Usporedni test grafičkih kartica 2006 – visoka kategorija

Datum objave 01.01.2007 - Denis Arunović

Uvod

Došlo je vrijeme i za naš tradicionalni godišnji usporedni test grafičkih kartica. Započinjemo s kategorijom u koju ulaze najskuplje kartice, a u kojoj se nedavno zbila i velika smjena generacija - NVIDIA je svoje najskuplje modele iz serije GeForce 7 zamjenila novim karticama kompatibilnim s DirectX-om 10. No, naslova koji koriste novi API odnosno nove mogućnosti GeForcea 8 još uvijek nema na tržištu, tako da starije i jeftinije kartice ipak predstavljaju opciju na koju ne treba zaboraviti.

Odabir kartica koje ćemo uključiti u naš usporedni test svake godine predstavlja sve veću glavolomku. Dakako, nema previše problema kad je riječ o najskupljem segmentu, ali kako cijena pada, to ponuda postaje kompliciranija i kompliciranija. Kako bi si olakšali posao krenuli smo od jednostavne premise, a to je da testiramo kartice s kojima korisnik može pogoniti moderne naslove dovoljno dobro da bi u njima uživao. Zbog toga u našem testu nećete naći nikakve čudne modele koji se obično mogu pohvaliti (ili bolje reći požaliti) sa 64-bitnom memorijskom sabirnicom ili ne daj bože, memorijom "ukradenom" od računala. Premda je na ovakvim karticama moguće pokretati igre, u praksi se igranje više svodi na proklinjanje i traženje kojekakvih vodiča za optimizaciju postavki pojedine igre. Također smo se ogradili od testiranja kartica s neprimjerenom količnom video memorije. Konkretno, mislimo na low-end kartice koje dolaze s 512 MB memorije. Velika količina radne memorije ima utjecaj na performanse pri korištenju AA algoritama, a kako ove kartice imaju grafičke procesore koji nemaju dovoljno visoke performanse da bi korištenje AA algoritama imalo smisla, velika količina video memorije je u ovom slučaju marketinška patka, a ne pravi feature.

Još jedan "kirurški" potez koji smo izveli je izbacivanje kartica koje su zaostale na tržištu odnosno kartica koje imaju svoje modernije pandame s ekvivalentnom cijenom. Primjer za to je recimo GeForce 7900 GT koji je zamijenjen GeForceom 7950 GT. Tu također možemo spomenuti kartice koje trenutno nemaju direktnog nasljednika nove generacije, a još uvijek se nalaze na tržištu i to po paprenoj cijeni. Primjer za takvu karticu je GeForce 7900 GTX.

Što se pak tiče skuplje (high-end) i najskuplje kategorije (enthusiast), usporedili smo sljedeće modele:

  • NVIDIA GeForce 7950 GT
  • ATI Radeon X1950 Pro 512 MB
  • ATI Radeon X1950 XT 256 MB
  • ATI Radeon X1950 XTX
  • NVIDIA GeForce 8800 GTS
  • NVIDIA GeForce 8800 GTX

Kao što vidite, kartice su okvirno poredane prema performansama, no ovaj poredak ipak trebamo potvrditi s konkretnim testovima.

Pa krenimo redom...

NVIDIA GeForce 7950 GT

Model GF 7950 GT predstavlja zadnje osvježenje NVIDIA-ine arhitekture GeForce 7 i to u višem tržišnom segmentu. Ova kartica predstavlja izravnu zamjenu za model GF 7900 GT od koje se razlikuje prema osjetno višim taktovima GPU-a i memorije. Ipak, taktovi ne dostižu vrijednosti onih na modelu GeForce 7900 GTX koji je u vrijeme predstavljanja 7950 GT uz model 7950 GX2 predstavljao vrh NVIDIA-ine ponude.

Referentni GeForce 7950 GT radi na taktu od 550 MHz, a uparen je s 512 MB GDDR3 memorije na radnom taktu od 1400 MHz DDR, s kojom komunicira preko 256-bitne sabirnice. Veća količina memorije, 512 naspram 256 MB, je također još jedna razlika između modela 7900 GT i 7950 GT. GPU je "punokrvan" odnosno nisu smanjene njegove mogućnosti u odnosu na 7900 GTX pa se može pohvaliti s 24 pixel-shaderska cjevovoda, 8 vertex-shaderskih jedinica te arhitketurom koja je kompatibilna s DirectX-om 9 odnosno SM3.0. Kartica podržava tehnologiju SLI putem konektora na gornjem dijelu PCB-a.

