubom i zvučnicima.

Idealno mjesto za konektore

Moramo pohvaliti i pametan dizajn koji je omogućio stavljanje konektora na najbolje moguće mjesto - u dno stalka. Uglavnom, kada se sve zbroji, Q17 bi bio vrlo dobar monitor da nije razočaravajuć oštrine 2D prikaza.

USB, audio i tako to

iiYama ProLite H430

iiYama ProLite H430

iiYama je stari i renomirani proizvođač monitora. Nažalost, mi smo na test jedino uspjeli dobiti H430 model koji baš i nije među najnovijim. Uz to ga "krasi" i odaziv od 25ms. Rezultat svega toga jest monitor koji apsolutno nije dobar za igranje - H430 je bez konkurencije bio monitor na kojem je bilo najviše ghostinga i sličnih pojava. Igranje je katastrofalno loše u nativnoj rezoluciji (1280x1024, ista kao i kod svih drugih), no kaos nastaje tek kada pređete u neku drugu rezoluciju. Interpolacija je takva da vam dođe zlo.

iiYama ProLite H430

Na sreću, osim igranja za H430 se ne može reći da ne valja. Prikaz boja je lagano iznad prosjeka a kontrast i osvjetljenje vrlo dobri. Nadprosječan je i kut gledanja. Gledanje filmova pak nije baš neka sreća na H430. Kvaliteta 2D prikaza je s druge strane vrhunska.

Uz to je tu vrlo lijep dizajn te odličan stalak koji omogućuje iznimno jednostavan pivoting. Uz to se stalak može povisiti i sniziti i time omogućiti idealan kut gledanja. Za pohvalu je i ugrađen USB hub sa čak četiri utora. Tu je naravno i DVI, a postoji mogućnost i za ugradnju još jednog DVI-a što je svakako za pohvalu. Jedino ne znamo gdje bi se dodatni DVI mogao nabaviti...

iiyama H430 inače dolazi i s LiquiedView pivoting softverom koji nije loš. Postoji i mogućnost da monitor podesite putem browsera, no nažalost ovakav način nije baš neka sreća. Meniji su inače OK.

Nije se škrtarilo na USB utorima

LG Flatron 1710B

LG Flatron 1710B

LG 1710B je jedno od najvećih razočarenja u ovom testu. Iako LG nije jedan EIZO, ipak smo očekivali puno bolji monitor. Tako kvaliteta prikaza boja koja je malo ispod prosjeka predstavlja samo "manji" minus za ovaj monitor. Drugim riječima, ima stvari gdje je još gori.

LG Flatron 1710B

Najveći minus ovog monitora je katastrofalna osvjetljenost. Jednostavno nema šanse da ga porihtate tako da ćete moći razlikovati crne ili da ćete nešto moći vidjeti u naslovu poput Dooma III koji je još sam po sebi taman. Kut gledanja je isto vrlo mali tako da će vam se ista boja razlikovati ukoliko se ne ukočite ispred monitora pod pravim kutem. Malo tješi OK kontrast, no ne dovoljno.

Za igranje LG1710B nije dobar ni po pitanju ghostinga kojeg ima na pretek. Što se tiče gledanja filmova, 1710B je OK ali ništa više od toga. Na sreću je kvaliteta slike u 2D (tj. oštrina slova) jako dobra.

USB...

Dizajn samog monitora nije neka sreća - stalak je loš a sam izgled podsjeća na starije Bond filmove što nikako nije plus. Ono što popravlja dojam su solidno složeni meniji te USB hub s dva porta. Ipak, sve skupa je cijena ovog monitora previsoka s obzirom što nudi.

