Xiaomi Mi5s Plus recenzija

Datum objave 09.12.2016 - Sanja Ledinek

Mi5s Plus - prvi dio

 

Među mnogobrojnim modelima pametnih telefona plasiranim ove godine od strane Xiaomi Inc., noviteti koji su se pojavili početkom jeseni učinili su nam se dovoljno zanimljivi za testiranje.  Kako je  Xiaomi odlučio slijediti trend većih i manjih modela,  naš izbor je pao na veći - Mi5s Plus. Uređaj nam je stigao na test iz web trgovine 'IQteh d.o.o.', na zagrebačkoj adresi. Xiaomi prodaja pametnih telefona ne odvija se prema željama tvrtke, na što ukazuju prodajne statistike.

 xiaomi_mi5s_plus_2

Razloga ima nekoliko. Među njima je diskretno podizana cijena, iako Hugo Barra izjavljuje kako prodaju mobitele bez dobiti, a ni konkurencija ne spava.  No, mora se priznati da su od svog nastanka povukli nekoliko dobrih poslovnih poteza i dobili uporište na mobilnom tržištu, te privukli dio kupaca, nekada odanih poznatim A - brendovima. Da ne duljimo više, krenimo s recenzijom. Za početak obratite pažnju na specifikacije:
  • Dimenzije: 154,6 × 77,7 × 8 mm
  • Masa:  168 grama
  • Zaslon: 2,5D IPS TFT, 5.7 " rezolucije 1920 × 1080 piksela
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro CPU
  • GPU: Adreno 530 (624 MHz)
  • Memorija: RAM 4/6 GB - interna memorija 64/  128 GB (nema podrški microSD kartice)
  • Kamere: Glavna - 13 MP , LED, autofokus, 4K video// Prednja 4 MP
  • Povezivanje: dual SIM (NanoSIM), HSPA,LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC, GPS
  • Operativni sustav: MIUI 8 - Android 6.0
  • Ostalo: USB Type-C,  IR port,  elektronički kompas, čitač otiska prsta, brzinomjer, svjetlosni senzor, senzor blizine, žiroskop
  • Baterija:  3800 mAh, brzo punjenje
Pakiranje je tradicionalno za Xiaomi. U kutiji smo pronašli adapter  koji je namijenjen europskim utičnicama i jednu prozirnu silikonsku maskicu koja gotovo ne povećava  veličinu uređaja. Dizajn

 xiaomi_mi5s_plus_3

Xiaomi Mi5s Plus integriranim dizajnom aluminijskog kućišta zaobljenih rubova, nastalom u postupku lijevanja, pokazuje da je tvrtka prilično napredovala u procesu proizvodnje.  Kućište je polirano u cijelosti, vrlo glatko i gotovo ne prikuplja otiske prstiju. Kako bi  povećali estetski dojam, rubovi su dvostruko rezani (dijamantni rez) za postizanje dodatnog reflektirajućeg  sjaja. Kvaliteta izrade je odlična, ali nije na vrhunskoj razini poput HTC i Samsung top modela. Svi prijelazi su  ravnomjerni i spojevi prilično precizno izrađeni. Priče o savijanju ili škripuckanju nema. Uređaj je priličnih dimenzija (154,6 × 77,7 × 7,95 mm) i mase  168 grama, pa bi upotrebljivost jednom rukom mnogima mogla stvarati problem. Za takve, mod načina rada jednom rukom bit će savršeno rješenje. Aktivacijom se prikaz na zaslonu može smanjiti na 3,5, 4,0 ili 4,5 inča, te pomaknuti prema desnom ili lijevom rubu.

xiaomi_mi5s_plus_8

Raspored fizičkih tipki je standardan. Na desnom boku je jedna za podešavanje jačine zvuka, te druga namijenjena uključivanju/ isključivanju uređaja.

xiaomi_mi5s_plus_5

Lijevi bok skriva ladicu za dvije nano SIM kartice koje rade u 'standby' režimu rada.

 xiaomi_mi5s_plus_7

Vrh ima 3.5 mm audio ulaz, mikrofon za  potiskivanje šuma i IR blaster  kako bi se mogao koristiti kao daljinski upravljač s aplikacijom MiRemote.

