vivo X90 Pro recenzija
Datum objave 22.05.2023 - Sanja Ledinek
X90 Pro - prvi dio
vivo X90 Pro prvi nam je model pametnog telefona na testu s Dimensity 9200 platformom i Sony IMX989 senzorom od jednog inča. Za vrijeme testiranja uvjerili smo se u tehničke promjene u odnosu na vivo X80 Pro, jake fotografske mogućnosti, kreativni potencijal suradnje sa Zeissom, glatko pokretanje zahtjevnih gaming naslova, ali i neke slabosti. Krenimo s otkrivanjem svih detalja i dojmova.
Tehnički podaci
- Dimenzije: 164,1 x 74,5 x 9,3 milimetara
- Masa: 214,9 grama
- Zaslon: AMOLED, 6,78 inča, 260 x 2.800 piksela, 20:9 (~453 ppi), 120Hz, HDR10+, svjetlina 1300 cd/m2
- SoC: Mediatek Dimensity 9200 (4 nm)
- CPU: osmojezgreni (1 x 3,05 GHz Cortex-X3 + 3 x 2,85 GHz Cortex-A715 + 4 x 1,80 GHz Cortex-A510)
- GPU: Immortalis-G715 MC11
- Memorija: 8/12 GB LPDDR5X RAM i 256 GB UFS 4.0
- ISP: vivo V2
- Baterija: Li-Po 4870 mAh (18,94 Wh, 3,89 V) + punjenje 120 W žičano / 50 W bežično/ obrnuto žičano
- Kamere: prednja 32 MP Samsung S5KGD2 , tetracell filter, f/2.5, 24 mm, 1/2.8″, 0.8µm, 4K@30fps , 1080p@30fps; glavna 50.3 MP Sony IMX866 (1/1.0″ veličina senzora, veličina piksela 1.6 μm, f/1.75, 23 mm, PDAF, laserski fokus,OIS ) + 50 MP ( f/1,6, 50 mm, 1/2,4″, 0,7 µm, AF, 2x optički zoom, OIS) + 12 MP ultraširokokutna ( f/2.0, 108˚ , 16 mm, AF)
- Video: 8K, 4K@30 /60fps, 1080p@30 /60fps, Gyro-EIS
- Zvuk: stereo zvučnici
- Mreža: LTE / 5G; Dual SIM
- Komunikacija: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 3 ( A2DP, LE, aptX HD), pozicioniranje (GPS L1+L5 , GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC), NFC, IR, USB Type-C 3.2 (OTG)
- Senzori:otisak prsta (ispod zaslona, optički), akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas, temperature boje, laserskog fokusiranja
- OS: Android 13 /Funtouch 13
- Ostalo: eko koža straga, IP68, Zeiss optika, Zeiss T* premaz leće, Pixel Shift
- U kutiji: X90 Pro, brzi vodič, Tip-C na USB kabel, punjač ( 120 W ; 20V / 6A) , iglica za izbacivanje, zaštitna maskica
- Cijena (svibanj 2023.): 1.199,00 €
- Ustupio: vivo Hrvatska
Izgled, materijali i kvaliteta izrade
Kućište vivo X90 Pro telefona predstavlja uravnotežen kompromis između ergonomije i estetike. Završna obrada i detalji su vrhunski odrađeni. Ipak, uređaj nije uspio smršaviti u odnosu na prethodnika.
Razlog je okrugli blok kamera koji strši 5 milimetara iznad tijela. Međutim, za tipkanje po zaslonu, dok je uređaj odložen na stolu, stabilnost je sasvim u redu, iako bi bilo još bolje da je centriran. S 215 grama nije osobito lagan model, ali je lakši od primjerice iPhonea 14 Pro Max s 240 grama.
Kako i treba, zaštićen je na vodu i prašinu prema standardu IP68, odnosno mora izdržati uranjanje u slatku vodu do dubine od 1,5 metra na pola sata.
U moru staklenih flagshipa ističe se stražnjom stranom prekrivenom umjetnom kožom. To je hvale vrijedna promjena jer je materijal protuklizan, ugodan na dodir i otporan na otiske prstiju.
Premda, ako pokupi mrlje od hrane, teško ih je ukloniti. U prodajnom paketu dobijete TPU zaštitnu masku, ali nam nekako kvari izgled telefona.
