Izašao je prvi Battlefield 6 trailer
Objavljeno prije 7 sati - Fran Petrović

Izašao je prvi Battlefield 6 trailer
EA je konačno predstavio Battlefield 6 uz uzbudljiv trailer za lansiranje, koji nam pruža najbolji dosad pogled na kampanju za jednog igrača. Trailer započinje govorom izmišljenog predsjednika SAD-a o napadu plaćenika Pax Armata, koje financiraju bivše članice NATO-a s ciljem da svijet gurnu u globalni sukob. Govor je popraćen kadrovima vojnika koji se bore na ulicama, navodno u Los Angelesu, dok se mostovi i neboderi ruše u kaosu eksplozija. Iako datum izlaska još nije službeno potvrđen, preko noći su se pojavile glasine da EA planira lansiranje 10. listopada, a cijena bi mogla dosegnuti i 80 eura.
U međuvremenu kruže glasine o otvorenoj beti, a predstavljanje multiplayer moda očekuje se idući tjedan, 31. srpnja u 7:30 po britanskom vremenu. Trailer nam je već dao naslutiti epski razmjer igre: tenkovi, borbeni zrakoplovi, rovovsko ratovanje, minigunovi u helikopterima i zračne borbe u gradskim podzemnim željeznicama.
Izdavač iz Redwooda najavio je igru još u veljači, zajedno s novim razvojnim timom pod nazivom “Battlefield Studios”, koji uključuje DICE, Motive, Criterion i Ripple Effect. Cilj im je vratiti serijal na pravi put, s igrom koju EA naziva “najambicioznijim naslovom u povijesti franšize”. EA je također prije nekoliko mjeseci pozvao igrače da se prijave za “Battlefield Labs”, niz ciljanih playtestova kako bi se izbjegla katastrofa poput lansiranja Battlefielda 2042. Više od 1,3 milijuna igrača prijavilo se gotovo odmah, a unatoč strogim NDA-ima, snimke su brzo počele curiti online neki su čak i streamali svoja iskustva.
Postoji dobra predodžba o tome kako bi Battlefield 6 mogao izgledati uništiva okruženja, prilagodljive klase, pa čak i glasine o battle royale modu. EA se nada privući 100 milijuna igrača i time konkurirati Fortniteu i Call of Duty: Warzoneu.

Objavljeno prije 8 sati
Sony ulaže više od 460 milijuna dolara u Bandai Namco
Sony je najavio veliko ulaganje u Bandai Namco Holdings, opisujući ga kao „strateško partnerstvo“. Vrijedno više od 460 milijuna dolara, ovo ulaganje donosi Sonyju manjinski udio u izdavaču Elden Ringa, Dark Souls serijala i ostalih.
Bandai Namco je jedan od glavnih izdavača u japanskoj industriji videoigara, s tržišnom vrijednošću većom od 21 milijardu dolara. Prije spajanja Bandai i Namca 2005., Namco je već bio važan partner Sonyja, razvijajući brojne naslove za prve dvije PlayStation konzole. Ovo dugogodišnje partnerstvo sada ulazi u novu fazu, nakon što je Sony 24. srpnja objavio strateški poslovni savez. Prema dogovoru, Sony će kupiti 16 milijuna dionica Bandai Namcoa, što čini 2,5% udjela u tvrtki. Vrijednost transakcije iznosi 68 milijardi jena, odnosno 463,42 milijuna dolara prema trenutnom tečaju.
Dvije kompanije planiraju udružiti snage u stvaranju sadržaja, s naglaskom na Bandai Namcovu stručnost u animeu i mangi, ali i širem povezivanju resursa. Ciljevi uključuju veću angažiranost obožavatelja, zajednička ulaganja u tehnologije zabave i razvoj proizvoda temeljenih na intelektualnom vlasništvu. Partnerstvo će iskoristiti Sonyjevu globalnu distribucijsku mrežu i produkcijsku infrastrukturu, uz Bandai Namcove kapacitete za razvoj IP-a. Očekuje se da će suradnja ubrzati rast u međunarodno traženim sektorima, poput animea. Na dan objave, u opticaju je bilo oko 654 milijuna dionica Bandai Namcoa, a cijena po dionici bila je viša od 4.800 jena. Tržišna vrijednost tvrtke time je iznosila oko 3,05 trilijuna jena (21,4 milijarde dolara). Sony je svoj udio od 2,5% platio oko 12% manje od tržišne vrijednosti, što predstavlja značajan popust.
