Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.05.2012., 10:33   #1
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,209
spajanje dva modem/routera

pozdrav,
danas sam odjavio t-com i uzeo b.net.
dosa je lik i instalira mi onaj obicni router.
sad me zanimalo:

buduci da je meni ostao wireless router od t-coma, mogu li nekako spojiti taj wlan router sa ovim b.netovim tao da imam wireless?
nije mi posve jasno kako sloziti NAT, ili trebam li uopce.

Ako netko ima kakav savjet ili iskustva, hvala!
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2012., 11:00   #2
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
Količina problema ovisi o ruteru koji imaš. Ja sam dodao edimax-a jer mi je riknuo switch, a kao AP (za drugi dio kuće) sam koristio thompsona. Trebalo je malo vremena da se podesi, ali radilo je.
Moraš pogasiti internet postavke na ruteru, koji misliš koristiti kao AP, promijenit mu IP, stavit mu za gateway IP od b.net-ovog rutera i to bi trebalo biti to.
Ako sam nešto zaboravio, nadopunit će me forumaši .

Meni to sve radi ok. Naravno da je bolje stavit pravi AP, al radi i ovako.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2012., 11:56   #3
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,209
Znači koliko sam skužija, ispravite me ako nije:

DHCP na b.netovom routeru trebam isključiti, a na ovom t-comovom uključiti i to bi bilo to?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2012., 12:20   #4
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
Obrnuto. Na b.net-ovom ostavi sve kako je, a na t-com-ovom ugasi dhcp.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 24.05.2012., 12:29   #5
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Bec
Postovi: 1,117
ja kad sam prije par godina pokusao sloziti T-comov wireless router i bnetov modem nisam uspio.....tocnije uspio sam dobiti bridge mode bez obzira kako podesio...znaci mogu samo s jednim kompom na net.....navodno se nije moglo zbog toga sto ovaj t-comov router nije imao wan port na sebi.....
Ispravite me ako grijesim.
Kupio sam onda Belkinov wireless router u linsku za 200 kuna i riješio problem....
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2012., 13:26   #6
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,209
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Obrnuto. Na b.net-ovom ostavi sve kako je, a na t-com-ovom ugasi dhcp.
Zašto bi ostavio DHCP na b.netovom ako se spajam na t-comov router i onda on šalje dalje podatke ovome. Znači t-comov treba dinamički dodijeljivati ip adrese, a ne b.net-ov modem.

@Master_Hrc:
Kako si to složija? je li možda znaš ovako napamet?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2012., 13:37   #7
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,064
Sorry, nisam znao da je b.net-ov samo modem. Neki modemi mogu radit i u routing modu pa onda sve šljaka.
Nemam iskustva sa b.net-om pa sam i rekao da će me netko ispraviti
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 24.05.2012., 13:49   #8
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Bec
Postovi: 1,117
Na bnetovom modemu zapravo ništa nisam ni mogao podesiti (DHCP pogotovo jer nepostoji), na routeru sam uključio dhcp i promijenio sam mu ip adresu na onu koju dobiva modem i bez obzira na postavke routera (route mode, bridge...) uvijek sam se mogao spojitit samo s jednim kompom.....da sam se uspio spojiti i sa vise kompova ostaje jos jedan problem a to je
dodijeljivanje "nove" ip adrese svaka 24 sata....(za ovo nisam siguran)
Iako volim prčkanje po mrežama u ovom slučaju sam izgubio jedno dva dana vremena (fala bogu da onda jos uvijek nije izašao d3) tako da preporučam kupnju dotičnog belkina.....jako dobar za malo love...u to vrijeme
najeftiniji linksys je bio oko 450-550 kuna....

Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2012., 15:09   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,648
@Ivo_Strojnica
Koji router "od T-Kome" imaš ?
Ako je Siemens SX763 ili neki od Thompsona (ST780 ili TG782) onda bi se dalo složit željeno.
Taj drugi router treba složit kao WAN tipa s tim da u wan postavkama ide DHCP Client u kojem vanjsku ip adresu dobije od Bnet modema i nema postavljanja user / pass.
Osim toga treba ispravno postavit DNS - ove.
Primjera sa parametrima imaš u onoj velikoj temi od ISP - Bnet.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 24.05.2012., 15:43   #10
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
Ja imam thomson tcm420, i samo sam ubacio u sx763 onaj wan config, spojio lan iz tcm420 u lan4 na sx i namjestio da dobije ip automatic.
Zna nekad zezati da neče dobiti ip od bneta, jer taj thomson je valjda u bridge modu, ali nakon paljenja i gašenja pokupio je ip i od onda radi ok.

