Test SocketA hladnjaka, Part II

Datum objave 30.10.2002 - Krešimir Matanović

Uvod

Za drugi dio našeg testa Socket A hladnjaka uspjeli smo nabaviti tri Spirea, dva Thermaltakea i jedan Cooler Masterov cooler koji smo čekali jako dugo. Nadali smo se da će Cooler Master poslati više svojih Socket A coolera, ali drago nam je da je barem ovaj stigao jer nam se posebno svidio (o tome više kasnije), te je vrhunac trenutne Cooler Master ponude. Spireove coolere nam je na test ustupio HGSpot , a dva Thermaltakea Links. Još trebamo spomenuti i da je s Cooler Masterovim hladnjakom stigla i njihova termalna pasta - Cooler Master Premium (thermal compound kit). Iz tog razloga smo usporedili tri različite paste - Titanov Silver Grease (TTG-S104), Silver Conductive Grease od Circiutworksa i Cooler Master Premium termalnu pastu. Sve paste su pokazale slične performanse iako je Cooler Master pasta ipak bila nešto lošija od drugih. U prilog Cooler Masteru ide pak činjenica da njihova pasta ne provodi električnu energiju.

Uvjeti za testiranje su bili vrlo teški - kućište je bilo potpuno zatvoreno i bez dodatnih ventilatora tako da su temperature bile visoke, te su se samo najbolji mogli nositi sa zadatkom učinkovitog hlađenja. Procesor koji je trebalo ohladiti je AMD Athlon 1000C koji je unlockan i radi na 10x133=1333MHz, a uz to je i defaultni napon od 1.75V bio podignut na 1.81V. Na procesor smo nanijeli tanak sloj Silver Grease paste. Temperature unutar kućišta su se kretale izmedu 34°C i 39°C, ovisno o tome koliko su se dugo vrtili testovi. Test je proveden programom PRIME95 i to njegovim "Torture" testom u trajanju od 2 sata. Nakon toga je izmjerena temperatura procesora (TORTURE CPU Temp) i cijelog sistema (TORTURE CASE Temp). Zatim je cijeli sistem pušten da ne radi ništa pola sata i izmjerena je temperatura procesora (IDLE CPU Temp) i sistema (IDLE Case Temp). Moramo napomenuti da nije korišten nikakav "soft cooler" za procesor za vrijeme testiranja IDLE temperature. Naravno, izmjerene temperature su vrlo visoke i još jednom napominjemo da je to zbog potpuno zatvorenog kućišta, bez ijednog dodatnog ventilatora koji bi uvlačio/izvlačio zrak kroz kućište.

Test sistem, hladnjaci 1/3

Test Sistem:

 

Test sistem :: Hardware
Platforme

ABIT KT7A-RAID

Procesor(i)

AMD Athlon T-bird 1.0 GHz @ 1.33 GHz (1.81V)

Memorija 1x128 MB i 2x64 MB Infineon PC133 CAS2
Grafička kartica Visiontek GeForce 2 GTS, 230/380 MHz, Detonator XP v30.82 (Win XP)
Muzička kartica CL Soundblaster Live! 5.1, default driver
Hard disk(ovi) WD Western Digital 102BA ATA-66 IDE 7.200rpm 10.2GB (FAT32)
CD-ROM

Hitachi DVD-ROM GD-5000, ATA33


Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP1
Chipset datoteke VIA 4-in-1 v4.43
DirectX verzija 8.1
PRIME 95 20.6
VIA Hardvare Monitor System V 2.04

 

THERMALTAKE DRAGON ORB 3

dobro poznati valjak...

Ovaj cooler je dobro poznat na našem tržištu - u Hrvatskoj je već duže vrijeme. Dizajn i izvedba su vrlo specifični - cooler ima oblik valjka i sastoji se od dva dijela. Donji dio je napravljen od ljubičasto obojanog aluminija u čiju je bazu ugrađena bakrena jezgra. Jezgra je velikih dimenzija i dosta je debela, a zanimljivo je i to da finovi nisu ravni nego malo ukošeni. Na sve to je pričvršćen ventilator koji se nalazi u zlatno obojanom metalnom kućištu. Cooler ima 69mm u promjeru i visok je 79mm, dok su dimenzije ventilatora 60x25mm. Ventilator se vrti na 7100 RPM, uvlači 38 CFM zraka i proizvodi buku od deklariranih 37 dB. Podatak o buci naravno nismo uspjeli provjeriti, ali nam se čini da je debelo preko 37dB jer je cooler među najbučnijima koje smo do sada probali. S druge strane, ovo je najučinkovitiji isprobani cooler - Athlona je izvrsno ohladio, a jedine zamjerke idu na veliku buku i otežano montiranje/skidanje jer je kopča koja zahvaća sva tri nosića na Socketu prilično kruta.

