Thermaltake ToughPower 1200 CableManagement – beštija za najzahtjevnije

Datum objave 01.07.2008 - Denis Arunović

Uvod i oprema

Toughpower 1200 isporučuje se u velikoj duguljastoj kutiji koja nažalost nema ručkicu za nošenje, pa ga sretni korisnik iz dućana mora nositi pod rukom. Nakon skidanja plastičnog pokrova i otvaranja poklopca, dočekat će vas prizor s gornje slike. Napajanje zauzima veći dio kutije, a zaštićeno je oklopom od spužve. Na desnoj strani su pak posloženi modularni kabeli i par drugih sitnica koje dolaze s napajanje. Tu je dakako i priručnik za uporabu (prilično detaljan u odnosu na ostale koje smo imali prilike vidjeti) te naljepnica za kućište ako se želite pohvaliti da vaše računalo napaja Thermaltakeov proizvod.

Modularni kabeli spakirani su u plastičnu vrećicu zajedno s gumenom brtvom čiji je zadatak smanjivanje vibracija. Ona se stavlja na prednji dio napajanja odnosno stranu na kojoj se nalazi konektor za spajanje na gradsku električnu mrežu i prekidač za uključivanje dovoda energije.

Što se tiče broja i tipa modularnih kabela, situacija je sljedeća:

  • 3 x 6-pin PCIe
  • 3x 8-pin PCIe
  • 2 x SATA (na svakom po četiri konektora)
  • 2 x molex (na svakom po četiri molex konektora + konektor za napajanje floppya)

Crna kutija sa strane sadrži glavni kabel za spajanje napajanja na utičnicu gradske mreže, a na kutiji vidimo i malenu vrećicu s četiri vijka s kojim se napajanje fiksira na kućište

Kabela je točno toliko koliko ima i konektora na samom napajanju, pa ih je po potrebi moguće sve spojiti. Zgodan trik je i dodavanje adaptera koji pretvaraju 8-pinske konektore u klasične 6-pinske, ako slučajno korisnik treba 6 starih PCIe konektora. Svi kabeli su opleteni plastičnom mrežicom i samim time uredni, a na krajevima su također i označeni posebim etiketama tako da ih svatko i u snu može pravilno priključiti.

Izgled i specifikacije

Shodno deklariranoj snazi, Toughpower 1200 je prilično glomazan komad hardvera. Dužina napajanja je 200 milimetara, širina 160, a visina 86 milimetara. Ovo ne bi trebalo biti problem ako imate moderno duboko kućište, no u starijim big tower kućištima ili manjim midi tower kućištima moglo bi doći do sudaranja kabela s raznim konektorima i uređajima.

Treba napomenuti kako Toughpower 1200 nije u potpunosti modularan, pa su na napajanje tvornički fiksirani osnovni kabeli za napajanje matične ploče - 24-pinski ATX konektor (moguće ga je razdijeliti na 20 + 4 pina) i dva 8-pinska EPS konektora od koji je jedan moguće razlomiti na dva dijela u svrhu spajanja na ploče sa klasičnim P4 konektorom. Dva EPS konektora zasigurno nećete moći iskoristiti na niti jednoj običnoj ploči, no iz bilo koje navadate rabite serverske ploče s dva utora za procesor, jako će vam dobro doći. Ipak, voljeli bi da su dodatni 12-voltni konektori izvedeni modularno jer većina korisnika neće rabiti oba istovremeno.

Hlađenje je sređeno 140-milimetarskim ventilatorom čija je brzina kontrolirana automatski, zavisno o temperaturi, pa samim time i opterećenju napajanja. Ventilator se pokazao kao solidno rješenje, no ne bismo ga preporučili ljubiteljima ultra-tihih računala obzirom da tijekom testiranja nije bio osobito tih.

Na stražnjem dijelu napajanja poredani su konektori za spajanje modularnih kabela. Crveni su namijenjeni priključivanju PCIe kabela dok se na crne konektore spajaju molex i SATA kabeli. Nama se jako svidjela i naljepnica koja jasno pokazuje koji je kabel odnosno konektor spojen na koji 12-voltni rail.

Thermaltake Toughpower 1200 CableManagement
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da, 2x
8 pin / 6pin PCIe
3 / 3 (6)
Molex
8 (4 / 4)
Floppy
2
SATA
8 (4 / 4)
PFC
Active
Snaga
1200 W
+3.3V
30 A
+5V
30 A
+12V1
20 A
+12V2
20 A
+12V3
36 A
+12V4
36 A
Cijena
oko 1.650 kn
Jamstvo
1 godina

Eto nas i do etikete sa specifikacijama koja je smještena na gornjem dijelu napajanja. Na boku je naime ogromna naljepnica s imenom napajanja što je potencijalno zgodan detalj za vlasnike velikih kućišta s prozirnom boćnom stranicom. U napajanje su ugrađene sve žive i mrtve zaštite (Over Current, Over Voltage, Over Temperature, Over Power, Short-Circuit zaštita), ima aktivni PFC, a glavninu snage isporučuje preko četiri 12-voltna raila. Prva dva raila deklarirana su na 20 ampera, a treći i četvrti na 36 ampera. Zanimljivo je da su na etiketi sa specifikacijama zajedno grupirani prvi i četvrti te drugi i treći rail (dakle 20 + 36 ampera) što sugerira da je ukupna snaga dobivena spajanjem dva identična 600-vatna napajanja. Što se tiče same snage, Thermaltake se hvali da je napajanje sposobno kontinuirano isporučivati 1200 vata pri temperaturi od 50 stupnjeva (drugim riječima, na nižoj temperaturi je napajanje još snažnije od deklarirane vrijednosti).

