Xiaomi Mi 5X (A1) recenzija

Datum objave 24.10.2017 - Krešimir Matanović

Xiaomi Mi 5X (A1) - prvi dio

xiaomi_5x_1 xiaomi_5x_2

Kineski webshop Gearbest nam je na test poslao Xiaomiev Mi 5X pametni telefon koji u Europi nosi ime A1. Naš je stigao s kineskim ROM-om, tj. Androidom 7.1.2 i MIUI-em 8. 5X je uređaj srednjeg tržišnog razreda, opremljen je sa Snapdragon 625 čipsetom, ima 4 GB radne i 64 GB skladišne memorije. Dolazi s dual camera setupom koji uključuje dva 12 MP senzora te jednu wide i drugu telephoto leću i čitačem otiska prsta. Kućište uređaja je unibody tipa, napravljeno potpuno od aluminija, a 5.5" ekran je zaštićen kaljenim staklom.

xiaomi_5x_3 xiaomi_5x_4

Uređaj dolazi u bijeloj kartonskoj kutiji, bez ikakve grafike samo s karakterističnim MI logoom i podacima o samom uređaju. Uz njega u kutiji nalazimo i 2A punjač, s USB Type-C kabelom za punjenje i prijenos podataka te iglicu za izbacivanje ladice u koju idu ili dvije nano SIM kartice ili kombinacija jedne nano SIM kartice i jedne microSD kartice. Upute uz 5X su jasno na kineskom, a europska verzija ima višejezične.

xiaomi_5x_5

Na prvi pogled i dodir je već jasno kako je riječ o vrlo kvalitetno napravljenom uređaju. Tijelo je napravljeno od aluminija, po unibody principu, a unutar njega se nalazi 5.5" ekran i kaljeno staklo kao zaštita. Uređaj je zaobljenih rubova, vrlo lijepo leži u većoj šaci, a i grip je vrlo dobar pa nema neželjenog klizanja. Dimenzije uređaja su u skladu s onim što viđamo i kod konkurencije s 5.5" ekranima, uz pristojnu masu. Konstrukcija je zbog unibody izvedbe vrlo čvrsta, ni kod jačeg pritiska nema uvijanja i ovaj Xiaomi izvedbom ostavlja dojam premium uređaja. Boja je službeno crna, no pri različitom svjetlu mijenja nijansu, pa tako možemo vidjeti i tamno ljubičasti odsjaj na jarkom suncu.

xiaomi_5x_6

Stražnja je strana jasno aluminijska, a po rubovima i na dnu i na vrhu uređaja vidimo gumom pokrivene izreze u tijelu gdje se nalaze antene. Na dnu se samo nalazi karakteristični MI logo, a prema vrhu na sredini uređaja nailazimo još i na lagano ulegnut čitač otiska prsta, dok su dvostruka kamera i dual tone LED flash pomaknuti ulijevo (gledano straga). Čitač otiska prsta radi odlično, nismo imali nikakvih problema u prepoznavanju otiska, a za potpuno je otključavanje uređaja potrebno samo prisloniti prst na senzor. S hardverske je strane ovo uređaj srednjeg tržišnog segmenta, i premda se čini kako je krcat opremom, zapravo samo vrlo dobro prati sve moderne trendove i konkurenciju. Osnovne specifikacije
  • Model: Mi 5X (A1)
  • Boja: Crna (dolazi još i u gold te rose gold izvedbama)
  • Dimenzije i masa: 155.4 x 75.8 x 7.3 mm; 165 grama
  • Ekran: Kapacitivni LTPS IPS LCD ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 5.5″, rezolucije 1080 x 1920 piksela (omjer stranica 16:9, gustoća piksela oko 403 po kvadratnom inču), Corning Gorilla Glass 3
  • Čipset: Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (Octa-core: 2.0 GHz, Cortex-A53); Adreno 506 GPU
  • Memorija: 4 GB RAM; 64 GB storage, microSD do 128 GB
  • Operativni sistem: Android 7.1.2 (Nougat); MIUI 8.5 sučelje
  • Baterija: 3.080 mAh Li-Ion
  • Kamere: Stražnja: Dual 12 MP, (širokokutna leća: f/2.2 + telefoto leća f/2.6), 1.25/1.0 mikrometara veličina piksela, 2x optički zoom, Dual tone LED flash, autofokus s detekcijom faze, geo-tagging, touch focus, HDR, panorama, face detection, video snimanje: 2160p@30fps (720p@120fps); Prednja: 5 MP, 1080p@30fps
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE (Cat. 13/7; 300/150)
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 ac (dual band,Wi-Fi Direct, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP,LE), USB 2.0 Type-C, GPS (A-GPS,GLONASS,BDS), senzor otiska prsta, FM Radio, senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, H.265 player, FLAC Player, Active noise cancellation funkcija s dediciranim mikrofonom, fast battery chraging itd.

