ViewSonic VX2779A-HD-PRO recenzija
Objavljeno prije 10 sati - Krešimir Matanović
VX2779A-HD-PRO
VX2779A-HD-PRO je brzi gamerski 27-inčni monitor FullHD rezolucije, stope osvježenja slike od 240 Hz i MPRT-a od samo 1 milisekundu. Donosi podršku za AMD FreeSync tehnologiju, HDR10, a panel je SuperClear IPS širokih kuteva gledanja. Kakvim se pokazao, čitajte u recenziji.
Monitor je vrlo jednostavan i jedan od najjeftinijih igraćih u klasi, pa je tako i građen, te mu je i takvo pakiranje. Ipak, sasvim je solidno zaštićen u kartonskoj kutiji i debelom stiroporu. Uz njega dolazi stalak/nosač u dva dijela i tool-less montaže, kao i eksterno napajanje, napojni kabel te Display Port kabel. Uz gamerske monitore dolazi DisplayPort kabel jer oni podržavaju visoke stope osvježenja slike koje može samo DP i progurati, u ovom slučaju je to 240 Hz. Ergonomija mu nije jača strana i ovaj monitor se može samo po nagibu namještat i to od -5° (naprijed) do +20° (nazad).
Monitor je iznimno jednostavnog i uniformiranog dizajna, te konstrukcije. Podsjeća nas na moćnijeg brata, model VX2758A-2K-PRO-3 koji smo testirali krajem prošle godine. Identičan izgled, konstrukcija i dijagonala, no taj je bio QHD rezolucije, dok je ovaj FHD. Rubovi oko panela su uski, a metalni stalak je trokutast s presavijenim rubovima što daje efektan izgled. Donji rub ekrana je malo deblji kako bi ugostio ViewSonicov logo u sredini, ali i pet ikonica za tipke koje se nalaze s donje strane, te jednu LED-icu.
Stražnja je strana jednostavnog zaobljenog dizajna i potpuno je napravljena od crne plastike. Na sredini se nalaze rupe za VESA 100 x 100 nosač. Dimenzije monitora s postoljem su 615 x 453.8 x 181,5 milimetara, a masa mu je relativno niskih 4,1 kilograma. Bez postolja je masa 3,7 kilograma. I premda postolje nije teško, dovoljno je masivno i dobro drži monitor uz podlogu. Monitor ima eksterno napajanje, a maksimalna potrošnja mu je prema proizvođačevim tvrdnjama oko 34 W. U Eco Conserve modu troši oko 24 W, a u Eco Optimized oko 28 W, a tipična je potrošnja oko 30 W što možemo i potvrditi. U stand-by modu troši oko 0,5 W.
Na stražnjoj se strani nalaze I/O portovi koji se sastoje od dva starija HDMI v1.4 i jednog DisplayPorta 1.4, a tu je i 3,5-milimetarski audio izlaz. Ispred svih njih je i ulaz za DC napajanje. Na desnoj se donjoj strani nalazi i Kensington lock. Na donjoj se strani nalaze i malene rešetke za izmjenu topline.
Na desnom se donjem dijelu (gledano sprijeda) nalazi pet tipaka koje služe za kretanje OSD menijem, kao i za uključivanje te isključivanje monitora. Do njih je i LED-ica koja signalizira da je monitor uključen.
OSD je bogat opcijama, a nudi Input Select, Audio Adjust, ViewMode, Color Adjust, Manual Image Adjust i Setup Menu. Prva dva menija se objašnjavaju sami, a treći, View Mode nudi brze promjene preddefiniranih modova prikaza slike – Standard, FPS, RTS; MOBA, Movie, Web, Text, MAC i Mono. Color Adjust nudi opcije za promjenu kontrasta, svjetline, temperature boje, opsega boja i uključenje HDR 10 opcije. Ručno podešenje slike uključuje oštrinu, plavi filtar, odnos stranica, overscan, stabilizaciju crne, napredni DCR i vrijeme odziva (do 1 milisekunde). Za kraj je ostao Setup meni koji nudi promjenu jezika, uključivanje FreeSync Premiuma, informacije, veličinu, pozadinu i trajanje OSD-a, indikator snage, automatsko isključivanje, sleep i ECO mod.
Panel je IPS tipa sa SuperClear anti-glare premazom i HDR10 podrškom. Rezolucija mu je 1.920 x 1.080 piksela, statički kontrast je 1000:1, a pozadinsko osvjetljenje je LED s maksimalnom svjetlinom do 250 kandela po kvadratnom metru. Panel je 6-bitni s FRC-om, pa podržava prikaz do 16,7 milijuna nijansi boja. MPRT je 1 ms, te nema nekog vidljivog ulaznog kašnjenja. Kutevi gledanja su jako dobri – 178°/178°. Maksimalna stopa osvježenja panela je 240 Hz i pri tome je iznimno glatkih prijelaza kod brze akcije ili scrollanja teksta, slika itd.
Slika je zadovoljavajuće oštra, unatoč malo nižoj rezoluciji za 27-inčnu dijagonalu. Razmak između piksela je 0,311 x 0,311 milimetara i pojedine piksele možete vidjeti ako se panelu dovoljno približite. Na panelu je anti-glare premaz tvrdoće 3H. Proizvođač navodi pokrivenost gamuta boja od ne tako impresivnih 72% za NTSC. Monitor je ugodan i za rad i za igru, a za potonje su tu i FreeSync for HDMI te FreeSync Premium for DP tehnologije protiv trganja slike. Slika je fluidna, nismo primijetili ni ghosting ni overshoot prilikom normalnog igranja. Monitor je pogodan i za rad i za multimediju, no ipak s određenim ograničenjima zbog niže rezolucije i ne tako sjajne slike. Izboj pozadinskog osvjetljenja je vidljiv i posebno izražen u potpuno zamračenoj prostoriji te u tamnim scenama.
Ekran smo testirali sa Spyder 5 kolorimetrom koji je pokazao da je pokrivenost sRGB područja boja 100-postotna, AdobeRGB-a 77%, a DCI-P3 73%, što su solidne vrijednosti te malo iznad obećanih. Gamma krivulja je precizna s vrijednošću od 2.2, a bijela točka je samo malo viša od idealne s vrijednošću od oko 6.800 K. Maksimalna svjetlina je 232,2 kandela što je niže od obećanja. Kontrast je solidan s izmjerenih 710:1 pri 100% osvjetljenja. To je malo niže od obećanja proizvođača, no i dalje solidno. Uniformiranost boja nije sjajna (maksimalno odstupanje je 6,4 u donjem dijelu ekrana pri 100% snage osvjetljenja), a ni uniformiranost pozadinskog osvjetljenja nije idealna (maksimalno odstupanje je 14%). Preciznost boja je u prosjeku jako dobrih 0,84 DeltaE, s maksimalnih 5,45 DeltaE na zelenim tonovima. Na kraju, monitor je zaslužio ocjenu vrlo dobar i a ruši ju slaba uniformiranost pozadinskog osvjetljenja.
Najveći plus VX2779A-HD-PRO monitora je njegov iznimno brzi panel niske rezolucije koji igračima omogućava glatke i brze pokrete (FreeSync, 1ms, 240 Hz), a bez potrebe za najmoćnijim hardverom. Panel je za ovu cjenovnu klasu sasvim solidan, a ostatak monitora je samo prosječan. Povoljna je i cijena koja je u hrvatskim trgovinama oko 237 €.