Gigabyte GeForce RTX 3050 Gaming OC 8G recenzija
Datum objave 26.01.2022 - Krešimir Matanović
Gigabyte GeForce RTX 3050 Gaming OC 8G
Danas na testu imamo novi izdanak Nvidijine Ampere arhitekture – grafičku karticu RTX 3050. Došla nam je Gigabyteova kartica u Gaming OC 8G izvedbi koja je povećih dimenzija s čak tri ventilatora i velikim hladnjakom, te s tvornički podignutim taktovima. RTX 3050 je kartica koja dolazi kao nasljednik GTX 1650 i GTX 1050 kartica i ulazi u niži srednji segment tržišta. Donosi sve prednosti Ampere arhitekture i po proizvođačevim riječima spremna je za RTX + DLSS igranje modernih naslova.
Kartica dolazi u standardnom pakiranju, Gigabyte nije ništa eksperimentirao i po tome što u bundleu nema ničega je jasno u koju cjenovnu skupinu spada. Naravno, s trenutnim cijenama kartica bundle bi barem trebao biti bogatiji, no što je tu je. Kartica je dobro zaštićena kartonom, pjenom i antistatičkom vrećicom, a standardno dolazi s poklopcima za video portove i PCIe konektor.
Nvidia je RTX 3050 kartice najavila početkom mjeseca na CES-u, danas možete čitati recenzije, a sutra ih već i kupiti. Tako je naravno u teoriji, a kako će biti u praksi ostaje za vidjeti. Gigabyte predstavlja nekoliko modela, a ovaj Gaming OC 8G je najveća i najmoćnija njihova RTX 3050 kartica. Dimenzije su joj 282 x 117 x 41 milimetar, s tim da je dužina PCB-a oko 190 milimetara. Prednji je pokrov plastičan, crno – sivi, a straga se nalazi metalna ploča. Tri su ventilatora postavljena na hladnjak, koji se u stanju mirovanja GPU-a ne vrte, a pri određenoj temperaturi se uključuju i zavrte do oko 2.500 okretaja pri čemu proizvode buku od 43 dB(A), što je lagano čujno.
Ispod haube se krije novi izdanak Ampere obitelji GPU-a. Napravljen je u 8-nanometarskom FFn proizvodnom procesu te ima 12 milijardi tranzistora. GPU ima 2.560 CUDA jezgri (prvi jači GPU u RTX 3060 kartici ima 3.584), u dva grafička procesorska klastera, tj. 20 streaming multiprocesora. U GPU-u se nalazi 80 Tensor jezgri treće generacije i 20 Ray Trace jezgri druge generacije. Teksturnih je jedinica 80, a render back-endova (ROP) 32, a tu je i 1.536 kb priručne memorije (1,5 MB). Nvidia navodi osnovni takt od 1.552 MHz te boost takt od 1.777 MHz za referentne modele, uz takt memorije od 1.937 MHz, s data rateom od 14 Gbps. Memorije je 8 GB i GDDR6 je tipa. Memorijska se sabirnica sastoji od dva kontrolera svaki širine 64 bita, za ukupnu širinu od 128 bita i teoretsku propusnost od 224 GB/s.
Ova Gigabyteova kartica je tvornički overclockirana pa joj se boot takt GPU-a nazivno penje do 1.822 MHz, a u praksi i do 2092 MHz što smo očitali uz pomoć GPU-Z-a.
Hladnjak koji se nalazi na kartici je kombinacija nekoliko tehnika koje smo viđali do sada, a kartica je dual slot debljine. Nosi Gigabyteov marketinški naziv Windforce 3X, a karakteristika mu je suprotno rotirajući srednji ventilator koji smanjuje turbulencije, poboljšava protok zraka i smanjuje buku. Ipak, ventilatori se vole zavrtjeti i do 2.500 okretaja u minuti pa nisu bešumni. Ispod njih je smješten poveći hladnnjak koji se sastoji od jednog bloka aluminija na GPU-u, kroz kojeg prolaze bakrene toplovodne cijevi i direktno dodiruju GPU. Na aluminijski je blok postavljen veći hladnjak sastavljen od više aluminijskih limova koji se proteže cijelom dužinom kartice. Na ovaj način je dobivena veća disipacijska površina. Unatoč većim dimenzijama hladnjaka i tri ventilatora, GPU se zagrije do oko 75°C, s hot spot temperaturom od 91,9 °C pa nam to govori koliko je tvornički zapravo ovaj GPU “našpanan”.
