Test low-end grafičkih kartica

Datum objave 14.12.2002 - Krešimir Matanović

Uvod i grafičke kartice 1/4

Nakon mnogo upita koju low-end grafičku karticu odabrati, PC Ekspert se odlučio na jedan round-up takvih kartica. Usporedili smo gotovo sve low-end čipove dostupne na našem tržištu i vidjeli smo koji je odnos snaga među njima. Željeli smo usporediti i starije grafičke procesore s novima, tj. njihovim direktnim nasljednicima, da vidimo koliki je pomak u performansama doživio pojedini čip i sama kartica. Na kraju smo ubacili i dvije grafičke kartice koje po svojim performansama ne spadaju u low-end tržište, ali su se po cijeni jako približile tom dijelu tržišta. Tako smo na test dobili pet kartica s NVidijinim čipovima - tri s ATI-evim i jednu sa SIS-ovim, a sve kartice nam je na testiranje ustupio HG Spot.

 

Grafičke kartice

Sapphire ATI Radeon7500LE

Velika kutija, mala kartica...

Sapphire je glavni proizvođač grafičkih kartica za ATI (Build by ATI), ali isto tako proizvodi i kartice pod svojim imenom (Powered by ATI). Na test nam je stigla njihova verzija Radeona 7500 LE. LE oznaka znači da procesor i memorija rade na nešto nižem taktu od prave izvedbe. U ovom slučaju procesor (kodna oznaka RV200) radi na 250 MHz, a memorija na 165MHz. Na kartici se nalazi 64 MB SDR memorije koja se više ne ugrađuje na novije grafičke kartice. Osnovne karakteristike kartice su sljedeće:

• 2 cjevovoda
• 3 teksturne jedinice po cjevovodu
• Bi-linearno, Tri-linearno i Anisotropic filtriranje tekstura
• Bumpmaping, Emboss, Dot3, EMBM
• Podrška za S3TC/DXTC kompresiju tekstura
• Full-Screen Anti-Aliasing (FSAA)
• Hardware T&L jednica
• HyperZ
• 350MHz RAMDAC.

Ovu karticu smo prvenstveno uzeli na test da vidimo koliko je u odnosu na nju napredovao Radeon 9000 čip, kako u performansama, tako i u tehnološkom smislu. U današnjim igrama kartica će poslužiti samo ako se igrate u rezolucijama do 1024x768x32 i bez uključenog FSAA, ali zato će biti odličan izbor onima kojima je bitan 2D prikaz slike jer tu ATI prednjači nad NVidiom. Kartica nema naročit overclockerski potencijal - procesor smo uspjeli natjerati na 287MHz, a memoriju na 200MHz, i pri tom je dobitak u performansama bio malen.

 

MS Industrial Radeon 9000

Best buy za manje zahtjevne igrače...

Od slabo poznatog kineskog proizvođača MS Industrial ( ne radi se o MSI-u, kako sugerira vješto odabrano ime), na test je stigao nasljednik R7500 serije, Radeon 9000, u običnoj izvedbi (nije PRO). Ovaj model dolazi sa 64MB DDR memorije koja radi na 200MHz (400MHz DDR), a sama R9000 jezgra, (kodni naziv RV250), radi na 250MHz. Neke od karakteristika kartice su sljedeće:

•4 cjevovoda
• HyperZ II
• Bi-linearno, Tri-linearno i Anisotropic filtriranje tekstura
• DirectX 8.x podrška (programabilni pixel 1.4 i vertex 1.1 shaderi)
• FULLSTREAM tehnologija (pixel shader izglađuje video artefakte DVD i MPEG videa)
• SMOOTHVISION 1.0 Anti-Aliasing.