xiaomi_mi5s_plus_6

Na dnu su pozicionirani  simetrični otvori ispod kojih se  skrivaju glavni mikrofon i na desnoj strani zvučnik s podrškom Msm 8996 audio čipa. USB priključak vrste C nalazi se u sredini. Subjektivno, zvuk iz zvučnika je prosječan bez obzira slušate li glazbu, gledate filmove ili igrate igrice.  Nema dodatnog audio čipa koji bi  kvalitetnije pokrio sve frekvencije zvučne slike, od niskih pa do visokih i tako ponudio kvalitetniji zvuk. Blago zakrivljena poleđina je fragmentirana dekorativnom plastikom teksture brušenog metala koji  gotovo potpuno neutralizira razliku od baznog metalnog dijela i pokriva četiri antene. Po dvije su vidljive na bokovima prema vrhu i donjoj strani kućišta.

 xiaomi_mi5s_plus_4

Skener otiska prsta (FPC FPC102x) je odmah ispod kamere i bljeskalice. Ne dolazi s ultrazvučnom tehnologijom prepoznavanja kao manji Mi5S model, ali radi odlično. Sviđa nam se što se ne mora paziti kako se postavlja prst jer identificira otisak u 360 stupnjeva. Otisak se također može koristiti za dječji način rada ili pristup datotekama povjerljivog sadržaja.

Prednje staklo je navodno otporno na ogrebotine. Xiaomi Inc.  ne navodi koje vrste.  Ima dobar oleofobski premaz tako da ružni otisci masnoće kože prstiju nisu vidljivi. Između ekrana i stakla je potpuna odsutnost zračnog raspora. Svoje mjesto iznad zaslona pronašli su zvučnik za razgovore, prednja kamera, dva  senzora i RGB LED za obavijesti. U postavkama korisnik definira koji programi mogu slati svjetlosne obavijesti i koje će one biti boje.

xiaomi_mi5s_plus_10

Ispod zaslona su tri tipke osjetljive na dodir s pozadinskim osvjetljenjem. Vrijeme trajanja osvjetljenja da se prilagoditi  kao i odrediti hoće li biti uključeno ili isključeno.

Mi5s Plus - drugi dio

Zaslon

Zaslon je IPS tehnologije širine 7,1 cm i visine 12,62 cm.  S ovim dimenzijama pokriva 74,7 posto prednjice jer je okvir dosta tanak:  oko 3 mm na bokovima i oko 13 mm na vrhu i na dnu. Proizvodnju zaslona  potpisuje Sharp. Dijagonala je duljine 14,48 cm (5,7 inča) i oštrine 386 piksela po inču. Mali fontovi su dobro čitljivi, iako ne i savršeno. Rezolucija od  1080 x 1920 piksela pada ispod konkurencije koja koristi u velikoj mjeri  1440 × 2560 piksela. No, ne mislimo da je QHD rezolucija baš neophoda, osobito što Xiaomi ima svoje VR naočale. Zato odsutnost više rezolucije nije, po nama, baš prednost za model koji se želi pozicionirati na vrh.

Kontrast je omjera 1300: 1 dok je  svjetlina od 550 cd / m2 visoka, ali ne i nevjerojatna. S obzirom na odlična anti-glare svojstva, čitljivost na direktnom suncu je na dobroj razini. Boje pokrivaju 98 posto NFSC spektra. Široki kutovi gledanja nemaju vidljive promjene boje. Osim toga, u postavkama je lako  provesti osnovnu prilagodbu kontrasta i ton boje toplo-hladno kako bi bolje odgovarala preferencijama korisnika. Dostupan je  način rada za „čitanje“ gdje se pojavljuje žuti filtar za manji zamor očiju. Zaslon ima integriranu Synaptics Touch Viz tehnologiju i podržava do deset istovremenih dodira. Svaki od njih je potpuno ispravno obrađen. Vrijeme osvježenja je 60 Hz. Također, na raspolaganju je buđenja zaslona dvostrukim tapkanjem. Hardver