xiaomi_5x_7 xiaomi_5x_8

Uređaj pokreće poznati Qualcommov Snapdragon 625 čipset koji je predstavljen početkom prošle (2016.) godine. Napravljen je u 14nm proizvodnom procesu, ima osam 64-bitnih Cortex-A53 jezgri koje raze na okruglih 2.0 GHz, ima integriranu Adreno 506 grafiku (650 MHz), X9 LTE modem, Hexagon DSP, podržava WiFi 802.11ac Wave 2, Bluetooth, LPDDR3 memoriju brzine do 933 MHz, eMMC 5.1 memoriju, dual SIM itd. U 5X je ugrađeno solidnih 4 GB LPDDR3 radne memorije, te 64 GB eMMC skladišne memorije, što bi trebalo biti sasvim dovoljno za prosječnog korisnika. Mi smo i uz malo više simultano otvorenih aplikacija rijetko kada došli do zapunjenosti od 3 GB radne memorije, što je vidljivo odmah pri pokretanju task managera.

xiaomi_5x_9 xiaomi_5x_10

Na zaobljenim se bokovima 5X-a nalaze tipke i utori, pa tako na desnoj strani nalazimo klackalicu za zvuk i tipku za otključavanje (te uključivanje, isključivanje i zaključavanje). Tipke su smještene na dobrom mjestu i lako su dohvatljive palcem. Na lijevom se boku nalazi samo ladica za dual SIM ili SIM/SD kombinacije. Na dnu se nalazi USB 2.0 Type-C konektor, rupe iza kojih je glavni zvučnik (loudspeaker), a tu su i mikrofon, te 3.5 mm jack za slušalice. Glavni je zvučnik dovoljno snažan za multimediju, samo moramo paziti da ga ne pokrijemo prstima. Na vrhu se uređaja pak nalazi mikrofon za poništenje okolne buke te infracrvena LED-ica za funkcije daljinskog upravljanja.

xiaomi_5x_11

Leće dvostruke kamere su malo izdignute iz inače vrlo tankog tijela uređaja, te su zaštićene prozirnim plastičnim pokrovom. Xiaomi je sistem kamera prebacio na MI 5X s moćnijeg MI 6 modela, a jedino što su izbacili je optička stabilizacija slike. Oba su senzora rezolucije 12 megapiksela. Širokokutna se leća nalazi na senzoru s veličinom piksela od 1.25 mikrona, a leća je otvora blende f/2.2 i fokalne dužine 25 milimetara. "Telefoto" leća koja se nalazi na drugom senzoru koji ima 1 mikron piksele, a leća je otvora blende f/2.6 i fokalne dužine 50 milimetara. Za bolje se osvjetljenje bliskih objekata brine dual tone LED flash smješten vertikalno odmah pored leća. Sistem dvostrukih kamera ima za svrhu poboljšati kvalitetu fotografija pametnih telefona koji su ograničeni ponajprije fiksnim otvorom blende, te fiksnom fokalnom dužinom. Dodavanjem druge kamere s telefoto lećom poboljšava se jasnoća slike, dubinska oštrina, povećava se brzina fokusiranja, a dodaje se i sposobnost optičkog zooma, gdje s 25 fokalnu dužinu produžujemo na 50 milimetara.

