Test LGA775 hladnjaka

Datum objave 09.12.2004 - Ozren Žagmešter

Uvod i Intel stock LGA775 cooler

LGA775 je već tu duže vrijeme pa je red da se malo pozabavimo i hladnjacima za procesore koji su napravljeni za ovaj socket. Kako se Prescott procesori dosta griju, tim je bitnije da ih se dobro ohladi a ne da dođe do throttlinga i sličnih negativnih pojava. Mi smo za potrebe ovog testa usporedili četiri i pol hladnjaka - Intel stock cooler (koji ćete dobiti kada kupite neki boxani LGA775 procesor), Cooler Master CI5-9HDPA-0L (iz OEM serije CM hladnjaka), Cooler Master Hyper48 i Arctic Cooling Freezer 7. Ona polovica hladnjaka se odnosi na ThermalTake SilentTower - ovaj hladnjak je kao i velika većina TT proizvoda posebna priča.

Kvalitetno hlađenje procesora bitno je neovisno o tome da li ste prosječan korisnik koji želi mirno spavati i osigurati da će njegova investicija u novi procesor biti dužeg vijeka ili zadrti overclocker koji iz svog CPU-a želi izvući svaki atom snage. Nažalost, kod nas ljudi često imaju zahtjeve koji nisu spojivi - žele raditi opaki overclocking a da uz to imaju minimalni nivo buke - i to bez upotrebe vodenog hlađenja ili sličnih stvari. Jednostavno ovo dvoje zajedno baš i ne ide. Istina, ima hladnjaka koji omogućuju dobar overclocking uz malo buke, kao npr. Cooler Master Hyper6, no oni sami po sebi nisu dovoljni - treba adekvatno ventilirati i samo kućište. Mi često naletimo na ljude koji su maknuli većinu ili sve ventilatore iz kućišta, usporili vent na hladnjaku, digli takt i sada gunđaju kako su im u dućanu prodali procesor koji nije dobar overclocker. Uz to ima i onih koji su sve to napravili i još koriste neki stock ili OEM cooler koji košta manje od 100kn. Sorry dečki, ali ne može se imati i ovce i novce - overclocking za sobom vuče dodatno zagrijavanje a ono za sobom, ukoliko se koristi klasično hlađenje, povećanje buke. A zašto vam sve ovo govorimo? Zato što par hladnjaka iz ovog testa lijepo ilustriraju sve ovo - da tihi hladnjak rijetko kada može biti i moćan.

 

Intel stock LGA775 cooler

Za početak je tu Intel stock LGA775 hladnjak. Iako ovaj hladnjak ne krase neke jako dobre performanse (kao što ćete vidjeti kasnije) ne može se reći da je loš. Kao prvo, montiranje ovog hladnjaka je toliko jednostavno da jednostavnije ne može biti - potrebno je pritisnuti sve četiri nogice da kliknu i to je to. Skidanje je isto lagana operacija - nogice treba zarotirati u smjeru u kojem pokazuje strelica i nakon toga se cooler samo podigne. Ukoliko ga pak želite opet vratiti nakon skidanja, morate nogice vratiti u prvobitni položaj, tj. u onaj prije rotacije u smjeru strelica. U protivnom hladnjak nećete moći montirati kako treba.

Za pohvalu je i pasta koja dolazi na hladnjaku koja je nadprosječne kvalitete, tj. nešto bolja od većine običnih silikonskih termalnih pasta. Njezine dobre osobine nažalost mogu biti i minus - testovi su pokazali da korištenje neke druge paste (a da nije neka skupa srebrna pasta poput Artic Silvera) može dovesti do toga da P4 modeli 550 i 560 počnu raditi throttling zbog previsoke temperature rada. Ovi problemi su navodno rješeni na J seriji procesora, no to još nismo uspjeli provjeriti. U svakom slučaju, ukoliko kupite P4 550 ili više, preporučamo nabavku i boljeg hladnjaka.

