Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.04.2024., 23:04   #181
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
da se nać ok svič koji prek jednog porta nudi 2.5 pa na njega nakačiš kompec
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 00:40   #182
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
Citiraj:
Autor alyo Pregled postova
Odgovor iz vlastitog iskustva.


A1 to baš ne navodi najtransparentnije ali ako nude uslugu preko HTove optike dobiti ćeš i HTove brzine.


Konkretno, platiti ćeš A1 2/1 paket ali ćeš dobiti 1/0,5 brzinu.
meni je na a1 prošli tjedan rekla oko eventualnog produljenja ,da ko piše da je 2gb moguć ,ali da oni imaju ili 300 ili 2gb ako bi produljio plačao bi 2gb a dobijao 1gb sve dok ht nepočne nuditi 2gb, jer a1 nema 1gb više u ponudi.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 09:13   #183
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
da se nać ok svič koji prek jednog porta nudi 2.5 pa na njega nakačiš kompec
Daj neki link.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 09:25   #184
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor jopasaable Pregled postova
imaj na umu da uz 2gbit paket, ako zelis iskoristit brzinu od 2 gbita moras imat uredaje i opremu koja tu brzinu moze podnijet... to je malo skuplja investicija za vrlo malo dobiti, tako da realno 1gbit paket ti je odlican ali naravno ako bas zelis 2gbit paket kad bude dostupan, slobodno
100% si u pravu. Nitko od uređaja nema 2,5 Gb LAN port. Treba mrežni adapter , switch, a i kabel cat 6 koji ide do 10 Gb, jer cat 5e (koji imamo većina) podržava brzinu do 1 Gb. Sve to je dosta skupo i to samo za jedan PC. Svi ostali uređaji( TV-i, boxovi, PS4) imaju 100 Mbit port. Preskupo i realno neisplativo.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 10:28   #185
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
100% si u pravu. Nitko od uređaja nema 2,5 Gb LAN port. Treba mrežni adapter , switch, a i kabel cat 6 koji ide do 10 Gb, jer cat 5e (koji imamo većina) podržava brzinu do 1 Gb.
Nisam još isprobao, jer nemam na PC strani LAN od 2.5, ali koliko se da pročitati na netu, 5e bi trebao moći uredno raditi na kraćim udaljenostima, što bi pretpostavljam bilo do nekih 20-30 metara, a negdje čak pišu da radi i na 100 metara.
I'm Wired 5E Can I use the 2.5 ports?
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 10:30   #186
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 198
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
100% si u pravu. Nitko od uređaja nema 2,5 Gb LAN port. Treba mrežni adapter , switch, a i kabel cat 6 koji ide do 10 Gb, jer cat 5e (koji imamo većina) podržava brzinu do 1 Gb. Sve to je dosta skupo i to samo za jedan PC. Svi ostali uređaji( TV-i, boxovi, PS4) imaju 100 Mbit port. Preskupo i realno neisplativo.
Cat 5e kabel uredno gura 2,5 Gbps pa čak i 10 Gbps na kratke udaljenosti

Evo ja kod sebe godinu dana imam nekoliko Cat 5e UTP mrežnih kabela duljine 10 m spojene na Mikrotik 2,5 Gbps router/switch i par PC-a koji imaju 2,5 Gbps integriranu mrežnu i uredno radi na 2,5 Gbps brzine
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 10:35   #187
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Daj neki link.
ja sam ovaj gledao https://www.senetic.hr/product/MG-105-ZZ0101F

s time da taj ima 5 x 2.5g portova https://www.zyxel.com/global/en/prod...h-mg100-series
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 10:45   #188
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 764
Znam za opremu da treba podrzavat, al na kompu imam 2.5gb LAN, dok mi je Synology NAS na 1gbit. A realno mi je bitniji gigabit uploada nego sta ce bit 2gbit downloada.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 11:08   #189
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Cat 5e kabel uredno gura 2,5 Gbps pa čak i 10 Gbps na kratke udaljenosti

Evo ja kod sebe godinu dana imam nekoliko Cat 5e UTP mrežnih kabela duljine 10 m spojene na Mikrotik 2,5 Gbps router/switch i par PC-a koji imaju 2,5 Gbps integriranu mrežnu i uredno radi na 2,5 Gbps brzine
Ne znam kako je u praksi, ali po specifikacijama nije tako:
https://www.comms-express.com/infozo...e-cable-speed/
https://tripplite.eaton.com/products...et-cable-types
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 11:45   #190
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,581
Kako kažu kolege, 2.5 zna uredno raditi na Cat5e kraćih relacija.
Ako je tako ne moraš ići u zamjenu Lan kabela.