Ova investicija dolazi samo osam mjeseci nakon što je Sony sklopio sličan savez s Kadokawa Corporation, matičnom tvrtkom FromSoftwarea. Po završetku ove transakcije, Sony će imati manjinske udjele i u izdavaču i u razvojnom studiju Elden Ringa. Očekuje se da kratkoročni financijski učinak neće biti značajan, ali dugoročno bi investicija mogla pomoći Sonyju u jačanju prisutnosti u konvergentnoj multimedijalnoj zabavi gdje se igre, anime, glazba i digitalne usluge sve više preklapaju. Prvi zajednički projekti vjerojatno će biti najavljeni u nadolazećim mjesecima i godinama.

Objavljeno prije 9 sati
Nova Souls-like igra Wuchang: Fallen Feathers lansirana sa ogromnim problemima
Nekoć viđena kao jedna od najiščekivanijih Soulslike igara 2025. godine, Wuchang: Fallen Feathers dosegla je više prekretnica nakon lansiranja 23. srpnja. Međutim, čini se da je igra imala težak početak, posebno na PC-u. Unutar nekoliko sati od lansiranja, Wuchang: Fallen Feathers postala je hit na Steamu, s više od 100.000 istovremenih igrača koji su se prijavili kako bi prvi put iskusili dugo očekivani akcijski RPG. Gledajući početne statistike, činilo se da bi kineski Soulslike mogao slijediti isti uspješan put kao Black Myth: Wukong ako bi nastavio tim smjerom.
Igrači su brzo primijetili da PC verzija Wuchang: Fallen Feathers pati od velikih problema s performansama, do te mjere da je za neke neigriva. Osim toga, igra je pogođena raznim greškama, uključujući jednu koja je sprječavala igrače da preuzmu pre-order bonuse. Da stvar bude gora, neki su korisnici naišli na anomalije u cijenama igre na Steamu, što je utjecalo na njihove kupnje. Priznajući te probleme, razvojni studio Leenzee i izdavač 505 Games objavili su zajedničku ispriku, uvjeravajući obožavatelje uskoro dolaze hotfixevi i kompenzacija.
(izvor)
Prema službenoj izjavi razvojnog tima, svi PC igrači dobit će primjerak originalnog soundtracka igre kao kompenzaciju. Oni koji su soundtrack platili zasebno bit će refundirani. U međuvremenu, igrači koji su kupili deluxe izdanje igre Wuchang: Fallen Feathers također će dobiti besplatni kostim, iako će on biti distribuiran kasnije, na još nepoznat datum.
Unatoč hotfixu, Wuchang: Fallen Feathers trenutno doživljava review bombing od strane Steam korisnika, a najnovija ocjena igre pala je na “Uglavnom negativno”. Od preko 14.000 novih recenzija, gotovo 70% ih je negativno, što je značajan udarac za igru koja je tek lansirana.
(izvor)
S pozitivne strane, razvojni studio Leenzee uvjerava obožavatelje da su u pripremi dodatne zakrpe, a podrška će se nastaviti s opsežnim optimizacijama.

Objavljeno prije 13 sati
Korisne aplikacije tijekom City breakova - gradskih odmora
Gradski odmori (City break) sve su popularniji – i to s dobrim razlogom. Kratki, ali intenzivni izleti u gradove idealni su za one koji žele na brzinu pobjeći iz rutine, promijeniti okolinu i napuniti baterije. Super su prilika da istražite nove gradove – bilo da se odlučite za klasične europske metropole ili malo manje poznate destinacije koje često znaju iznenaditi jednako bogatom ponudom sadržaja. Bitno je samo dobro isplanirati put da iz svog vremena izvučete maksimum. Zato par dobrih aplikacija na telefonu može totalno promijeniti način na koji doživljavate putovanje. Manje stresa, više uživanja.
Jedna od ključnih stvari za uspješan gradski bijeg je – smještaj. Udoban krevet na dobroj lokaciji može itekako olakšati razgledavanje. Bilo da ste fan luksuznih hotela ili vam je draži opušteni vibe hostela – izbor je ogroman. Korištenje platformi kao Booking.com, Airbnb ili Hotels.com pravi su spas za rezervaciju smještaja. Možete brzo pronaći sve – od hostela i apartmana do luksuznih hotela. Filtrirajte po lokaciji, cijeni i recenzijama, i za par klikova imate krov nad glavom. Osim razgledavanja, city break je savršena prilika da isprobate lokalnu hranu. Svaki grad ima svoje kulinarske adute, pa se svakako isplati kušati lokalne specijalitete, sjesti u popularni restoran ili prošetati po tržnici. Hrana je često najbolji način da osjetite duh mjesta koje posjećujete.
