Thermaltake Smart SE 730W i Toughpower DPS 850W test

Datum objave 11.02.2014 - Denis Arunović

Smart SE 730W

Uvod

Tvrtka Thermatake nas je tijekom godina svojim proizvodima znala oduševiti, ali i razočarati. Samim time testiranje hardvera kojeg potpisuju Thermaltakeovi inženjeri nikad nije dosadno – uvijek su moguća iznenađenja. Iz svoje goleme game, Thermaltake nam je ovaj put poslao par modularnih napajanja, a za početak ćemo pregledati jeftinije – model Smart SE 730W.

 

Thermaltake Smart SE 730W

Smart SE 730W diči se snagom od 730 vata i te navodno brončanom značkicom efikasnosti na kojoj piše 87%. Na službenim stranicama tvrtke prikazan je i detaljan graf koji kaže da je efikasnost od 87% dostupna pri 50-postotnom opterećenju dok je na 20-postotonom opterećenju efikasnost od 85%, a na 100-postotnom 82%.

Potencijalni problem s ovom značkicom je to što nije riječ o službenoj 80PLUS značkici već o Thermaltekovoj značkici koja je dizajnirana tako da izgleda kao 80PLUS značkica. Stari prljavi trik braće Tajvanaca, ali što je, tu je. Veseli nas ipak što deklarirana efikasnost napajanja zadovoljava, pa i nadmašuje zahtjeve 80 PLUS Bronze certifikata.

Smart SE 730 isporučuje se nešto bogatijem pakiranju koje osim napajanja i modularnih kabela sadrži torbicu za čuvanje kabela koje ne koristimo, kabel za spajanje na gradsku mrežu, vijke za montažu napajanja u kućište te nekoliko plastičnih vezica namijenjenih organizaciji kabela u kućištu.
Dimenzije napajanja su 150 x 86 x 160 mm (širina x visina x dubina) što će reći da je 10 mm dublje u odnosu na standardna ATX napajanja.

Modularni kabeli ovog napajanja vrlo su praktični za korištenje jer su plosnati odnosno pojedine žile kabela spojene su zajedno pomoću njihove izolacije. Plosnate kabele je mnogo lakše sprovesti iza matične ploče i općenito skriti u kućištu.
Što se tiče ponude kabela, situacija je sljedeća:

  • Dva PCIe kabela s po dva 6+2 konektora
    • 450 mm + 150 mm
  • Dva kabela s po tri SATA konektora
    • 450 mm + 150 mm + 150 mm
  • Jedan molex kabel s tri konektora i floppy konektorom
    • 450 mm + 150 mm + 150 mm + 150 mm

Sasvim solidna ponuda ako se nas pita i zapravo više nego dovoljno za većinu korisnika. Treba napomenuti kako su svi konektori crni, osim crvenih konektora na PCIe kabelima koji su tako označeni kako bi znali gdje ih spojiti na napajanju. Možda ne bi bilo loše da floppy konektor nije fiksiran na kabel s molex konektorima, no kako je riječ o modularnom napajanju, to nam osobito ne smeta.

Kao što vidimo na fotografiji, konektori kojima kablove spajamo na napajanje nalikuju PCIe konektorima od 6 (SATA, molex) i 8 pinova (PCIe). Smart SE 730 raspolaže i s fiksnim kabelima koji prate jednak dizajn kao modularni kabeli – to su 550-milimetarski ATX kabel te 550-milimetarski EPS kabel.  S obzirom na to da se kabeli danas obično skrivaju iz nosača matične ploče, bilo bi dobro da je EPS kabel nešto dulji – recimo 650 mm.

Napajanje hladi 140-milimetarski ventilator zaštićen s klasičnom rešetkom. Brzina mu je automatski regulirana, s maksimumom na 1.900 rpm. Tijekom rada generira određenu razinu buke, pogotovo pri višim višim opterećenjima tako da će u ovom aspektu zadovoljiti većinu korisnika, no ne i ljubitelje praktički potpune tišine.

Specifikacije napajanja nalaze se na velikoj naljepnici koja prekriva širi bok. Tu vidimo da na unificiranoj 12-voltnoj liniji Smart SE 730 nudi maksimalnih 57 ampera. 3,3-voltni i 5-voltni vod su ok balansirani te nude maksimalne struje od 22 i 20 ampera.