Za drugi navedeni "slučaj" (NAS sa 1 GB portovima),
ako ima 2 Lan porta može se složiti Link Aggregation > https://kb.synology.com/en-global/DS...aggr?version=7
time se zapravo "briđa" 2 Lan porta.
Naravno da sa druge strane mora biti switch ili kakav server koji podtžava taj standard.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 14:35   #191
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Kako vam tih 2 Gb radi preko wi-fi 6? Ja imam 1 Gb i na laptopu koji podržava wi-fi 6 imam full brzinu kao i na kabelu, pa me zanima kako je kod 2 Gb?
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 14:46   #192
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,800
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kako kažu kolege, 2.5 zna uredno raditi na Cat5e kraćih relacija.
Ako je tako ne moraš ići u zamjenu Lan kabela.

Za drugi navedeni "slučaj" (NAS sa 1 GB portovima),
ako ima 2 Lan porta može se složiti Link Aggregation > https://kb.synology.com/en-global/DS...aggr?version=7
time se zapravo "briđa" 2 Lan porta.
Naravno da sa druge strane mora biti switch ili kakav server koji podtžava taj standard.
Samo napomena da sa tako slozenim LAG-om (LACP) nece imati dupli bandwidth. Jedan klijent ce i dalje cuclati maksimalno samo 1 gigabit. Ali ako u pricu dodas drugog klijenta (i ako diskovi u NAS-u to mogu podnijeti) mozes postici da dva klijenta imaju dedicirani gigabitni link.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 10:30   #193
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Kako vam tih 2 Gb radi preko wi-fi 6? Ja imam 1 Gb i na laptopu koji podržava wi-fi 6 imam full brzinu kao i na kabelu, pa me zanima kako je kod 2 Gb?
Max koji sam dobio na mjerenju je bilo oko 1300/900, ali sam bio jako blizu routera. Čim se malo udaljiš brzina pada.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 12:10   #194
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
ne postoji trenutno wifi sustav koji to može izgurati. wifi 7e bi moguće mogao na 320mhz kanalu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 13:33   #195
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ne postoji trenutno wifi sustav koji to može izgurati. wifi 7e bi moguće mogao na 320mhz kanalu.
Ne znam za wifi7e, ali wifi7 je nedavno usuglašen i 320mhz je naravno podržan. Teoretska brzina je 40Gbps, što će u praksi biti znatno manje, ali 2Gbps će sigurno biti iskoristivo, kome bude trebalo naravno.
Evo primjer wifi7 routera koji je izbačen na tržište još prije godinu dana:
I just tested the world’s first Wi-Fi 7 router — and the results are very impressive
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 13:43   #196
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Max koji sam dobio na mjerenju je bilo oko 1300/900, ali sam bio jako blizu routera. Čim se malo udaljiš brzina pada.

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ne postoji trenutno wifi sustav koji to može izgurati. wifi 7e bi moguće mogao na 320mhz kanalu.
Meni je na laptopu tih 1gb, čak i u prostoriji iza jednog zida.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 14:32   #197
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
većina klijenata je 2x2 mimo pa je tu limit. ap-ovi mogu biti 8x8 jer rade mu-mimo.

tako da tek na 320mhz kanalu bi moglo realno progurati 2+gbita.

i to samo ako nema susjeda i smetnji - 320mhz kanal je ogroman kanal.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2024., 16:15   #198
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,574
2.5Gigabita je full neisplativo raditi. Više se isplati složiti odmah 10gigabita jer oprema je mala razlika u cijeni ( switch ) Svaki malo ozbiljniji switch ima SFTP port pa možeš nakačit 10Gigabit link za 2 kompa. Ili uzeti SFTP switch i to tako srediti malo skuplja investicija ali onda imaš future proof za idućih 10godina. Tko radi sada instalacije najbolje provuć optiku i bakar zajedno do ključnih mjesta


Wifi 6 bez beda ide preko 1gigabita ako se malo poigraš sa postavkama više je stvar u klijentima što to ne mogu progutat.




