gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_1 gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_2

Nakon lansiranja RTX 4070 Super i RTX 4070 Ti Super kartica, na red dolazi i treća iz ovog refresha – GeForce RTX 4080 Super. Pred nama je Gigabyteova Gaming OC kartica koja donosi tvornički podignute taktove za GPU, i custom dizajn koji ju širi na tri i pol slota, te u dužinu oko 340 milimetara. Ispod svega se nalazi AD103 GPU koji je malo nadograđen i ubrzan u odnosu na GPU kojeg zamjenjuje. Ima 10.240 shadera i boosta do 2.595 MHz.

Gigabyte po običaju svoje kartice pakira u tvrdu crnu kartonsku kutiju koju onda smjesti u omot od mekog kartona. Naravno, na tom se kartonu nalaze standardne grafike i većina onih zanimljivih detalja vezanih za proizvod. U kutiji je kartica izvrsno zaštićena u ležištu od debele stiro-pjene kao i u antistatičkoj vrećici. Uz nju će kupac dobiti i dva potporna nosača za kućište, set vijaka, instalacijski vodič, jamstveni listić i 16-pinski 12VHPWR adapter za 3 PCIe Power priključka. Kartica dolazi s čepovima za zaštitu video izlaza, te s poklopcem za PCIe sučelje.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_3

U videu ste mogli vidjeti koliko je glomazna ova kartica a dimenzije su joj 342 x 150 x 75 milimetara. Da, debela je gotovo 8 centimetara i zauzima tri i pol slota. Dizajn joj je isti kao kod prethodnice RTX 4080 Gaming OC, koja je na tržištu već više od godinu dana. Mi ju nismo imali prilike testirati, no u studenom 2022. smo isprobali Gainwardovu RTX 4080 Phantom. Gigabyte nije eksperimentirao previše i iskoristio je postojeći dizajn hlađenja i PCB-a te samo postavio novi, nadograđeni GPU na karticu. Dizajn pokrova hladnjaka je jednostavan, riječ je o plastici koja je ukrašena kosim linijama i na vrhu integrira osvijetljeni Gigabyteov logo. Isto tako, s unutarnje strane obruba ventilatora, ispod njih, nalaze se RGB prsteni od mliječne plastike – dizajn koji smo također već vidjeli kod Gigabyteovih kartica.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_4

Na stražnjoj se strani kartice nalazi metalna ploča koja ima izreze za lakši protok zraka na kojima vidimo kakav je zapravo dizajn hladnjaka, te koliko je PCB kartice zapravo malen. Vidimo gdje su mu granice i u dužinu i u visinu. Zanimljivo je koliko je metala potrebno da se efikasno i tiho ohladi moćan GPU i sve oko njega. Kartice su sve veće i sve više troše, pa će vam biti potrebno jako puno mjesta i na matičnoj ploči i u kućištu za ovu. Na stražnjoj strani vidimo i prekidač za BIOS kojem možemo mijenjati položaj iz OC u Silent, na što smo već navikli.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_5

Na spomenutom PCB-u se nalazi nova revizija poznatog AD103 grafičkog procesora. U starijoj izvedbi, onoj na RTX 4080 karticama on ima 9.728 CUDA jezgri (shadera), 304 Tensor jezgri, 76 Ray Trace jezgri, 304 teksturne jedinice te 112 ROP-ova. U novoj reviziji na ovim Super karticama se u GPU nalazi jedan grafički cluster više (7), pa čip ukupno broji 10.240 CUDA jezgri (shadera), 320 Tensor jezgri, 80 Ray Trace jezgri, 320 teksturnih jedinica te 112 ROP-ova.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_6

 

GPU na referentnim karticama radi na osnovnih 2.295 MHz, te na boost taktu od 2.550 MHz. To rezultira s performansama od 52 Shader FLOPS-a i 836 AI TOPS-a. Na ovom Gaming OC modelu boost takt ide nešto više, do 2.595 MHz, pri čemu je piksel fillrate 290,6 GP/s, a fillrate tekstura  830,4 GT/s. Provjerom GPU-Z loga smo utvrdili kako je maksimalni takt iznosio 2.790 MHz, s nešto ipak nižim prosjecima, a maksimalna potrošnja kartice 319,3 W.

Na kartici se nalazi 16 GB Micronove GDDR6X memorije koja radi na 1.438 MHz, tj. data rate joj je 23 Gbps. Širina memorijske sabirnice je 256-bita, a maksimalna teoretska propusnost je 736,3 GB/s.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_8

Karticu krasi Windforce rashladni sistem koji se sastoji od tri ventilatora promjera 110 milimetara, a koji hlade debeli hladnjak sastavljen od tankih aluminijskih limova i čak 11 kompozitnih bakrenih toplovodnih cijevi. Velika parna komora (vapour chamber) direktno se naslanja na GPU, ali i memorijske čipove. VRM elementi također imaju svoj zaseban aluminijski hladnjak. Ventilatori imaju različite smjerove vrtnje – vanjski se vrte obrnuto od kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru. Time se kao što znamo smanjuju turbulencije i povećava efikasnost.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_7

Ventilatori su aktivni i ne vrte se do određene temperature, nakon koje se zavrte i u ni jednom slučaju nisu jako bučni. U igrama smo izmjerili maksimalnih 39,5 dB(A) što je vrlo ugodno. Ventilatori imaju sleeve ovjes, no s nano premazom od grafena koji im produžava životni vijek na razinu double ball ovjesa. Kartica ima 16-pinski ATX 12VHPWR konektor koji ima tri PCIe Power 8-pinska konektora preko kojih može povući do 450 W snage. Sam je adapter sposoban izdržati do 600 W snage.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_9

Kartica ima PCIe 4.0 x16 sučelje, tri Display Porta 1.4a i jedan HDMI 2.1a video izlaz, te je time zadržana konfiguracija kao i kod prethodne generacije kartica (Ampere). S Ada arhitekturom dolazi dual NVDEC i dual NVENC CODEC-ima koji mogu paralelno transkodirati dva video streama, ili jedan s dvostruko višim FPS-om. Uz HEVC kodiranje, sada je podržano i AV1. Tu je i već spomenuti Optical Flow ubrzivač koji izračunava srednje frameove u videu, ili pak generira frameove za DLSS 3.5. Kartica jasno podržava i sve ostale Nvidijine tehnologije kao što su Reflex, Studio Drivers, Canvas, Broadcast, Omniverse, DLSS3 ubrzanje kod real time 3D renderiranja, AI alate itd. AI Alati su posebno zanimljivi jer redefiniraju video produkciju i kreiranje sadržaja u aplikacijama kao što su Premiere Pro, DaVinci Resolve (Magic Mask), ON1 Resize AI 2023, Autodesk Arnold, Chaos V-ray itd.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_10

Na vrhu se kartice nalazi osvijetljeni Gigabyte logo, a oko svakog ventilatora se nalazi prsten mliječne plastike koja je također osvijetljena RGB LED-icama.

gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_gcc_rgb gigabyte_rtx4080super_gaming_oc_gcc_oc

Osvjetljenje podržava RGB Fusion softver preko Gigabyte Control Centera, a podržani su modovi osvjetljenja Dazzle, Wave, Color Shift, Gradient, Cycle, Static, Flash, Double Flash te Pulse. Sve se naravno može sinkronizirati i s ostalim hardverom, ali i isključiti.