Zagrijavanje čipa nije osobito visoko te referentni model, ali i većina maloprodajnih implementacija ima tanki hladnjak koji zauzima samo jedan slot. Buka koju generira hladnjak je prihvatljiva, no to se općenito može reći samo za modele koji slijede referentni dizajn. Ako je riječ o posebnom hlađenju, buka varira između visoke do vrlo niske, zavisno o modelu kartice. Kartica za rad zahtjeva vanjski izvor napajanja u obliku 6-pinskog konektora.

Glavni nedostatak svih kartica baziranih na GeForce 7 arhitekturi, pa tako i modela 7950 GT je činjenica da ne podržavaju istovremeno korištenje HDR-a i antialiasinga, no također i manjkave metode filtriranja tekstura u odnosu na konkurentska rješenja, ali i kartice iz serije GeForce 8. Cijena kartice jako varira, a kreće se između 1800 do 2700 kn, zavisno o proizvođaču, opremi, implementaciji hlađenja i taktovima (višim od referentnih). Nekakav prosjek je oko 2100-2200 kn.

EVGA e-GeForce 7950 GT KO 512 MB

Konkretni model koji je predstavio GeForce 7950 GT na našem usporednom testu je EVGA e-GeForce 7950 GT KO. Kartica ima tvornički overclockane taktove koji iznose 600 MHz za GPU i 1450 MHz za memoriju. Na karticu je također implementiran poseban hladnjak koji je izrađen od bakra, a prekriva i memorijske čipove. Ipak, radi se jednoslotnom dizajnu, kao i kod kartica koje slijede referetni dizajn. Hladnjak je pri opterećenju dosta bučan, no isto tako bolje hladi GPU i memoriju u odnosu na referentni hladnjak. Što se tiče opreme koja je isporučena u kutiji, tu su TV-out kabel, produžni kabel za TV-out, dva DVI/VGA adaptera, adapter za napajanje, dvije EVGA naljepnice za kućište, CD s driverima i puna verzija igre Call of Duty 2. Cijena EVGA-ine kartice iznosi oko 2700 kn, a moguće ju je kupiti u HGspotu.

NVIDIA GeForce 8800 GTX/GTS

Nedavno predstavljena GeForce 8 serija kartica predstavlja najveću tehnološku revoluciju od predstavljanja prve kartice kompatibilne s DirectX-om 9, Radeona 9700 Pro. Nakon četiri godine razvoja, rezultat rada NVIDIA-inih inženjera je arhitektura kompatibilna s DirectX-om 10 koju krase unificirane shaderske jedinice i izuzetno visoke performanse. Umjesto klasičnih pixel i vertex shadera nove kartice imaju skalarne stream procesore koji izvršavaju pixel, vertex i geometry shaderske instrukcije. U planu je također da kartica na sebe može preuzeti ubrzavanje napredne fizike u igrama. Nova arhitektura sa sobom također donosi nove algoritme za antialiasing, mogućnost kombiniranja HDR-a i AA algoritama te nove i mnogo kvalitetnije algoritme za anizotropno filtriranje. Više o mogućnostima GeForce 8 arhitekture pročitajte ovdje.

Referetni model GeForcea 8800 GTX radi na taktu od 575 MHz dok dobar dio interne logike radi na taktu od 1,35 GHz. Model GTX se također može pohvaliti sa čak 128 stream procesora. Što se tiče memorije, kartica raspolaže sa 768 MB GDDR3 memorije koja radi na taktu od 1800 MHz DDR dok čip s ovom memorijom komunicira preko 384-bitne sabirnice.

GeForce 8800 GTX

Kartica je vrlo velika, troši mnogo električne energije i samim tim je opremljena s vrlo moćnim hladnjakom. Veliki gabariti bi korisnicima s manjim kućištima i skromnijim matičnim pločama mogli stvoriti probleme s instalacijom. Napajanje kartice je riješeno putem dva dodatna 6-pinska konektora te je za ispravan rad kartice nužno imati kvalitetno napajanje pristojne snage (450 W na više). Unatoč visokoj potrošnji, kartica je pri radu prilično tiha što treba pripisati kvaliteti hladnjaka. Masivni dvoslotni hladnjak izrađen je od kombinacije aluminija i bakra, a hlađen je velikim turbinskim ventilatorom s automatski reguliranom brzinom. Dvije je GeForce 8800 GTX kartice moguće spojiti u SLI putem konektora na gornjem dijelu kartice, a postoje indikacije da će ovakav sustav biti moguće kombinirati s više od dvije kartice s tim da bi neke od njih bile zadužene isključivo za ubrzavanje fizike u igrama. GeForce 8800 GTX inače na tržištu zamjenjuje stariji GeForce 7950 GX2.