xiaomi_5x_12 xiaomi_5x_13

Xiaomi je kod ovoga uređaja koristio 5.5-inčni IPS ekran s RGB matricom i rezolucijom od 1080 x 1920 piksela. Oštrina je tako sasvim solidna, s gustoćom od oko 400+ piksela po kvadratnom inču. Osvijetljenost je solidna (Xiaomi obećava oko 450 nita), i vidljivost je dobra i na suncu. Kontrast je vrlo dobar (1000:1), a u opcijama možemo birati između automatskog (Warm, Standard i Cool), te povećanog (increased) i standard. Nama je najviše odgovarao Standard (u automatskom režimu) ili pak povećani kontrast. I dok je prikaz boja u sučelju vrlo dobar, one djeluju pomalo isprano u aplikacijama poput internetskih pretraživača ili pak igara. Nije jako narušen dojam, no ipak smo očekivali više. Ipak, hvalimo duboki ton crne.

xiaomi_5x_14

Mi 5X ima dobre stare kapacitivne "tipke" za kretanje menijima, tj. task manager, home i back. Tipke su blago osvijetljene (bijelo), a nakon par sekundi neaktivnosti se osvjetljenje gasi. Na ovaj način u svim aplikacijama i igrama imamo punu FHD rezoluciju ekrana što je pohvalno. Za kraj hardverskog opisa smo ostavili bateriju koja je solidnog kapaciteta od 3.080 mAh i koja uređaju omogućuje pristojnu autonomiju od oko dva dana uobičajenog korištenja, koja se može malo i povećati uz pomoć pametnog managera u operativnom sistemu. Xiaomi obećava fast charging, no mi smo na standardnom 2A punjaču ostvarili vrijeme punjenja od oko 1 sat i 45 minuta, od 10 do 100%.

Xiaomi Mi 5X (A1) - drugi dio

xiaomi_5x_16 xiaomi_5x_17 xiaomi_5x_18 xiaomi_5x_19

Operativni sistem na 5X-u je Android 7.1.2. s MIUI sučeljem u verziji 8.5. Neki uređaji dolaze i s MIUI 9 sučeljem, a naš primjerak još nije dobio tu nadogradnju. Za europsko se tržište A1 oprema s gotovo pa vanilla Androidom, što će vjerujemo mnogi pozdraviti. No, i ovo 8.5 sučelje radi vrlo dobro i intuitivno je, te sa svim dodacima ne usporava znatnije uređaj. Lockscreen je klasičan, s dvije prečice na dnu (Mi Remote i kamera). Može ga se ukrasiti s Wallpaper Carousel dodatkom koji mijenja slike u određenom vremenskom razmaku. Uređaj možemo pobuditi ili pritiskom na tipku, double tapom po ekranu (ako tu opciju uključimo) ili pak direkno s čitačem otiska prsta. Zaštitne mjere su kao i na svakom Nougatu razne, a otisak prsta se kombinira sa spajanjem točaka.

xiaomi_5x_20 xiaomi_5x_22 xiaomi_5x_23 xiaomi_5x_25

Homescreena su u startu dva, a povećavaju se dodavanjem novih aplikacija. App drawer ne postoji nego su sve aplikacije na home ekranu - kao kod iOS-a. Homescreenovi se listaju prema desno, a na lijevoj se strani nalazi Smart Assistant sa tražilicom, sugestijama najčešće korištenih aplikacija, sugestijama vijesti i socijalnih mreža ili pak navigacijom do prepodešenih mjesta (Home, Work, School itd.). Homescreenove možemo mijenjati prema vlastitim željama, tj. mijenjati teme, dodavati widgete, wallpapere i mijenjati efekte. Meni za promjene pozivamo dugim pritiskom na homescreen.