LG Flatron 1720B

LG Flatron 1720B

LG 1720B je naravno nasljednik predhodno opisanog monitora i kada nam je stigao u ruke odmah smo primjetili veliki korak naprijed u ljepoti. LG se tu odlučio iskopirati Xerox koji je prvi krenuo sa sličnim dizajnom. LG pak ne bi bio LG da nije pogriješio na par mjesta. Kao prvo uz ovako šminkerski monitor dolaze bijeli kablovi koji se nikako ne uklapljaju u cijelu priču. Druga stvar jest to što su rubovi monitora toliko oštri da se na njih možete sasvim fino napiknuti ili odrati kožu s ruke ukoliko ih "zahaklate" u prolazu. Autor ovih redaka se tako ogrebao na rub da je morao na ruku staviti flaster a monitor obrisati od krvi...

LG Flatron 1720B

Što se kvalitete slike tiče, tu je LG zabilježio pomak naprijed spram 1710B ali ne prevelik. Kvaliteta prikaza boje je jednaka (nešto ispod prosjeka), a osvjetljenje je popravljeno spram starijeg modela. Nažalost, rezultat je i dalje pretamna slika ukoliko ekran kalibrirate tako da što točnije prikazuje nijanse bijele boje. Kontrast je OK. Boje inače vuku na plavo što je vrlo česta pojava kod LCD monitora.

Za gledanje filmova je 1720B je OK izbor. Oštrina slike u 2D je pak vrlo dobra. Nažalost, za igranje ovaj monitor isto nije - streaking i ghosting redovne su pojave. Situacija nije drastično loša kao kod 1710B, no svejedno nije ni dobra. Ovaj monitor je sve skupa napredak spram 1710B, no moglo je bolje, pogotovo da se LG udostojio ugraditi i DVI.

NEC AccuSync LCD71VM

NEC AccuSync LCD71VM

NEC AccuSync 71VM je sad već među starijim modelima, no svejedno je po kvaliteti prilično konkurentan iako nema DVI. 71VM inače dolazi sa ugrađenim zvučnicima koji realno ničemu ne služe, ali što je tu je.

NEC AccuSync LCD71VM

Kvaliteta prikaza boja je vrlo dobra iako one vuku malo na crveno. Uz to ako se slika dovoljno posvijetli (da više nije "kmica") onda je skoro nemoguće razlikovati svijetle nijanse. Ipak, spram nekih ostalih monitora ovaj "efekt" je još dobar. Što se tiče igranja na ovom monitoru, ono nije preporučljivo a ukoliko uspoređujemo ono je negdje na razini kao na LG1720B monitoru.

Slika u 2D je vrlo oštra iako 71VM ima samo VGA vezu, a ne i DVI. Prikaz filmova je među boljima tako da je sve skupa 71VM vrlo dobar all-round monitor ukoliko se ne igrate. Meniji za podešavanje su OK jedino što zna iritirati su opomene kada se maknete iz nativne rezolucije. Iako se ove opomene daju isključiti, bilo bi ljepše da tako dolaze i po defaultu.

Manjak DVI-a uvijek žalosti

NEC AccuSync LCD1760NX

NEC AccuSync LCD1760NX

1760NX je noviji model od 71VM i s njim je definitivno napravljen korak naprijed. Dizajn je popravljen tako da 1760NX izgleda ljepše nego 71VM. Uz to je poboljšan i stalak koji omogućuje dizanje i spuštanje ekrana te time lakše stavljanje monitora u savršen položaj za gledanje. Tu je i DVI - jedino što ćete DVI kabel morati posebno nabaviti!

NEC AccuSync LCD1760NX

Za pohvaliti je i dobra maska za sakrivanje kablovine. Što se tiče kvalitete slike, ona je sveukupno vrlo dobra. Prikaz boja je iznad prosjeka, a osvjetljenje i kontrast su odlični. Za gledanje filmova je pak 1760NX odličan izbor - najbolji je od svih 18 monitora iz ovog testa po tom pitanju. 2D slika je isto vrhunski oštra i nimalo neće umarati oči. Uza sve to je i igranje sasvim solidno na ovom monitoru. Nije na nivou CRT-a ali bome nije ni puno lošije.

Sve bi bilo još bolje da su meniji za narihtavanje logičnije posloženi i da su bogatiji opcijama. Neovisno o tome, 1760NX je odličan izbor za nekoga koji koristi računalo za sve moguće i nemoguće stvari.