Navigacija i gradski prijevoz – Snalaženje u novom gradu zna biti izazov, pogotovo kad nemate puno vremena. Zato su Google Maps, Citymapper i Maps.me top izbor. Citymapper je super jer daje točne informacije o javnom prijevozu – koliko traje vožnja, kad dolazi idući bus/tramvaj, gdje presjedate… sve na jednom mjestu. Bonus: mnoge karte rade i offline!
Otkrijte lokalne atrakcije – Ne znate gdje jesti, što vidjeti, gdje popiti kavu? Tu uskaču aplikacije poput TripAdvisora, Yelpa i Foursquarea. Pogledaj recenzije, fotke, radno vrijeme i pronađite skrivene dragulje koje ne bi otkrili sami.
Prevoditelji i jezične aplikacije – Ne znate lokalni jezik? Nema problema. Google Translate (posebno opcija prevođenja kamere) ili Duolingo ako se želiš zabaviti i naučiti par osnovnih fraza – uvijek dobro dođu.
Upravljanje troškovima – Putovanja znaju isprazniti novčanik brže nego što mislite. Aplikacije kao Splitwise (ako putujete s društvom) ili Trail Wallet pomoći će vam da pratite troškove i ne izgubite kontrolu nad budžetom.
Vremenska prognoza – Planirate li šetnju, izlet ili vožnju brodom? Provjerite prognozu! Aplikacije poput AccuWeather ili Weather.com dat će vam točne info o vremenu – po satu i danima. Bolje planiranje = manje razočaranja.
I na kraju – nemojte krenuti bez plana. Vremena je malo, a atrakcija puno, pa je dobro unaprijed složiti barem okvirni itinerar. Tako nećete propustiti ono najvažnije i izbjegnut ćete gubljenje vremena na licu mjesta. Zato prije nego što spakirate kofere – sredite i svoj digitalni “travel kit”.

Objavljeno prije 13 sati
Dobra vs. loša kamera na pametnom telefonu: glavne razlike
Pametni telefoni s više kamera danas su postali standard, a različite kombinacije kamera služe različitim fotografskim svrhama. Evo pregleda najčešćih konfiguracija:
1. Širokokutna + telefoto kamera – ovo je najpopularnija kombinacija kamere.
Prednosti uključuju optički zum za približavanje bez gubitka kvalitete i bokeh efekt (zamućena pozadina) kod portretnih fotografija. Nedostatak je to što telefoto kamera često ima manji senzor i lošiju svjetlosnu osjetljivost, što može utjecati na kvalitetu pri slabom osvjetljenju.
2. Širokokutna + jednobojna (monokromatska) kamera
Ova kombinacija koristi jednobojnu kameru za povećanje detalja i kontrasta, smanjenje šuma (grain) na slikama i poboljšanje boja kroz kombinaciju podataka s obje kamere
Napomena: Obje kamere moraju biti identične u fokalnoj duljini, pa nije moguće koristiti optički zum.
3. Širokokutna + ultraširokokutna kamera -idealna za snimanje krajolika, grupne fotografije i unutarnje prostore. Ova kombinacija proširuje vidno polje i omogućuje snimanje puno većeg dijela scene u jednom kadru.
4. ToF (Time of Flight) senzor nije kamera u klasičnom smislu, već se koristi za preciznije mjerenje dubine, unapređenje portretne fotografije i AR funkcionalnosti. Iako nije najčešći izbor, ToF senzori pružaju bolje rezultate u prepoznavanju prostora i dubine od klasičnih metoda.
Što je periskopska kamera pametnog telefona?
Kako zapravo radi senzor kamere na mobitelu? (I zašto je veličina bitna)
Nemoj se opet zaletjeti! 5 mitova o kamerama na mobitelima – više leća i megapiksela ne znači bolje fotke
Osvrt: Dilema i budućnost kamera ispod ekrana mobitela
Kako prepoznati kvalitetnu kameru na pametnom telefonu? Evo što čini razliku:
- Senzor -veći i kvalitetniji senzori hvataju više svjetla i podataka, što znači bolje fotografije osobito pri slabom osvjetljenju.
- Veći pikseli mogu primiti više svjetla, što smanjuje šum i povećava detalje u tamnim dijelovima slike.
- Više megapiksela znači veću razlučivost, ali nije sve u brojci – idealna kamera ima dobru ravnotežu između broja megapiksela i veličine piksela, a sve to ovisi i o senzoru.
- Otvor blende (apertura) – manji broj f/ (npr. f/1.8) znači širi otvor, što propušta više svjetla i omogućuje bolje slike u mraku te izraženiji bokeh efekt.
- Kvalitetne leće smanjuju distorziju, povećavaju oštrinu i točnost boja. Višeslojni premaz na lećama dodatno smanjuje odsjaje i poboljšava kontrast.