Toughpower DPS 850W

Toughpower DPS 850W

Moćniji i skuplji Toughpower 850 DPS stiže u kombinaciji sa sličnom opremom kao Smart SE. Tu su opet torbica za dodatne kablove, kabel za spajanje na gradsku mrežu, vijci za kućište, vijci za organizaciju kablova, ali i molex/floppy adapter, USB kabel s mikro i ženskim internim USB konektorom te par gumenih naljepnica. Ove naljepnice po želji možemo staviti na napajanje i na taj način ga zaštiti od pretjeranog kontakta s limom kućišta.

Dimenzije napajanja su 150 x 86 x 180 mm (širina x visina x dubina), što će reći da je 30 mm dulje odnosno dublje nego standardna ATX napajanja. S obzirom da je namijenjeno high-end konfiguracijama, to je prihvatljivo.

Vrlo posebna značajka ovog napajanja je to što ga korisnik može nadgledati i donekle njime upravljati putem USB kabela. Mikro USB konektor kabela potrebno je spojiti na napajanje, a interni ženski konektor na odgovarajući konektor na matičnoj ploči. Da bi stvar proradila potreban je još i softver, no njega je malo kompliciranije skinuti. Naime, nije javno dostupan već ga je moguće downloadati samo uz registraciju koja vaš email veže uz serijski broj vašeg Toughpower napajanja.

Nije nam baš jasno čemu takvo skrivanje softvera, pa ovu stavku bilježimo kao minus. Prije nego što se pozabavimo s mogućnostima softvera, pogledajmo ostale fizičke karakteristike napajanja.

Konstrukcija i izvedba kabela praktički je identična kao kod modela Smart SE, no s jednom bitnom iznimkom – Toughpower DPS naime nema niti jedan fiksni kabel. Ovakav pristup dizajnu napajanja za većinu korisnika nema smisla jer su ATX i EPS kabel nužni za rad računala tako ni nisu opcionalni kablovi.

Jedina iznimka su korisnici koji Thermatakeovo napajanje planiraju koristiti kao sekundarno napajanje, primjerice za napajanje grafičkih kartica. Doduše, i ovdje se postavlja pitanje kako će se ovo sekundarno napajanje uključiti. Za to je potreban signal koji na napajanje dolazi preko glavnog ATX kabela. Da su Thermaltakeovi inženjeri doista predvidjeli ovakvu namjenu napajanja, vjerujemo da bi u pakiranje stavili i nekakav kablić kojim bi sekundarno napajanje mogli povezati na signalni kabel glavnog napajanja.

Ponuda kabela i konektora je sljedeća:

  • ATX kabel – 600 mm
  • EPS kabel – 600 mm
  • Tri PCIe kabela s po dva 6+2 pinska konektora
    • 550 mm + 150 mm
  • Četiri SATA kabela s po tri konektora
    • 560 mm + 150 mm + 150 mm
  • Dva molex kabela s četiri konektora
    • 550 mm + 150 mm + 150 mm + 150 mm

Tu treba pridodati i molex/floppy adapter duljine 150 mm, no većina ga vjerojatno neće koristiti. Ponuda kabela i konektora je prilično dobra, no na napajanju ovakve klase očekivali smo i sekundarni EPS kabel, potreban pri korištenju određenih matičnih ploča. Također ne bi bilo naodmet da je EPS kabel nešto dulji.

Toughpower DPS je napajanje solidne veličine, no zanimljivo je da jako fino leži u ruci što treba zahvaliti zaobljenim uglovima. Zbog ovog detalja lakše ga je i ugraditi u kućište. Hladi ga 140-milimetarski ventilator skriven iza masivne zlaćane zaštitne rešetke. Ovaj je ventilator nezavisno o opterećenju tijekom testiranja praktički nečujan.

Naljepnica sa specifikacijama skrivena je na široj stranici Toughpowera. Tu opet vidimo unificiranu 12-voltnu liniju s maksimalnim strujom od 70 A. Struja dostupna na 3,3-voltnom i 5-voltnom vodu je jednaka te iznosi 25 A. Premda se to na ovoj naljepnici ne vidi, ovo Thermaltakeovo napajanje posjeduje originalni 80 PLUS zlatni certifikat efikasnosti što će reći da pri opterećenju od 50% nudi efikasnost jednaku ili višu od 92%.