xiaomi_mi5s_plus_13

Xiaomi Mi5s Plus pokreće trenutno najsnažniji Qualcomm procesor Snapdragon 821 (MSM8996 Pro) temeljen na 14 nanometarskoj procesnoj tehnoilogiji. SoC ima četiri 64 bitne ARM V8A Kryo jezgre ( 2 x 2,35 Hz + 2 x 2,0 GHz) i Adreno 530 GPU na 652. Rade u kombinaciji s 4 GB LPDDR 4 (3,65 ) dvokanalne RAM-a(1866 MHz)  i 64 GB interne podatkovne memorije. Korisnički je dostupno od ukupnog kapaciteta 53,76 GB.  Memorija je UFS 2.0 tipa, ista koju ima Samsung S7. Testovi brzine zapisivanja i čitanja pokazali su vrlo dobre rezultate: 87,32 MB/s i 323,12 MB/s. Osim ove postoji i varijanta sa 6 GB RAM-a i 128 GB prostora za pohranu. U svakodnevnom radu pouzdano se nosi sa svim zadacima od pokretanja aplikacija, multitaskinga, preko pregledavanje weba do uređivanje slika ili videa i  bilo koje vrste multimedijske reprodukcije. Što se tiče igara,  manje zahtjevne naslove vrti s lakoćom, kao što je World of Tanks, ali niti s najzahtjevnijim nema problema.

Stražnji dio uređaja se zagrije za vrijeme igranja intenzivnih igara, ali toplina je dobro raspoređena po cijeloj površini i gotovo bez  ikakvog utjecaja na performanse. Autorica recenzije ne pridaje previše vrijednosti mjerilima jer ukupni doživljaj je ipak važniji od brojeva :D  Ali za vas smo odradili nekoliko testova:

xiaomi_mi5s_plus_18 xiaomi_mi5s_plus_19 xiaomi_mi5s_plus_20 xiaomi_mi5s_plus_21

xiaomi_mi5s_plus_22 xiaomi_mi5s_plus_23 xiaomi_mi5s_plus_24 xiaomi_mi5s_plus_25

xiaomi_mi5s_plus_26

Povezivanje

Modem je X12 LTE Cat.12 i  podržava veliki broj frekvencija,  ali 4G pokrivenost će biti donekle ograničena izvan velikih gradova jer ne podržava frekvencije od 800 MHz (Band 20).  Kvaliteta poziva je prosječna - nemamo osobitih zamjerki niti pohvala.

Testirali smo GPS modul jer znamo da je njegov rad vrlo važan mnogim kupcima. Hladni start traje  5-10 sekundi, nakon čega se popis aktivnih satelita povećava. Uređaj je opremljen senzorom magnetskog polja na temelju kojeg obično radi digitalni kompas što je vrlo važno za navigacijski softver. Zadovoljni smo radom.

Od ostalih opcija za povezivanje svakako treba spomenuti Bluetooth 4.2  i  dual-band Wi-Fi a/b/g/n/ac i Wi-Fi Direct. Rade kako se očekuje i nemamo osobitih zamjerki niti pohvala. Provjerili smo kako radi USB OTG  funkcija upotrebom USB 3.0 flash memorije i odgovarajućeg adaptera:  pri prijenosu datoteka brzina čitanja je 16 MB/s i pisanja 3 MB/s što ukazuje da se radi o USB 2.0. standardu.

Baterija

 

Ugrađena Li-Po baterija je kapaciteta 3800 mAh. Malo smo bili skeptični oko autonomije s obzirom na to da uređaj ima veliki zaslon i snažan procesor, ali se pokazalo da smo bili u krivu. Naravno, to nas je razveselilo.

PC Mark za Android je zabilježio vrijeme testiranja autonomije baterije 10 sati i 44 minute.  Geekbench 3, od 13 sati i 7 minuta. Za vrijeme provođenja testa bile su aktivne obje SIM kartice i automatska  svjetlina zaslona postavljena na 70 %. Možete računati na dan bez punjenja uz vrlo aktivnu uporabu. Ako koristite uređaj umjereno, mogu proteći dva ili tri dana bez potrebe za punjenjem.

xiaomi_mi5s_plus_16 xiaomi_mi5s_plus_17

Nadalje, MIUI 8 sustav ima nekoliko načina za očuvanje energije u bateriji tako da se mogu prilagoditi neke funkcije uređaja i rad aplikacija za uštedu. Baterija podržava Qualcomm 3.0, tehnologiju brzog punjenja. Uz isporučeni punjač baterija se prema našem mjerenju puni  od 0-100 posto oko 1 sat i 52 minute pri naponu od 6,2 V (20 minuta: 33 posto ; 40 minuta: 48 posto; 60 minuta: 78 posto; 80 minuta: 94 posto). Bežično punjenje nije podržano.