Kartica se pokazala vrlo dobrom za igranje pri rezoluciji 1024x768x32 s uključenim Anisotropic filterom (16x) i s 2xAA, a sve iznad toga drastično ruši performanse u svim provedenim testovima. Žao nam je što u test nismo uključili i PRO verziju, koja je puno brža od ove obične verzije i koja svojim performansama dostiže čak i GF3 Ti200, a prestiže MX460. NVidijine kartice ostaju boljim izborom što se tiče sirove snage, ali ne i podrške za DX8.x koju GF4 MX serija nema. Još jedna stvar za kojom žalimo je i nemogućnost overclockinga. Naime, probali smo s različitim softwareom, ali ni jedan ju nije htio ubrzati. Ostaje dojam da je ova kratica odličan proizvod koji za svojim direktnim konkurentima - MX440 i 460, zaostaje tek kada se uključi FSAA, ali zato ima puno bolji Anisotropic filtering. Sve navedeno ide u prilog ovoj kartici i slobodno možemo reći da je ona best buy za svakog igrača s manjim budžetom. Još samo potražite PRO model i vašoj sreći nema kraja.

Grafičke kartice 2/4

PowerColor Radeon 8500PRO Evil Master II

Najbogatiji paket na testu...

Kartica impresivnog imena dolazi u još impresivnijem pakiranju. Kutija je napravljena iznimno maštovito i ostavlja dojam visoke kvalitete. Međutim nas više zanima sadržaj kutije, tj. sama grafička kartica koja je došla u PRO izvedbi što nam govori da je najbrža u R8.5k seriji. Barem bi to tako trebalo biti, ali nažalost, u ovom slučaju nije. 64MB ugrađene DDR memorije radi "samo" na 250MHz (500MHz DDR), za razliku od "pravih" PRO izvedbi gdje je to 275MHz (550MHz DDR). Grafički procesor (kodno ime R200) je po svim standardima radio na 275MHz. Osnovne karakteristike R8.5k serije:

• 4 cjevovoda
• SMARTSHADER tehnologija
• SMOOTHVISION Anti-Aliasing
• DirectX 8.1 i OpenGL 1.3
• TRUFORM tehnologija
• HyperZ II.

Tu je potrebno objasniti da se RV250 (R9000) i R200 ne razlikuju u puno detalja, ali u RV250 jezgri je broj teksturnih jedinica smanjen s 2 (koliko ih ima u R200) na samo jednu. Otud dolazi i razlika, kako u cijeni tako i u performansama, između ove dvije kartice. R8500 pokazao se kao izvanredna kartica za igranje, i to kada se uključi Anisotropic filtering (16x) i Anti-aliasing 2x (na 4xAA dolazi do pada performansi i tu gubi korak sa GF3 i GF4 MX serijom). R8500 procesor je došao do kraja svog razvojnog puta podizanjem takta s 250MHz u starijim serijama, na 275MHz u ovim novijim, što je vidljivo po tome koliko malo se da overclockirati. Sve nam se rušilo već pri taktu od 290/290MHz, a kao zadnja granica je bio takt od 286/286MHz i pri tom dobitak u performansama nije bio velik. Ipak izvrsna 2D slika, odličan DVD i MPEG playback i sve gore nabrojano govore u korist R8500 serije, kojoj GF3 Ti200 u igrama bježi samo za dlaku (bez uključeng FSAA).

 

Exair Color GeForce2 MX400

Stara dobra MX-ica...

Dobra, stara GF2 MX je uključena u test samo zato jer je GF4 MX serija njen direktan potomak, a htjeli smo vidjeti koliko je daleko GF4 MX otišao u performansama i tehnologiji. Ovu MX400 karticu je napravio nama do sada nepoznati proizviđač Exair Color, koji je da bi joj dao malo života, ugradio 64MB SDR memorije koja radi na 166MHz. GF2 MX procesor (kodno ime NV 11), radi na taktu od 200MHz, a od pravog GF2 (NV15) razlikuje se po tome što ima 2 umjesto 4 cjevovoda i radi na nešto nižem taktu. Iako je kartica uspješno odradila sve nametnute joj testove, moramo napomenuti da GF2 MX procesor nije namijenjen da radi sa 32-bitnim bojama, tako da su rezultati stvarno loši. Čim pređemo na 16-bitne boje, stvar se značajno popravlja, ali smo ju ipak testirali u 32-bitnim radi potreba (pravila) testa. S ovom karticom možete zaboraviti na bilo kakvo igranje novih naslova, a svoje će mjesto eventualno naći u nekom uredskom stroju.