Philips 170S4

Philips 170S4

Philips 170S4 je tipičan "plain vanilla" 17" LCD monitor koji svojom cijene među najeftinije na tržištu. Kao i kod svih ostalih monitora iz ovog testa, nativna rezolucija mu je 1280x1024 a dot pitch 0.264mm. Kada već ovo pišemo nije zgorega spomenuti da PC Ekspert timu od samog početka nije jasno zašto su 17" LCD monitori završili s 1280x1024 rezolucijom kada bi bilo logičnije da je odabrana 1280x960 rezolucija koja ima 4:3 omjer.

Philips 170S4

DVI-a naravno na 170S4 nema, što je šteta jer bi vjerovatno oštrina 2D slika bila bolja. Ovako je ona za jedan LCD monitor loša. Kvaliteta prikaza boja isto nije neka sreća, a kontrast i brightness su poprilično loši. Ovaj monitor nije dobar ni za igranje i gledanje filmova. Ustvari, najveća kvaliteta ovog monitora je niska cijena - sve ostalo je na razini ostalih loših monitora iz ovog testa.

Prestigio P174

Prestigio P174

Prestigio je tvrtka u vlasniku Asbisa (kao i Canyon) i s obzirom na mladost prilično se dobro probila na tržištu. Ipak, za sada se ne može reći da se radi o brand name proizvođaču već o OEM-u sa aspiracijama za više.

Prestigio P174

P174 monitor koji nam je došao na test ima na sebi ugrađene zvučnike koji su kao i na ostalim monitorima realno neupotrebljivi. Na sreću ostatak priče je nešto bolji. Kao prvo, tu je standardno DVI priključak. Uz to su meniji za narihtavanje dobro riješeni. Kut gledanja je isto nešto iznad prosjeka.

Standardne tipkice

Što se kvalitete slike tiče, tu ima svačega. Prikaz boja nije baš nešto, dok su osvjetljenje i kontrast prosječno dobri. Za igranje ovaj monitor nije jer ghostinga ima dosta. Za gledanje filmova je pak OK. Što se tiče kvalitete 2D slike, tu zamjerki nema - slika je oštra i dobra.

Od ostalih stvari treba napomenuti da P174 dolazi sa vanjskim ispravljačem i da postoje modeli koji imaju i USB hub. Treba reći i da je plava LED-ica koja pokazuje da li je monitor u pogonu ili ne vrlo velika i kako se nalazi po sredini ekrana previše privlači pažnju - puno bolje bi bilo da je diskretnija i manje intenzivna.

Samsung 172X

Samsung 172X

Samsung 172X je digao puno prašine kada je izašao jer je Samsung za ovaj monitor tvrdio da ima odaziv od 12ms. Prvi testovi su pak pokazali nešto sasvim drugo - da se radi o "sporom" monitoru. Neko vrijeme je tako vladala zbrka dok se nije saznalo da je Samsung stranicama poput Tomsa uglavnom slao prototipne primjerke koji nisu imali puno toga zajedničkog sa produkcijskom verzijom. Tako da se na kraju pokazalo da se ipak radi o monitoru vrlo dobrom za igranje.

Dobro igranje, tj. manjak ghostinga i streakinga jest i najači adut Samsunga 172X. Kvaliteta prikaza boja je također dobra iako sve boje vuku na plavo. Slika je vrlo dobra i u 2D gdje su slova vrlo oštra i lako čitljiva. 172X je OK i za gledanje filmova.

Samsung 172X

Nažalost, 172X nije bez mana. Kao prvo osvjetljenje i kontrast bi mogli biti bolji. Uz to 172X pati od par dječjih bolesti. Jedna od tih bolesti jest to što 172X ne prepoznaje automatski da li je ovaj monitor spojen na računalo putem VGA ili DVI-a. 172X je također i par puta "zatrokirao" prilikom mijenjanja rezolucije van svoje normalne. Stalak također nije baš neka sreća jer sam ekran nije moguće podići već samo tiltati. U obranu stalka ide pak činjenica da su svi konektori smješteni u samom dnu stalka gdje je i najspretnije.