Mi5s Plus - treći dio

Softver i aplikacije 

 xiaomi_mi5s_plus_27 xiaomi_mi5s_plus_28 xiaomi_mi5s_plus_29 xiaomi_mi5s_plus_30

Naš model je stigao sa  sustavom  MIUI  Global 8.0.6.0.0 (MBGCNDH) s podrškom za hrvatski jezik, Google aplikacijama i servisima. Temelji se na  Android 6.0.1 MXB48T   inačici i sigurnosnoj nadogradnji od 1.7.2016. Sučelje je poznato svima koji su već imali priliku koristiti MIUI. Ima puno mogućnosti prilagodbe, uključujući i izbor tema, pozadina, fontova….   Sve ikone aplikacija pojavljuju se na početnim zaslonima jer nema zasebne aplikacijske ladice. Uz otisak prsta otključavanje uključuje crtanje različitih uzoraka, unos pina ili zaporke. Prikaz brzih postavki i obavijesti je podijeljen na dva odvojena zaslona. Adresar i telefonski birač su standard  uz minimalistički dizajn. Broj bloatwarea je  minimalan. To su  uglavnom više-manje korisni  alati kao što su QR-skener, kompas, program za odvajanje računa i  upravitelj datoteka.

 xiaomi_mi5s_plus_31 xiaomi_mi5s_plus_32

Sviđa nam se opcija za kloniranje aplikacija. Mislimo da je osobito korisna ako  imamo kreirana dva računa temeljena na različitim telefonskim brojevima  za  Viber ili   WhatsApp, da ih izravno možemo koristiti na jednom uređaju.   Također, odlična je mogućnost  kreiranja dva sučelja: jedno za potrebe posla,  drugo za privatne. To uključuje aplikacije, dokumente pa čak i  načine zaštite za pristup.

 xiaomi_mi5s_plus_33 xiaomi_mi5s_plus_34 xiaomi_mi5s_plus_35 xiaomi_mi5s_plus_36

Aplikacija za sigurnost sadrži set od šest mogućnosti upravljanja i zaštite: Čistač  predmemorije aplikacija i zaostalih bezvrijednih datoteka,  virus skener, Anti spam filtere za blokiranje neželjenih SMS poruka i poziva, statistiku potrošnje podataka, upravljanje rada baterije,  te  davanje raznih dozvola aplikacijama za pristup informacijama i automatsko pokretanje.

xiaomi_mi5s_plus_37 xiaomi_mi5s_plus_38

Glazbeni svirač ima vrlo skroman popis mogućnosti.  U postavkama postoji  nekoliko opcija specijaliziranih profila za različite modele slušalica  koje će se koristiti s uređajem. Video pokretač je samostalan program, vrlo osnovan i pristupa mu se  iz Galerije.  Podržava uglavnom najčešće potrebne codeke, no nije problem ga zamijeniti nekim drugim s Google Play trgovine.

Surfati prostranstvima weba možete vrlo ugodno uz Xiaomi web preglednik koji nudi lijepi skup značajki.   Kamere

 

Prednja kamera je Ultra Pixel tehnologije koju je promovirao HTC s modelom M7.   Ima senzor od 4 MP (veličine piksela do 2 mikrona) i širokokutni objektiv otvora blende F2.0, fiksni autofokus, automatsko prepoznavanje spola i opcije za uljepšavanje. Kvaliteta snimljenih selfija  ( maksimalne rezolucije 2688 x 1512 piksela) nije loša,  ali vidjeli smo bolju kod high-end modela. Glavne kamere

 xiaomi_mi5s_plus_4

Xiaomi Mi5S Plus ima dva objektiva otvora  f2.2  i  dva IMX258 Exmor RS (4,71 x 3,49 mm) 13,1 MP senzora veličine piksela 1,1333 mikrometara.  Jedan je RGB i drugi monokromatski koji može apsorbirati više svjetla. Kamere mogu snimati neovisno ili u duetu kombiniranjem podataka dobivenih iz oba senzora. Priča vam je vjerojatno poznata iz recenzije. U načelu Xiomi Mi5s Plus kamere rade istu stvar kao u modelu Huawei P9, ali softver koji se koristi i procesorska jedinica nisu iste. Naš testni akter je model koji koristi Qualcomm  Clear Sight tehnologiju koja pojednostavljuje provedbu koncepta dual kamera.  Također ima Spectra slikovni procesor (Image Signal Processor, ISP)  projektiran za brzu obradu  podataka dobivenih s senzora  za postizanje oštrijih fotografija s više detalja, ali ne i  za snimanje s dubinskom oštrinom. Kamere rade u kombinaciji  faznog (PDAF) autofokusa koji djeluje vrlo sporo u uvjetima slabog osvjetljenja, automatskog HDR-a  i dvotonske  LED bljeskalice. Najveća rezolucija snimljenih fotografija je 4160 x 3120 piksela.