- Optička stabilizacija slike (OIS) omogućuje manje mutnih fotografija, stabilniji video i bolje performanse pri slabom svjetlu
- Digitalna stabilizacija (EIS) također pomaže, ali optička je znatno učinkovitija.
- Podrška za RAW format – RAW datoteke omogućuju snimanje slike bez kompresije i obrade, pružajući potpunu kontrolu nad uređivanjem u postprodukciji – idealno za ozbiljnije korisnike.
Zaključak:
Prilikom odabira pametnog telefona, pogledajte više od same brojke megapiksela. Kombinacija kamere, veličine senzora, leća i softverske obrade ključni su faktori koji određuju kvalitetu fotografije. A ako želite fleksibilnost u fotografiranju – razmislite o modelima s više kamera i podrškom za RAW.

Objavljeno prije 13 sati
Google pretraživanje: Najveća glavobolja u povijesti 'kralja oglašavanja'
Google je nekad bio sinonim za pretraživanje interneta. No, u doba kada sve više korisnika odgovore traži izravno od umjetne inteligencije – poput ChatGPT-a, Perplexityja i Geminija – čak ni Google više nije nedodirljiv.
Novo doba pretraživanja: Od tipkanja upita do razgovora s AI-jem
Sve više ljudi napušta klasično “guglati” i okreće se konverzacijskim alatima. Više od desetak novih startupa ulaže milijune dolara u razvoj softvera za svijet u kojem pregledavanje weba više nije osnovni način traženja informacija. Andrew Yan, bivši član Googleovog tima za pretraživanje, prepoznao je ovaj pomak. Napustio je Google i osnovao Athenu, startup koji analizira ponašanje AI modela pri pronalasku informacija i pomaže tvrtkama da optimiziraju sadržaj za AI umjesto za ljude. Već sada imaju više od 100 klijenata, uključujući i tvrtku Paperless Post.
Googleov odgovor: AI integracija u srž pretraživanja
Unatoč promjenama, Google se ne predaje. Tvrtka koja i dalje obrađuje do 90% svjetskih online upita ulaže u integraciju umjetne inteligencije unutar vlastite tražilice. Izvršni direktor Sundar Pichai istaknuo je rast korištenja značajke AI Overviews – sažetaka rezultata prikazanih iznad klasičnih poveznica – uvedene 2024. Nova opcija AI Mode omogućuje konverzacijske odgovore s manje poveznica i većom dubinom. Iako AI odgovori korisnicima štede vrijeme, oni također smanjuju potrebu za klikom na web stranice.
“Zero-click” eksplozija i pad prometa izdavača
Podaci SimilarWeba pokazuju da je stopa pretraživanja bez klika (zero-click) porasla s 56% na 69% u godinu dana otkako je Google predstavio AI preglede. Korisnici sve češće dobivaju odgovore odmah, bez potrebe da otvaraju stranice. Taj trend posebno pogađa izdavače. Prema WSJ-u, organski promet s Googlea za New York Times pao je s 44% na 36,5% do travnja 2025. U međuvremenu, preporučeni promet s ChatGPT-a na stranice poput Reutersa narastao je s manje od 1 milijuna u 2024. na preko 25 milijuna u 2025.
“Podaci pokazuju da novi AI proizvodi koje Google uvodi imaju izravan utjecaj na promet medijskih kuća,” rekla je Danielle Coffey, direktorica News/Media Alliancea.
Prema novom istraživanju, ‘Google’ može smanjiti kreativnost
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
Google službeno lansirao Android 16 – stižu novi dizajn i korisne značajke
Google se brani: “Još uvijek donosimo milijarde klikova”
Googleovi predstavnici opovrgavaju optužbe da AI uzrokuje pad prometa. Tvrde da AI odgovori omogućuju korisnicima da postavljaju složenija pitanja i istražuju dublje teme, čime se stvara nova dinamika otkrivanja sadržaja. Također testiraju AI oglase kroz opciju “AI Max”, koja koristi sažetke za prikaz sponzoriranih sadržaja.
AI startupi u usponu, ulaganja rastu
Istodobno, tržište AI pretraživanja postaje sve konkurentnije. Uz Athenu, pojavili su se startupi poput Profound, koji pomažu tvrtkama da prilagode svoj sadržaj novom načinu otkrivanja informacija. Prema procjenama Reutersa, potrošnja na AI oglašavanje u SAD-u će skočiti s 1 milijarde dolara u 2025. na čak 26 milijardi do 2029.
