Kod ATI-evih kartica sreća nas je malo pomazila tko da svi predstavnici dolaze od istog proizvođača Sapphirea.

Sapphire X1300 EM (Enchanted Memory) pogoni RV515LE grafički čip kojeg krase 4 pixel shadera , 2 vertex shadera, 128-bitna memorijska sabirnica, a grafička kartica posjeduje 256 MB GDDR2 memorije. RV515LE izrađen je u 90 nm proizvodnom procesu, te posjeduje 105 miliona tranzistora. Tatkovi na kojima radi su 450 MHz za jezgru, te 700 MHz za malo nabrijaniju GDDR2 memoriju. Kartica podržava danas sve popularne algoritme za poboljšanje kvalitete prikaza: anisotropno filtriranje (AF), anti-aliasing (AA) i HDR iako sumnjamo da ćete u novijim naslovima koristi neke od navedenih jer je kartica jednostavno preslaba. Zbog svog relativno niskog radnog takta na karticu je ugrađen aluminijski pasivni hladnjak, koji pokriva više od pola površine PCB kartice koji je tamno plave boje. Bundle koji dolazi sa ovom karticom vrlo je dobar pogotovo ako uzmemo u obzir cijenu kartice. Dakle uz upute, standardnu kablovinu i CD sa driverima dobijete još i Cyber Link Power DVD 6 player te Sapphire Select DVD kod kojeg možete izabrati dva od četiri ponuđena naslova-Tony Hawk Underground 2, Richard Burns Rally, Prince of Persia:Warior Within i Brothers in Arms:Road to Hill. Karticu je na testiranje ustupio HGspot (tel.: 01/6611-555), a cijena kartice iznosi 630 kn.

Kod Sapphire-a X1300 PRO slična priča kao kod potonje kartice. Karticu pogoni RV515Pro grafički čip koji isto tako raspolaže sa 4 pixel shadera , 2 vertex shadera, 128-bitna memorijska sabirnica. RV515Pro izrađen je u 90 nm proizvodnom procesu, a također posjeduje 105 miliona tranzistora. Takovi na kojima radi kartica su 600 MHz za GPU i 800 MHz za 256 MB nešto brže GDDR2 memorije. I ovdje vrijedi ista priča, ne isplati se forsirati algoritme za poboljšanje kvalitete slike (AA, AF i HDR). Prošle godine na X1300 PRO modele ugrađivali su se bakreni hladnjaci sa ventilatorom, ove godine to se promjenilo pošto se Sapphire odlučio na nešto manji aluminijski hladnjak sa ventilatorom koji ne proizvodi veliku razinu buke. Hladnjak je okrenut prema kraju kartice tako da ventilator topli zrak ispujuje prema stražnjem djelu kućišta. PCB je tamno plave boje. Bundle kod ove kartice dosta je skresan za razliku od prethodne, tako da dobijete samo osnovno: CD s driverima, upute i kablovinu. Karticu je ustupio Microline, a cijena kartice iznosi 590 kn (trenutno je na akciji).

Kod ove kartice stvari su malo kompliciranije. Pa krenimo redom. Na računalu smo saznali da kartica kuca na vrlo visokih 575 MHZ za GPU i 1380 MHz za 256 MB GDDR3 memorije. Sa taktovima dolaze i problemi pošto na Sapphire-ovoj stranici ne postoji model X1300 XT OC Edition, najbrži X1300 XT po njihovim informacijama kuca na 500 MHz za GPU te 1000 MHz za memoriju. Mi smo skloni smatrati da je Sapphire napravio tek nešto manji broj ovakvih kartica i na njih ugradio neku skresanu verziju RV530XT čipa koji se inače ugrađivao na X1600XT kartice, a nije prošao standardnu tvorničku kontrolu. No kako god bilo kartica barata iznimno visokim taktovima, i posjeduje 4 pixel shadera , 2 vertex shadera, 128-bitna memorijska sabirnica te 256 MB vrlo brze GDDR3 memorije. Na karticu je ugrađen aluminijski hladnjak sa ventilatorom.Ventilator je nešto bučniji od onoga na X1300 PRO kartici, ali još uvijek u razumnim granicama. PCB je tamno plave boje. Bundle je prilično mršav, uz CD s driverima, uputama i kablovinom dobijete još i Power DVD 6 player. Cijena ove kartice kreće se oko 950 kn, a ustupio ju je HGspot (tel.: 01/6611-555).