U kratkom se videu kretanjem menijima može vidjeti sve nabrojano, ali i ono do čega tek trebamo doći.

xiaomi_5x_26 xiaomi_5x_27 xiaomi_5x_28 xiaomi_5x_29

Povlačenjem prema dolje nam se u dvije faze otvara notifikacijski meni koji nudi tražilicu, vrijeme, prečace na različite opcije, kao i informacije i aplikacijama ili akcijama na koje trebao obratiti pažnju. Notifikacijski meni možemo podešavati po vlastitim željama, tj. dodavati ili oduzimati različite prečace. Lijeva kapacitivna tipka ispod ekrana poziva task manager koji pokazuje sve trenutne aplikacije u upotrebi kao i zauzeće radne memorije. Osim pogleda na cijele prozore, task manager možemo konfigurirati i na način da vidimo mrežu ikonica aplikacija, s mogućnošću isključivanja pojedinih ili svih.

xiaomi_5x_30 xiaomi_5x_31 xiaomi_5x_32 xiaomi_5x_33

S obzirom da nema app drawera, manipulacija s aplikacijama se vrši direktno sa home ekrana, pa tako i deinstalacija. Xiaomi nudi predinstalirano mnoštvo korisnih aplikacija, ali i onih manje korisnih, te ograničenih za domicilno kinesko tržište. Umjesto Google Play Storea nude svoju verziju "dućana" za aplikacije, na kojem nema dosta uobičajenih aplikacija pa je instalacija Play Storea nužna. Na svu sreću to nije problem i postoji mnoštvo tutoriala na YouTubeu.

xiaomi_5x_34 xiaomi_5x_35 xiaomi_5x_36 xiaomi_5x_37

MIUI sučelje nudi dosta naprednih opcija za podešavanja, a sve se nalazi u uobičajenom Settings meniju. ovdje podešavamo mrežne, osobne i sistemske opcije, zatim račune te podešenja aplikacija. Za kinesko se tržište nude i opcije kao što su Mi SIM i Mi Roaming, a za ostatak svijeta tu su uobičajena podešenja. MIUI udi i Wireles Display opciju, personal Hotspot, Tethering itd. Osobna podešenja uključuju ekran, wallpapere, teme i zvukove. Od zanimljivosti, ekran nudi tzv. reading mode (smanjuje refleksiju), podešenja kontrasta, promjenu jačine osvjetljenja, uključivanje opcije double tap screen wake itd. Sistemske su opcije podešenja lock screena i lozinki, podešenja notifikacijske trake, home ekrana i ostalih opcija. Zanimljivost je tzv. Second Space opcija uz pomoć koje kreiramo virtualni uređaj unutar originalnog sa svojom lozinkom, homescreenovima i svim ostalim (dva uređaja u jednom).

xiaomi_5x_38 xiaomi_5x_39 xiaomi_5x_40 xiaomi_5x_41

Zanimljivost je i Quick Ball opcija koja postavlja maleni krug na ekran (možemo ga smjestiti bilo gdje), a kojeg kada dotaknemo nam otvara četiri preddefinirana prečaca koje jasno možemo i sami odabrati. U ovom meniju možemo i mijenjati audio efekte te dodavati različite profile za Mi slušalice. Još jedna od opcija je i one handed mod koji smanjuje ekran na 4.5, 4.0 ili 3.5 inča za korištenje s jednom rukom. Tu se nalazi i Mi Mover aplikacija za lakši prelazak sa starog na novi uređaj (sinkronizacija). Sučelje nudi i Dual App način rada gdje sami određujemo koje aplikacije mogu a koje ne raditi u tandemu na istom ekranu.

IMG_20171014_120947 IMG_20171014_130029

Fotografije su smanjene ispod 1 MB zbog ograničenja naše galerije, a originale fotografije pogledajte ovdje.