AI mijenja navike – i uređaje
Korisnici sada koriste AI kao alternativu Googleu i na mobilnim i na stolnim uređajima. Apple je integrirao ChatGPT na iPhone putem Action gumba i widgeta, dok Google postupno zamjenjuje Asistenta s Gemini AI-jem na Android uređajima. Prema Similarwebu, 10% prometa koji je nekad išao na klasične tražilice sada preuzimaju AI alati poput ChatGPT-a, Perplexityja i Geminija.
Gubi li Google rat koji je sam započeo?
Iako Google još uvijek dominira svjetskim pretraživanjem, tempo promjene u načinu na koji korisnici traže i konzumiraju informacije može postati najveći izazov u povijesti kompanije. Ako ne ubrza transformaciju i ne pronađe način da pomiri AI s interesima web izdavača i oglašivača Google bi mogao postati simbol tehnologije koja nije uspjela pratiti vlastiti tempo inovacije.

Objavljeno prije 13 sati
Ransomware i dalje predstavlja ozbiljnu prijetnju: Fortinet upozorava da će proizvodnja postati glavna meta hakera do 2025. godine
Unatoč sve snažnijoj zaštiti informacijskih sustava u industrijskom okruženju (OT), ransomware ostaje ozbiljna prijetnja koja se sve više širi proizvodnim sektorom. Prema najnovijem Izvješću o OT i mrežnoj informacijskoj sigurnosti za 2025. tvrtke Fortinet, upravo je proizvodnja postala najčešća meta kibernetičkih napada, čineći čak 17% svih ciljanih napada – više nego bilo koji drugi sektor. Razlog leži u činjenici da su proizvodne tvrtke često pod većim pritiskom da plate otkupninu zbog visokih gubitaka nastalih prekidom rada.
OT sigurnost više nije na margini – 95% poduzeća podiglo ju je na razinu uprave
U sklopu izvješća, Fortinet je proveo anketu među više od 550 stručnjaka iz sektora kritične infrastrukture, uključujući proizvodnju, energetiku i transport, na globalnoj razini. Rezultati pokazuju kako je čak 95% organizacija uključilo OT sigurnost u odgovornosti najvišeg menadžmenta, što potvrđuje njezinu sve veću stratešku važnost. “U industrijama poput poluvodiča i umjetne inteligencije, tvrtke bi trebale OT sigurnost smatrati temeljnim dijelom poslovanja, a ne sporednim zadatkom.”
Unatoč napretku, 50% organizacija i dalje bilježi sigurnosne incidente
Iako zrelost OT sigurnosnih mjera raste, a broj operativnih prekida pao je s 52% na 42% u odnosu na prethodnu godinu, polovica ispitanih tvrtki i dalje se susrela s barem jednim incidentom informacijske sigurnosti. Među najčešćim prijetnjama ističu se:
- Krađa identiteta
- Ransomware
- Zlonamjerni softver namijenjen OT okruženju
- Napredne trajne prijetnje (APT) koje koristi umjetna inteligencija
Fortinet napominje kako organizacije s višom razinom sigurnosne zrelosti rjeđe postaju žrtve napada i učinkovitije se nose s manje sofisticiranim prijetnjama. No, bez specijaliziranih alata za otkrivanje prijetnji u OT i AI okruženju, izazovi poput APT-a i napada nultog dana i dalje predstavljaju velik problem.
Industrija se kreće prema objedinjavanju sigurnosnih rješenja
Izvješće također otkriva kako je 78% organizacija smanjilo broj OT sigurnosnih dobavljača na četiri, što upućuje na trend prema jedinstvenim, objedinjeni(m) sigurnosnim platformama. Tvrtke koje su implementirale integrirana rješenja bilježe do 93% manje sigurnosnih incidenata i čak 7 puta bržu obradu sigurnosnih događaja.
Ransomware više nije nerješiv!
I ransomware bande osjećaju posljedice kripto zime
Nvidia nakon ransomware napada pokušala hakirati hakere
Pet Fortinetovih preporuka za jačanje OT sigurnosti
Kako bi organizacijama pomogao u jačanju otpornosti, Fortinet predlaže sljedeće ključne strategije:
- Segmentacija mreže – Postavljanje jasnih kontrola pristupa u skladu sa standardima poput ISA/IEC 62443.
- Vidljivost uređaja i kompenzacijske kontrole – Praćenje protokola, nadzor krajnjih točaka i poznavanje OT uređaja.
- Usluge obavješćivanja o prijetnjama specifične za OT – Uključivanje analitike prijetnji temeljene na umjetnoj inteligenciji.
- Planiranje sigurnosnih operacija (SecOps) – Izrada priručnika za odgovor na incidente na razini cijele organizacije.
- Platformna sigurnosna arhitektura – Smanjenje broja dobavljača, automatizacija i centralizirano upravljanje sigurnošću.