 

THERMALTAKE VOLCANO 7+

univerzalni cooler...

Još jedan kvalitetan TT-ov uradak koji je namijenjen hlađenju kako Socket A tako i S370/426/478 procesora. Razlike ovog univerzalca i obične sedmice svode se na to da ovaj ima potpuno bakreni heatsink, dodatnu sklopku koja ventilatoru omogućava rad u tri režima, u dimenzijama ventilatra i naravno na to da je obična sedmica namijenjena hlađenju samo Socket A/370 procesora. Bakreni heatsink je napravljen vrlo kvalitetno i ima dovoljno debelu bazu. Na heatsink je montiran ventilator u metalnoj košuljici koji je dimenzija 70x70x25 mm. Spomenuta sklopka ventilatoru obogućava tri režima rada: High - 6000 RPM (izmjereno 6550 RPM), Medium - 4800 RPM (izmjereno 5050 RPM) i Low - 3000 RPM (izmjereno 3520 RPM). S obzirom na brzinu vrtnje mijenja se kako buka tako i protok zraka. Deklarirane glasnoće su 24, 35 i 47dB, a maksimalni protok zraka je 49 CFM. Na najvećoj brzini ventilator je vrlo bučan, ali ipak nešto manje od D-Orbovog. Prilikom testa smo isprobali sva tri režima rada, ali su rezultati pokazali da je samo onaj najviši sposoban učinkovito ohladiti naš procesr. Medium i Low režimi mogu jedino poslužiti za hlađenje Intelovih manje zahtjevnih procesora.

Hladnjaci 2/3

SPIRE 5F263 - WHISPER ROCK III

očajno prespor ventilator...

Cooler je u potpunosti napravljen od aluminija i nije nas oduševio ni kvalitetom izrade ni svojim performansama. Ugrađeni ventilator je ogromnih dimenzija (80x80x25mm), ali se vrti samo na 2900 RPM. Deklarirani protok zraka mu je 31.7 CFM iako vjerujemo da je u stvarnosti puno manji, tako da je potpuno neučinkovit. Jedina pozitivna stvar je u tome što je u radu gotovo nečujan (26.5dB). Montaža je izuzetno teška, ali ni upola kao demontaža za koji je potrebno upotrijebiti dva odvijača, a sve zbog prekrute kopče. Ovaj cooler nas nije uopće zadivio i pokušat ćemo ga što prije zaboraviti.

 

SPIRE 5U213 - FRIDGE ROCK

izvrsne termičke sposobnosti...

Spireov model nas je ugodno iznenadio. Po dizajnu je to klasičan aluminijski hladnjak koji ima ugrađenu bakrenu pločicu kao jezgru. Pločica je za aluminij pričvršćena vijcima, što baš i nije najsretnije riješenje jer je ostalo prostora u spoju aluminij-bakar. Taj problem su u Spireu riješili tako što su između umetnuli termalnu pastu (vjerojatno baziranu na silikonu - čitaj: loše). Ventilator je dimenzija 70x70x25 mm i ima ugrađen termalni element koji mu u ovisnosti o temperaturi unutar kućišta mijenja brzinu vrtnje između 3000 i 4000 RPM. Pri niskim okretajima je gotovo nečujan, ali već nakon par minuta se u našem kućištu vrtio maksimalnom brzinom kada se "čuje", ali u granicama normale. Deklarirana buka je od 27 do 35dB, a protok zraka od 20.1 do 27.2 CFM. Montaža/demontaža je prilično teška kao i na prethodnom modelu i to mu je veliki minus. Cooler ipak zaslužuje dobru ocjenu jer je tih i jako dobro obavlja svoj posao.

Hladnjaci 3/3

SPIRE 5R265 - SKIVE STREAM

ima veliki potencijal...

