Uh, zvijer! Ma morala nam je oduševljenje barem privremeno pokvariti ovakva nespretna brojka u tako moćnom nazivu hladnjaka, ali što je tu je, mi ćemo ga u nastavku članka zvati Aegir, samo se nadamo da će ovaj ‘Bog oceana i kralj svih mora’ zaslužiti svoje titule.
S preporučenom cijenom od 67,99 USD na Newegg.com-u (Gaia 29,99 USD te Loki 24,99 USD) što je više no duplo od preostala dva hladnjaka, očekujemo mnogo lipih stvari od ovog velikana. Baš kao i prethodna dva hladnjaka i Ageir podržava Intelove  LGA 775 / 1155 / 1156 i 1366 sockete, tj. Core i3 / i5 / i7 procesore, te AMD-ove AM2 / AM2+ / AM3 / FM1 sockete. Odmah na početku primjećujemo da je Aegir spreman za ugradnju na najnovije FM1 i 2011 sockete, što je svakako prednost.
Kako i doliči visokoj klasi, Aegir dolazi upakiran u poveliku kutiju sivih nijansi boja s prozorom koji ukazuje na moć koja se krije u metalu skrivenom iza, a koju krasi lik očito “pravog” Aegira – boga i kralja s ostima u rukama.
Kutija kao svaka druga, informativna i lijepo dizajnirana, ali ipak pomalo slabašna za mrcinu koju nosi jer se ista izvija pod težinom u rukama. Pored naziva proizvoda, loga tvrtke te kršnog momka, na kutiji se s prednje strane uočava nešto puno važnije a to je natpis “Double Layer Heat-Pipe Direct Touch” odnosno kraće D.L.H.D.T. što nam govori da se radi o dvostrukom direktnom odvođenju topline s procesora odnosno baze hladnjaka.
Naime, kao što je u posljednje vrijeme trend među proizvođačima hladnjaka, a što i zdrava logika nalaže, jednostavno više toplovodnih cijevi doprinosi bržem odvođenju topline a kod ove tehnologije uz dvije toplovodne cijevi promjera 8mm i dvije promjera 6 mm dodane su još dvije toplovodne cijevi promjera 6 mm u drugi sloj baze što dodatno doprinosi učinkovitosti hladnjaka. Ovo će svakako cijeniti računalni entuzijasti.

Maknemo li pakiranje sa strane, a utrobu na stol, vidjet ćemo da se zaista radi o priličnoj količini metala, gdje se ističe plastikom dodatno zaštićen hladnjak i ventilator kao i dodatna kartonska kutijica koja čuva montažne dijelove – najs tač.
Među raznim dijelovima za montažu uočavamo nekoliko razlika u odnosu na pakiranja kod Loki-a i Gaia-e, a to su termalna pasta drugačije boje pa prema tome i vrste, očito kvalitetnija i pakirana u tubi, alat za montažu te već spomenuto čvrsto pakiranje pribora u kutijici.

Moramo priznati da nikad nismo pomislili omirisati neku PC komponentu osim kad bih tražili izvor dima ili pregrijavanja, kao vjerujem i većina vas, a posebno ne nešto novo tek raspakirano.  No, izvadivši Aegir-a iz pakiranja na sunce, mogao se osjetiti vonj ostao iz proizvodnje kakav nismo dugo osjetili, još iz školskih vremena kad smo nešto tobože pokušavali tokariti na stroju.
No, krenimo dalje pa ćemo vidjeti da se radi o hladnjaku dimenzija 130 x 66,4 x 159 mm što je poprilična visina pa provjerite prije nabave da li ga možete smjestiti u kućište (izlizani savjet ali kod Aegisa se ovo ipak mora odraditi pod mus).
670g zajedno s ventilatorom je stvarno impresivno dostignuće obzirom da mišiće kod hladnjaka predstavlja njegova masa, ali očito Xigmatek tako ne misli.

Dotaknuli smo se već ranije tehnologije prijenosa topline direktnim doticajem toplovodnih cijevi no unaprijeđenim dizajnom kod Aegira ista se koristi u novom obliku – dvoslojni H.D.T. Ono što možemo vidjeti je da na uobičajenom mjestu doticaja baze s CPU-om (prvi sloj) prolaze ukupno četiri toplovodne cijevi  – dvije promjera 8 mm u sredini te pored njih dvije promjera 6 mm na krajevima baze, svaka s jedne strane, a dodatno postoji drugi sloj kojim prolaze još dvije toplovodne cijevi promjera 6 mm.

Xigmatekovi inženjeri su ravnomjerno i učinkovito rasporedili šest toplovodnih cijevi kroz toranj pa tako one zahvaćaju cijelo tijelo hladnjaka čime je ujednačena odvodnja topline. Shema prolaska toplovodnih cijevi najbolje se vidi gledajući sa strane i odozgo gdje se nalaze njihovi završeci te Xigmatekov ugravirani logo.
Tijelo aluminijskog hladnjaka dimenzija 130x95x150 mm sastoji se od 48 kom aluminijskih listova  sličnog profila kao kod Gaia-e no dosta ravnijih linija, a svaki ima rashladnu površinu od oko 153 cm2 što daje ukupnu površinu od oko 7.346 cm2 na cijelom hladnjaku. Tako gledajući sa strane primjećujemo tri zatvorene vertikalne zone u konstrukciji tijela hladnjaka, između kojih su dvije otvorene zone.

Isporučeni ventilator je standardnih dimenzija 120x120x25 mm, radi na 12V, 0.31 A postiže od 1000 do 2200 o/min te protok do najviše 89,45 CFM odnosno 152 m3/h., a pri tome vam neće uopće smetati jer buka se kreće od 19,6 dB(A) do najviše 31,8 dB(A) što je prihvatljivo za ovako moćan ventilator. Subjektivnim mjerenjem odnosno načuli-uši-na-pola-metra postupkom možemo utvrditi da je glasnoća na maksimalnom broju okretaja nešto manje iritantna od Loki-eve zujalice.

Jednom kad uključite ventilator preko 4-pinskog priključka na matičnu ploču, zasjati će četiri bijele LED-ice te zabava može početi, a prema specifikaciji to može potrajati najmanje 50000 sati.

Način montaže i intuitivnost postupka je sličan i kvalitetan kao kod Loki-a i Gaia-e no ipak se ponešto razlikuje.  Prvi dio montaže stražnjeg nosača hladnjaka na ploču (backplate) i pripreme za prihvat hladnjaka je isti no razlike počinju kod izvedbe dvodijelnog nosivog okvira koji se ne učvršćuje na bazu hladnjaka vijcima već se montira na četiri vijka kojima je učvršćen i backplate  te učvršćuje maticama. Nakon toga je potrebno koristiti još jedan montažni dio kojeg nema kod prethodna dva hladnjaka – polugicu koja se postavlja poprečno s gornje strane baze hladnjaka i učvršćuje vijcima za okvir.

Montaža ventilatora se vrši pomoću gumenih antivibracijskih nosača kao kod Loki-a i Gaia-e. Priložen je još jedan komplet nosača za drugi ventilator koji bi omogućio push-pull način rada te još bolje karakteristike hladnjaka. Ventilator je moguće ugraditi čak i sa memorijskim modulima na kojima su visoki heatsprederi uz žrtvovanje donjih gumenih nosača odnosno montažom bez njih, čak i na mATX ploči koju smo koristili.

Još par slika setupa pa slijede testovi i rezultati…