Gigabyte Radeon RX 9070 Gaming OC recenzija
Datum objave 08.03.2025 - Krešimir Matanović
Radeon RX 9070 Gaming OC
Drugi “obični” RX 9070 model grafičke kartice nam stiže iz Gigabytea, i baš kao i kod XT modela, riječ je o Gaming OC izvedbi. To znači da je u klasi iznad ASUS-ovog PRIME modela kojeg smo jučer testirali, pa bi trebao biti nešto snažniji i skuplji. Naravno, dolazi s tvornički podignutim taktovima te će biti zanimljivo vidjeti koliko još može taj slabiji Navi 48 GPU.
Pakiranje je isto kao i kod jačeg XT modela. Unutar mekog se kartonskog omota nalazi deblja i čvršća kartonska kutija u kojoj je kartica osigurana debelom stiro-pjenom i antistatičkom vrećicom. Bundle nije naročit te nalazimo samo upute za korištenje. No, potencijalne kupce bi moglo razveseliti to što AMD trenutačno ima akciju u kojoj poklanja Monster Hunter Wilds igru.
Kartica je i izgledom identična XT Gaming OC modelu, i jedina razlika je u dimenzijama. Korištena je kvalitetnija plastika za pokrov hladnjaka, a opet je tu i klizni Gigabyte natpis. Kod RX 9070 XT Gaming OC nam se jako svidjelo što je relativno kompaktna, a ova je još malo manjih dimenzija. S 288 milimetara je jednako dugačka, s 132 milimetara je jednako i visoka, no s 50 milimetara širine je za 6 milimetara uža i zauzima tek mrvicu iznad dva slota. Gigabyte je time zadovoljio sve norme za ugradnju u kompaktnija kućišta, i svakako treba naglasiti da je za 24 milimetra kraća od ASUS-ovog PRIME modela kojeg smo jučer testirali.
Hladnjak je standardne Windforce konstrukcije kao i na malo široj XT, a ispod plastičnog se poklopca i tri Hawk ventilatora nalaze tek malo niži no i dalje masivni aluminijski limovi koji su povezani toplovodnim cijevima. GPU, VRAM i MOSFET elementi na ovoj kartici imaju direktan kontakt s poniklanom bakrenom pločom koja je vezana za aluminijski hladnjak, te nema parne komore kao na skupljim modelima. Od toga VRAM i MOSFET-i imaju server-grade termalni gel na sebi radi boljeg prijenosa topline. Vanjski se Hawk ventilatori vrte u obrnutom smjeru kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru čime se smanjuju turbulencije, a ovjes im je sleeve tipa s grafenskim nano lubrikantom za produženi životni vijek. Sva tri ventilatora se isključuju kada je temperatura GPU-a ispod 46°C, te se ponovno uključuju kada prijeđe 50°C. Maksimalna buka ventilatora je oko 38,5 dB(A) što je zadovoljavajuće tiho.
Navi 48 GPU koji je na ovoj kartici je slabiji od dva lansirana. Napravljen je u TSMC-u u N4P (4nm) FinFET proizvodnom procesu koji na površini od 357 milimetara kvadratnih broji 53,9 milijarde tranzistora. Ovaj slabiji Navi 48 ima 56 računskih jedinica, što je za 8 manje nego kod RX 9070 XT kartica. GPU ima 3.584 unificiranih shadera (ili stream procesora), a GPU ima 128 ROP-ova, 224 teksturne jedinice, 56 Ray ubrzivača i 112 AI ubrzivača. Uz to, tu je AMD Infinity cache memorija koje je 64 GB. Osnovni takt GPU-a je 2.070 MHz, dok je boost takt referentnih modela do 2.520 MHz. Kod ovog Gaming OC modela boost takt ide do 2.700 MHz što je za 110 MHz više od ASUS-ovog PRIME modela.
Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako maksimalni takt zapravo ide sve do 3.051 MHz, što je pak niže nego kod PRIME kartice. Ipak, prosječni radni taktovi pod različitim opterećenjima su nešto viši na ovoj kartici pa su i performanse više. Deklarirani piksel fillrate je 331.5 GP/s, a texel fill rate je 580.2 GT/s. AI performanse su do 578 TOPS-a (sa Sparsityem) za INT8, te 1156 TOPS-a za INT4. Peak single precision propusnost je 36,1 TFLOPS-a, a half precision je do 72,3 TFLOPS-a. Na kartici se nalazi i 16 GB Hynixove GDDR6 memorije koja radi na 20 Gbps te preko sabirnice širine 256-bita ostvaruje maksimalnu propusnost od 644,6 GB/s.