Inače može se vidjeti status linije od thomsona na 192.168.100.1.
.Delboy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2012., 22:50   #11
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,209
Evo me, napokon sam doma na miru...
Uglavnom, imam Thompson TG782i.
Nikky,trebam li minjati firmware na routeru, ili se može to složiti i bez minjanja firmwarea?

Update:
Skinuo sam neki config file koji mi pretvara lan4 u wan port.
http://rghost.net/35765987

E sad nemam pojma kako to ubaciti ni na koji način.
Našao sam neki tutorijal koji je kolega Nikky napisao:
http://forum.pcekspert.com/showpost....42&postcount=9
Molio bih malo objašnjenje u vezi tutorijala:
1. korak mi je da resetiramm router. ali nije mi jasno ovo kako ubaciti router u boot/firmware update mode. Ima netko savjet?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 25.05.2012. u 09:10.
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2012., 10:37   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,648
A zo dakle:
- fw ne treba mijenjati, eventualno bi mogao ubacit zadnji dostupni (univerzal) ako bude zezao (o tome kasnije)
- moraš malo savladat gradivo i onda će biti lakše, provrti onu veliku temu o TG782 i nađi linkove na dokumentaciju (Google će isto pomoći, hint Tehnicolor), skini full user manual, CLI manual a ima i primjera tj. uputa konfiga, vidi:
http://forum.pcekspert.com/showpost....56&postcount=6
- prije svega savladaj / utvrdi koji je administrator pass, ti uređaji imaju više user / pass kombinacija i prema tome odg. mogućnosti
- uđi kao administrator u web konfig i napravi Backup config, dobit ćeš user.ini file, spremi ga negdje i preimenuj u origigi_user.ini
- linkanom fajlu (public.7z) se nalazi primjer user.ini gdje je Lan4 definiran kao WAN port, međutim ponekad nije pametno samo upucat "tuđi" konfig u uređaj nego ga koristiš kao šprancu a svoj konfig editiraš (Notepad) po njemu
- to je jedan način mijenjanja konfiga uređaja, ujedno možda najteži jer treba znati šta ćemu služi u fajlu, pazi na strukturu fajla
- drugi način je CLI (vidi dokumentaciju), CMD > Telnet ip_adresa_uređaja, tu imaš dostupne sve žive mogućnosti podešavanja pa i one koje nema u web konfigu + tu ispravno rade neke komande / opcije koje u web konfigu ne odrađuju kako treba
- treći način je svima poznati web konfig
- da bi lakše / brže došao do rezultata možeš probat njiihov setup wizzard koji generira udgovarajući konfig, nije bulettprof šta znači da ćeš trebat pješke popravit šta ne odradi kako treba / postavi krivo

Evo ovdje ima primjer / niz komandi za željeno kod ST780, moguće da ima nekih razlika, vidi CLI manual:
http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=168
Bitna razlika u konfigu u odnosu na std. adsl konfig je i ta šta na wan portu ne postavljaš ppp konekciju nego treba biti dhcp client koji nema user / pass i sam postavi ip kojeg dobije od Bnet modema

Za sada toliko, javi dokle si došao
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 26.05.2012., 00:48   #13
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,209
isprobam danas nakon posla pa ću editirati ovaj post. Hvala puno!

Update:
Ništa nisam napravija.
Nisam zna administratorsku šifru pa sam fleša neki firmware,. TG782_GeChGen_R8215_final, njemački.
Nakon flešanja mi se automatski otvorila stranica za konfiguraciju routera, ali ne na standardnoj 192.168.1.1 adresi, već nekoj čudnoj (bez brojki). Nakon što sam sačuva user.ini, postavija sam administratorsku šifru i iša restartati router. No nakon routanja ne mogu pristupiti konfiguracijskom sučelju. Jednostavno ne znam koju adresu koristiti za pristup.
Naravno pokušao sam i ručno modificirati config fajlu, ali bez uspjeha, ne znam kako iskonfigurirati da na wan_portu on dobiva adresu sa b.netovog modema.
Ista stvar mi je i za telnet.

Ima netko neki savjet?

Update2:
Jednostavno sam naloadao onaj config file što mi je u postu iznad dan u linku i restarta sam router.
Prijavljujem se na njega na 192.168.1.254.

U WAN port (eth4) sam uključio LAN kabel koji ide u modem od b.neta, a u eth1 sam uključio kabel koji ide u komp. I naravno, ništa se nije dogodilo.
Kad uđem u postavke od routerai pogledam sve uređaje koji su spojeni na nj, vidim wan_port i dodijeljena mu adresa 0.0.0.0.