S obzirom da se radi o najskupljem modelu, varijacije između GeForceova 8800 GTX različitih proizvođača nisu velike. Ako zanemarimo bundle, najčešće je jedina razlika naljepnica na hladnjaku kartice. Ipak, u zadnje vrijeme je NVIDIA nekim svojim partnerima dozvolila i modifikaciju taktova, pa je za pretpostaviti da ćemo na tržištu vidjeti sve više ovakvih kartica. Što se pak cijene tiče, ona varira između 4700 i 5500 kn, zavisno o trgovini i proizvođaču same kartice. Mi smo testirali PNY-ev model koji ima jednake taktove kao referentna kartica, a dostupan je po cijeni od oko 5000 kn. Na testiranje nam ga je ustupila tvrtka LAB 2000.

MSI NX8800GTS

Paralelno s GeForceom 8800 GTX, NVIDIA je na tržište izbacila i jeftiniju varijantu kartice pod imenom GeForce 8800 GTS. Osim nižeg takta GPU-a (500 MHz, takt memorije je jednak kao na modelu GTX), mogućnosti GTS-a su skresane smanjenjem broja stream procesora sa 128 na 96 te degradiranjem veze prema memoriji s 384 na 320 bita. Također je smanjena i količina video memorije sa 768 na 640 MB.

Paralelno sa smanjivanjem performansi, smanjeni su i gabariti kartice kao i njezina potrošnja tako da GF 8800 GTS izgleda mnogo konvencionalnije nego njezina starija sestra, a iz spomenutih razloga joj za rad nije potrebno napajanje iz dva dodatna konektora već samo jednog. Hlađenje kartice sređeno je na praktički identičan način kao na bržem modelu. Masivni hladnjak "krade" dodatni PCI-E utor, no za uzvrat vraća odlične hlađenje uz nisku razinu buke.

Što se pak komercijalnih modela tiče, ovdje ponovo imamo situaciju s recikliranjem referentnog dizajna naljepnicama. Taktovi su na većini modela jednaki onima s referentne kartice, no izuzetaka s višim taktovima ima, no oni imaju i višu cijenu. Kad je riječ o hrvatskim trgovinama, cijene GTS-ova kreću se između 3600 do 4300 kn. Mi smo za usporedni test koristili MSI-jev model NX8800GTS koji se ne razlikuje od referentnog. Oprema kartice se sastoji od TV-out kabela, dva DVI/VGA adaptera, adaptera za napajanje, CD-a s driverima te punim verzijama igre Serious Sam 2 te Cyberlinkovim aplikacijama Power2Cinema i Power2Go.

ATI Radeon X1950 XTX, XT i Pro 512 MB

Radeon X1950 je posljednja iteracija ATI-jeve arhitekture kompatibilne s DirectX-om 9 (novi čip kodnog imena R600 biti će kompatibilan s DirectX-om 10). Arhitekturu krasi vrlo napredan dizajn usmjeren na performanse u modernim DirectX 9 naslovima. Tako GPU-a ima tri, a ne jednu pixel-shadersku jedinicu po svakom shaderskom cjevovodu što u konačnici rezultira s 48 pixel-shaderskih jedinica. Broj vertex-shaderskih jedinica je zadržan na standardnoj razini za high-end čipove - ukupno osam komada. Arhitektura podržava kombiniranje HDR-a i AA algoritama, što je u kombinaciji s kvalitetnijim algoritmom za anisotropno filtriranje jedna od glavnih prednosti novih Radeona u odnosu na kartice iz serije GeForce 7. Treba napomenuti da su sve ove karakteristike prisutne i na karticama iz serije X1900. X1950 predstavlja osvježenje u pogledu performansi. Nešto više o arhitekturi Radeona X1950 možete pročitati u jednom od naših starijih članaka.

Radeon X1950 XTX

Model X1950 XTX je najsnažniji predstavnik ATI-jeve trenutne ponude. U odnosu na generacijski stariji X1900 XTX, razlikuje se prema korištenju brže GDDR4 memorije i prema novom tipu hladnjaka. Sama arhitektura GPU-a, takt i proizvodni proces su jednaki kao na starijem modelu. Konkretno, GPU Radeona X1950 XTX kuca na taktu od 650 MHz, a 512 MB GDDR4 memorije na taktu od 2 GHz DDR. GPU sa memorijom komunicira preko , za high-end klasu uobičajene, 256-bitne sabirnice. Kao što je i za očekivati, karticu je potrebno napajati preko dodatnog 6-pinskog konektora za što će vam trebati kvalitetnije napajanje. Hlađenje je implementirano putem nove vrste hladnjaka, posve nove za ATI, koji je manje bučan nego riješenja koja je tvrtka koristila na starijim karticama, no i dalje ima mnogo mjesta za poboljšanje. Premda je hladnjak prilično tih pri radu u Windowsima, buka je dosta izražena kad je kartica pod opterećenjem.