Testni sistem i rezultati testiranja

a

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus P5W Deluxe

Procesor(i)

Intel Core 2 QX6700 @ 4x 2.66 GHz

Memorija

2 x 1 GB Kingmax DDR3 1600 MHz @ 1333 MHz

Grafička kartica

Radeon HD 3870 X2 + Radeon HD 3870

SATA Kontroler

Intel ICH8R

Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 160 GB SATA

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Testni sistem promjenio se od prošlog puta kada smo se testirali napajanja (tema članka bio je Antecov Quattro 850W). U osnovi, dva Radeona HD 2900 XT zamjenili smo s jednim Radeonom HD 3870 X2 i jednim Radeonom HD 3870. Dakle riječ je o CrossFire X polju s tri GPU-a i ukupno 1,5 GB video memorije. Ostali potrošači u sistemu također su doživjeli manje preinake - koristili smo samo jedan, a ne dva diska te samo 2, a ne 4 GB memorije.

Performanse napajanja mjerili smo u dvije situacije - kada na računalo nije aktivnirana niti jedna aplikacija osim samog operacijskog sustava (dakle kada nema opterećenja) te kada je računalo opterećeno grafički, procesorski i memorijski zahtjevnim aplikacijama. Ovakvo maksimalno opterećenje simulirano je uzastopnim izvođenjem HDR/SM3.0 testa iz 3DMarka06 dok se u pozadini vrti alat Prime95 koji opterećuje sve četiri jezgre procesora. Samim time, jasno je da ovakvo opterećenje praktički nije moguće napraviti normalnim korištenjem računala, pa makar igrali najzahtjevniju igru ili rabili najzahtjevniju aplikaciju za 3D renderiranje. Kao što ćete kasnije vidjeti, čak niti s ovakvim ekstremnim simuliranim opterećenjem high-end konfiguracije kao što je ova naša, vrlo je teško ozbiljno opteretiti napajanja visoke snage kao što je Thermaltakeov 1200-vatni Toughpower. Da bi to napravili trebao bi nam još zahtjevniji sistem, primjerice Intel Skulltrail s dva procesora, ili specijalizirani uređaj za testiranje napajanja koji košta poprilično mnogo novca.

Što se tiče samih mjerenja, obavili smo ih korištenjem multimetra kompanije Kraftbox Professional. Flukeov instrument kojeg smo koristili u nekoliko posljednjih članaka nam nažalost nije bio dostupan. Obzirom da slabiji Kraftboxov između ostalog nema funkciju za pamćenje minimalne i maksimalne te izračunavanje srednje vrijednosti pri mjerenju, u grafikonima ćete u pravilu moći vidjeti samo procjenjenu srednju vrijednost napona. Tu i tamo dodali smo i minimalnu te maksimalnu vrijednost, no samo ako smo pad ili rast napona uspjeli primjetiti. U komentaru izmjerenih vrijednosti ćemo također napomeniti ako su vrijednosti dosta oscilirale pri mjerenju. Sonde instrumenta pri mjerenju su bile zabodene u odgovarajuće konektore na glavnom ATX konektoru.

Potrošnja, a time efikasnost napajanja mjerena je s uređajem za nadzor potrošnje koji se može nabaviti u Bauhausu ili sličnim trgovinama. Ovaj uređaj nije osobito precizan, no daje ponovljive rezultate, pa smo mu skloni vjerovati.

Thermaltakeovo napajanje usporedili smo s našom crvenom zvjerčicom - PC Power & Coolingovim Silencerom snage 750 W.

Performanse 12-voltnog voda

Krenimo odmah u glavu - performanse 12-voltnog raila, najvažnijeg za moderna high-end računala. Kad je računalo bez opterećenja oba napajanja reguliraju 12-voltni vod na jednak način - 12,05 volta je nešto više od idealne vrijednosti, no razlika je posve kozmetička. Oscilacija nema, niti smo ih očekivali.

Uključivanjem jedne, ali duple kartice (Radeon HD 3870 X2), vidimo da napon neznatno pada na oba napajanja, no nešto više na slabijem Silenceru. Na Silenceru smo također uočili vrlo blagu fluktuaciju napona obzirom da se u jednom trenutku vrijednost napona spušta na okruglih 12 volta s prosječnih 12,01 volta. Thermaltakeovo napajanje je s druge strane cijelo vrijeme održavalo jednak napon.