Skive Stream ima vrlo dobar potencijal koji nažalost nije do kraja iskorišten. Heatsink je napravljen od aluminija u čiju je bazu umetnuta bakrena jezgra u obliku valjka, tako da je cijela baza aluminijska osim onog dijela koji ide na jezgru procesora (taj dio je od bakra). Takvo rješenje bi trebalo osigurati vrlo dobar prijenos topline s jezgre procesora na cooler. Međutim najveću ulogu tu igra ventilator koji u ovom slučaju nije dostojan zadatka. Ventilator je dimenzija 60x60x10 mm i vrti se na 5300 RPM. Na papiru to i ne zvuči loše, ali praksa pokazuje da jednostavno nije dovoljno dobar, pogotovo kada se pogleda podatak od samo 22.2 CFM. Montaža/Demontaža je prilično komplicirana, ali ipak nešto lakša od prethodna dva modela. Da je ventilator nešto jači, tj. da mu je protok zraka za desetak CFM viši, ovo bi sigurno bio jako dobar cooler, a ovako nije ni prosječan.

 

Cooler Master HSC - V62

oduševljava!

Nakon razočaranja koje smo doživjeli s Cooler Masterovim uratkom iz prvog dijela testa, ovaj cooler nas je zadovoljio. HSC-V62 spada u najkvalitetnije napravljene coolere koje smo imali prilike isprobati. Heatsink je kompletno napravljen od bakra i dimenzijije su mu 60x60x29 mm. Na njega je pričvršćena košuljica koja pokriva dvije strane i služi kao postolje za ventilator. Ventilator je vrlo dobar dimenzija 60x60x25 mm i mijenja brzinu vrtnje u ovisnosti o temperaturi unutar kućišta između 3000 i 6800 RPM. Pri tom ima protok zraka između 16.1 i 36.1 CFM. U našem testnom kućištu temperatura je uvijek bila vrlo visoka tako da je brzina vrtnje bila maksimalna ili vrlo blizu maksimalne. Buka koju ventilator pri tom proizvodi nije zanemariva, ali je još uvijek niža od dvojca iz Thermaltakea. Kao šećer na kraju, oduševila nas je izuzetno lagana montaža/demontaža koja se obavlja u svega par sekundi i s minimalno uloženim naporom. To znamo cijeniti, pogotovo nakon svih mučenja koje smo imali s pojedinim coolerima. Bravo Cooler Master!

Rezultati testova i zaključak

Rezultati testova:

Dragon Orb odnosi pobjedu...

 

još jednom D-Orb 3...

 

visoke temperature unutar kućišta...

 

temperature kućišta nisu puno pale...

 

ZAKLJUČAK

Kada usporedimo sve dobivene rezultate kao pobjednik ovog testa nameće se izvrsni Thermaltakeov Dragon Orb 3, a u stopu ga prati Dr.Thermal Ti-V77. D-Orb 3 je vrlo kvalitetan i učinkovit cooler koji će zadovoljiti veliku većinu kupaca. Ipak, nismo mu dali najveću ocjenu i ne zaslužuje prvo mjesto jer Ti-V77 isti taj posao obavlja s upola manje buke i neusporedivo se lakše montira. Što se tiče Volcano 7+, to je vrlo dobar cooler kojeg treba pohvaliti prvenstveno zbog njegove univerzalnosti, ali teško montiranje i velika buka u najvišem režimu rada ipak će neke odbiti od toga da ga kupe. Svi Spireovi cooleri pate od prilično šlampave završne obrade i izuzetno teškog montiranja/demontiranja - za pohvaliti je jedino Fridge Rock koji ima vrlo dobre termičke sposobnosti i nije pretjerano bučan. Skive Steram ima velik potencijal koji bi trebalo iskoristiti uz pomoć jačeg ventilatora, dok je Whisper Rock III potpuni promašaj, barem što se tiče Athlon T-Bird procesora. Za kraj smo namjerno ostavili cooler koji nas je najviše oduševio i to izuzetnom kvalitetom izrade, preciznošću završne obrade, dobrim termičkim sposobnostima i lakoćom postavljanja koju još jednom moramo pohvaliti. Naravno, radi se o Cooler Masterovom HSC-V62 modelu kojemu je jedina mana nešto povišena glasnoća u radu. Ovime smo priveli kraju naše druženje sa Socket A coolerima, barem za neko vrijeme. Zahvaljujemo se testnom Athlonu koji je nakon tolikog mučenja ispustio dušu - R.I.P.