Grafičke kartice 3/4

Gainward GeForce4 MX420 Pro/450TV

Najslabiji model u GF4 MX seriji...

Prije nego počnemo govoriti o ovom modelu moramo razjasniti neke stvari. Iako ovaj grafički čip nosi ime GF4, on to ne zaslužuje. Razlike između GF4 MX serije i GF4 Ti serije su kao nebo i zemlja. One se prvenstveno odnose na totalno drugačiju unutrašnju arhitekturu čipa. Kao prvo, GF4 MX serija nema implementiranu podršku za DirectX 8.x (nema programabilne pixel i vertex shadere), ima samo 2 cjevovoda (4 kod GF4 Ti serije) i ima samo 2 memorijska kontrolera (4 kod GF4 Ti). Ono što im jest zajedničko je Accuview Anti-Aliasing (ne toliko dobar kao kod GF4 Ti), slične Anisotropic filtering mogućnosti, isti nView (podrška za više monitora) i isti LMA II (Lightening Memory Architecture). Sad kad smo to razjasnili idemo objasniti konkretan Gainwardov model. Jezgra ove kartice (kodno ime NV17, ili NV18 s podrškom za AGP 8x) radi na 250MHz, a 64MB ugrađene DDR memorije radi na 202.5MHz (405MHz DDR). Cijelom karticom, kao i kompletnom Gainwardovm serijom, dominira crveno ružičasta boja. Na procesor je ugrađen ogromni pasivni hladnjak koji se vrlo lako skida i postavlja, a između je namazana termalna pasta na bazi silikona (nije najsretnije rješenje, bila bi bolja neka pasta na bazi srebra, ali to bi bilo preskupo za proizvođača). Kartica se pokazala vrlo dobrom u svim igrama, sve dok stupanj Anti-Aliasinga ne prelazi 2x. Overclocking je bio uspješan sve do 315MHz jezgre i 513MHz memorije kada se u performansama približila jačem MX440 modelu.

 

Gainward GeForce4 MX440 Pro/600TV

Odlična za overclocking....

Na prvi pogled kartica je identična slabijem modelu. Već bliži pogled otkriva male razlike, a najveća je u memoriji koja je u ovom slučaju Hynixova (4ns) u BGA pakiranju. Brzina GPU-a je 270MHz, a vrlo kvalitetne memorije 235MHz (470MHz DDR). Ostalo je sve potpuno jednako (osim u nekim sitnicama) kao i na slabijem MX420 modelu. MX440 ima velik potencijal za overclocking, što se vidi iz činjenice da smo takt procesora uspjeli navući na 343MHz, a memoriju sve do 550MHz kada dostiže pa čak i malo prestiže MX460 model. U svakom slučaju, ova kartica je solidan izbor za svakog igrača s malim budžetom jer je cijenom pristupačna, a pruža dosta.

 

Gainward GeForce4 MX460 Pro/650TV

Najjači i najbolji GF4 MX model...

I ova kartica izgleda kao i prethodne dvije, s jednom razlikom, a to je aktivno hlađenje, tj. ventilator na heatsinku. Sam procesor radi na 300MHz, a izvrsna Samsungova memorija (3.6ns) radi na 275MHz (550MHz). Nismo bez veze rekli da je memorija izvrsna jer smo ju uspjeli natjerati da radi na 664MHz što je izvrstan rezultat, a procesor je radio na 353MHz. Dobitak u performansama je vidljiv i kreće se između 10 i 20%. Ipak cijena ove grafičke kartice je malo previsoka, tj. za te novce može se dobiti puno bolji proizvod.

Grafičke kartice 4/4

Gainward GeForce3 Ti200 128MB

Najbolja i najmoćnija kartica na testu...