Uključivanjem CrossFire X polja aktivira se još jedan GPU i pripadajuća video memorija na odvojenoj HD 3870 kartici što stvara dodatno opterećenje. Toughpower to nimalo ne smeta što je lako vidljivo prema praktički nepostojećim promjenama vrijednosti napona. Silencer s druge strane malo zatrzava, pa napon u jednom segmentu testa oštrop pada na 11,96 volta s prosječne vrijednosti od 12 volta. Ipak, stabilnost napona je općenito i dalje odlična jer je oscilacija vrlo malo.

Kod grafikona s 5-voltnim vodom odmah moramo napomenuti da minimalne i maksimalne vrijednosti jednostavno nismo uspjeli zabilježiti. Premda se tijekom testiranja tu i tamo zbila kakva fluktuacija napona, događalo se to prerijetko i prebrzo da bi bilježili. Što se tiče osnovnih vrijednosti, vidimo da se Toughpower ponovo drži malo bolje od Silencera - napon manje pada s opterećenjem. Ipak, brojke na Silenceru su ipak bliže idealnima, no kako se radi o milivoltima, u cijeloj priči ove malene razlike nisu osobito bitne.

Na kraju tu je i 3,3-voltni vod na kojem Silencer nezavisno o opterećenju konstatno drži vrijednost od 3,33 volta. Toughpower s druge strane, unatoč osjetno višoj snazi, ne uspjeva zadržati jednak napon u svim situacijama već on pada s 3,32, preko 3,31 na 3,3 volta što je ujedno idealna vrijednost za ovu naponsku liniju. Ako je suditi prema ovim rezultatima, čini se da je 3,3-voltni vod na ovom napajanju ujedno i najlošije reguliran.

Eto nas i na potrošnji. Premda je za pravo mjerenje efikasnosti napajanja potrebno imati instrument koji je u stanju mjeriti potrošnju na ulazu i izlazima napanja, jednostavnim mjerenjem ulazne potrošnje moguće je dobiti općenit podatak koliko je napajanje efikasno pod određenim uvjetima. Obzirom da su na izlazima oba mjerena napajanja ista trošila, manja izmjerena ulazna potrošnja govori nam da je napajanje efikasnije. Kao što vidimo na grafikonu, PC Power & Coolingovo napajanja je u svim situacijama nešto efikasnije od Toughpowera, a to se donekle može objasniti time što Toughpower ima osjetno veću maksimalnu snagu, pa je samim time krivulja efikasnosti drugačija u odnosu na naše referentno napajanje.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

O Thermaltakeovom Toughpower 1200 CableManagement napajanju teško možemo reći išta negativno. Napajanje sukladno specifikacijama nudi izuzetno dobre performanse i snagu koju će malo koji korisnik zaista moći iskoristiti. Ipak, ako se spremate u nabavku super-moćne konfiguracije s četverojezgrenim procesorom, hrpom radne memorije i diskova te nekoliko high-end grafičkih kartica, 1200-vatni Toughpower nesumnjivo je odličan izbor. Ako ćemo tražiti iglu u plastu sijena, 1200-vatnom Toughpoweru možemo prigovoriti samo nešto bučniji ventilator (dakako, pod visokim opterećenjem) te to što dodatni 12-voltni EPS kabeli nisu modularni. Premda dva ovakva kabela omogućavaju upogonjivanje serverskih ploča s dva procesora, činjenica je da ovakve ploče jednostavno nisu komad hardvera koji će se naći u kućištima zahtjevnih igrača.

Toughpower 1200 CableManagement nažalost nismo uočili u hrvatskim trgovinama, a prema cijenama u inozemstvu vjerojatno bi koštao između 1600 i 1800 kuna što je fer cijena za napajanje ovakvog tipa. Jamstveni rok, barem u Hrvatskoj, je vrlo kratak, a iznosi godinu dana što je osjetno manje u odnosu na konkurentske proizvode koji nude barem dvije ili tri godine.

Conclusion

We are hard pressed to say anything negative about Thermaltake's most powerful PSU, Toughpower 1200 CableManagement. Just as its specification say, this PSU offers excellent performance and insane amount of power, so much that most users won't even use half of it. On the other hand, if you searching for that perfect PSU that is able to comfortably power you new shiny quad-core configuration with lots of hard disks, memory and mutiple high-end graphics card, Toughpower 1200 is without a doubt an excellent choice. From a perfectionist point of view, we would like this unit even more if fan was a bit quieter under load and if two EPS cables were made modular, but considering typical usage scenarios for PSU's powerful such as this Thermaltake model, mentioned deficiencies aren't really that important.

Unfortunately, we haven't been able to find Toughpower 1200 CableManagement in croatian computer stores, only its less powerful brothers (Toughpower 850 for example). According to prices outside of Croatia, estimated price of the unit would be between 1600 and 1800 kunas, including VAT (or 220 to 250 €). In general, that is pretty fair for a PSU with power in excess of one kilowatt. Warranty period, at least in Croatia, is extremly short - only one year. That is significantly shorter that warranty period of similar products from other brands which usually offer two, three of five years.