Eto, Nikky, ako možeš kako pomoći, častim pivom i kebabom!

P.S. Zašto mi router bude neko vrijeme dostupan za konektiranje i onda mi odjednom više nije dostupan? Ne pomaže ni restart.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.05.2012. u 12:45.
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2012., 15:11   #14
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,160
wan port bi ti trebal imati vanjsku IP adresu, odnosno povuci IP sa routera. po defaultu ako nije povezan na net je 0.0.0.0
znaci, ako ti je modem u bridge modu, u router upisujes podatke za spajanje na net i to bi trebalo sljakati (meni tak radilo na wrt54gl + optima)

al ako si kojim slucajem stavil modem u bridge mode i upalil mu DHCP, onda gasi dhcp na routeru i mijenjaj IP da bude razlicit od modema (recimo *.*.*.254 da se lagano zapamti )
domis je offline   Reply With Quote
Staro 26.05.2012., 15:24   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,648
Origigi i ovi universal fw postavlja ip uređaja na 192.168.1.254 za razliku od T-Koma customizacije na uvriježeno 192.168.1.1.
Nadalje Thompsoni mogu imati definirano dvije ip adrese za Lan tj. konfig, obično je 10.0.0.138.

Kad si već išao mijenjat fw bolje da ideš na zadnju dostupnu verziju (R824B).
Pripremi (dl) na komp:
- Upgrade wizzard - služi za ubacivanje fw u uređaj, pametnija i sigurnija varijanta u odnosu na rutinu u web konfigu,
dl. ovdje > http://download.modem-help.co.uk/mfc...zards/Upgrade/
odaberi prema os - u, za XP uzmi ovaj R4421
- fw imaš ovdje > http://download.modem-help.co.uk/mfc...e/r8-2-4/DMAX/
treba ti 782_824B.bin.7z
- zapiši napomenu o inicijalnom user / pass
- sve raspakiraj u C:\TG782
- u sadašnjem uređaju odradi Factory Reset
- neka je samo komp spojen na router, privremeno pogasi firewall i av, preferiram komp sa XP - om jer Vista i W7 znaju pravit probleme za ovakve operacije
- postavi fiksne mrežne postavke ip=192.168.1.10, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.1.254 (sadašnja ip adresa uređaja a pretpostavljam i u novom fw)
- startaj Upgrade wizzard i ubaci fw (782_824B.bin)
- kad sve odradi i reboota se, otvori web konfig na 192.168.1.254
- user i pass je device serial number (vidi naljepnicu, ranije bilješke)
- web konfigu > user managment definiraj administrator usera sa svojim passwordom + Applay gdje treba + sačekaj 120 sec + napravi reboot
- kada izađe na režim otvori web konfig kao administrator
- odradi Backup konfig i na komp snimi inicijalni (za taj fw) user.ini, možeš ga preimenovati u R824B_user.ini
- zatvori web konfig i otvori CMD prozor, ukucaj telnet 192.168.1.254, tražit će te user / pass pa unesi prije definirani administrator i prateći pass
- sada se nalaziš u CLI konfigu uređaja
- ukucaj jednu po jednu komandu:
Code:
:ppp relay flush
:ppp flush
:eth flush
:atm flush
:atm phonebook flush
:eth bridge ifdelete intf=ethport4
:eth ifadd intf=eth_wan
:eth ifconfig intf=eth_wan dest=ethif4
:eth ifattach intf=eth_wan
:ip ifadd intf=ip_wan_eth dest=eth_wan
:ip ifconfig intf=ip_wan_eth status=up
:ip ifattach intf=ip_wan_eth
:nat ifconfig intf=ip_wan_eth translation=enabled
:dhcp client ifadd intf=ip_wan_eth
:dhcp client ifconfig intf=ip_wan_eth metric=5 dnsmetric=5
:dhcp client rqoptions add intf=ip_wan_eth option=dhcp-lease-time
:dhcp client rqoptions add intf=ip_wan_eth option=dhcp-renewal-time
:dhcp client rqoptions add intf=ip_wan_eth option=dhcp-rebinding-time
:dhcp client rqoptions add intf=ip_wan_eth option=subnet-mask
:dhcp client rqoptions add intf=ip_wan_eth option=classless-static-routes
:dhcp client rqoptions add intf=ip_wan_eth option=default-routers
:dhcp client rqoptions add intf=ip_wan_eth option=classfull-static-routes
:dhcp client rqoptions add intf=ip_wan_eth option=domain-name-servers
:dhcp client ifattach intf=ip_wan_eth
:saveall
- ugasi TG782 i Bnet modem, spoji modem na Lan4 a komp na Lan1 od TG782, upali TG782 i sačekaj da izađe na režim
- upali Bnet modem i čekaj da se sinhronizira na mrežu, slijedi Google test
- preostalo ti je definirati neke stvari u TG782: manualno definirani DNS serveri (vidi DNS by ISP), automatsko ažuriranje datum / sat uređaja (kako bi lakše pratio logove i sl.), wireless postavke, . . .