Tipke koje se nalaze na donjoj strani monitora nisu najsretnije rješenje

Nisu nas oduševile niti tipke za porihtavanje koje se nalaze "preduboko" na donjoj strani monitora. Uz to neke bazične opcije u menijima nije bilo moguće promijeniti. U obranu ide činjenica da 172X podržava "magic bright". S ovom opcijom lako povećavamo (ili smanjujemo) brightness kako nam je zgodno s obzirom za što koristimo monitor.

Uglavnom, sve u svemu dobar monitor koji je mogao biti još i bolji da je Samuing malo više pazio na detalje.

Samsung 173P

Samsung 173P

Samsung 173P se izrazito razlikuje od 172X modela jer se radi o monitoru koji je za igranje jedan od uvjerljivo najlošijih. Ovo ne čudi jer se radi o monitoru sa odazivom od 25ms i zbog toga su ghosting i streaking stalna pojava.

Zbog sporosti je i gledanje filmova nešto lošije, no nije da 173P nema svojih aduta. Kvaliteta prikaza boja je izvrsna - jedino su Dell i iiyama bolji po tom pitanju. Kontrast i brightness su također jako dobri, kao i oštrina 2D slike.

Samsung 173P

Dizajn monitora je isto jako dobar - kako god okrenuli 173P stvarno izgleda privlačno. Uz to je Samsung obratio i pažnju da su rubovi oko ekrana tanki i da je smještaj konektora dobro riješen. Pivoting je isto vrlo jednostavan.

Konektori su tamo gdje je najzgodnije

Nekima će se svidjeti i činjenica da se 173P u potpunosti narihtava kroz Windoze. Nama je to pak izrazit minus jer Windowsi nisu jedini OS koji postoji - ima puno "pingvina" koji su stvarno odlični. U obranu ide činjenica da 173P sam sebe prilično dobro kalibrira.

Sony S73

Sony S73

Sony S73 monitor pripada nižem segmentu pa ne čudi da se po ničemu ne ističe. Tako je dizajn uobičajen no svejedno OK jer rubovi oko ekrana nisu debeli pa je korištenje više od jednog S73 sasvim OK.

Po pitanju performansi, S73 je u većini slučajeva čisti prosjek. Prosječnost vrijedi za kvalitetu prikaza boja, kontrast, brightness i gledanje filmova. Za igranje pak S73 svakako nije jer ghostinga i streakinga na njemu koliko god hoćete. Nažalost, niti oštrina slike u 2D nije baš neka sreća, kao ni mogućnosti za porihtavanje slike.

Sony S73

Ono što nas je posebno zasmetalo jest činjenica da neki put S73 prilikom mijenjanja rezolucije dobro ne centrira sliku pa je ona malo pomaknuta prema desno-dolje. Očito da "elektronika" koja se s tim bavi nije baš najbolja. Nažalost, to je sve što možemo reći o Sonyu S73 - u puno stvari prosjek, a u nekima i ispod toga.

Leđa ala Sony

Sony HS73P

Sony HS73P

Sony HS73P je jedan od novijih Sony modela koje smo opisali u ovom testu. Ne radi se o nekom high-end modelu no ipak na nas HS73P nije ostavio loš dojam.

Kvaliteta prikaza boja je lagano iznad prosjeka dok su kontrast i osvjetljenje vrlo dobri. Slika u 2D je vrlo oštra tako da vas rad u Wordu ili Excelu neće umarati ni približno ono koliko pisanje trenutno umara autora ovih redaka (koji bulji u CRT). Što se tiče igranja, HS73P je među boljim monitorima no to ne znači da nema popratnih pojava poput streakinga ili ghostinga - njih jednostavno ima nešto manje nego kod većine LCD monitora. Gledanje filmova je isto OK.