DPS App

Thermaltakeova aplikacija pokrenut će se isključivo ako je na vaše računalo priključeno kompatibilno Toughpower napajanje. Na Windowsima 8.1 koje smo mi koristili pri testiranju radi sasvim fino, no zauzima popriličan dio površine ekrana. Unatoč tome, aplikacija je dizajnirana vrlo korektno što često nije slučaj sa softverom koji nam dolazi od tajvanskih ili kineskih programera.
DPS App nudi sljedeće funkcije:

  • Praćenje brzine ventilatora
  • Podešavanje brzine ventilatora (odabir između dva algoritma)
  • Praćenje temperature
  • Praćenje napona (+3,3, +5 i +12 V)
  • Praćenje jakosti struje po svakom naponskom vodu
  • Praćenje efikasnosti
  • Praćenje potrošnje energije
  • Izračun cijene utrošene energije
  • Snimanje svih spomenutih parametara

DPS App jako precizno prikazuje trenutnu efikasnost napajanja

Odabirom pojedinog naponskog voda dobivamo vrijednosti napona i struje koja kroz njega teče

Sve to skupa radi jako fino tako da je DPS app jako zgodan dodatak napajanju. Nije da ćete ovu aplikaciju baš često uključivati, no kao i primjerice led dijagnostika na ploči, u nekim slučajevima bi vam mogla zatrebati. Osim toga, vrlo je cool, pa ćete je zasigurno htjeti pokazati frendovima.

Jedna od boljih značajki aplikacije je to što automatski bilježi sve praćene parametre. Bilježenje vrijednosti obavlja se svake sekunde do maksimalnih 6 sati. Nažalost nije moguće podesiti kada će snimanje početi, a kada će završiti što je ujedno i najveća mana DPS appa.

Testni sistem i način testiranja

Testni sistem i način testiranja
Test sistem :: Hardware
Platforme Asus Maximus VI Hero
Procesor(i) Core i7-4770K
Memorija 2 x 4 GB DDR3 2133
Grafičke kartice AMD Radeon HD 7970 GHz Edition;Asus R9 280X DirectCU II OC;Driveri: Catalyst 13.12
Zvučna kartica On Board
Napajanje Thermaltake SE730W;Thermaltake DPS850W
Hard disk(ovi) OCZ Vertex 3 240 GB
Monitori Dell 2713HM
DVD-RW HP GSA-H60L
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1 64bit
Chipset datoteke Intel 9.1.0.1007
DirectX verzija 11.1
Prime 95 25.11
Metro Last Light In game benchmark, DX11
  Kako nažalost na raspolaganju nemamo ATE niti sličnu priručnu opremu za testiranje napajanja, Thermatakeove igračke isprobali smo u kombinaciji s opremom koja će na njih biti priključena svakodnevno u praksi – high-end PC-jem s dvije grafičke kartice. Taj PC čije su komponente navedene u gornjoj tablici poslužio na je za generiranje opterećenja koje smo podijelili u četiri stupnja:
  1. PC miruje
  2. Aktiviran Prime95 alat na 7 od 8 logičkih jezgri, a u prvom planu se vrti Metro Last Light Benchmark, ali bez uključenog CrossFirea (dakle na jednoj kartici)
  3. Prime95 opet aktivan, no Metro Last Light ovaj put radi na obadvije kartice – CrossFire uključen
  4. Maksimalno overklokiran procesor, plafon potrošnje na karticama povećan za 20%, u Metrou uključen SuperSampling
Dok se komponente i napajanje krčkaju, mi u ruke uzimamo Flukeov multimetar i mjerimo napone na ATX konektoru. Što je napajanje bolje, to su naponi, posebice na 12-voltnom vodu, stabilniji. ATX specifikacija tolerira devijacija +/- 5% u odnosu na idealne vrijednosti od 3,3, 5 i 12 volta, no u kontekstu modernih napajanja ove su vrijednosti katastrofalne, pa mjerenja rigoroznije tumačimo.