That's all, sitnica

Gore spominjana dokumentacija > http://www.technicolorbroadbandpartn...ail.php?id=181

@domis
Ovdje bitna razlika šta se na wan strani ne koristi neka od ppp konekcija nego dhcp client koji treba dobiti vanjsku ip adresu od Bnet modema i njihove mreže. Drugim riječima konfig je drugačiji u odnosu na tvoju situaciju (adsl modem u Bridge mode + router u Router modu sa ppp konekcijom.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.05.2012. u 15:32.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 27.05.2012., 21:40   #16
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,209
@Nikky: Hvala, hvala, hvala i puno hvala!
Ponuda za piće i kebab stoji, samo javi kad budeš gladan!

A sada duži odgovor:
Skinija sam ovaj firmware što si ga stavio (najnoviji), i update sam router. pričeka sam da se router upali i pokuša se spojiti u konfiguracijsko sučelje, no interesantno, router mi je konstantno izbaciva poruku:
"DSL is currently down, please check your connection settings."

isprobava sam svakakve ip adrese za spajanje, prvo logičan izbor, kasnije sam već počeja pisati svašta, pa sam odlučija odustati od tog firmware-a i staviti ovaj stariji šta sam ima od prije.

Uglavnom, instalira sam taj stariji, njemački firmware R8215 i nakon toga se uspješno spojija na router preko telneta. Prije čačkanja sam napravija backup i krenija:
Prvo sam ispucava one komande, no na jednoj mi je javljalo da ne može flushati eth1, te nije funkcioniralo. Zatim sam ponovno naloada stari webconfig, restarta router, c/p one naredbe jednu po jednu, i router je proradija!

I zato, hvala još jednom! Ako ti bude trebalo išta oko programiranja ili mobitela, samo javi!
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2012., 08:30   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,648
Ćekaj, kad si ubacio ovaj noviji (R824B), otvaraš mu web konfig na 192.168.1.254 sa user / pass = serijski broj (ono CPxxxxxxxxxx).
Potom si trebao odraditi:
- web konfigu > user managment definiraj administrator usera sa svojim passwordom + Applay gdje treba + sačekaj 120 sec + napravi reboot
- kada izađe na režim otvori web konfig kao administrator
- odradi Backup konfig i na komp snimi inicijalni (za taj fw) user.ini, možeš ga preimenovati u R824B_user.ini

Jasna stvar da se buni za "DSL down" jer u tvom slučaju nema dsl signala jer si na drugačijoj mreži, trebao si ga nekako zeznit / zaustavit i odradit gore navedeni konfig.

Za one koji budu čitali a treba im za adsl treba provjerit / promjenit VPI i VCI parametre za T-Komu, hint stavka u phonebook za internet treba biti "0*33 ".

"flush eth1 error" ti je vjerojatno davao jer si bio spojen na uređaj, mogao si to ignorirati. Bitno je da je eth4 izbio iz bridge - a i na njega definirao wan port + ostalo potrebno.

Jesi odradio: - preostalo ti je definirati neke stvari u TG782: manualno definirani DNS serveri (vidi DNS by ISP), automatsko ažuriranje datum / sat uređaja (kako bi lakše pratio logove i sl.), wireless postavke, . . .

Preostaje ti pratiti jel dobro odrađuje posao, može ti se desiti s vremena na vrijeme da "sve stane", tada prvo odradi gore navedenu proceduru gašenja i paljenja po navedenom redu.

Još nešto, sada kad radi kako želiš opet odradi Backup konfiga (user.ini) na komp, ako budeš morao odradit Factory reset vratit će se na stanje koje je bilo odmah po ubacivanju fw - a, potom mu ubaciš ovaj konfig, sačekaš i/ili napraviš reboot i opet si ready i operativan.

Za žderu i piće se najavim gad dođem u Zg

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 28.05.2012. u 08:37.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na