gigabyte_g5_mf5_2024_7

Tipkovnica ovog prijenosnika nam se jako svidjela. Osim što ima bijele rubove i RGB osvjetljenje, hod tipaka kao i njihov osjećaj pri radu je ono što ju izdvaja iz mase sličnih. I premda na sredini ima laganog uvijanja prilikom pritiska, on ne ometa toliko i dugotrajno pisanje teksta kao i igranje je zapravo sasvim solidno iskustvo. Bolje nego na većini sličnih prijenosnika. I touchpad radi sasvim solidno i precizan je, premda bi voljeli da je nešto brži. Tipkovnica ima i multimedijske tipke koje su sekundarne u najvišem redu (play/pause je red niže), a donosi i odvojeni numerički dio. Iznad tipkovnice se nalazi i osvijetljena Power tipka. Radna površina je velika i pregledna, a jedino se prilikom dugih igraćih sesija zna dosta zagrijati kao što će te vidjeti kasnije u testovima.

gigabyte_g5_mf5_2024_8

AC/DC adapter je Chiconyev, snage je 150 W pri 20 V i 7,5 A. U radu se zagrije, no nije pretjerano vruć. Baterija je litij-ionska kapaciteta 54 Wh, a punjaču je potrebno oko sat i pol da ju napuni iz praznog u puno stanje.

gigabyte_g5_mf5_2024_9

G5 koristi Innoluxov 15,6-inčni CMN N156HRA-EA1 IPS ekran rezolucije 1.920 x 1.080 piksela i omjera stranica 16:9. Pogodnim za igranje ga čini 144 Hz stopa vertikalnog osvježenja, i brzi odziv. Nažalost, nema podršku za Freesync ili G-Sync. Deklarirano osvjetljenje je 250 nita, kao i slabija pokrivenost od samo 45% NTSC gamuta boja. U praksi je slika sasvim solidna, vidi se lagana ispranost boja, no ništa kritično. Panel je zadovoljavajuće brz u igrama, ne vidi se zamućenje, a nema ni primjetnog ulaznog kašnjenja.

Ekran smo testirali sa Spyder 5 kolorimetrom koji je pokazao da je pokrivenost sRGB područja boja 69-postotna, AdobeRGB-a 52%, a DCI-P3 51%, što je i više od obećanja proizvođača. Gamma krivulja je solidna s vrijednošću od 2.3, a bijela točka nije idealno pozicionirana i dosta je viša (7.200 K). Maksimalna svjetlina je 244 kandela kao što je i obećano, a kontrast je jako dobar s izmjerenih 1100:1. Uniformiranost boja je izvrsna na svim vrijednostima osvjetljenja (maksimalno odstupanje je 2,2 na sredini pri 100% snage osvjetljenja), a uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je tek malo lošija (maksimalno odstupanje je 12%). Preciznost boja je u prosjeku jako dobrih 1,63 DeltaE, s maksimalnih 6,17 DeltaE na zelenim i 4,36 na crvenim tonovima. Ovaj je monitor zaslužio ocjenu vrlo dobar i a ocjenu mu ruši previsoka bijela točka, kao i manji gamut.

gigabyte_g5_mf5_2024_gcc_2 gigabyte_g5_mf5_2024_gcc_1

gigabyte_g5_mf5_2024_gcc_3 gigabyte_g5_mf5_2024_gcc_4

Prijenosnik nam je na test došao s UEFI Shell OS-om, no nudi se i u verzijama s Windowsima 11. Ako poželite instalirati Windowse, tada će te sve drivere naći na Gigabyteovim stranicama, baš kao i Control Center. On se sastoji od četiri izbornika – System, LED Keyboard, FlexiKey i FlexiCharger. U Systemu biramo način rada – Performance, Entertainment (default), Power Saving i Quiet, kao i način rada rashladnog sistema. Tu je podešavanje i filtra plavog svjetla i snaga pozadinskog osvjetljenja ekrana, baš kao i jačine zvuka. Inače, softver se može vidjeti i na kraju videa otpakiranja. Pod LED keyboard se podešava jasno osvjetljenje tipaka, koje bi moglo biti i malo jače, a pod FlexiKey se nudi opcija snimanja Macro naredbi što je izvrsno za igrače. FlexiCharger nudi tri opcije – punjenje uvijek do 100%, punjenje između 70 i 80%, te vlastito podešavanje. Sve u svemu, GCC radi solidno i nudi korisne opcije.