Dizajn i izgled same kartice ne donose nikakav pomak od Gainwardovog standarda. Ono što upada u oči je vrlo dobar cooler na GPU-u i heatsinkovi na svakom memorijskom čipu čemu smo se jako obradovali jer nam je to osiguravalo dobar overclocking. GF3 procesor na ovoj kartici radi na 200MHz, a memorija koje ima 128MB, na 225MHz (450MHz DDR). Osnovne karakteristike GF3 serije:

• 256-bitni 2D i 3D grafički procesor
• DirectX 8.x kompatibilan (pixel i verex shaderi)
• nfiniteFX (potpuna programabilnost)
• LMA (Lightening Memory Architecture prve generacije)
• HRAA High-Resolution Anti-Aliasing
• Hardware T&L jedinica.

Ova grafička kartica je definitivno najbolja na testu i ima sve što bi danas prosječan igrač mogao poželjeti - potpunu podršku za DirectX8.x, izvrsne performanse koje ne opadaju puno niti sa uključivanjem Anti-Aliasinga i Anisotropic filtriranja tekstura, kada sve igre izgledaju odlično. A povrh svega karticu se može izvrsno overclockirati (procesor je išao sve do 250MHz, a izvrsna memorija do 550MHz, uz prilično velik boost performansi). GF3 Ti200 je definitivno najbolja grafička kartica koju smo testirali i predstavlja odličan izbor. Uz ovu karticu ide i jedna priča o ljudskoj gluposti. Naime, kada su na tržište izašle GF4 MX kartice jako puno ljudi je prodalo svoje GF3 ili GF3 Ti kartice i prešlo na GF4 MX. No, odmah nakon kupovine ljudi su shvatili kako su se zeznuli jer su dobili kartice lošijih performansi i bez shadera. Tako je to. Marketing uvijek ima jak efekt na one sa slabim mozgom.

 

Gainward Xabre 400

Neiskorišteni potencijal...

Ovaj SIS-ov grafički čip se nedavno pojavio na domaćem tržištu i ima skoro sve preduvjete da postane izvrsna baza za dobre low-end kartice. Gainwardov model vanjštinom podsjeća na dosad ispitane GeForce modele. SIS-ov procesor radi na 250MHz, a memorija, koje ima 64MB, na 500MHz. Osnovne karakteristike:

• Podrška za DirectX 8.1 (vertex i pixel shaderi*)
• Podrška za AGP3.0 (AGP 8x)
• 375MHz RAMDAC
• Frictionless Memory Control (arhitektura koja ubrzava memorijsku propusnost)
• 3 generacija T&L jedinice
•LCD/DVI izlaz

Preduvjeti za dobru grafičku karticu su tu, ali nažalost, praksa pokazuje nešto sasvim drugo. Prvo smo se pošteno namučili dok smo našli drivere koji rade i koji nam neće rušiti svaku igru. Kada je konačno sve proradilo čekalo nas je još iznenađenja. Iako kartica ima podršku za Pixel shader, jednostavno nije htjela izvršiti Advanced pixel shader test u 3D Mark 2001SE-u, te bi se svaki put sve srušilo. Stvar je u tome što Xabre ima softwaresku podršku za pixel shadere, tj. driveri emuliraju postojanje istih. Fizički oni ne postoje - zato nemojte očekivati da će Xabre driveri ikada biti WHQL. Još jedna stvar gdje se vidi velika šlampavost SIS-a u izradi drivera su kontrole Anti-Aliasinga. Naime, postoji klizač kojim se kontrolira AA između Performance i Quality moda i još jedne postavke između njih, ali ne i koji su to modovi, i tako nakon istraživanja saznajemo da su to 2x, 3x i 4x modovi. Drugo nismo ni očekivali, ali mogli su to barem negdje označiti. Općenito, sam grafički izgled opcija u driverima je vrlo loš i još jedna stvar koja živcira je ta da vam se prilikom instalacije drivera desktop odmah promijeni i tu se postavlja SIS-ov zaštitni znak. Overclocking kartice je vrlo dobar, jezgru smo uspjeli navući sve do 295MHz, a memoriju na 590MHz, uz mali dobitak u performansama. No, ne možemo oprostiti ovako katastrofalno loše drivere.

