Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.11.2007., 02:56   #1
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 362
2 hdd-a i 2 dvd-a na PATA matičnoj

Nadam se da je ovo dobar podforum i unaprijed se ispričavam ako je o ovom već pisano (nisam uspio naći).

Naime zanima me kako najoptimalnije rasporedit uređaje u takvom slučaju.

I drugo pitanje: kako najoptimalnie rasporedit uređaje u slučaju da su 2 hdd-a i samo jedna pržilica. Naime, kolko sam negdje pročitao PM bi bilo najbolje da je sam na kablu, ali onda bi hdd i dvd bili zajedno na drugom i to bi usporavalo prženje sa tog harda ili kopiranje s medija na taj hard. Ili sam u krivu?
Ili možda primary master ne treba biti sam?
matman je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 07:50   #2
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
bitno ti je da je hdd sa os na primary master i da na primary slave nemaš neki sporiji disk. na slave stavi optički uređaj.secondary stavljaj po izboru ali opet gledaj da ti je hard na master.
esad je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2007., 09:26   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,450
Nema tu puno kemije, 2 harda na IDE1, 2 optike na IDE2, s time da gledas da je master DVD-RW drive npr.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 10:57   #4
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 362
@nino: A jesam li u tom slučaju išta pridobio na brzini kopiranja optičkih medija ako su mi obje optike na istom kanalu?

Jer mislim da onda direktno prženje nije ništa brže nego samo sa jednim optičkim uređajem? (zbog "jednosmjernosti" kanala)
matman je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 11:59   #5
NJUNJO_HR
Premium
Moj komp
 
NJUNJO_HR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (Trešnjevka, kod placa)
Postovi: 674
ja sam imal isti problem. i najidelalinije je bilo kad sam stavil diskove na master, a cd/dvd-e na slave. sad imam 2 prže na jednom kanalu i nisam baš zadovoljan. Dok jedna kopira praktički možeš zaboraviti da imaš ovu drugu. moram kupiti još jedan kabel i staviti jednu na primary a drugu na secondary, no baš mi se neda jer su rijetke situacije kad mi trebaju dva uređaja istovremeno.
__________________
PCE 100+kg demolition squad


LCD 19'' Philips 190P6 | Coolermaster Stacker ATX/BTX (STC-T01) Black | Corsair HX520

ASRock P55 Extreme | Intel i5 760 | G.Skill F3-12800CL7D-4GBECO 2x2GB | XFX 7950 GT 512MB DDR3

Benq DW1670 & Plextor PX-755A | WD Black 1TB (WD1002FAEX), WD Green 2TB (WD20EARS)

Creative SB Audigy Player SB0090 | TP-Link TL-WN651G

Microsoft Wireless Optical Desktop for Bluetooth (Miš i Tipkovnica) | Razer Copperhead (Green) | Genious KB-16e Black



___ <<< Enchantress >>> ___

Parts of watercooling:
Laing DDC-1 water pump
3x Magicool Extreme radiators
EK-Supreme-Acetal for CPU
EK-NF4 rev1.1 for chipset
EK-FC79 for GPU
EK-Multioption reservoir 400 + EK-Multioption RES Bottom Rev.2
& green tubes.

Loop:
rezervoar / pumpa / GPU / rad1 / NB / rad2 / CPU / rad3 / rezervoar

Par slikica iz galerije


H2O galerija

___ <<< ex Morgoth >>> ___

Parts of ex aircooling:
Celeron 420 | ASRock 4CoreDual-SATA2 | XFX 7900 GS 600M
Thermalright Ultra-120 Extreme for CPU lapped
Thermalright HR-05 IFX for chipset lapped
Thermalright HR-03 PLUS for GPU

Par slikica iz galerije


Lapping galerija
NJUNJO_HR je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 12:32   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Njunjo je generalno dobro rekao tako je najbolje staviti oba diska na oba kanala kao master, a sad pržu i DVD ovisi o tome di je cache tj koji disk je storage kad se prži, ako je primarni onda pržu na secondary a ako je drugi hard storage onda pržu na primarni...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 13:34   #7
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,817
Dečki su dobro rekli - načelo je - onaj uređaj s kojega snimaš i onaj kojim snimaš trebaju biti na različitim kanalima. Znači, npr. ako snimaš najčešće s DVD čitača na DVD snimač, stavi ih na različite kanale (s tim da hard s OS-om staviš na primary master, a ovaj drugi na secondary master/slave, nije bitno).
Ono sa sporijim uređajem na primary slave nije bitno - može se imati dva uređaja različite brzine sučelja (npr. ATA100 i ATA33) na istom kanalu, svaki će raditi na svojoj brzini bez usporavanja.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 7 5800X (w. Dark Rock 4) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3600 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2007., 17:03   #8
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 362
Ha ništ, onda za početak (dok ne dojde novi PIONEER):

PM HDD 80gb sa OS-om (xp, ubuntu)
PS DVD-RW
SM 320gb podatkovni HDD (gore su još i page file i SWAP)

jer je načešće prženje sa drugog harda ili kopiranje sa optike na drugi hard.

To bi bilo najbolje ako sam dobro shvatio.
Mene je plašilo to ako bude PM OS i PS DVD da bude puno sporije komp radil, ali kad malo bolje razmislim jedino kaj bude puno sporije je kopiranje sa ili na taj disk sa DVD-a, a jedino takvo kaj mi pada na pamet je instalacija OS-a, posle više ništ.

Puno hvala dečki, pozdrav.
matman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na