Sony HS73P

HS73P inače izgleda vrlo efektno i elegantno no nažalost praktičnost dizajna nije baš na visini jer su rubovi lijevo i desno oko ekrana izrazito debeli. Drugim riječima, onaj tko želi imati više od jednog monitora na HS73P se sigurno neće odlučiti.

Jača strana su pak mogućnosti narihtavanja te vrlo logični meniji. Jedina neuobičajena stvar jest to što se brightness narihtava uz pomoć posebne tipke koja priziva mogućnost odabire tri predefirana osvjetljenja i jednog "user defined". HS73P inače, kao i skoro svi noviji Sony monitori ima i mali bundle - radi se o Splinter Cell igri (Pandora Tomorrow). Radi se o kvalitetnom naslovu tako da je ovo zgodan plus. Ipak, mi bismo rađe vidjeli DVI umjesto ove igre...

Sony X73

Sony X73

Sony X73 je monitor koji pripada gornjoj klasi. Tako nas nije iznenadila činjenica da je brightness vrlo dobar, a kontrast odličan. Kvaliteta prikaza boja nas pak nije posebno impresionirala pogotovo što je skoro nemoguće razlikovati nijanse bijele ukoliko se slika kalibrira tako da se crne prikazuju kako treba. Uz to monitor pati i od bandinga, i nije baš neka sreća za igranje. Nije najgori za igranje, no ni dobar - neželjenih popratnih efekata ima u svim bržim naslovima.

Oštrina slike u 2D je pak vrlo dobra. Što se tiče gledanja filmova, X73 je čisti prosjek. Kut gledanja je prosjek s tim da je X73 puno osjetljiviji na vertikalni kut gledanja naspram horizontalnog.

Sony X73

Jaka strana X73 monitora jest činjenica da dolazi sa dva VGA i jednim DVI priključkom. Tako da se na ovaj monitor može spojiti čak tri računala - idealna stvar za npr. neki testni lab gdje mjesta nikad dosta. Jaka strana su i meniji za porihtavanje koji su vrlo logični. Uz to je moguće pohraniti više raznih postavki koje se lako pozovu ukoliko se promijeni namjena za što koristite monitor ili jačina okolnog svjetla. Treba reći da čak i automatsko porihtavanje slike radi dobro.

Stalak kakav volimo vidjeti

Sony HX73

Sony HX73

HX73 je u trenutku kada smo mi "kupili" monitore okolo bio Sonyev top model u klasi od 17". Usprkos tome veliki broj ljudi se rađe odlučio na X73 jer ovaj potonji ima puno bolji stalak i uske rubove oko ekrana, za razliku od HX-a gdje su rubovi izrazito široki. Zbog toga se ovaj monitor ne preporuča onima koji imaju namjeru imati više od jednog monitora. Šteta što je tako jer se inače radi o vrlo lijepom monitoru koji jako privlači svojom elegancijom (puno oblje izgleda uživo nego što bi se reklo po slikama).

Sony HX73

Što se tiče kvalitete slike, ona je nešto bolje nego na X73. Tako je kvaliteta prikaza boja malo iznad prosjeka. Kontrast je vrlo dobar, a brightness izrazito dobar - po osvjetljenju je HX73 #1 u ovom testu. Za gledanje filmova je HX73 dobar dok je za igranje čisti prosjek među LCD-ima, što će reči da nije za nekog ozbiljnijeg gamera. Oštrina slike u 2D je pak vrhunska kao i meniji za narihtavanje slike - tu su sve zgodne opcije kao i na X73.

Tipke koje smo mrzili...

HX73 nas je inače dove do ludila sa loše riješenim tipkama za narihtavanje koje se nalaze sa zadnje strane - zbog toga ćete uvijek stisnuti krivu tipku...

Xerox XL775

Xerox XL775

Xerox monitori su kod nas dosta brzo postali popularni jer se radi o solidnim proizvodima koje krasi odličan dizajn (koji je kasnije kopirao LG). Nama je na test stigao XL775 nakon dosta čekanja jer je bio rasprodan kada smo ga mi originalno htjeli.