Na ovoj strani dizajneri su primijenili kompozicijski zakon zlatnog reza uz pomoć aluminijske trakice s kaligrafijom koja kaže “Xtreme Imagination“. I da, ispisana riječ Xtreme umjesto extreme nije tipfeler jer se vivo samo poigrao slovima zato što je mobitel iz X serije.
Već spomenuti blok kamera s metalnom aureolom ističe se u manjem dijelu. Zaštićen je Gorilla Glass staklom kako bi se smanjilo habanje.
Pored se nalaze dvostruka LED bljeskalica te Zeiss logo, dobro poznat svakom ljubitelju fotografske opreme. Ujedno, kožna stražnja stranica jako podsjeća na neke stare modele analognih fotoaparata. Stoga bi mogao biti vrlo popularan i među ljubiteljima vintage opreme.
Sjajno polirani okvir od nehrđajućeg čelika oko prednjeg i zadnjeg panela dolazi na vrhu s IR blasterom za zamjenu postojećih daljinskih upravljača, mikrofonom i, ako već ostatak dizajna nije ostavio dojam, zgodan je dodatak u stilu DSLR-a opet ispisan tekst “profesionalna fotografija “.
Na lijevom boku nema ništa vrijedno spomena osim reza u tijelu za antenu.
Desno su tipke za uključivanje/isključivanje i podešavanje glasnoće. Postavljene su na dobrom mjestu za dosezanje palcem.
Zvučnik, USB 3.2. type-C sučelje, glavni mikrofon i utor za SIM kartice nalaze se dnu.
S prednje strane ovo je tradicionalni flagship za ovo vrijeme i gotovo je bez okvira – no ne postavlja rekord. Ima zakrivljeno Schott Xensation Up kaljeno staklo, tvornički zalijepljenu zaštitnu foliju, centriranu prednju kameru od 32 megapiksela i sustav za identifikaciju korisnika prepoznavanjem lica.
Uz gornji brid je gotovo nevidljiv zvučnik – eto, maksimalna klasika.
Pri dnu ekrana optički senzor otiska prsta manje je sofisticiran od onog u X80 Pro. Usput, radi dobro, osjetljivost je normalna, postoji taktilna povratna informacija pri aktiviranju i prilagodljive animacije, no neće reagirati na dodir mokrih prstiju.
Zaslon
Zaslon je BOE Q9 AMOLED. Opet je, u odnosu na prethodnika, niže rezolucije 2.800 x 1.260 piksela. Razlog je aplikativni procesor koji ne podržava višu razlučivost zaslona.
Stopa osvježavanja može biti fiksna od 60 Hz, 120 Hz ili sve prepušteno tehnologiji koja prilagođava brzinu prema trenutno aktivnom sadržaju na zaslonu. Time smo došli do prvog nedostatka uređaja – odsutnosti LTPO tehnologije i promijenjivog osvježavanja zaslona od 1 do 120 Hz – de facto standarda na vrhunskim telefonima. S druge strane, cijenimo stopu dodira do 300 Hz zbog boljeg iskustva gaminga.
Profili boja s unaprijed postavljenim postavkama slični su ostalim vivo telefonima. Na prikaz nemamo primjedbi, osobito sa Zeiss načinom rada.
Osim toga boje imaju SGS certifikat, sRGB i DCI P3 raspon i kalibrirane su u suradnji BOA-e i MediaTeka. Štoviše, kalibracija upravlja bojama za različite videoformate uključujući HDR10+ u načinu reprodukcije za YouTube i/ili Netflix.
S maksimalnom svjetlinom 1.300 cd/m 2 ne pati na dnevnom sunčevom svjetlu. Vrijedno je naglasiti frekvencijsko PWM (Pulse Width Modulation) zatamnjivanje do 2.160 Hz upotpunjeno samim svojstvom luminescentnog materijala zaslona koji dodatno donosi kontrolu unutar 6 posto. Konačno, tu je nezaobilazan prikaz “always on screen”.
