Xilence RedWing SPS-XP480 i SPS-XP600

Datum objave 01.03.2007 - Denis Arunović

RedWing SPS-XP480

Xilence je novi brand na hrvatskom tržištu računalnih komponenti. U ponudi tvrtke nalaze se napajanja, kućišta, ventilatori, hladnjaci za procesore, grafičke kartice, čipset kao i razni dodaci poput termovodljive paste. Glavni adut proizvoda tvrtke Xilence je dobar omjer uloženog i dobivenog što ih čini izuzetno zanimljivim za domaće korisnike koji većinom nisu u mogućnosti odvojiti novac za komponente mnogo poznatijih marki, a istovremeno u svoje računalo žele ugrađivati solidne komponente. Naše prvo druženje s markom Xilence započet ćemo s dva napanja - 480-vatnim i 600-vatnim modelima iz serije RedWing.

Atraktivan dizajn pakiranja serije RedWing

Oba modela dolaze zapakirana u vrlo sličnu ambalažu. Jedina razlika je veličina s obzirom da 600-vatni model ima nešto više kabela koji zauzimaju više mjesta. Sadržaj kutije je dosta siromašan. Kod modela SPS-XP480 našli smo kabel za napajanje te set vijaka za instalaciju napajanja u kućište. Samo napajanje je zaštićeno običnom plastičnom folijom što će reći da i nije baš najbolje zaštićeno od nepogoda pri transportu. Kod snažnijeg modela situacija je slična, no nema vijaka pa će korisnik morati rabiti vlastite. Napajanje je ovaj put zaštićeno s plastičnom folijom s velikim mjehurićima što nije idealno, ali je ipak mnogo bolje rješenje od obične folije. Priručnik za korištenje u oba slučaja nije priložen uz napajanje.

Xilence RedWing SPS-XP480
Xilence RedWing SPS-XP600
24 pin ATX
Da
Da
8 pin EPS
Ne
Ne
6pin PCI-E
1
2
Molex
4
6
Floppy
1
2
SATA
2
4
PFC
Passive
Active
Snaga
480 W
600 W
+3,3V
32 A
30 A
+5V
31 A
35 A
+12V1
15 A
15 A
+12V2
16 A
16 A
UL part number
-
E199529
Cijena
317 kn
548 kn
Jamstvo
2 godine
2 godine

Jeftinijie Xilencovo napajanje ima crnu hrapavu šasiju za čije je hlađenje predviđen jedan 129-milimetarski ventilator (istog proizvođača). Stražnja dio napajanja je perforiran po principu tzv. saća što osigurava dobar protok zraka. Na stražnjoj strani je također smještena glavna sklopka za uključivanje napajanja. SPS-XP480 ima pasivni PFC sklop tako da ne može automatski primati struju iz američke ili europske gradske mreže tako da je na šasiju ugrađen i prekidač s kojim korisnik određuje na koji je tip mreže napajanje spojeno.

Pogled na naljepnicu sa specifikacijama otkriva nam da je napajanje kompatibilno s ATX standardom v2.2 odnosno da ima dva odvojena 12-voltna raila. Prvi rail na koji je spojen procesor prema specifikacijama nudi struju od 15 ampera, a drugi, na koji su u pravilu spojene sve ostale komponente može "povući" 16 ampera. Dakako, treba imati na umu da su ovo vjerojatno vrijednosti koje napajanje može dati za vrijeme kratkog vršnog opterećenja. Snaga na 3,3-voltnim i 5-voltnim vodovima danas nije bitna s obzirom da komponente koje troše energiju s ovih vodova imaju nisku potrošnju. Drugim riječima, zadovoljit će ih bilo koje modernije napajanje. Ono što je čudno je da na ektiketi nismo uspjeli naći UL broj koji bi nam dao informaciju koja je tvrtka zaista proizvela napajanje. Naime, čest je slučaj da firme koje prodaju napajanja pod vlastitim imenom kupuju napajanja od nekog velikog OEM proizvođača.

Kabeli napajanja su neuredni što je donekle moglo biti riješeno s dodavanjem nešto više plastičnih vezica. Broj ponuđenih konektora je prosječan i trebao bi zadovoljiti većinu korisnika (bacite pogled na tablicu). 24-pinski ATX konektor je inače moguće razdvojiti što je odlično za sve korisnike sa starijim pločama na kojima su 20-pinski konektori.

Na kraju spomenimo da instalacija napajanja nije prošla idealno kao što smo očekivali. Naime rupe na stražnjem dijelu napajanja pomoću kojih napajanje fiksiramo na kućište su dosta uske tako da je potrebno uložiti malo više truda u zavijanje vijaka u napajanje.

