Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_naslovnica

vivo je dobro poznato ime u svijetu mobilnih telefona u koji su zakoračili još 2011. godine. U labu na testu imamo Y76 5G model srednje klase predstavljen u Kini prije godinu dana.   Pogledajmo što  točno nudi, koliko je izgubio na vrijednosti proteklih mjeseci i je li tvrtka uspjela pronaći ravnotežu između cijene i performansi.

vivo Y76 5G specifikacije

  • Dimenzije: 163,84 x 75 x 7,79 milimetara
  • Masa:175 grama
  • Zaslon: IPS LCD 6,58 inča, 2408 x 1080
  • SoC: MediaTek Dimensity 700
  • Memorija: RAM  8 GB / 128 GB interna
  • Kamera: prednja 16 MP (f/2.0) / stražnja 50 MP (f/1.8) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); snimanje videozapisa MP4
  • Mreža: od 2G do 5G (1 Nano SIM + 1 Nano SIM / Micro SD)
  • Povezivost: Wi-Fi 2,4 GHz / 5 GHz, Bluetooth 5.1, USB Tip-C + OTG, NFC, GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO, QZSS
  • Senzori: brzinomjer,blizine, ambijentalnog svjetla, E-kompas, otiska prsta, žiroskop
  • Operativni sustav: Funtouch OS 12
  • U kutiji: uređaj, slušalice, dokumentacija, USB kabel, punjač,alat za izbacivanje kartice, zaštitna maskica
  • Baterija: 4,100 mAh, snaga punjenja 44W
  • Cijena (studeni 2022): od 2.299,00 kn (305,13 € ) do 2.699,00 kn (358,22 €)
  • Ustupio: vivo Hrvatska

Izgled, materijali i kvaliteta izrade

vivo Y76 5G ima tanko i lagano kućište mase 175 grama kako i nalažu moderni trendovi. Proizvođač ne navodi nikakvu zaštitu od vode i prašine, ali pretpostavljamo da  ima onu osnovnu, od prskanja.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_1

Stražnja strana je  plastična. U ovom slučaju se ne može zamijeniti staklom, barem na dodir, no vizualno je znatno lakše pa možda nekog i zavara da je uređaj skupocjeniji dok stoji na stolu u kafiću. Boja je kombinacija plave i narančaste s premazom tekućih kristala koji razigravaju tonske gradacije ovisno o kutu gledanja. Otisci prstiju teško ostaju vidljivi što nam se  itekako dopada jer je autorica teksta poprilično pedantna kada su u pitanju uređaji. Međutim, u kompletu još uvijek postoji kućište od prozirnog silikona.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_2

U lijevom kutu je klaster kamera koji djeluje poput “stepenica” i na kojem se ističu dvije kamere okružene sjajnim prstenom. Bljeskalica i treća kamera su po tom pitanju vrlo diskretne. Ovaj klaster je dobro izbalansiran da uređaj  ne pleše previše dok je odložen na stolu.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_3

Lijeva strana je potpuno lišena bilo kakvih elemenata.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_4

Na desnoj bočnoj strani svoje mjesto imaju  tipka  glasnoće i udubljena za uključivanje/isključivanje rada. Istovremeno, potonja integrira senzor za prepoznavanje otiska prsta što se danas može vidjeti na mnogim pametnim telefonima. S korisničke strane ugodno iznenađuje mogućnost odabira nježnog dodira ili jačeg pritiska koji se nude u postavkama kako bi se uskladile s korisničkim navikama. No, bez obzira na to koja se metoda koristi, brzina identifikacije je prilična.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_5

Gornji dio kućišta, odnosno okvira, opremljen je utorom za SIM kartice i mikrofonom  za smanjenje buke.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_6

Dno ima glavni mikrofon, USB Type-C USB 2.0 sučelje za prijenos/punjenje/OTG, zvučnik i 3,5 mm ulaz za slušalice. Potonje nije potrebno dodatno kupiti jer ih je vivo dodao u prodajnom paketu.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_7

Prednja strana prekrivena je ravnim kaljenim staklom neimenovane marke.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_8

Na vrhu su zvučnik za razgovore i izrez u obliku kapljice za kameru, koji je gotovo pa obavezan za cijenom pristupačnije pametne telefone marke vivo. U  blizini se nejasno  vide  senzori svjetla i udaljenosti.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_9

Bočne margine oko zaslona nisu  neugodno široke (2,8 mm), međutim donji je ipak uočljiv.

Zaslon

Zaslon je IPS LCD, 6,58-inčni rezolucije 2.408 x 1.080 piksela (401 ppi) u formatu 20:9.   Pikselizacija je gotovo neprimjetna.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_10

Brzina dodira je finih 180 Hz, ali osvježavanja samo 60 Hz. Očekivali smo barem 90 Hz za  bolju percepciju prilikom listanja teksta ili feeda društvenih mreža.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_11

U pogledu boja pokriva 96% NTSC raspona, kao i način zaštite očiju od plavog svjetla i  noćnog čitanja. Omjer kontrasta prilično je prosječan. Svjetlina doseže relativno niskoh 460 cd/m2 i to se vidi. Zaslon je vrlo teško koristiti na izravnom sunčevom svjetlu.

MediaTek Dimensity 700značajke, performanse i mjerila

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_12

Hardverska osnova je MediaTek Dimensity 700 na 7-nanometarskom procesu (izvorno najavljen krajem 2020.) s CPU-om (2 x A76 + 6 x A55) takta 2,2 GHz u kombinaciji s Mali-G57 MC2 (955 MHz) GPU-om, 8 GB LPDDR4x RAM-a i 128 GB FS2.2 interne memorije proširive memorijskom karticom. Zahvaljujući podršci tehnologije dinamičkog proširenja (Extended RAM) ili korištenja dijela interne flash memorije kao radne, vivo Y76 5G može imati maksimalno 12 GB RAM-a i time do 25 aktivnih aplikacija u pozadini.

Sustav hlađenja unutar kućišta uključuje toplinske cijevi, grafitne hladnjake, bakrenu foliju visoke vodljivosti, poseban gel i Cooling Turbo inteligentni sustav upravljanja odvođenjem topline. Ovaj sustav je prilično  učinkovit.

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_13_stresstest

U svakodnevnoj upotrebi komponente osiguravaju dobru razinu performansi bez kašnjenja u cjelokupnom radu, a uz multi-turbo funkciju koja inteligentno optimizira korištenje mreže, rasipanje topline, umjetnu inteligenciju ili performanse igranja, korisničko iskustvo je još bolje.

 

 

Igre

Vivo_Y76_5G_ recenzija_slika_14

Za uranjanje u svijet igara namijenjeno je Game Box 2.0 sučelje s esportskim načinom rada za interaktivnije i bolje iskustvo igranja blokiranjem obavijesti (osim upozorenja niskog stanja baterije), snimanjem zaslona, prikazom parametara performansi, uključujući CPU, GPU, vrijeme igranja, preostalu snagu baterije. Omogućava i prebacivanje između načina rada za uštedu energije, visokih performansi ili uravnoteženo.

Zapravo nije problem igrati većinu aktualnih mobilnih naslova. Zahtjevnije igre poput Genshin Impact rade na samo niskim/najnižim postavkama, dok primjerice Call of Duty  na postavkama srednje grafike i visokim brzinama kadrova radi stabilno pri 57 do 60 fps.