Tryx Panorama SE 360 ARGB recenzija
Datum objave 10.03.2025 - Mario Baksa
Panorama SE 360 ARGB
Uvod
Svijet se već imao prilike upoznati s Tryxovom Panoramom, AIO rješenjem u čijem je središtu zakrivljeni AMOLED ekran, na kojem se prikazuju animacije i statusne informacije poput temperature glavnom ili grafičkog procesora. Nova Panorama, nazvana Panorama SE, ima za tri milimetra tanji radijator (27 milimetara umjesto 30), drugačiju pumpu, nešto slabije, ali zato i manje bučne ventilatore, ekran koji se može postaviti u tri orijentacije, no izostao je ventilator za VRM. Nešto slabija sposobnost hlađenja ipak je donijela dosta nižu cijenu, koja, doduše, ni dalje nije niska.
Pakiranje
Panorama SE dolazi u velikoj crnoj kutiji, na kojoj se odmah ističe da ima AMOLED ekran dijagonale 6,5 inča, razlučivosti 2K, koji osvježava sliku pri 60 Hz. Također je tu značka Cooled by Asetek pa odmah znate da je u pitanju Asetekov dizajn pumpe. Sa stražnje strane kutije navedene su specifikacije ovog rješenja i to dosta detaljno.
Kad se odigne poklopac kutije, otkrivaju se žute kartonske površine, s prozorčićem kroz koji se vidi ekran.
Kad se otvori i taj poklopac, dolazi se do unutrašnjeg kartonskog kalupa (u biti, materijal je kao kod kutije za jaja), u koji je polegnut AIO sustav i kartonska kutija s tipičnim dodacima.
Nikakvo iznenađenje u odnosu na druga AIO rješenja. Iako je na bazi hladnjaka već nanesena termalna pasta, Tryx je ubacio i špricu s 2 grama svoje termalne paste α-01, za slučaj da bazu morate ponovno stavljati na procesor ili da neoprezom razmrljate već nanesenu pastu.
Tu su i prilično jasne upute.
Opis
Panorama SE kompatibilna je sa svim modernim socketima, što za Intel znači LGA1851/1700/1200/115X, a AMD AM4 i AM5.
Dimenzije aluminijskog radijatora su 394 x 120 x 27 milimetara te dolazi s predinstalina tri 120-milimetarska ventilatora, standardne debljine 25 milimetara. Namijenjena je za procesore TDP-a do 280 W.
Ventilatori su Tryxovi Rota, s devet bijelih lopatica, opremljeni ARGB LED osvjetljenjem. Međusobno su povezani, odnosno ulančani, izloženim kabelom s jedne od bočnih strana, što i nije baš elegantno rješenje. U pitanju su PWM ventilatori, koji se vrte brzinom od 500 do 1.850 o/min., rade na, za ventilatore, uobičajenom naponu od 12 V, te troše 1,92 W.
Svaki od ventilatora sposoban je za protok zraka od 66 CFM, postiže statički pritrisak od 1,8 mm H2O, ima fluid dynamic ležaj te proizvodi buku od 27,86 dBA. U sredini svakog ventilatora smješteno je zrcalo.
Pumpa je Asetekova Adela, brzine vrtnje 800-3.600 o/min, uz buku od 25,3 dbA. Napaja se preko standardnog 4-pinskog PWM konektora, radi na 12 V, te u radu troši 3,9 W. Dimezije su joj 125 x 94 x 92 mm. Cijevi su dugačke 450 milimetara. Ukupna težina ovog AIO sustasva je 1,5 kilograma.
Ekran
Ono zbog čega će vam ovo AIO rješenje prvo zapasti za oko nisu ARGB ventilatori, radijator ili nešto treće, nego AMOLED ekran. To je zakrivljen ekran dijagonale 6,5 inča (16,5 centimetara), omjera stranica 2:1, razlučivosti 2.160 x 1.080 piksela (što daje dosta visoku gustoću prikaza od 372 PPI), maksimalne svjetline 400 nita, brzine osvježavanja od 60 Hz.
Ekran je zakrivljen u smislu da je “presavinut” kao da naliježe na dvije susjedne strane kocke, znači u obliku slova L. Zapravo bismo tu cijelu kutijicu s ekranom možda trebali nazivati monitorom ili video reproduktorom, jer se u toj kutijici nalazi 4-jezgreni procesor, 2 GB RAM-a i 8 GB Flash memorije, tako da se za prikaz videića i informacija na ekranu procesor računala gotovo i ne opterećuje.