Sučelje kamere je kao što smo na videu mogli vidjeti relativno jednostavno, a dva su osnovna načina rada - fotografije i video. Kod fotografija možemo birati želimo li snimati panoramu, s vremenskim odmakom, snimati samo zvuk ili aktivirati snimanje videa zvukom, tu je i manulani način snimanja, zatim straighten opcija, pa beautify, grupni selfiji, Tilt-Shift, Square i HHT (noćni mod). HDR je moguće uključiti i isključiti samostalno, tu je i prečac za optički zoom, kao i za flash. Na glavnom se meniju nalazi i mod za portrete koji zamućuje pozadinu. Meni za snimanje videa je vrlo jednostavan, bez previše opcija, a kamera može snimiti video rezolucije do 4K, premda preporučujemo FHD kao najbolji i najbrži mod rada.

xiaomi_5x_hdr_off xiaomi_5x_hdr_on

xiaomi_5x_zoom_1x xiaomi_5x_zoom_2x

Fotografije su smanjene ispod 1 MB zbog ograničenja naše galerije, a originale fotografije pogledajte ovdje.

Kvaliteta fotografija je na visokom nivou. Detalji su lijepo uhvaćeni, a čak i u uvjetima slabije osvijetljenosti ovaj dual camera setup proizvodi fotografije zadovoljavajuće kvalitete. Fotografiranje s HDR-om ovisi o kadru, jer je ponekad fotografija preeksponirana kao na fotografiji grma, dok je kod slabijeg osvjetljenja ponekad dobro došlo malo više svjetlosti. Svi koji vole zumirati ovdje dolaze na svoje jer nema pada kvalitete u uvjetima dobre osvijetljenosti kod prijelaza s 25 na 50 milimetara leću. Kada je ambijentalno svjetlo prigušenije, dolazi do gubitka na kvaliteti zbog manjeg otvora blende na drugoj leći.

Video materijal je solidan, no snimanje je zvuka, u gotovo svim uvjetima dosta loše, što je jasno izraženije uz visoku buku kao na oba snimljena videa. Video materijal je s druge strane sasvim solidan, a preporuka je snimati u FHD-u. 4K video kamera snima s bitrateom od 42.000 kbps, a FHD sa oko 20.000 kbps.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark (Work 2.0)" htitle="Score"  labels="Sony Xperia XZ Premium,Huawei Mate 9,Sony Xperia X Performance,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Samsung S8+,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Sony Xperia XA,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="6404,5817,5563,5469,5248,5234,5125,5106,4969,4881,4723,4292,3967,3662,3616,3518,2821,2684" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] PCMark rezultat je vrlo solidan i tek mao nižih od onih koje su postigli Sonyevi uređaji sa Snapdragonom 650 (X Compact) ili Snapdragonom 820 (XZ). [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Sling Shot Extreme" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,Sony Xperia XZ Premium,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Honor 8,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA,CAT S60,Samsung Galaxy A3 (2017),Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite" values="3187,3046,2510,2472,2376,1662,887,854,639,464,429,396,309,198,117" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] Adreno 506 nije naročito moćna grafika pa je i rezultat u skladu s tim, i tu je negdje sa Mali-T860MP2 grafikom iz Xperie XA, te malo niža od Mali-T880MP2 iz Xperie XA1 Ultra. Pokretanjem nekoliko igara (Galaxy of Heroes, Real Moto, NFS No Limits, FIFA Mobile itd.) utvrdili smo kako nema trzanja i sve igre rade u zadovoljavajućem framerateu. [ichart headers="ID,Score" title="BaseMark OS II" htitle="Overall Score"  labels="Sony Xperia XZ Premium,Apple iPhone 7 Plus,Samsung S8+,Apple iPhone 7,Sony Xperia X Performance,Apple iPhone 6S,Sony Xperia XZ,Xiaomi  Mi Mix  Prime,HTC 10,Honor 8,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Premium,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA1 Ultra,Apple iPhone 6,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="3450,3281,3257,2797,2241,2232,2165,2035,1994,1953,1841,1829,1532,1390,1332,1276,1029,1002,576,557" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"] Basemark rezultat ga smješta između Xperie XA1 Ultra i Z5 Premiuma što uopće nije loše. [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (single-core score)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,Hauwei Mate 9,Sony Xperia XZ Premium,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Xiaomi Mi5s,Huawei P9,Honor 8,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,Dell Venue 8 7840,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Sony Xperia E5,Wiko U Feel Lite" values="1995,1942,1909,1825,1801,1726,1693,1585,1581,1394,1361,1079,875,841,712,705,623,571,563" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (multi-core score)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,Sony Xperia XZ Premium,Huawei Mate 9,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi Mi 5X,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia XA1 Ultra,Sony Xperia X Compact,Samsung Galaxy A3 (2017),Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5 Compact,CAT S60,Huawei T2 8 Pro,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="6683,6451,5864,5324,4695,4316,4262,4217,3842,3762,3575,3562,3410,3074,2257,2198,1928,1591,1487" colors="blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (render script)" htitle="Score"  labels="Samsung S8+,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia XZ,Xiaomi  Mi Mix  Prime,Sony Xperia X Performance,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Xiaomi Mi 5X,Huawei P9,Honor 8,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung Galaxy A3 (2017),CAT S60,Wiko U Feel Lite,Sony Xperia E5" values="8708,7980,7122,6899,6844,3728,3385,3215,3195,3119,2790,2379,1891,806,802" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] Single-core rezultat nije sjajan, no to sve popravlja multi-core jer 625-ica ima osam brzih jezgri. Renderscript rezultat je blizak X Compactu i njegovom Snapdragonu 650. [ichart headers="ID,Minute" title="PCMark Work battery life (min)" htitle="Score"  labels="Sony Xperia X Compact,Sony Xperia XA1 Ultra,Samsung S8+,Xiaomi Mi 5X,Sony Xperia Z5 Premium,Sony Xperia Z3 Compact,Coolpad Modena,HTC 10,Sony Xperia XZ,CAT S60,Honor 8,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5,Wiko U Feel Lite,LG G4,HTC Desire 626,Sony Xperia XZ Premium,Sony Xperia E5,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,Sony Xperia X Performance,LG G4 Stylus,Sony Xperia XA,Prestigio Grace" values="659,583,568,492,482,481,480,471,467,464,462,427,420,373,365,359,348,328,320,316,294,283,254,206" colors="blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000" min="0"] Dobru smo autonomiju već spomenuli, a PCMarkov test je to samo dodatno potvrdio s rezultatom dužim od osam sati.