Zato sada ISP-ovi nude 2gigabita kad to može 1 promil ljudi iskoristiti u kućnoj upotrebi. Jedino da se uzme radi uploada.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2024., 02:49   #199
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
slažem se da su trebali zadžat 1gb u ponudi,što je trenutno i više nego dovoljno,ali i sve više matičnih ploča dolazi sa 2,5gb mrežnim karticama,pa je to vjerojatno opravdanje a1 za taj poslovni model,zašto nam uzeti više para ,
a mi koji smo preko ht infre dobit ćemo istu brzinu uz veću cijenu jer t-com nenudi 2gb,jučer mi je telemach ušao u ulaz sa njihovom optikom i izvjesno je da u 10 mjesecu napuštam a1.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 12:00   #200
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 764
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
slažem se da su trebali zadžat 1gb u ponudi,što je trenutno i više nego dovoljno,ali i sve više matičnih ploča dolazi sa 2,5gb mrežnim karticama,pa je to vjerojatno opravdanje a1 za taj poslovni model,zašto nam uzeti više para ,
a mi koji smo preko ht infre dobit ćemo istu brzinu uz veću cijenu jer t-com nenudi 2gb,jučer mi je telemach ušao u ulaz sa njihovom optikom i izvjesno je da u 10 mjesecu napuštam a1.
S tim Telemachom kolege (na 2 odvojene lokacije) imaju više problema s pingom nego šta im radi normalno, al to nije za ovaj topic.

Šta se tiče pitanja "zašto 2gbit ako to koristi 1 promil", netko je jako dobro odgovorio - zbog uploada.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 12:17   #201
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
Citiraj:
Autor Flegma Pregled postova
S tim Telemachom kolege (na 2 odvojene lokacije) imaju više problema s pingom nego šta im radi normalno, al to nije za ovaj topic.

Šta se tiče pitanja "zašto 2gbit ako to koristi 1 promil", netko je jako dobro odgovorio - zbog uploada.
ali je problem i dalje da prilikom produljenja ugovora ćeš plačat 2gb a dobijat i dalje 1/500 preko ht infrastrukture,jer dobijaš t-comove brzine ,bar dok t-com nepočne puštati 2gb što baš i nije na vidiku,velim ništa protiv 2gb brzine ali su morali zadržat i ponuditi 1gb,po ratiu na torent stranicama vidim da mi je i 500 previše nikada ga nedostignem,vjerojatno u firmama je potrebno,ali za privatne korisnike nisam siguran.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 15:00   #202
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Samo napomena da sa tako slozenim LAG-om (LACP) nece imati dupli bandwidth. Jedan klijent ce i dalje cuclati maksimalno samo 1 gigabit. Ali ako u pricu dodas drugog klijenta (i ako diskovi u NAS-u to mogu podnijeti) mozes postici da dva klijenta imaju dedicirani gigabitni link.

SMB, NFS i iSCSI podržavaju multichannel odnosno multipath pa bi trebao imati 2Gbps. Možda neće raditi out of the box ali SMB to podržava već 10+ godina.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 15:36   #203
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 764
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
ali je problem i dalje da prilikom produljenja ugovora ćeš plačat 2gb a dobijat i dalje 1/500 preko ht infrastrukture,jer dobijaš t-comove brzine ,bar dok t-com nepočne puštati 2gb što baš i nije na vidiku,velim ništa protiv 2gb brzine ali su morali zadržat i ponuditi 1gb,po ratiu na torent stranicama vidim da mi je i 500 previše nikada ga nedostignem,vjerojatno u firmama je potrebno,ali za privatne korisnike nisam siguran.
Ma kuzim, da. Zato sam i odbacio tu opciju da idem preko HT-a. Dokle god mi A1 ne bude nudio 2/1, ostajem na coaxu.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2024., 10:14   #204
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
neznam kako je kod vas na coaxu,kod nas je kabel star 15-tak godina i u poprilično lošem stanju i sve više susjeda prelazi na a1 optiku preko ht infre. od prošlog tjedna je dostupan i telemach,obnoviti coax nepada a1 ni na kraj pameti rađe daju raskid ugovora.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2024., 12:31   #205
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 764
U mene je novija zgrada (cca 5god) pa je jos uvijek u dobrom stanju, tako da je i brzina uvik u 950+/95+ mbit.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2024., 13:27   #206
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
neznam kako je kod vas na coaxu,kod nas je kabel star 15-tak godina i u poprilično lošem stanju i sve više susjeda prelazi na a1 optiku preko ht infre. od prošlog tjedna je dostupan i telemach,obnoviti coax nepada a1 ni na kraj pameti rađe daju raskid ugovora.
Meni je coaks po zgradi i stariji (od prvog dana B-neta) , pa sve radi ok što se tiće brzine od 1 Gb.
Stipest je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na