RedWing SPS-XP600

600-vatni model iz serije RedWing već se u startu nametnuo kao ozbilljnije rješenje od svojeg mlađeg brata. Kao što vidimo, i ovdje je riječ o crnoj hrapavoj šasiji (osjetljivoj na oštre rubove i predmete) koja je hlađena s crvenim 120-milimetarskim ventilatorom. Kad je riječ o izgledu, čini nam se da je kombinacija crvene i crne boje definitivno dobitna kombinacija. Ovo se napajanje također može pohvaliti aktivnim PFC sklopom koji je ujedno i skuplji za implementaciju od pasivne varijante. Iz istog razloga na napajanju nema prekidača za određivanje ulaznog napona iz gradske mreže.

Kad je riječ o specifikacijama, XP600 se malo razlikuje od slabijeg modela. Maksimalna struja, a time i snaga na 12-voltnim railovima je jednaka dok je snaga na 5-voltnom railu nešto viša, a snaga na 3,3-voltnom railu nešto niža u odnosu na model XP480. Na etiketi snažnijeg napajanja također možemo vidjeti osjetno veći broj logoa koji simboliziraju da je napajanje zadovoljilo određene standarde. Tu je također i logo UL-a s pripadajućim certifikacijskim brojem koji otkriva da je za proizvodnju napajanja odgovorna tvrtka Casing Macron Technology Co Ltd iz Tajvana. Zanimljivo je da napajanje na kutiji ima SLI i CrossFire logoe, no ipak ga nismo uspjeli naći na listi napajanja certificiranih za rad s CrossFireom ili SLI-jom.

Kabeli na snažnijem Xilenceovom modelu su zamotani u plastične mrežice što će reći da su vrlo uredni. Što se tiče broja i vrste ponuđenih kabela, situacija je vrlo dobra tako da sumnjamo da ima puno onih kojima broj ponuđenih konektora nije dovoljan. Jedini izuzetak su vjerojatno korisnici koji trebaju 12-voltni EPS konektor (8 pinova) budući da ga na ovom napajanju nema. Sve u svemu, model XP600 nam se prema vanjskim karakteristikama više svidio od jeftinijeg modela. Pogledajmo da li će nas ponašanje ovih napajanja u realnim uvjetima natjerati da promjenimo mišljenje.

Testni sistem i performanse

Test sistem :: Hardware
Platforme

Gigabyte 965P-DQ6

Procesor(i)

Intel Core 2 X6800

Memorija

2 x 1024 MB DDR2 800 Corsair

Grafička kartica

MSI GeForce 8800 GTS 640 MB

Muzička kartica CL Audigy Player
SATA Kontroler

Intel ICH7R

Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 160 GB SATA

Maxtor DiamondMax 10 250 GB SATA

Optički pogon

Pioner DVR-106

Testiranje Xilenceovih napajanja smo ovaj put odlučili napraviti u realnim uvjetima. Naime, kako ne testiramo napajanja baš često, nažalost nismo razvili unificiranu metodu analize performansi. Ideja vodilja u ovom testu je bilo mjerenje performansi napajanja u kombinaciji sa standardnim komponentama. Za to smo iskoristili računalo bazirano na Gigabyteovoj matičnoj ploči s pasivnim hlađenjem, Intelovom Core 2 Extreme procesoru s BOX hladnjakom, dva gigabajta Corsairove DDR2 memorije, dva SATA hard diska, jednim optičkim pogonom, diskretnom zvučnom karticom u PCI utoru te MSI-jevim 640-megabajtnim GeForceom 8800 GTS.

Na računalo je instaliran Windows Vista Ultimate zajedno s odgovarajućim driverima te dvije aplikacija s kojima smo opteretili sistem - rthdribl v1.2 DX9 demo s kojim smo opteretili grafički sistem računala te Stress Prime 2004 Orthos Edition s kojim smo opteretili procesor i memoriju. Glavna ideja je bila istovremeno opteretiti komponente koje troše najviše energije u računalu te pomoću unimetra izmjeriti stabilnost i ponašanje 12-voltnog i 5-voltnog voda napajanja. Idealno bi bilo mjeriti i 3,3-voltni vod, no za mjerenje napona na ovom vodu nije tako lako izvesti budući da se koristi isključivo za napajanje matične ploče (ATX konektor) i SATA uređaja. ATX konektoru nismo mogli pristupiti zato što je priključen na ploču, a kontakti na SATA konektorima nisu dovoljno veliki da bi im mogli pristupiti sa sondama unimetra.

Testirana napajanja smo usporedili s našim Coolermaster RealPower napajanjem koje se nalazi u testnoj konfiguraciji. Ovo napajanje ima nominalnu snagu od 550 vata.