Zaključak

xiaomi_5x_12

Xiaomi je još jednom dokazao kako proizvodi kvalitetne i sposobne uređaje koji drže korak, a u nekim stvarima i pretiču konkurenciju čak i iznad svog cjenovnog ranga. S cijenom od oko 230 USD na Gearbest webshopu, teško je zapravo naći mu odgovarajuću konkurenciju. Jasno, na ovu cijenu treba još platiti i uvoz u RH, a nas su troškovi koštali oko 400 kuna. Pribrojeno osnovnoj cijeni od oko 1.450 kuna to je i dalje vrlo povoljnih 1.850 kuna. Za taj se iznos dobiva uređaj koji nadmašuje konkurenciju kvalitetom izvedbe svog potpuno aluminijskog tijela i zaštite od kaljenog stakla, i s koje god ga strane okrenemo izgleda i djeluje kao premium proizvod. Opremljen je sa solidnim čipsetom koji ima dovoljno snage za sve dnevne zadaće, a uređaj ima i dovoljno memorije za prosječne korisnike. Dual kamera setup se za ovaj novac ne može naći, a ovaj proizvodi i vrlo dobre fotografije. I video je solidan, a šteta je jedino što zvuk to ne prati. 5.5" ekran FHD rezolucije je vrlo dobre osvijetljenosti i kontrasta, uz tek ponešto isprane boje koje kvare ukupan dojam. Sučelje je brzo, a aplikacije se otvaraju zadovoljavajućom brzinom. U očekivanju MIUI 9 sučelja, možemo reći kako je i 8.5 vrlo dobro, s mnoštvom mogućnosti, od kojih su neke i vrlo napredne. Zbog svega navedenog, a posebno cijene, ovaj uređaj ćemo preporučiti svima koji razmišljaju razumno i žele najbolje za svoj novac. Mi 5X (A1) to svakako omogućuje i teško je naći uređaj s ovako dobrim odnosom uloženog i dobivenog.