xiaomi_mi5s_plus_39

Sučelje za  kameru poznato je iz prethodnih modela. U automatskom režimu rada   moguće je odabrati   visoku, srednju ili nisku kvalitetu, snimanje panoramskih fotografija,  u vrlo brzom slijedu do 100 fotografija itd.  Tipka za reguliranje glasnoće može se upotrebljavati kao okidač za kameru. MIUI 8 ima alat za uređivanje slika i videa s nekoliko zgodnih opcija za podešavanje i zabavnih efekata. Također Xiaomi nudi priličan broj prilagodbi u 'ručnom načinu rada':  podesiti fokus, balans bijele  u vrijednostima temperature boje,    brzinu zatvarača i vrijeme od 1 / 1 000 do 1/2 sekundi i ISO osjetljivost  od 100 do 3 200. Naprednim amaterskim fotografima bit će svakako zanimljiva mogućnost snimanja RAW datoteke (DNG datoteke).

xiaomi_mi5s_plus_40 xiaomi_mi5s_plus_41 xiaomi_mi5s_plus_42 xiaomi_mi5s_plus_43

xiaomi_mi5s_plus_44 xiaomi_mi5s_plus_45 xiaomi_mi5s_plus_46 xiaomi_mi5s_plus_47

xiaomi_mi5s_plus_48 xiaomi_mi5s_plus_49 xiaomi_mi5s_plus_50 xiaomi_mi5s_plus_51

Fotografije u originalnoj veličini pogledajte ovdje.

Kvaliteta snimljenih fotografija u normalnim uvjetima dnevnog svjetla je vrlo dobra, ima detalja, iako se ponekad javi zamućenje na rubovima, i boje izgledaju prirodno. Naravno, kvaliteta pada u uvjetima slabog osvjetljenja, a na noćnim fotografijama ima šuma. U galeriji iznad pogledajte nekoliko snimljenih fotografija tako da možete prosuditi sami koliko je dobra kamera.   Video

Xiaomi Mi5s Plus može snimati 4K video (3840 x 2160), usporeni na 720p i standardni rezolucije 1080p.   Krećete li se i snimate video vidi se podrhtavanje  što je uzrokovano nedostatkom optičke stabilizacije. Zvuk je čist, bez šuma.

Mi5s Plus - četvrti dio

Zaključak

xiaomi_mi5s_plus_52

Uređaj dimenzijama nije baš za svakoga, ali znamo da postoje mnogi ljubitelji velikog ekrana. Konceptualno, dizajn nije dobio neku znatnu promjenu u odnosu na Mi5, pa čak i neke druge jeftinije modele proizvođača. Kvaliteta izrade Xiaomi Mi5s Plus smarfotna je odlična. Autonomija baterije je među (naj)boljim u odnosu na uređaje ovako velikih zaslona, pa i manjih. Svojim snažnim Snapdragon 821 procesorom zadovoljava dnevne potrebe korisnika bilo za igranje igara, multimediju ili  komunikaciju. Model u kombinaciji s 6 GB RAM-a  je osobito atraktivan uređaj. Što se tiče ostatka, postoji prostor za poboljšanje softvera namijenjenog kameri. Međutim, kvaliteta snimljenih fotografija je dovoljna da zadovolji potrebe velike većine korisnika.

Xiaomi Mi5s Plus možete kupiti putem web trgovine IQteh, po cijeni od 3,499.00 kn za model 4/64 GB memorije ili 6/128 GB  za  4,999.00 kn s PDV-om  uz dvogodišnje jamstvo.  Također se u ponudi nalazi i drugi Xiaomi modeli. Proizvodi se mogu plaćati pouzećem ili općom uplatnicom / Internet bankarstvom. U slučaju kvara servis je osiguran u Hrvatskoj od strane prodavača. Zahvaljujući besplatnoj dostavi unutar područja Republike Hrvatske, nakon što kupite uređaj, za 48 sati (najduže pet radnih dana) bit će kod vas. Također korisnička podrška je osigurana putem chata na stranici web trgovca.