Test sistem i Benchmarks 1/3

Test Sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforma

AOpen AK77-333

Procesor(i)

AMD AthlonXP 1700+

Memorija 1x 256MB OCZ PC3000, Cas 2.5
Grafičke kartice

Exair Color NVidia GF2 MX400 64MB SDR
Driveri :: Detonator 30.82

Gainward NVidia GF4 MX460 64MB DDR PRO/650TV
Driveri :: Detonator 30.82

Gainward NVidia GF4 MX440 64MB DDR PRO/600TV
Driveri :: Detonator 30.82

Gainward NVidia GF4 MX420 64MB DDRPRO/450TV
Driveri :: Detonator 30.82

Gainward NVidia GF3 Ti200 128MB DDR
Driveri :: Detonator 30.82

MS Industrial ATI Radeon 9000 64MB DDR
Driveri :: 6-13-10-6166-efg, Control Panel 6-13-10-3027-efg

Powercolor ATI Radeon 8500PRO 64MB DDR Evil Master II
Driveri :: 6-13-10-6166-efg, Control Panel 6-13-10-3027-efg

Sapphire Radeon 7500 LE 64MB SDR
Driveri :: 6-13-10-6166-efg, Control Panel 6-13-10-3027-efg

Gainward Xabre 400 64 MB DDR TV OUT/DVI
Driveri :: 3.06.55

Muzička kartica CL Soundblaster Live! 5.1, default driver
Hard disk(ovi) WD Western Digital 102BA ATA-66 IDE 7.200rpm 10.2GB (FAT32)
CD-ROM

Hitachi DVD-ROM GD-5000, ATA33


Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP1
Chipset datoteke VIA 4-in-1 v4.43
DirectX verzija 8.1
3DMark 2001SE build 330, sve default
Quake 3 Arena Retail, v1.30 sve default, demo four.dm_66
Serious Sam: TFE v1.04, Memphis Suburbs demo
Jedi Knight 2: Jedi Outcast v1.02, high quality, demo jk2ffa
UT2003 Demo dm-anubis demo, normal quality
SPECviewperf v7.00

Krenimo već jednom i sa testiranjem. U test smo uključili neke stare dobro poznate benchmark igre kao što su Quake III Arena i Serious Sam: The First Encounter, nešto noviju Jedi Knight 2 igru baziranu na modificiranom QIII engineu, potpuno novu igru, tj. njezin demo UT 2003, dobro poznati 3D Mark 2001 SE i industrijski OpenGL test SPECviewperf 7.0. Kako je ovo test low-end kartica, kartice smo isprobali na rezolucijama 800x600 i 1024x768.

Quake III Arena

U QIII testu GF3 jednostavno rastura u svim modovima, dok ostale kartice drže priključak sve do 1024x768x32 2xAA, ali nakon toga jednostavno više nemaju snage. Ovdje vidimo i koliko zapravo NVidija ima dobar Anti-Aliasing jer se ATI jednostavno gubi u 4x modu i R8500 pada na vrijednosti jedne MX420.

Serious Sam: The First Encounter

Stari dobri Sam je pošteno namučio naše kartice. I ovdje je vidljivo da je NVidia superiorna nad ATI-em tek nakon što uključimo više modove Anti-Aliasinga. GF3 caruje i nema dostojnog konkurenta.

Benchmarks 2/3

Jedi Knight 2

Ovaj benchmark je izuzetno procesorski zahtjevan i vrijednosti ne variraju previše u bilo kojoj rezoluciji se nalazili. Jedini pravi pad performansi je vidljiv nakon uključenja 4xAA, ali naravno ne i za GF3 kojoj ni u najvećem modu vrijednost ne pada ispod 50FPS, što je savršeno igrivo.

Unreal Tournament 2003 Demo

UT 2003 Demo je pokazao kako je izuzetno zahtjevan. Svi testovi su provedenu u "Normal" postavkama grafike i tu vidimo kako je jedino sa GF3 ova igra normalno igriva u višim rezolucijama s uključenim AA.