U vremenu kada su OT sustavi ključni za funkcioniranje kritičnih industrija, ulaganje u sigurnost više nije opcija – već nužnost.

Objavljeno prije 13 sati
Stručnjaci su razotkrili 5 glavnih "mina" za kupnju mobilnih telefona
Kako se životni vijek mobilnih telefona i dalje produljuje, mnogima treba tri ili četiri godine ili čak i duže da nabave novi, pa je posebno važno “kupiti pravi telefon”. PhoneArena podijelila je pet uobičajenih pogrešaka pri kupnji telefona, podsjećajući potrošače da obrate više pažnje pri kupnji mobilnih telefona, kako bi izbjegli mine i izbjegli trošenje puno novca prije nego što se pokaju.
Pogreška 1: Nevoljko prihvatite veličinu telefona koja ne odgovara
U potrazi za većim zaslonom, većom baterijom ili jačom kamerom, mnogi ljudi biraju mobilni telefon velike veličine, ali zanemaruju praktičnost izrade i nošenja. Zapravo, mali telefoni su lagani i jednostavni za izradu jednom rukom, što bi za neke ljude mogla biti praktičnija opcija. Prilikom kupnje svakako razmislite je li veličina telefona prikladna za vaše navike korištenja.
Pogreška 2: Uštedite malo novca na prostoru za pohranu i izgubite puno
Čak i u 2025. godini na tržištu još uvijek postoji mnogo telefona s kapacitetom pohrane od 128 GB. Za potrošače koji paze na cijenu to se može činiti dovoljnim, ali s nakupljanjem podataka kao što su fotografije, videozapisi i aplikacije, prostor se često odjednom popuni. Umjesto čestog brisanja podataka ili trošenja novca za nadogradnju usluga u oblaku u budućnosti, bolje je na početku odabrati verziju od 256 GB ili više, koja je bezbrižnija za korištenje.
Pogreška 3: Slijepo slijedite trend bez razumijevanja zahtjeva
Sklopivi mobiteli postali su vruća tema posljednjih godina, a mnogi ljudi dolaze u iskušenje da naručuju zbog svog novog izgleda i raznolikih funkcija. Međutim, još uvijek postoje određena ograničenja za ovu vrstu telefona, uključujući krhki zaslon i visoke troškove održavanja. Ako kupujete samo da biste “pratili trend”, ali zapravo ne procjenjujete situaciju korištenja i potrebe, vjerojatno će doći do praznine u upotrebi.
Zamjenski ciklus pametnih telefona diljem svijeta ponovno se produljio
Kako odabrati mobitel? Koje su tri najkritičnije komponente?
Kada kupujete novi mobilni telefon, trebali biste obratiti pažnju na ovih 5 parametara
Pogreška 4: Previše se oslanjati na savjete prodavača
Kada kupuju mobilni telefon, mnogi su ljudi navikli slijediti preporuke osoblja trgovine, ali zanemaruju da neke prodajne ponude mogu samo naglasiti prednosti i namjerno umanjiti nedostatke. Preporučuje se da se potrošači prije kupnje stroja raspitaju o informacijama ili pogledaju online procjene i stvarno iskustvo korištenja korisnika interneta, kako bi napravili objektivniji i racionalniji izbor.
Pogreška 5: Pretjerana vezanost za marku
Neki ljudi mogu propustiti prikladniji izbor zbog “kompleksa marke”. Na primjer, iako je iPhone 16e najjeftiniji model u Appleovoj seriji iPhone 16, postoje neki kompromisi u pogledu specifikacija, kao što je snimanje samo pomoću stare funkcije optičke stabilizacije slike, što možda nije idealno za korisnike koji trebaju snimati sport.

Objavljeno prije 1 dan
Što se događa sa Samsungom? Egzodus inženjera otkriva duboke probleme – rigidno upravljanje i kultura straha koče inovacije
Masovni odljev talenata iz Samsunga
Prema Chosun Ilbo, vodećem južnokorejskom listu, Samsung Electronics suočava se s ozbiljnim problemom – masovnim odljevom vrhunskih inženjera, posebno iz odjela za memorijske čipove i dijela za proizvodnju čipova. Mnogi od njih prelaze upravo u SK hynix, njegovog ključnog konkurenta, dok se američki Micron dodatno učvršćuje na AI tržištu.
Ovaj egzodus dolazi u trenutku kada se industrija poluvodiča radikalno mijenja, a potražnja za naprednim memorijama i AI čipovima raste iz dana u dan. No, Samsung – nekadašnji neprikosnoveni lider – počinje zaostajati.