Valja napomenuti kako Radeon X1950 XTX kao i mnoge druge ATI-jeve kartice podržava VIVO, mogućnost koju je vrlo teško pronaći na NVIDIA-inim karticama. Što se pak podrške za multi-GPU tehnologije tiče, kartica dakako podržava CrossFire, no preko eksternog konektora koji zahtijeva od korisnika da kupi CrossFire Master verziju kartice (Radeon X1950 CrossFire Edition) kod koje je jedan od DVI izlaza zamijenjen konektorom za CrossFire kabel. Cijena Radeon X1950 XTX kartica varira između 3000 i 4200 kn s tim da je prosjek oko 3400 kn.

Sapphire Radeon X1950 XT 256 MB

Model X1950 XT je nešto slabija predstavnik X1950 serije kod kojeg je korištena starija i sporija GDDR3 memorija radnog takta 1800 MHz DDR. Na kartici je također upola manje memorije, 256 umjesto 512 MB. Radeon X1950 XT GPU radi na taktu od 625 MHz, 25 MHz niže od XTX GPU-a. Ova kartica koristi jednak PCB i referetni hladnjaka kao stariji Radeon X1900 XT što također znači da je bučnija od svoje skuplje sestre. Podrška za CrossFire je također implementirana, no i ovdje je riječ o vanjskom kabelu što će reći da je korisniku potrebna i posebna verzija kartice da bi mogao napraviti CrossFire polje. Cijena kartice iznosi između 2200 i 2600 kuna, zavisno o trgovini i proizvođaču. Mi smo za potrebe testiranja nabavili Sapphireov Radeon X1950 XT 256 MB iz Microlinea kojeg je moguće nabaviti po cijeni od 2264 kn.

Club 3D Radeon X1950PRO 512 MB

Najslabiji predstavni Radeon X1950 porodice nosi sufik Pro. Premda dijele jednako ime i slične mogućnosti, čip na kojem je kartica bazirana je novije proizvodnje i dizajna. Izrađen je 80-nanometarskim procesom, a predstavlja zamjenu za stariji Radeon X1900 GT. Mogućnosti čipa su smanjene u odnosu na punokrvne X1950 modele. Konkretno, isključen je jedan quad cjevovoda s pripadajućih 12 pixel-shaderskih jedinica pa čip raspolaže s ukupno 36, a ne 48 pixel-shaderskih jedinica. Uz to, smanjen je i takt čipa koji radi na 575 MHz. Sabirnica prema memoriji ostala je 256-bitna, no brzina memorije smanjena je na 1400 MHz DDR. Svakako treba napomenuti da se X1950 Pro kartice pojavljuju na tržištu u dvije varijante - s 256 i 512 MB video memorije.

Nažalost nismo imali prilike isprobati Radeon X1950 Pro s referentnim hladnjakom već Club 3D-ov model na kojeg je tvornički instaliran AC-ov Accelero X2 hladnjak. Zbog instalacije posebnog hladnjaka, hlađenje kartice je implementirano odlično, a kako je X2 dosta moćan, otvorena je mogućnost tvorničkog overclockanja što je Club 3D i učinio povisivši takt GPU-a na 600 MHz, dok je takt memorije ostavljen na referentnoj vrijednosti. Što se pak tiče opreme koja dolazi s karticom, u kutiji je moguće pronaći dva DVI/VGA adaptera, adapter za napajanje, VIVO kabel, HDTV kabel (RGB), S-Video i kompozitni produžni kabel. Tu je također i CD s driverima te Cyberlinkove aplikacije PowerDVD 5, PowerDirector, PowerProducer i Medi@Show. Club 3D Radeon X1950PRO 512 MB je na testiranje ustupio HGspot (tel.: 01/6611-555), a cijena kartice iznosi 1932 kn. Općenito na tržištu nema mnogo modela s 512 MB memorije, dok su modeli s 256 MB u prosjeku osjetno jeftiniji.

Testni sistem i problemi

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus P5N32-SLI Premium

Procesor(i)

Intel Core 2 X6800

Memorija

2 x 1024 MB DDR2 800 Corsair

Grafička kartica

ATI Radeon X1950 XTX 512 MB @ 650/2000 MHz

ATI Radeon X1950 XT 256 MB @ 625/1800 MHz

ATI Radeon X1950 Pro 512 MB @ 600/1400 MHz

Driveri:: Catalyst 6.12

NVIDIA GeForce 7950 GT @ 600/1450 MHz

Driveri:: 93.71

NVIDIA GeForce 8800 GTX @ 575/1800 MHz

NVIDIA GeForce 8800 GTS @ 500/1800 MHz

Driveri:: ForceWare 97.44

Muzička kartica CL Audigy Player
SATA Kontroler

nForce 590 SLI Intel Edition

Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 160 GB SATA

Optički pogon

Pioner DVR-106

 