Na računalo spaja se preko internog USB 2.0 konektora – dakle, jednostavno ga se utakne u prazni USB 2.0 konektor na PCB-u matične ploče.
Proizvođač navodi 3D anamorfni efekt za ekran. To se odnosi na pripremljene animacije, koje se protežu kroz oba ekrana na način kad se ekran gleda tako da se vide njegove obje strane, ostavlja veći dojam dubine, veći dojam trodimenzionalnosti. Ekran je inače zaštićen kaljenim staklom, koristila se full-adhesion tehnika lijepljenja kako bi se sačuvala što bolje prozirnost te je gornja površina kemijski jetkana kako bi se smanjile refleksije.
Softver
Iako s AIO sustavima ne bismo nužno očekivali nikakav softver, kod ovog je softver nužan, jer bi u suprotnom iskoristivost ekrana bila slaba – vjerojatno više samo estetska, ako sam po sebi ne bi prikazivao i neke parametre.
Tryx je tako pripremio softver Panorama, za stariju generaciju ovog AIO rješenja, odnosno Panorama SE za aktualnu, kojom se bavimo u ovoj recenziji. Čovjek bi se mogao zapitati nije li za oba uređaja mogla biti ista verzija softvera, samo eventualno s različitim opcijama. No, to je manje važno. Važnije je što smo imali problem s pokušajem pokretanja instalacije.
Instalacijski program prvo se žalio da mu nedostaje jedna DLL datoteka (MSVCP140.dll), a potom druga (VCRUNTIME140.dll).
Te datoteke dio su nekog Microsoft Visual C++ Redistributable paketa te je na testom računalu bilo više inačica tih datoteka, no instalacijski program jednostavno se odbijao pokrenuti pod izlikom da mu nedostaju te datoteke. Bilo je to pod relativno svježom instalacijom Windowsa 11 (na drugom računalu, na više godina staroj instalaciji Windowsa 10, instalacijski program se pokrenuo).
Pokušali smo instalirati nekoliko inačica Microsoft Visual C++ Redistributable paketa, no nije pomoglo. Proizvođač bi trebao poraditi na tome – ili promijeniti softver za izradu instalacijskog programa ili s njim zapakirati DLL-ove koji mu trebaju.
Spas smo pronašli u 7-Zipu. On ima mogućnost “ulaska” u izvršne (.exe) datoteke koje na sebe imaju zalijepljene arhive. Znači, u njemu možete desnom tipkom miša kliknuti na neke .exe datoteke (u ovom slučaju KANALISetup SE 1.1.5.exe) i iz padajućeg izbornika odabrati Open Inside, nakon čega vidite sadržaj arhive.
Ispada da je to Nsis arhiva u kojoj su datoteke komprimirane metodom LZMA-23. Jednostavno smo raspakirali sadržaj te “arhivske” .exe datoteke u jednu mapu i dvokliknuli na program KANALI.exe, koji se pokrenuo. No, tu našim mukama nije bio kraj.
Program KANALI nije prepoznavao OLED ekran. Odspojili smo i ponovno spojili ekran na interni USB konektor na matičnoj ploči, pri čemu su se čuli Windowsovi bipovi, koji su nam govorili da su Windowsi registrirali odspajanje i ponovno spajanje nekog USB uređaja, no Tryxov program ekran nije prepoznavao. Što dalje?
Na proizvođačevoj stranici uočili smo da postoji i firmware za OLED ekran pa smo ga skinuli. Došao je u 800+ megabajta velikoj datoteci. Instalirali smo ga, a ujedno smo u Windowsima 11, u Windows Updateu, odradili ažuriranje “LeMobile – Other hardware – Android ADB Recovery Interface”. Nakon što smo to dvoje napravili, program KANALI konačno je prepoznato OLED ekran – s lijeve strane, ispod Homepage, pojavilo se Panorama SE.
U glavnom dijelu prozora može se odabrati neki od 12 presetova. Presetovi su tu zapravo predefinirane animacije, koje su dosta efektne te pokrivaju čitavu površinu zakrivljenog ekrana i lijepo izgledaju na njemu.
Ako vam to ne odgovara, možete dodati neki svoj video (ili više njih), kojeg će KANALI obraditi (možete odabrati hoće li biti samo na jednoj ili obje strane ekrana, te koliko će biti obrezan) i uploadati na ekran. Kanali ima ugrađen i alat za snimanje sadržaja ekrana (za slučaj da već ne koristite OBS ili nešto treće za to).