XL775 osim dobrog izgleda, 17" i nativne rezolucije 1280x1024 krasi i vrlo težak metalni stalak. Ovaj stalak pridonosi stabilnosti cijelog monitora tako da nije samo "olovo". Nažalost, finiš tog stalka bi mogao biti bolji, a fali i to što se ekran ne može dignuti ili spustiti već samo tiltati.

Xerox XL775

Što se kvalitete slike tiče, XL775 je uokružen proizvod koji nema nekih većih mana, no isto tako nije ni po čemu poseban. Tako su meniji i kvaliteta prikaza boja čisti prosjek. Kontrast i osvjetljenje su vrlo dobri, kao i oštrina slike u 2D. XL775 je nešto iznad prosjeka za gledanje filmova, a prilično je dobar i za igranje igara pri kojem se tu i tamo pojavljuje motion blur efekt.

I kablovina je u stilu

Kada ovakvim osobinama dodamo dobar izgled i činjenicu da je Xerox pazio i na detalje poput boje kablova dobijemo solidan rezulata. Ipak, vjerujemo da bi XL775 bio još i bolji da dolazi sa DVI-em.

Zaključak

Zaključak

Prije nego krenemo sa ocjenama moramo reći još jednu stvar - niti na jednom od 18 testiranih monitora nije bilo mrtvih pixela. Ovo nas je iznimno ugodno izenadilo jer su mrtvi pixeli kod LCD-a normalna pojava i postoje standardi koji kažu koliko mrtvih pixela i podpixela može biti na nekom monitoru a da je prihvatljivo i da se zbog toga kupac ne može žaliti. Čini se da su proizvođači sami sebi nametnuli cilj da mrtvih pixela bude skoro pa nula i da na taj način pokupe pozitivne bodove kod kupaca.

Nismo se slučajno odlučili napraviti veliki uspredni test 17" LCD monitora. Veličina ekrana od 17" je po nama trenutno najbolja jer je gledljiv dio ekrana ravan onome na 19" CRT monitorima a cijena 17" LCD monitora je prihvatljiva. Autor ovih redaka je inače vrlo izbirljiv momak, pogotovo kada se radi o uređajima koji koštaju 3 ili više tisuća kuna. Zbog toga što on koristi računalo za sve - od Excela i Worda do obrade slika i igranja, niti jedan monitor iz ovog testa ga nije dovoljno zadovoljio da bi razmislio o kupnji. Jednostavno, od 18 monitora iz ovog testa, niti jedan nije vrlo dobar ili odličan u svim testovima. Ipak, kao monitor koji solidno pokriva sve segmente istaknuo se NEC-ov NX1760 - s ovim monitorom ćete dobiti kvalitetnu sliku u 2D s dobrim bojama a isto tako ćete se moći zadovoljavajuće poigrati.

Za one koji ne traže monitor za sve, situacija je nešto bolja. Tu su se za različite namjene istakli Dell 1703FP i Samsung 172X. Samsung 172X je monitor koji se pokazao najboljim za igranje - čak je dovoljno dobar po tom pitanju da će zadovoljiti i one zahtjevnije. Nažalost, po ostalim stvarima ovaj monitor ne odskače dovoljno da bi zaslužio bolju ocjenu od 81. Monitor koji smo pak nagradili sa najvećom ocjenom jest Dell UltraSharp 1703FP koji nas je oduševio u velikom broju testova - boje su odlične, isto tako i kontrast i brightness. Jednostavno radi se o odličnom monitoru čija je jedina mana to što nije za neko zahtjevno igranje. Da je tu bolji, vjerovatno bi 1703FP bio jedini monitor iz ovog testa sa nagradom "Editor's Choice".

I to je to za sada. Gotovi smo sa ovim mamutskim testom no to ne znači da smo stali - ovaj test popunjavat ćemo novim člancima u kojima ćemo popratiti 3-4 nova LCD-a.