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke nForce 9.53
DirectX verzija 9.0c
3DMark06 v1.0.2, default
X3 Rolling thunder demo
F.E.A.R. v1.05, max. details
Farcry v1.4, high details
Call of Duty 2 v1.2, custom PCE demo, all max.
Serious Sam 2 v1.068, Greendale demo, all max
HL2: Lost Coast max. details, HDR on
Quake IV v1.2, max. details, HardwareOC demo

Kao platforma za testiranje najsnažnijih grafičkih kartica koje su trenutno na tržištu koristili smo adekvatno snažan stroj baziran na Intelovom Core 2 X6800 procesoru, dva gigabajta 800-megahercne memorije, te Asusovoj ploči baziranoj na čipsetu nForce 590 SLI Intel Edition. Nažalost, ova se ploča neće više pojavljivati u našim člancima budući da je izdahnula iz nepoznatog razloga pri testiranju memorije. Kad je riječ o hardveru, također treba obratiti pažnju na to da neke kartice ne rade na referentnim taktovima propisanim od strane proizvođača. Te kartice su EVGA e-GeForce 7950 GT KO te Club 3D Radeon X1950PRO 512 MB. Ipak, razlika u taktovima nije tolika da bi oko nje trebalo raditi paniku.

Što se pak tiče testnog softvera, maknuli smo neke naslove s kojima smo imali problema, bilo zbog čudnih rezultata ili lošeg skaliranja performansi. Premda bi voljeli da smo pri ruci za testiranje imali još koju igru, smatramo da one koje smo rabili mogu dobro oslikati performanse testiranih grafičkih kartica. Još jedan detalj važan spomena je svakako HDR u kombinaciji s AA algoritmima. Ova mogućnost podržana je na većini testiranih kartica pa smo je rabili u aplikacijama koje podržavaju HDR. Te aplikacije su Serious Sam 2, Facry i HL2 Lost Coast s tim da treba imati na umu da samo prve dvije imaju HDR implementiran putem FP16 formata, dok je kod Lost Coasta riječ o alternativnoj implementaciji HDR-a koja nudi nešto nižu kvalitetu slike, ali zato se može izvoditi na svim DX9 grafičkim karticama. Nažalost, bug koji smo primjetili u našem prvom testu GeForce 8 serije kartica, problemi s prikazom u Farcryu pri korištenju HDR-a i AA, s novom verzijom drivera i dalje nije riješen. Problem s osvjetljenjem pri korištenju antialiasinga u Half Lifeu 2 također nije riješen s novom revizijom drivera, a NVIDIA tvrdi da problem nije do njih samih već do izdavača Half Lifea 2, Valve Softwarea. Još jedna stvar koju smo primjetili na novim GeForceovima je zastajkivanje u Quakeu IV, no problem se pojavljuje samo pri prvom izvođenju igre. Nakon što je cacheing gotov, igra se izvodi normalno.

Postavke u driverima podešene se u skladu s onim što se od ovih kartica očekuje - performanse uz odličnu kvalitetu prikaza. U ATI-jevim driverima smo tako uključili high quality AF algoritam, dok je kod GeForceova odabrana Hiqh Quality postavka za sliku s kojom se isključuju brojne optimizacije performansi na uštrb kvalitete slike. Što se pak općenite kvalitete prikaza tiče, najbolji nude kartice iz serije GeForce 8, na drugom mjestu su Radeoni, a na zadnjem GeForce 7.

3DMark06 i X3

3DMark06

Score
GeForce 8800 GTX
10627
  
GeForce 8800 GTS
8689
  
Radeon X1950 XTX
6723
  
Radeon X1950 XT 256 MB
6131
  
GeForce 7950 GT
5842
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
5423
  
0200040006000800010000110
00
 
SM2.0 Score - GT1
GeForce 8800 GTX
40,509
  
GeForce 8800 GTS
30,856
  
Radeon X1950 XTX
19,832
  
GeForce 7950 GT
18,906
  
Radeon X1950 XT 256 MB
17,759
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
15,234
  
0 816243240485
5
 
SM2.0 Score - GT2
GeForce 8800 GTX
40,201
  
GeForce 8800 GTS
31,606
  
Radeon X1950 XTX
22,466
  
Radeon X1950 XT 256 MB
20,251
  
GeForce 7950 GT
19,989
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
18,171
  
0 816243240485
5
 
HDR/SM 3.0 Score - HDR1
GeForce 8800 GTX
45,441
  
GeForce 8800 GTS
34,11
  
Radeon X1950 XTX
28,049
  
Radeon X1950 XT 256 MB
25,133
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
21,311
  
GeForce 7950 GT
20,26
  
0 816243240485
5
 
HDR/SM 3.0 Score - HDR2
GeForce 8800 GTX
53,027
  
GeForce 8800 GTS
40,676
  
Radeon X1950 XTX
29,684
  
Radeon X1950 XT 256 MB
26,557
  
GeForce 7950 GT
25,129
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
23,043
  
0 816243240485
5
 

Za inicijalni uvid u performane kartica poslužit će nam 3DMark06. Kartice iz serije GeForce 8 su u svim segmentima testa praktički nedodirljive na prvom i drugom mjestu. Na trećem mjestu nalazi se najmoćniji Radeon, model X1950 XTX, a iza njega, relativno blizu poredani su Radeon X1950 XT 256 MB, GeForce 7950 GT i Radeon X1950 Pro 512 MB.