Sa stražnje se strane nalazi metalna ploča koja učvršćuje konstrukciju, ali i doprinosi boljem hlađenju. PCB je 90 milimetara kraći od hladnjaka, pa je na tom dijelu stražnja ploča izrezana kako bi topli zrak lakše prolazio van kartice i prema gornjoj strani kućišta. Dizajn je to koji je uveden s Ampere karticama, a evo Gigabyte ga primjenjuje i kod najslabije. Gigabyte se posebno hvali robusnom napojnom jedinicom na ovoj kartici, upotrebi kvalitetnih komponenata – MOSFET-i, kondenzatori i prigušnice s Ultra Durable certifikatom. Ono što je vrlo bitno za spomenuti je da je sučelje kartice PCIe 4.0 ali s x8 propusnošću. kartica ima i jedan dodatan 8-pinski PCIe Power konektor pa ukupno može “povući” do 225 W snage, premda je TDP puno niži. Nvidia za referentne model navodi TGP (total graphics power) od 130 W, a termalni je prag GPU-a 93°C.
Video izlaza su četiri – dva DisplayPorta 1.4a i dva HDMI-a 2.1. Kartica podržava DirectX 12 Ultimate i OpenGL 4.6 API-e, te sijaset Nvidijinih tehnologija – Nvidia Image Scaling, DLSS, Nvidia Broadcast (Noise Removal, Virtual Background, Auto Frame), Reflex i još puno toga. Video mehanizam podržava AV1 dekodiranje, kao i ostale (H.264, HEVC i VP9).
Kartica na vrhu ima i osvijetljeni Gigabyteov logo, a podržana aplikacija za upravljanje je RGB Fusion 2.0. Uz pomoć nje karticu možemo sinkronizirati s ostatkom Gigabyte hardvera, te odabrati različite svjetlosne efekte – wave, cycle, static, flash, double flash, pulse itd. Osim toga, podržan je i Aorus Engine za overclocking.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Zato je hrana HR proizvođača jefitnija u okolnim zemljamaObjavljeno prije 3 minute
Procjena: HP OMEN 30L konfiguracijaObjavljeno prije 21 minuta
Torrent trackeri (NE traite pozivnice ovdje!)Objavljeno prije 26 minuta
M.2 NVMe SSD - specifikacije, pitanja, rasprava, review, firmware update,...Objavljeno prije 40 minuta
Struja pomocNovosti
Intel potvrdio: Meteor Lake integrira VPU za pružanje AI aplikacija
Prema Intelu, svi modeli proizvodne linije procesora pod kodnim nazivom Meteor Lake bit će u potpunosti opremljeni VPU-ovima, što će omogućiti kontinuirano AI računanje u svakodnevnom PC iskustvu. VPU je izvorno bio Intelovo neovisno rješen... Pročitaj više
Google mijenja važan detalj u sinkronizaciji kontakata
Novo ažuriranje Google kontakata je razlog zašto biste uvijek trebali držati uključenu sinkronizaciju! Sinkronizacija kontakata itekako je dobrodošla značajka na Androidu. Kada je omogućena, može automatski prenijeti nove kontakte u oblak (... Pročitaj više
Linux Foundationov "Open Programmable Infrastructure" projekt najavljuje ARM kao vodećeg člana
The Open Programmable Infrastructure (OPI) projekt, inicijativa pokretana zajednicom u svrhu stvaranja otvorenog ekosustava temeljenog na standardima za arhitekture i okvire sljedeće generacije temeljene na Data Processing Unit (DPU) tehnol... Pročitaj više
TSMC želi 50 posto subvencije za izgradnju tvornice čipova u EU
TSMC pregovara s njemačkom vladom o dobivanju do 50 posto subvencije za svoju potencijalnu tvornicu čipova u Dresdenu, kao dio Europskog zakona o čipovima koji oslobađa 43 milijarde eura za sektor čipova. Bloomberg izvještava da je za sada... Pročitaj više
Twitter napušta Europski kodeks protiv dezinformacija
Twitter je bio među prvim tvrtkama 2018. godine koje su se pridružile dobrovoljnom kodeksu pravila kojih se treba pridržavati kako bi se spriječilo širenje lažnih vijesti. Sporazum zahtijeva od tehnoloških kompanija da se bore protiv dezinf... Pročitaj više
Sve novosti