Videi koji će biti prikazani po čitavom ekranu (Full Screen) bit će obrezani u omjeru 2:1, a videi koji će biti prikazani na pojedinačnoj polovici ekrana (Screen Splitting) bit će obrezani u kvadratičastom omjeru (1:1) te tada za svaku polovicu ekrana možete odabrati drugi video. Simpatično je što za ekrane možete odabrati efekt kiše ili dima.
Bilo da koristite neki od presetova ili da sami dodajete videe, na ekranu ili na polovicama ekrana mogu biti prikazane neke sistemske informacije, poput temperature, frekvencije, zauzeća CPU-a ili GPU-a, temperature matične ploče, neke parametre memorije, pa i naziv procesora. Ako sami radite tu prilagodbu, možete odabrati hoće li te informacije biti ispisane crnim ili bijelom slovima te kako će biti poravnate (uz lijevi rub, središnje ili desni rub ekrana ili polovice ekrana).
Također je moguće uključiti sleep način rada ekrana, može se mijenjati njegova svjetlina, može se “zrcaliti” (u biti se okrene za 180 stupnjeva, za što se ekran mora restartati) te imat “waterfall” (vodopad) prikaz informacija, što zapravo znači da prikaz informacija okrene za 90 stupnjeva.
Prikaz na ekranu je odličan – dovoljno je detaljan, svijetao i intenzivnih boja te će vizualno dignuti unutrašnjost vašeg računala na jednu višu razinu. Ekran se na bazi vodenog hlađenja može držati u tri orijentacije – ne možete ga okrenuti na onu stranu s koje idu cijevi vodenog hlađenja, no na tri ostale možete. Tehnički gledano, ekran zapravo ni ne morate držati na bazi vodenog hlađenja – možete ga skinuti i postaviti negdje drugdje, samo ćete se sami morati snaći s tim kako ga drugdje pričvrstiti.
Pomoću softvera KANALI nije moguće upravljati brzinom rada pumpe i vrtnje ventilatora te nije moguće upravljati rasvjetom – za pumpu i ventilatore trebat ćete koristiti postavke UEFI-a ili odgovarajućeg programa za matičnu ploču, a ARGB LED rasvjeta će ovisiti o matičnoj ploči, ako vaša matična ploča ima podršku za ARGB rasvjetu, ili ćete nabaviti zasebni ARGB LED kontroler.
Forum
Objavljeno prije 16 minuta
ISP-ovi na korisnikovoj opremiObjavljeno prije 35 minuta
Kupovina sa Amazona?Objavljeno prije 42 minute
Preporuka MicroSD karticaObjavljeno prije 43 minute
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 45 minuta
Linux mint neće bootati (a ni windows 10)Novosti
Cyberpunk: Edgerunners dobiva drugu sezonu
Anime inspiriran Cyberpunk 2077, Edgerunners, službeno dobiva drugi dio, kako je potvrđeno tijekom panela serije na Anime Expo 2025. Režiran od strane Hiroyukija Imaishija i produciran od japanskog anime studija Trigger, serija podržana od... Pročitaj više
Potvrđen je datum izlaska za Destiny: Rising
NetEase Games je potvrdio da će njihova mobilna RPG igra, Destiny: Rising, biti objavljena 28. kolovoza, uz trailer koji prikazuje gameplay i izgled igre. Korisnici iOS-a i Androida moći će preuzeti Destiny: Rising besplatno putem Google Pl... Pročitaj više
Bakar postaje korisan u idućem Minecraft updateu
Minecraft je 2021., prvi puta u osam godina predstavio novu rudu – bakar. Danas su špilje prepune bakra, ali osim za par beskorisnih stvari, ne služi ničemu. Srećom, to se mijenja s najnovijim updateom. Mojang je najavio da će treće izdanje... Pročitaj više
Potencijalni povratak Ghost Recon serijala i raznih Ubisoft projekata
Ubisoft se priprema za izdavanje nove igre Ghost Recon 2026. godine. Igra, kodnog imena "Ovr", trebala bi ući u internu alpha fazu kasnije ove godine, s ciljem izlaska 2026. Čini se da je najveća razlika između zadnja dva nastavka, Wildland... Pročitaj više
Black Flag remake se čini sve bliže
Tijekom susreta s obožavateljima na konvenciji, glumac Matt Ryan, koji je posudio glas u igri Assassin’s Creed 4: Black Flag, dao je moguću naznaku da bi igra mogla dobiti remake. Ryan, koji utjelovljuje glavnog protagonista Edwarda Kenwaya... Pročitaj više
Sve novosti