X3 Rolling Thunder

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
85,932
  
Radeon X1950 XTX
81,993
  
Radeon X1950 XT 256 MB
76,589
  
GeForce 8800 GTS
75,923
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
68,682
  
GeForce 7950 GT
57,661
  
015304560758
8
 
1600x1200 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
77,789
  
Radeon X1950 XTX
71,131
  
Radeon X1950 XT 256 MB
65,468
  
GeForce 8800 GTS
64,091
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
57,03
  
GeForce 7950 GT
47,614
  
015304560758
8
 

3D engine igre X3 čini se više odgovara Radeonima nego GeForceovima. Premda je GeForce 8800 GTX i dalje na prvom mjestu, Radeon X1950 XTX opasno mu se približio. GeForce 8800 GTS i Radeon X1950 XT 256 MB imaju izuzetno slične performanse, a jednu ljestvicu ispod njih smještena je Pro verzija X1950. Na zadnjem mjestu se nalazi GeForce 7950 GT s osjetno nižim rezultatom u odnosu na svog takmaca iz ATI-jevog tabora.

Farcry i Call of Duty 2

Farcry

1280x1024 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
134,88
  
GeForce 8800 GTS
124,9
  
Radeon X1950 XTX
107,71
  
Radeon X1950 XT 256 MB
99,4
  
GeForce 7950 GT
90,34
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
78,06
  
02040608010012013
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
130,05
  
GeForce 8800 GTS
100,63
  
Radeon X1950 XTX
92,62
  
Radeon X1950 XT 256 MB
84,45
  
GeForce 7950 GT
67,85
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
66,96
  
02040608010012013
5
 
1280x1024 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
113,26
  
GeForce 8800 GTS
84,58
  
Radeon X1950 XTX
65,9
  
Radeon X1950 XT 256 MB
60,18
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
47,16
  
GeForce 7950 GT
0
  
02040608010012013
5
 
1600x1200 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
87,09
  
GeForce 8800 GTS
62,11
  
Radeon X1950 XTX
48,99
  
Radeon X1950 XT 256 MB
44,75
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
35,6
  
GeForce 7950 GT
0
  
02040608010012013
5
 

Nastavljamo s igrom Farcry, starim, ali i dalje grafički vrlo zahtjevnim naslovom koji je relativno nedavno dobio još jednu zakrpu. U prvom dijelu testa (zeleni grafikoni) koristili smo samo AA i AF algoritme, a u drugom (tirkizni grafikoni) u igru je ušao i HDR. Iz tog razloga u drugom segmentu testa GeForce 7950 GT ima rezultat 0 budući da ne može istovremeno izvoditi HDR i AA. Također moramo napomenuti da su u drugom dijelu testa GeForce 8 kartice imale velikih problema s prikazom, slika je bila neupotrebljiva. Ipak, rezultati koje smo dobili testiranjem odgovaraju svemu što smo vidjeli do sad pa smo ih ipak odlučili ubaciti u grafikon.

Poredak performansi u prvom dijelu testa je očekivan, na vrhu su GeForce 8 kartice, slijede Radeoni X1950 XTX i XT, nakon toga GeForce 7950 GT, a na kraju je Radeon X1950 Pro. Vidljivo je da pri rezoluciji 1280x1024 kartice ne mogu pokazati svoju punu snagu, a također imamo situaciju da GeForce 8800 GTS i GeForce 7950 GT s prelaskom na višu rezoluciju naglo gube prednost u odnosu na Radeon X1950 XTX odnosno Radeon X1950 Pro.

Situacija pri korištenju HDR-a je nešto drugačija - oba GeForcea 8 imaju prilično veliku prednosu u odnosu na ostale kartice. Dakako, ne treba isključiti ni mogućnost da su performanse nešto više zbog problema s prikazom, no to nećemo saznati dok NVIDIA ne sredi drivere da s Farcryem rade kako treba. Što se pak tiče odnosa među Radeonima, vidljivo je da model Pro zbog slabijih matematičkih mogućnosti ima osjetno niže performanse u odnosu na stariju braću.