TDP referentnog modela je 220 W, ali ova kartica “povuče” znatno viših 299 W u jednom trenutku (prema GPU-Z logu), što je za 22 W iznad PRIME modela. Napaja se iz PCIe 5.0 sučelja (75 W), te iz dva 8-pinska PCIe Power konektora (za ukupno 375 W). Gigabyte preporučuje kvalitetno napajanje od 750 W za sistem s ovom grafičkom karticom. Karticu karakterizira i implementacija dvaju BIOS-a kao i prekidača za odabir rada – Performance i Quiet. Kartica je zadovoljavajuće tiha radu, pa Quiet profil nije ni potreban. Tek ako gradite potpuno bešumno gaming računalo.
Na stražnjoj se strani kartice nalazi aluminijska ploča koja služi kao hladnjak ali i za učvršćivanje konstrukcije. Ima nešto manji prorez za izbacivanje toplog zraka, koji ne pokriva ni cijeli ventilator, no to je tako jer je i sama kartica manja. Na ploči se nalazi izrez na mjestu gdje se nalaze LED-ice koje signaliziraju je li PCIe Power konektor spojen.
Na kartici se nalazi tri Display Port 2.1a i jedan HDMI 2.1b portova. Maksimalno je i moguće spojiti do četiri monitora, a maksimalna rezolucija je 7.680 x 4.320. Novi Media mehanizam donosi poboljšanja u kvaliteti kodiranja svih važnijih kodeka kao što su H.264, HEVC i AV1, a velika su poboljšanja postignuta u kvaliteti streaminga H.264 kodeka pri 6000 kbps.
Na vrhu kartice se nalazi već od ranije poznati osvijetljeni Gigabyte natpis s plastičnim poklopcem, tj. klizačem koji ne djeluje naročito čvrsto. Na ovoj kartici je samo to osvijetljeno i tako nam se zapravo najviše i sviđa. A oni koji uopće ne žele rasvjetu uvijek ju mogu i isključiti.
GCC ili Gigabyte Control Center je jednostavna aplikacija koja dozvoljava manipulaciju osvjetljenjem kartice, ventilatorima kao i taktovima. Iz ove aplikacije smo i overclockirali. Gigabyteova aplikacija je stabilna no vrlo rudimentarna i mislimo kako bi se trebali dodatno potruditi i korisnicima predstaviti nešto modernije, moćnije i ljepše.
Forum
Objavljeno prije 51 minuta
DronoviObjavljeno prije 57 minuta
to trenutno igrate?Objavljeno prije 1 sat
AutomobiliObjavljeno prije 1 sat
A1 - ex VIP (ex Amis)Objavljeno prije 1 sat
Telemach - OptikaNovosti
Što je BYOL i kada ga se isplati koristiti?
Kako se usvajanje računalstva u oblaku ubrzava, tvrtke ponovno procjenjuju svoje strategije licenciranja softvera kako bi optimizirale troškove i održale operativnu učinkovitost. Mnoge tvrtke koje migriraju u oblak suočavaju se s ključnom o... Pročitaj više
Gigabyte predstavlja Blackwellovog prvog niskoprofilnog igrača - GeForce RTX 5060 OC LP s tri ventilatora
Gigabyte je predstavio GeForce RTX 5060 OC niskoprofilnu grafičku karticu. Novost je opremljena sustavom hlađenja s tri ventilatora. Proizvođač je koristio sličan dizajn za prethodnu generaciju modela GeForce RTX 4060. Kartica se temelji na... Pročitaj više
Appleova upotreba različito privatnih podataka za poboljšanje arhitekture modela koja stoji iza usluge "Apple Intelligence" zapravo je generiranje različitih sintetičkih podataka
Apple je ranije u svom istraživačkom izvješću objasnio kako će koristiti podatke diferencijalne privatnosti za poboljšanje Apple inteligencije. Konkretno, metoda diferencijalnih podataka o privatnosti je generiranje različitih sintetičkih p... Pročitaj više
Chrome na Androidu dobiva impresivnije sučelje
Google Chrome, popularan web preglednik dobiva novo, impresivnije sučelje u ažuriranoj verziji 135. Novost o kojoj govorimo odnosi se na sučelje kada koristimo geste za brzo prebacivanje s jedne kartice na drugu, među onima otvorenim u poza... Pročitaj više
Garmin predstavlja Varia Vue: 4K nadzornu kameru za bicikle
Garmin je predstavio novo svjetlo za bicikl s ugrađenom kamerom. Riječ je o Garmin Varia Vue, svojevrsnoj kameri za bicikl sa zanimljivim funkcijama. Novost je dio asortimana proizvoda tvrtke posvećenih sportskim aktivnostima na otvorenom,... Pročitaj više
Sve novosti