Druga stvar koja nije preveliki plus jest činjenica da ventilator nema oko sebe nikakav oklop pa ukoliko ruku gurate u stroj koji radi (npr. da malo bolje složite kablovinu) može lako doći do kontakta između nekog vašeg prsta i krilca ventilatora. Na sreću kako se ventilator ne vrti prebrzo ovo neće imati tragične posljedice (probajte to napraviti sa Delta 8cm ventilatorom od 80cfm pa će biti vraga!). Što se bučnosti tiče, Intelov LGA775 stock cooler je čisti prosjek - ne radi se o nekom screameru no bome ni o nečujnom ninji koja se šulja.

Cooler Master CI5-9HDPA-0L i Hyper48

Cooler Master CI5-9HDPA-0L

Cooler Master je uglavnom poznat po svojoj retail liniji proizvoda, no daleko od toga da ova tvrtka ne proizvodi i stvari koje se namijenjene OEM segmentu. Jedan od takvih proizvoda je i CI5-9HDPA-0L cooler. Po svom dizajnu ovaj hladnjak izrazito podsjeća na Intelov stock cooler jer je baza također napravljena od bakra dok su finovi aluminijski. Ipak, ne radi se o identičnim hladnjacima.

Cooler Master CI5-9HDPA-0L

Način montaže je jednak onome na stock hladnjaku, što je dobro. Dobro je i to što ventilator ima oklop koji štite krilca. Ventilator se inače vrti na vrlo prihvatljivih 2200 okretaja tako da je nivo buke vrlo nizak, osjetno niži nego na stock hladnjaku. Postoji i model sa bržim ventilatorom, CI5-9HDPA-01, koji sigurno i hladi nešto bolje. Ventilator na tom modelu se vrti na 3000 okretaja, no njega nismo isprobali pa vam ne možemo reći koliko je ovaj cooler bučniji (ali sigurno jest bučniji).

Sa strane

Kao što ćete vidjeti kasnije, CI5-9HDPA-0L hladnjak nije neki turbo moćni hladnjak no za prosječnog korisnika (koji će eventualno samo malo overclockati) je sasvim dobar izbor jer mu je cijena vrlo prihvatljivih 125 kuna.

 

Cooler Master Hyper48

Cooler Master je koncept heatpipe hladnjaka za CPU prvo isprobao na ogrmnom i moćnom Hyper6 hladnjaku. Hyper6 se nama jako svidio i definitivno je jedan od hladnjaka koji ćemo preporučati još dugo. No, Hyper6 je za mnoge ipak malo prevelik hladnjak a uz to je namijenjen samo za Athlon 64 procesore (S754/939/940). Za one koji žele dobar a tih hladnjak koji se može montirati na bilo koji procesor (podržani su S478/754/939/940 i LGA775) tu je Cooler Master Hyper48.

Hyper48 hladnjak nije mališa - dimenzije su mu 105x94x70mm (bez ventilatora) no ipak se ne radi o nekom gigantu. Srca hladnjaka su četiri bakrena heatpipea s kojih se toplina disipira na ostatak hladnjaka koji je također napravljen od bakra. Za kraj je tu normalno i ventilator koji je veličine od 92mm. Ventilator se inače vrti na svega 1400 okretaja i praktično je bešuman.

Cooler Master Hyper48 - pogled na pajpove

Treba upozoriti da će se neke ploče buniti zbog tako malog broja okretaja pa je na njima potrebno isključiti monitoring brzine vrtnje CPU ventilatora da bi sve bilo kako treba. Spor ventilator koji se uopće ne čuje izabran je zato što za normalnu upotrebu i nije potreban jači - Hyper48 je ipak jedan velik komad bakra težine od čak 864 grama!

Montaža hladnjaka je inače prilično jednostavna no kako se radi o hladnjaku koji je namijenjen za više socketa, nije ni približno jednostavna kao kod stock hladnjaka ili OEM Cooler Mastera.