Kultura koja guši inovacije
Brojni bivši zaposlenici Samsunga opisali su za Chosun Ilbo rigidnu i hijerarhijsku korporativnu kulturu koja guši svaku inicijativu. Zaposlenici navode strah od pogreške, nisku toleranciju na neuspjeh i kulturu “samo dobrih vijesti” kao ključne razloge odlaska. “Svaki put kad iznesem novu ideju, prvo pitanje je: ‘Možeš li jamčiti uspjeh?'” – rekao je jedan bivši inženjer. “Ako ne uspije, tko će biti odgovoran? U takvom okruženju nitko ne želi riskirati.” – dodao je drugi.
Inovacije su zamijenjene konformizmom. Ideje koje ne dolaze odozgo često se ignoriraju, a sustav promocije, prema riječima zaposlenika, favorizira poslušnost, a ne sposobnost.
Problemi i u ljevaonici – zašto Samsung ne može pratiti TSMC
U segmentu foundrya (odjel za proizvodnju čipova), Samsung zaostaje za tajvanskim TSMC-om, unatoč tehničkoj sposobnosti proizvodnje naprednih logičkih čipova. Razlog? Lošiji prinosi i slabija interna podrška. Jedan inženjer izjavio je kako je njihov odjel interno označen kao “trećerazredni” u odnosu na prestižniji memorijski odjel, s manjim šansama za napredovanje i većim pritiskom. I on je na kraju prešao u SK hynix.
SK hynix preuzima vodstvo u DRAM tržištu
Prema podacima iz ožujka 2025., SK hynix je pretekao Samsung i postao najveći svjetski dobavljač DRAM memorije, potpomognut rastućom potražnjom iz AI industrije. NVIDIA, ključni kupac AI čipova, sve češće se okreće SK hynixu i Micronu, umjesto Samsungu. Ova promjena ne dolazi slučajno – SK hynix nudi konkurentnije radno okruženje, bolje uvjete za inženjere i veću slobodu eksperimentiranja.
Bitka za 2nm: TSMC i Samsung ulaze u ključnu fazu utrke za tehnološku dominaciju
Samsung i problemi s DRAM-om: manji prinos, promjene u EUV procesu i novi planovi
Samsung 9100 PRO 4 TB recenzija
Samsung predstavlja novi korisnički SSD, 9100 PROkoji podržava sučelje PCIe 5.0
Samsung gubi ne zbog tehnologije, već zbog kulture
Profesor sa Sogang University Business School istaknuo je da Samsung previše naglašava upravljačke i financijske metrike, a premalo vjeruje svojim inženjerima. “Menadžeri bez tehničkog znanja donose ključne odluke, što ograničava napredak”, upozorava profesor. Usporedio je trenutačnu situaciju s Appleom ranih 1990-ih – koji je nakon povratka Stevea Jobsa reorganizirao kompaniju s dizajnom i inovacijama kao temeljem, što je kasnije dovelo do njegove transformacije u tehnološkog giganta.
Zaključak: Vrijeme za unutarnju revoluciju
Samsung se suočava s prekretnicom. Ako ne reformira korporativnu kulturu, ne pruži više slobode svojim inženjerima i ne redefinira strukturu upravljanja, njegova dominacija u industriji poluvodiča mogla bi biti stvar prošlosti. U trenutku kada inovacija odlučuje o opstanku, nije dovoljno imati najbolje resurse – potrebno je i pravo okruženje da bi se ti resursi iskoristili.

Objavljeno prije 1 dan
Na koliko pitanja ChatGPT odgovara svaki dan? OpenAI otkriva nevjerojatan broj
OpenAI je konačno objavio podatke koji su izazvali veliko zanimanje tehnološke zajednice: njihov najpoznatiji AI chatbot ChatGPT svakodnevno odgovara na više od 2,5 milijardi upita, što predstavlja izniman skok u korištenju ovog alata diljem svijeta. Od toga, više od 330 milijuna pitanja dolazi samo iz Sjedinjenih Američkih Država, čime se potvrđuje snažna prisutnost ChatGPT-a u svakodnevnim životima korisnika – bilo da traže pomoć u pisanju, učenju, kodiranju ili rješavanju problema.
Prvi put objavljene brojke – i više nego impresivne
Brojke je prvo otkrio Axios, a zatim ih je potvrdio glasnogovornik OpenAI-ja Rob Friedlander za The Verge. Ovo je prvi put da je OpenAI javno podijelio tako konkretne podatke o korištenju svog proizvoda, koji je u manje od dvije godine postao jedan od najprepoznatljivijih AI alata na svijetu. „Podaci su točni i odražavaju stvarno korištenje platforme,“ rekao je Friedlander. Na godišnjoj razini, to znači da ChatGPT prima više od 912 milijardi upita godišnje – broj koji potvrđuje koliko su korisnici postali ovisni o umjetnoj inteligenciji za svakodnevnu podršku.