SoC i performanse
vivo je udružio snage s MediaTekom i njihovom Dimensity 9200 platformom (4nm) u kombinaciji 11-jezgrenog GPU-a Arm Immortalis-G715 MC11, 12 GB LPDDR5 (8.533 Mbps) radne memorije s dodatnih 8 GB virtualne te 256 GB UFS4 interne podatkovne od koje sustav zauzima 27 GB. Zahvaljujući novo uvedenoj MCQ (Multi-Circular Queue) tehnologiji, omogućeno je svakoj CPU jezgri razmjenjivanje podataka s UFS flash memorijom, a put razmjene podataka između UFS-a nadograđen je s jednog na osam kanala.
Svakako treba spomenuti APU 690 AI i V2 vivo čip koji zadovoljava potrebe korisnika u pogledu obrade fotografija, performansi, umjetne inteligencije, videa i igara. U svakodnevici se bez problema otvaraju aplikacije, kretanje kroz zaslone odvija se glatko, a pri obavljanju istovremeno više zadataka nema ozbiljnih znakova usporavanja. Parna komora od 40 kvadratnih centimetara i 24 sloja namijenjena je disipaciji topline.
Nakon što se komponente natjeraju do krajnjih granica u stres test aplikacijama, ne odrađuju posao baš na visini i dolazi do uzimanja ogromnih gutljaja u potrošnji energije. Kada smo već kod Benchmark testova, u usporedbi sa Snapdragon 8 Gen 2, rezultati dobiveni mjerenjem nešto su niži, no u praksi je vrlo teško uočiti razliku.
Geekbench 6
UL Benchmark
U Geekbenchu ima sasvim solidne performanse, dok se u PCMarku SoC ovoga telefona i ne snalazi najbolje. 3DMark pak nije htio ni pokrenuti.
Igre
SoC odlikuje MAGT (Adaptive Game Technology) sloj na čipu za pružanje stabilnog broja sličica u sekundi. Implementirane variable rate shading (VRS) i Ray Tracing tehnologije u nekim igrama omogućuju fizičke efekte svjetla i sjene usporedive sa stvarnim svijetom. Softver za igre nudi odabir ultra načina rada ili uravnoteženog za uštedu baterije. PUBG Mobile i Genshin Impact na maksimalnim postavkama zadržavaju 60 fps cijelo vrijeme bez vidljivog kašnjenja.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 1 minute
AutomobiliObjavljeno prije 7 minuta
Hrvatska pota - informacije i iskustvaObjavljeno prije 11 minuta
Posteni, dobri i odgovorni trgovciObjavljeno prije 16 minuta
Sapphire Nitro+ RX480 8GBNovosti
Sivim tonovima kroz kuhinju: savjeti za stvaranje sive kuhinje iz snova
Siva boja u kuhinji nije novost – ona se odavno koristi u različitim aspektima kuhinje. Pritom se ne misli samo na kućanske aparate poput hladnjaka i perilica posuđa koje su najčešće sive boje, već i na pozadinsku boju zidova, radnih ploča,... Pročitaj više
Gotovo 500 robnih marki telefona nestalo je u proteklih sedam godina
Prema podacima koje je objavila tvrtka za istraživanje tržišta Counterpoint Research, trenutno postoji oko 250 robnih marki pametnih telefona u svijetu, što je značajan pad u usporedbi s prije sedam godina kada je bilo oko 700 robnih marki.... Pročitaj više
MSI lansira Limited Edition serije video kartica
MSI je najavio izlazak nekoliko Limited Edition proizvoda. Bit će dostupni samo ograničeno vrijeme i preko odabranih MSI partnerskih prodavača. Tvrtka je odlučila započeti s posebnom verzijom GeForce RTX 4060 Gaming X NV Edition video karti... Pročitaj više
GitHub izdaje javnu beta verziju Copilot Chata za pomoć pri programiranju
GitHub, web servis u vlasništvu Microsofta, proširio je pristup svom AI pomoćniku za programere, Copilot Chat temeljenom na GPT-4. Omogućuje programerima da zatraže od Copilota govornim kolokvijalnim jezikom da napiše određene funkcije ili... Pročitaj više
iPhone 15 Pro, iPhone 15, Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch serija 9 stigli na hrvatsko tržište
iSTYLE je danas ekskluzivno predstavio iPhone 15 seriju i Apple Watchu u svojoj prvoj Apple premium partnerskoj trgovini u Zagrebu, okupivši tehnološke entuzijaste, novinare i ljubitelje Apple proizvoda iz Hrvatske. Posjetitelji su imali pr... Pročitaj više
Sve novosti