Hyper48 s boka

Kvaliteta izrade Hyper48 hladnjaka je odlična, tako da ga nije potrebno polirati ili nešto slično. Sve u svemu se radi o odličnom hladnjaku koji je gotovo bešuman, no koji isto tako po nama nije dobar izbor za jednog overclockera - jednostavno spor ventilator nije idealno rješenje kada se iz procesora želi izvući maksimum. Ukoliko želite Hyper48 (koji košta oko 480kn) i želite overclocking, nema vam druge nego kupiti dodatni, brži 92mm ventilator.

Arctic Cooling Freezer 7 i upozorenje

Arctic Cooling Freezer 7

Arctic Cooling je slavu stekao sa svojim hladnjacima za grafičke kartice koje danas koriste i tvrtke poput HIS-a i Sapphirea. Tu popularnost su odlučili iskoristiti i za CPU hladnjake - tako je tu na test stigao Arctic Cooling Freezer 7.

Arctic Cooling Freezer 7 odozdo

Arctic Cooling Freezer 7 je vrlo inovativan hladnjak koji također koristi heatpipe tehnologiju. Srce hladnjaka su tako dva pajpa s kojih toplinu vuku 40 aluminijskih finova. Freezer 7 je inače vrlo lagan, 516g, no svoj posao obavlja jako dobro jer je površina 40 aluminijskih finova stvarno velika. Cijelu stvar popunjava normalno i ventilator - radi se o 80mm ventilatoru koji se vrti na vrlo prihvatljivih 2500 okretaja.

Ventilator

Način montiranja ventilatora je Arctic Cooling i patentirao jer je omogućio dodatno smanjenje nivoa buke. Da stvar radi nema dvojbe jer se Freezer 7 pokazao gotovo bešumnim iako se ventilator vrti na 2500 okretaja. Mana ovakvog držača za vent jest pomanjkanje oklopa pa je s prstima na krlica lagano zapesti kao i na stock hladnjaku. Ipak, glavni problem Freezera 7 jest loša završna obrada. Tako konktakta površina nije izglačana onoliko koliko bi mogla biti. Problem je i sa kvalitetom plastike na nogicama - radi se o vrlo mekoj plastici koja se bez problema može potpuno saviti. Tako da čak i jedno jednostavno montiranje koje krasi LGA775 može postati malo frustrirajuće. Nadamo se da će neka novija revizija ovog hladnjaka popraviti mane jer se radi o solidnom proizvodu koji košta vrlo prihvatljivih 330kn.

 

Upozorenje

Za kraj opisa evo i jednog upozorenja - ukoliko hoćete LGA775 hladnjak nikako nemojte izbrati ThermalTake Silent Tower!

Nikako za LGA775 - ThermalTake Silent Tower

Iako proizvođač za ovaj hladnjak tvrdi da se može montirati na LGA775, u praksi je situacija malo drugačija. Problem je u tome što je mehanizam za montiranje napravljen tako da ukoliko na vašoj ploči uz sami socket postoji red manjih kondenzatora (takva situacija je na ogromnoj većini 915/925 ploča), Silent Tower nećete moći montirati kako treba. Hladnjak će jednostavno stajati ukoso i kontakta sa samim procesorom neće biti! Uz sam hladnjak ćete inače dobiti i dva uputstva na kojima će montaža na LGA775 biti različito objašnjena - da zbrka i užas bude veći.

Silent Tower inače ne možemo preporučiti niti onima koji nemaju LGA775 procesor jer je montiranje ovog hladnjaka rješeno na DEBILAN način. Nažalost, nismo iznenađeni jer se radi o ThermalTake proizvodu - a TT je kao tvrtka poznata po tome da često nema veze sa pameću (a i ukusom).