I dalje iza Googlea – ali razlika se smanjuje
Iako su brojke impresivne, ChatGPT je još uvijek daleko iza Googlea, koji godišnje bilježi više od 5.000 milijardi pretraživanja – ili prosječno 14 milijardi dnevno. Google i dalje dominira svijetom informacija, ali ubrzan rast ChatGPT-a signalizira ozbiljnu prijetnju statusu “kralja pretraživanja”.
Više nego udvostručen rast u manje od 8 mjeseci
Rast ChatGPT-a ne pokazuje znakove usporavanja. Prema Samu Altmanu, izvršnom direktoru OpenAI-ja, u prosincu 2024. korisnici su dnevno slali oko 1 milijardu upita. Do srpnja 2025. taj se broj više nego udvostručio, što je fascinantan pokazatelj brzine usvajanja ove tehnologije. Također, broj tjedno aktivnih korisnika porastao je sa 300 milijuna u prosincu na preko 500 milijuna u ožujku. Većina njih koristi besplatnu verziju ChatGPT-a, što ukazuje na snažnu globalnu privlačnost i pristupačnost alata.
OpenAI: Novi sporazum od 200 milijuna dolara s Pentagonom
Šuška se da će Microsoft i OpenAI ponovno pregovarati o sporazumu o suradnji
OpenAI je dodao značajku kupovine slične Googleu u ChatGPT pretraživanje, ali bez oglasa
ChatGPT je postao digitalni suputnik
Novoobjavljeni podaci samo potvrđuju ono što milijuni već znaju: ChatGPT je postao sastavni dio digitalne svakodnevice. Više nije riječ o eksperimentalnom alatu, već o rješenju koje pomaže korisnicima učiti, stvarati, planirati i komunicirati. Od studenata do poduzetnika, od novinara do programera – sve više ljudi oslanja se na umjetnu inteligenciju ne samo za informacije, već i za donošenje boljih odluka u svakodnevnom životu.
Što dalje? OpenAI ima velike planove
Uspjeh ChatGPT-a postavlja čvrste temelje za sljedeću fazu razvoja. OpenAI aktivno radi na AI web pregledniku koji bi konkurirao Googleu, kao i na razvoju alata za automatizaciju i produktivnost. Iako je Google još uvijek u prednosti, ako se ovaj tempo rasta nastavi, “tip koji je samo malo gluplji od Googlea” mogao bi vrlo brzo postati prva opcija u digitalnom životu mnogih korisnika.
Forum
Objavljeno prije 17 minuta
Asus BT8 i EasyMesh/prplMeshObjavljeno prije 1 sat
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
dionice i fondoviObjavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 3 sata
Oporezivanje kriptoaNovosti
Izašao je prvi Battlefield 6 trailer
EA je konačno predstavio Battlefield 6 uz uzbudljiv trailer za lansiranje, koji nam pruža najbolji dosad pogled na kampanju za jednog igrača. Trailer započinje govorom izmišljenog predsjednika SAD-a o napadu plaćenika Pax Armata, koje finan... Pročitaj više
Sony ulaže više od 460 milijuna dolara u Bandai Namco
Sony je najavio veliko ulaganje u Bandai Namco Holdings, opisujući ga kao „strateško partnerstvo“. Vrijedno više od 460 milijuna dolara, ovo ulaganje donosi Sonyju manjinski udio u izdavaču Elden Ringa, Dark Souls serijala i ostalih. Bandai... Pročitaj više
Nova Souls-like igra Wuchang: Fallen Feathers lansirana sa ogromnim problemima
Nekoć viđena kao jedna od najiščekivanijih Soulslike igara 2025. godine, Wuchang: Fallen Feathers dosegla je više prekretnica nakon lansiranja 23. srpnja. Međutim, čini se da je igra imala težak početak, posebno na PC-u. Unutar nekoliko sat... Pročitaj više
Korisne aplikacije tijekom City breakova - gradskih odmora
Gradski odmori (City break) sve su popularniji – i to s dobrim razlogom. Kratki, ali intenzivni izleti u gradove idealni su za one koji žele na brzinu pobjeći iz rutine, promijeniti okolinu i napuniti baterije. Super su prilika da istražite... Pročitaj više
Dobra vs. loša kamera na pametnom telefonu: glavne razlike
Pametni telefoni s više kamera danas su postali standard, a različite kombinacije kamera služe različitim fotografskim svrhama. Evo pregleda najčešćih konfiguracija: 1. Širokokutna + telefoto kamera - ovo je najpopularnija kombinacija kamer... Pročitaj više
Sve novosti