Osim mjerenja napona također mjerimo i potrošnju računala odnosno koliko energije računalo vuče iz utičnice. Što je energija u odnosu na jednako opterećenje manja, to je napajanje efikasnije odnosno bolje odrađuje posao pretvaranja 220-voltne izmjenične struje u višestruko nižu istosmjernu. Premda je konkretnu efikasnost napajanja lako izračunati ako znamo vrijednosti ulaznih i izlaznih napona i struju, ove podatke nažalost nemamo jer to zahtjeva istovremeno mjerenja napona i struje na svim izlaznim vodovima napajanja. Samim time vrijednosti potrošnje koristimo kao relativne odnosno uspoređujemo ih s drugim napajanjima. Nije idealno, ali služi svrsi.

Rezultati testova

Krenut ćemo s najmanjim vodom – 3,3-voltnim. Oba napajanja imaju ovdje blago povišeni napon s tim da kod slabijeg modela napon pada s opterećenjem, a i oscilira. Toughpower se s druge strane ponaša izvrsno. Vrijednosti potrošnje odnosno efikasnosti su manje-više u skladu s deklariranim specifikacijama napajanja. Primijetimo kako razlika u efikasnosti raste s potrošnjom računala. Pod maksimalnim opterećenjem kvalitetnije napajanje iz utičnice vuče solidnih 60 vata manje.

Oba napajanja se u slučaju 5-voltnog voda ponašaju dosta dobro. Smart SE ima ponešto povišeni 5-voltni vod koji pod konstantnim opterećenjem oscilira nešto više u odnosu na isti vod na Toughpoweru. S druge strane, 5-voltni vod na Toughpoweru doživljava određeni pad vrijednosti kako opterećenje raste, no kako je riječ o izuzetno malenim vrijednostima to u konačnici i nije osobito bitno.

12-voltni vod daleko je najvažniji u računalu jer s njega struju sve rastrošne komponente – u prvom redu grafičke kartice i procesor. Samim time stabilnost ovog voda vrlo je bitna za stabilnost kompletnog računala, a pogotovo ako se volimo igrati s overklokiranjem. U ovom aspektu Toughpower potpuno deplasira SmartPower SE jer nezavisno o opterećenju drži napon kao čavlima zakucan na vrijednost od oko 12,03 volta. Deviacije postoje, no na ovom grafikonu ih jednostavno nije moguće vidjeti.

12-voltni napon na Smart SE-u sa sve većim opterećenjem pak dosta pada, s prosječnih 12,13 V u mirovanju, na 11,73 volta pri maksimalnom opterećenju koje smo koristili. Također je vidljivo da stabilnost napona (dakle razlika između maksimalne i minimalne očitane vrijednosti) također opada.

Zaključak

U trenutku pisanja ovih redaka Thermaltake Smart SE 730 koštao je vrlo pristupačnih 567 kn dok je za njegovog većeg brata nužno izdvojiti 162 € odnosno 1.238 kn, no u Njemačkoj jer kod nas nije dostupan. Smart SE 730W objektivno je daleko od vrhunskog napajanja, no za 567 kn nudi zaista puno – visoku snagu, hrpu konektora, modularne i tanke kabele, solidnu efikasnost i ne osobito bučan ventilator. Stabilnost napona bi mu mogla biti bolja, no uz ovako nisku cijenu teško je očekivati bolje od viđenog. Jamstvo na napajanje traje 3 godine što je za proizvod ovakve niže klase sasvim ok.
Što se tiče modela Toughpower DPS 850, riječ je o zaista zanimljivoj zvjerčici koja nudi vrhunske performanse, odličnu efikasnost te digitalni nadzor nad radnim parametrima što je mogućnost s kojom se može pohvaliti malo koje napajanje. Također ne treba zaboraviti niti na modularne i tanke kabele te nečujni ventilator.

Toughpower DPS 850 predstavlja zapravo budućnost napajanja jer je za očekivati da ćemo kroz par godina digitalnu regulaciju i praćenje rada napajanja imati i na mnogo slabijim modelima. Da li ga kupiti? To ponajviše ovisi koliko vam se sviđaju mogućnosti DPS aplikacije. Naime, za sličan je novac moguće kupiti Corsairovo modularno 860-vatno napajanje iz serije AX koje doduše ne nudi praćenje parametara, no zato ima 80 PLUS Platinum certifikat efikasnosti. Jedini pravi nedostatak Thermatakeovog moćnijeg pulena jest činjenica da ima samo jedan EPS kabel, a korisnicima koji koriste ovakva napajanja ponekad trebaju dva ovakva kabela da bi upogonili svoju nabrijanu matičnu ploču.