Call of Duty 2

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
63,9
  
GeForce 8800 GTS
55,4
  
Radeon X1950 XTX
47,5
  
Radeon X1950 XT 256 MB
43,3
  
GeForce 7950 GT
39,8
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
35,1
  
01020304050606
5
 
1600x1200 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
54,2
  
GeForce 8800 GTS
41,9
  
Radeon X1950 XTX
37,4
  
Radeon X1950 XT 256 MB
32,9
  
GeForce 7950 GT
30,7
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
26,8
  
01020304050606
5
 

Call of Duty 2 je osjetno zahtjevniji u odnosu na Farcry i kao takav je izvrstan alat za izvlačenje maksimalnih performansi iz grafičkih kartica. Poredak kartica je praktički identičan svemu što smo imali prilike vidjeti do sada. Najbolje performanse imaju GeForce 8800 GTX i GTS s tim da GTX uspijeva zadržati osjetno vodstvo u odnosu na konkurenciju i pri prelasku na višu rezoluciju. Kartice starije generacije dobro se skaliraju u odnosu na svoje teoretske mogućnosti i cijenu, a na posljednjem mjestu je Radeon X1950 Pro.

F.E.A.R. i Serious Sam 2

F.E.A.R.

1280x960 @ 4xAA + 16x AF
GeForce 8800 GTX
117
  
GeForce 8800 GTS
83
  
Radeon X1950 XTX
82
  
Radeon X1950 XT 256 MB
76
  
GeForce 7950 GT
59
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
57
  
02040608010012
0
 
1600x1200 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
82
  
GeForce 8800 GTS
59
  
Radeon X1950 XTX
58
  
Radeon X1950 XT 256 MB
53
  
GeForce 7950 GT
42
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
40
  
02040608010012
0
 

F.E.A.R. kao igra čiji se engine osobito oslanja na mogućnosti shaderskih jedinica dijeli testirane kartice u tri skupine. U prvoj je samo GeForce 8800 GTX kao neprikosloveni kralj performansi, nezavisno o rezoluciji. U drugu skupinu spadaju GeForce 8800 GTS te punokrvni Radeoni X1950, dok su u trećoj najeftinije testirane kartice - GeForce 7950 GT i Radeon X1950 Pro 512 MB. Razlike u performansama između kartica u pojedinoj skupini su izuzetno malene.

Serious Sam 2

1280x960 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
108,7
  
GeForce 8800 GTS
81,8
  
Radeon X1950 XTX
69,9
  
Radeon X1950 XT 256 MB
63,4
  
GeForce 7950 GT
62,7
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
53,3
  
015304560759010511
0
 
1600x1200 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
82,4
  
GeForce 8800 GTS
60,2
  
Radeon X1950 XTX
57,9
  
Radeon X1950 XT 256 MB
51,8
  
GeForce 7950 GT
45,9
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
43,1
  
015304560759010511
0
 
1280x960 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
94,4
  
GeForce 8800 GTS
71,9
  
Radeon X1950 XTX
52,9
  
Radeon X1950 XT 256 MB
46,8
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
39,9
  
GeForce 7950 GT
0
  
015304560759010511
0
 
1600x1200 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
70,5
  
GeForce 8800 GTS
52,9
  
Radeon X1950 XTX
39,9
  
Radeon X1950 XT 256 MB
35,5
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
27
  
GeForce 7950 GT
0
  
015304560759010511
0
 

Moderan 3D engine Serious Sama 2 također se pokazao kao odličan alat za provjeru mogućnosti grafičkih kartica. Posebno se korisno pokazala podrška za HDR budući da će sve više igara imati podršku za ovu tehnologiju. Kao što vidimo, GeForce 8 kartice se osjetno bolje nose s HDR-om u kombinaciji s AA. Premda bez korištenja HDR-a pri rezoluciji 1600x1200 Radeon X1950 XTX ima gotovo jednake performanse kao GeForce 8800 GTS, nakon uključivanja HDR-a performanse Radeona osjetno padaju. GeForce 7950 GT pokazao se kao nešto bolji izbor u odnosu na Radeon X1950 Pro, no ova kartica s druge strane nije mogla sudjelovati u drugom segmentu testa.