3D Mark 2001 SE

Test je pokazao superiornost Radeona8500 i 9000 sve dok se ne uključi AA, tada vrijednosti padaju ispod nivoa GF3 pa čak i nekih GF4 MX modela. Jedina razlika u izvršavanju testa je ta da GF4 MX serija ne izvodi DX8 bazirane testove (Nature, Pixel Shader i Advanced Pixel Shader) i to je serijin najveći i neoprostiv nedostatak.

Benchmarks 3/3, overclocking i zaključak

SPECviewperf 7.0

Specview Perf 7.0 je skup testova za grafičke radne stanice i bazirana je na OpenGL-u. Njeni testovi su kako slijedi:

• 3dsmax-01 = 3ds max
• drv-08 = DesignReview
• dx-07 = Data Explorer
• light-05 = Lightscaper
• light-05 = Lightscape
• proe-01 = ProEngineer
• ugs-01= Unigraphics

Ovdje vidimo da vrijednosti jako variraju, no u skoro svim testovima je R8500 pobjednik, a R9000 ga prati u stopu. ATi driveri su krivi što niti jedan ATI nije završio zadnji test u kojem je pak najbolja Xabre400 sa svojim "katastrofa" driverima. Vrlo čudno.

Overclocking

Overclocking je pokazao da u GF4 MX seriji možemo vrlo lako slabije modele pretvoriti u jače, pa zapravo nema smisla kupovati jače modele i tu se upravo GF4 MX440 ističe kao najboja kupnja u toj seriji. Što se pak ATI-a tiče, žao nam je što nismo uspjeli overclockirati R9000 jer bi sigurno dobili vrlo dobre rezultate.

 

Zaključak

Low-end (ili mainstream) tržište je, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, jako zastupljen. Upravo zato je bitno odabrati pravu karticu koja će svojom cijenom i performansama (odnos uloženo-dobiveno) opravdati povjerenje kupca. Sve kartice koje smo imali na testu su cjenovno vrlo pristupačne i uglavnom su ispod 1000 kn. Low-end kartice svima omogućavaju igranje gotovo svih igara, jedino što tada ostajemo prikraćeni za neke od grafičkih poslastica koje nude današnje 3D igre. Ljudi manje platežne moći neće na to tako gledati, nego im je bitno igrati se, pa makar bili i malo uskraćeni. Testirane grafičke kartice često ćemo susresti i u uredskim kompjuterima kojima nije bitan prikaz 3D igara, već dobar 2D prikaz i dobra oštrina slike. Tu posebno preporučujemo ATI grafičke kartice koje imaju izvanredan 2D prikaz, dok u 3D igrama vrlo malo zaostaju za svojim NVidia konkurentima. Za igračku populaciju definitivni Best Buy je R9000 kartica koja će svojom cijenom, performansama, podrškom za DX8.1 i dobrim performansama pod Anisotropic filteringom zadovoljiti sve koji nisu prezahtjevni. Za one s malo većom platežnom moći, tu je Radeon 8500 koji oduševljava 2D prikazom i odličnim performansama u 3D igrama, čak i kada uključimo blagodati kao što su Anisotropic filtering i Anti-Aliasing (ali samo do 2x, sve preko toga R8500 teško podnosi). I kao šećer na kraju je ostavljena apsolutno najbolja kartica na testu - GF3 Ti200 koja je pala u niži cjenovni rang pojavom GF4 procesora i postala dostupnom širem broju igračke populacije. Iskreno, ova kartica ima sve što vam je potrebno za dobro igranje i ne vidimo pravog opravdanja za nabavku GF4 kartice koja jedino donosi par desetaka FPS-a više. Jedini razlog bi mogla biti bliska cijena Ti200 i Ti4200, ali ako već imate neku od GF3 kartica, mislimo da nije potrebno prelaziti na GF4. Ovim završavamo ovaj round-up, barem za sada. Moramo napomenuti da su ocjene koje dajemo za grafičke kartice iz ovog testa usporedive samo među sobom, tj. odnose se samo na ovaj test low-end kartica. Bilo bi prilično glupo da sad netko usporedi ocjenu neke od kartica iz ovog testa s Radeonom 9700 Pro ili sl. Pozdrav.