Test sistem

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

Albatron PX915G Pro (1.15 BIOS)

Procesor(i)

Intel P4E 2.8GHz 800FSB (HT uključen) (Socket775)

Memorija

2x 512MB Corsair 4000PRO (2-3-3-6)

Grafička kartica

NVIDIA Reference GF6800 GT PCIe
Driveri :: NVIDIA ForceWare 67.02

Muzička kartica CL Audigy Player
Driveri :: Audigy EAX4 031031
Kontroler integrirani ICH6
Hard disk(ovi)

Hitachi 7K400 SATA, 400GB 7200 o/min

CD-ROM

Hitachi GD-7000 DVD-ROM

Test sistem je uobičajen, tu iznaneđenja nema. Testiranje smo radili u sobi u kojoj je bilo stabilnih 23C. Idle mjerenja su napravljena tako da je temperatura izmjerena nakon što je sistem ostavljen da ne radi ništa dva sata nakon što su provjeravane performanse hlađenja pod punim opterećenjem. Mjerenja temperature pod punim opterećenjem rađena su nakon što se 6h na stroju istovremeno vrtio Prime95 i loopani 3dMark 2001SE. Sva mjerenja smo napravili kada se ventilator vrti na maksimalnoj brzini, a korištena je Spire silikonska termalna pasta.

Rezultati i zaključak

Temperature

Idle
Cooler Master Hyper48
48
  
Arctic Cooling Freezer 7
50
  
Cooler Master CI5-9HDPA-0L
54
  
Intel Stock S775 cooler
61
  
 
01020304050607
0
 
Stress
Cooler Master Hyper48
57
  
Arctic Cooling Freezer 7
57
  
Cooler Master CI5-9HDPA-0L
60
  
Intel Stock S775 cooler
67
  
 
01020304050607
0
 

 

Kada stroj ne radi ništa pametno vidimo da Hyper48 najbolje odrađuje posao. Vrlo blizu je i Freezer 7 dok ostala dva hladnjaka kaskaju. Ipak, ne može se reći da OEM Cooler Master (CI5-9HDPA-0L) svoj posao ne obavlja korektno. Jedini cooler koji na idle nije baš oduševio jest stock hladnjak.

Kada se pak sistem optereti i pusti neko vrijeme "da zakuha", situacije se mijenja. Vidimo da spor ventilator na Hyper48 nije dovoljno jak da ovom hladnjaku omogući neprikosnoveno prvo mjesto - puno jeftiniji Freezer 7 u istim uvjetima hladi procesor jednako dobro. Ovako nešto nas ne čudi jer kada sistem zakuha, Hyper48 jednostavno ne može dovoljno dobro i brzo disipirati toplinu prema van. U kućištima koji nemaju dobro riješen protok zraka možete očekivati još gore rezultate. Zbog toga smo i rekli da ukoliko sa ovim hladnjakom želite OC-ati, treba promijeniti ventilator - samo onda možete postići nadprosječne rezultate. U manjoj mjeri je istom efektu podložan i Freezer 7 - da nije nebi se ovom hladnjaku (a i Hyperu48) OEM Cooler Master približio na svega par stupnjeva. Na ovim primjerima vidimo kako niska razina buke znači i smanjeno hlađenje.

 

Zaključak

Iz ovog testa smo lijepo vidjeli da se ne može imati i ovce i novce kada se koristi klasično hlađenje - niska razina buke znači lošije hlađenje i to je to. To naravno ne znači da su hladnjaci iz ovog testa loši, daleko od toga. Za prosječnog korisnika tu je Cooler Master CI5-9HDPA-0L koji svoj posao obavlja bolje nego stock hladnjak a ne košta puno. Za one zahtijevnije su tu Cooler Master Hyper48 i Arctic Cooling Freezer 7. Hyper48 pljeni svojom bešumnosću i izgledom te se može smatrati šminkerskim i elegantnim hladnjakom dok je Freezer 7 nekako najbolje izbalansiran, a uz to vrlo povoljne cijene. Šteta samo što i kvaliteta izrade ovog hladnjaka ne prati ostale osobine.