HL2 Lost Coast i Quake 4

HL 2 Lost Coast

1280x1024 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
128,59
  
GeForce 8800 GTS
109,98
  
Radeon X1950 XTX
79,55
  
Radeon X1950 XT 256 MB
73,53
  
GeForce 7950 GT
70,8
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
56,88
  
02040608010012013
0
 
1600x1200 @ 4xAA + 16xAF + HDR
GeForce 8800 GTX
109,91
  
GeForce 8800 GTS
85,98
  
Radeon X1950 XTX
61,2
  
Radeon X1950 XT 256 MB
56,43
  
GeForce 7950 GT
52,44
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
43,39
  
02040608010012013
0
 

Posljednja revizija Half Life 2 enginea ističe performanse GeForce 8 serije kartica. Radeoni X1950 XTX i XT te GeForce 7950 GT imaju vrlo slične performanse s tim da je poredak jednak kao u ostalim testovima. Na posljednjem mjestu u grafikonima nalazi se Radeon X1950 Pro 512 MB koji zbog skresanih mogućnosti čipa ipak osjetno zaostaje u odnosu na ostale kartice.

Quake IV

1280x1024 @ 4xAA + 16x AF
GeForce 8800 GTX
79,1
  
GeForce 8800 GTS
56,9
  
Radeon X1950 XTX
42
  
GeForce 7950 GT
36,5
  
Radeon X1950 XT 256 MB
35,5
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
29,9
  
015304560758
0
 
1600x1200 @ 4xAA + 16xAF
GeForce 8800 GTX
61
  
GeForce 8800 GTS
43
  
Radeon X1950 XTX
33,1
  
GeForce 7950 GT
28,4
  
Radeon X1950 XT 256 MB
27,8
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
22,9
  
015304560758
0
 

Naš posljednji test je Quake IV, igra koja se razlikuje od ostalih koje smo rabili za testiranje prema tome što je bazirana na OpenGL API-u. GeForce kartice u ovoj igri tradicionalno imaju bolje performanse od konkurencije, no ova se prednost s poboljšanjem kvalitete ATI-jevih drivera smanjila. Posljednja generacija NVIDIA-inog hardvera kao i u većini testova i ovdje pokazuje nadmoć u odnosu na sva ostala rješenja. Radeon X1950 XTX nalazi se na trećem mjestu, a nakon njega dolaze GeForce 7950 GT i Radeon X1950 XT 256 MB čije su performanse u ovom naslovu vrlo slične. Ipak, treba imati na umu da je GeForce 7950 GT koji smo koristili pri testiranju tvornički overclockan, tako da kartice na referentnim taktovima ipak imaju niže performanse od Radeona X1950 XT. Na posljednjem mjestu nalazi se najslanija inačica Radeon X1950 serije kartica, što je bilo i za očekivati.

Zaključak

Pregled high-end tržišta završit ćemo s grafikonom ukupnih performansi te grafikonom indeksa isplativosti. Vrijednosti za grafikon ukupnih performansi dobivene su zbrajanjem rezultata pojedine kartice u svim testovima. Indek isplativost je pak dobiven tako što smo prosječnu cijenu kartice podijelili s vrijednosti iz prvog grafikona što praktički znači da je jedinica indeksa isplativosti kn/fps.

Performanse vs. Cijena

Ukupne performanse
GeForce 8800 GTX
1680
  
GeForce 8800 GTS
1314
  
Radeon X1950 XTX
1130
  
Radeon X1950 XT 256 MB
1027
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
829
  
GeForce 7950 GT
732
  
 
03006009001200150017
00
 
Indeks isplativosti
Radeon X1950 XT 256 MB
2,337
  
Radeon X1950 Pro 512 MB
2,654
  
GeForce 8800 GTS
2,968
  
GeForce 8800 GTX
2,977
  
GeForce 7950 GT
3,006
  
Radeon X1950 XTX
3,009
  
 
00,61,21,82,4 33,
1
 

Kao što vidimo kartice su se u prvom grafikonu podijelile na dvije grupe. U prvoj su GeForce 8800 GTX i GTS, u drugom Radeon X1950 XTX i XT, a u trećem Radeon X1950 Pro 512 MB i GeForce 7950 GT. Premda je u većini testova GeForce 7950 GT imao bolje performanse od Radeona X1950 Pro, ova kartica ne može izvoditi HDR u kombinaciji s antialiasingom pa su joj ukupne performanse na kraju relativno niske. Što se pak isplativosti tiče, vidimo da najviše odskače Radeon X1950 XT te Radeon X1950 Pro. Ostale kartice imaju vrlo sličan indeks isplativosti s tim da je kod GeForce 8 kartica on ipak nešto bolji.

Sve u svemu, ako tražite high-end karticu, a želite najviše za uloženi novac, najbolji izbor predstavlja Radeon X1950 XT. Ako pak tražite karticu s beskompromisnim performansama, jedini izbor je GeForce 8800 GTX. U slučaju da ste spremni potrošiti više novca kako bi bili spremni za nadolazeće DX10 igre, a ipak nemate novca za GeForce 8800 GTX, model GTS će najbolje zadovoljiti vaše potrebe. Još jedna stvar koju neki korisnici trebaju imati na umu je podrška za VIVO koju imaju samo ATI-jeve kartice.