Rezultati testiranja

+5V pod opterećenjem
Coolermaster RealPower 550 W
5,13
  
Xilence RedWing SPS-XP480
5,38
  
Xilence RedWing SPS-XP600
5,15
  
 
0 1 2 3 4 55,
5
 
+5V bez opterećenja
Coolermaster RealPower 550 W
5,09
  
Xilence RedWing SPS-XP480
5,34
  
Xilence RedWing SPS-XP600
5,15
  
 
0 1 2 3 4 55,
5
 
+12V pod opterećenjem
Coolermaster RealPower 550 W
12,04
  
Xilence RedWing SPS-XP480
12,17
  
Xilence RedWing SPS-XP600
11,9
  
 
0 2 4 6 8101212
,5
 
+12V bez opterećenja
Coolermaster RealPower 550 W
12,15
  
Xilence RedWing SPS-XP480
12,36
  
Xilence RedWing SPS-XP600
11,99
  
 
0 2 4 6 8101212
,5
 

U idealnom slučaju napajanje bi na 5-voltnom vodu trebalo imati napon od 5 volta odnosno napon od 12 volta na 12-voltnom vodu. Realne brojke su dakako mnogo drugačije, no prema ATX specifikaciji devijacija u odnosu na nominalne vrijednosti ne bi smjela biti veća od 5%. Kad je riječ o 5-voltnom vodu, to znači da njegov napon u praksi ne bi smio biti manji od 4,75 volti odnosno viši od 5,25 volti. Napon 12-voltnog voda ne bi pak smio biti manji od 11,4 volta odnosno viši od 12,6 volta. Što su izmjerene vrijednosti bliže nominalnima, to je napajanje bolje.

Coolermasterovo napajanje u našem mjerenju performansi 5-voltnog voda ima najbolje rezultate, premda mu napon ipak oscilira zavisno o opterećenju. 480-vatni RedWing pokazao se izuzetno loše budući da je u oba slučaja napon na 5-voltnom vodu osjetno viši od maksimalne vrijednosti koju predviđa ATX specifikacija. To ujedno znači da su komponente priključene na ovaj vod više opterećene i osjetno je veća opasnost da će otkazati. 600-vatni Xilence je mnogo bolji te zadržava jednak napon nezavisno o opterećenju. Napon je nešto viši od onog kojeg smo izmjerili kod Coolermastera, no i dalje je dobrano u granicama koje predviđa ATX specifikacija.

Kad je riječ o performansama 12-voltnog raila, najbolje se drže Coolermaster i 600-vatni RedWing. Coolermasterovo napajanje radi lagani overvolt dok je kod Xilencovog snažnijeg modela napon nešto niži od idealnog. Istovremeno SPS-XP600 pokazuje da ima nešto veću zalihu snage (kao što kažu i specifikacije) budući da je pad napona pri opterećenju nešto manji u odnosu na Coolermasterov RealPower. Xilence RedWing SPS-XP480 održava napon na 12-voltnom vodu održava napon unutar ATX specifikacije, no ipak možemo vidjeti da je devijacija u odnosu na nominalnu vrijednost veća nego kod ostala dva napajanja. Također vidimo nešto veći pad napona kad je napajanje opterećeno.

Što se pak tiče generirane buke, Xilenceova napajanja drže se prilično dobro. Na skali od 0 do 10, s tim da "0" predstavlja idealno nečujno napajanje, a "10" vrlo bučno napajanje, oba Xilencova napajanja bez opterećenja dobila bi vrijednost 2. Pod opterećenjem situacija se ponešto mijenja pa slabiji model buči nešto više od jačeg tako da bi modelu XP480 dodijelili ocjenu 4, a snažnijem modelu ocjenu 3.

Zaključak

Xilence napajanja ostavila su na nas dvojak dojam. Model SPS-XP600 daje prilično mnogo za uložen novac pogotovo ako imamo na umu da brand name napajanja slične snage koštaju mnogo više. Premda pakiranje i oprema nisu nešto posebno, napajanje je prilično tiho i nudi zadovoljavajuću snagu i stabilnost napona. Atraktivan dizajn nije u praksi poseban plus no nekim korisnicima je ova karakteristika dosta bitna. Napajanje se također može pohvaliti s urednim kabelima i velikim brojem konektora. Ipak treba naglasiti da nema 12-voltnog EPS konektora što je bitno korisnicima s pločama koje ne funkcioniraju sa standardnim 4-pinskim P4 konektorom.

Slabiji model, SPS-XP480, fizički je dosta sličan 600-vatnom modelu, no ima osjetno manji broj konektora te neuredne kabele. Glavna zamjerka kod ovog napajanja je napon na 5-voltnom vodu koji je u našem testiranju bio izvan granica određenih ATX specifikacijom. Situacija s 12-voltnim vodom nas također nije oduševila tako da ovom napajanju teško možemo dati našu preporuku.