Brzi test – Noctua NF-A14x25 G2 PWM Sx2-PP, PWM & LS-PWM
Datum objave 17.02.2025 - Krešimir Matanović
Noctua NF-A14x25 G2 PWM Sx2-PP, PWM & LS-PWM
Uvod
Noctua je prošle godine predstavila novu generaciju svojih poznatih NF-A12x25 ventilatora koji sada nose sufiks G2. Na test su nam poslali tri varijante – PWM Sx2-PP, PWM & LS-PWM. Prva kombinira dva ovakva ventilatora za push-pull primjene, druga je pakiranje s jednim ovakvim ventilatorom, a treća verzija, LS-PWM je zapravo Low Speed koja se vrti na 800 okretaja u minuti. Standardne PWM izvedbe se vrte na 1.500 okretaja u minuti. Kakvi su ovi novi G2 ventilatori čitajte u ovom brzom testu.
NF-A14x25 G2 PWM Sx2-PP & PWM
NF-A14x25 G2 PWM nasljeđuje dizajn starijeg modela NF-A14, te ga nadograđuje na tehnološke inovacije NF-A12x25 modela. NF-A14x25 G2 je Noctuin novi top model ventilatora kvadratnog okvira promjera 140 mm. Ventilatori su izrađen od Sterrox LCP materijala (liquid-crystal polymer), a njegov njegov visoko optimizirani Progressive-Bend impeler sa zakrilcima, kanali za ubrzanje protoka i središte centrifugalnog turbulatora u kombinaciji s zazorom vrha od samo 0,7 mm omogućuju ovom novom modelu ventilatora značajno poboljšanje performansi u odnosu na prethodnika.
Sx2-PP pakiranje kombinira dva takva ventilatora, a uz to je moguće kupiti i pojedinačno pakiranje koje ste vidjeli na uvodnoj slici. Njega nećemo posebno opisivati jer je doslovno prepolovljeni Sx2-PP paket. Kao što vidimo, Noctua se uvijek pobrine detaljno objasniti sve tehnologije koje koriste u izradi svojih proizvoda i na kutiji i nema mjesta, a da nema nekog teksta ili ilustracija. Ventilatori su smješteni odvojeni jedan od drugog, a dijeli ih kutijica s dodacima. Oba imaju zaštićene vrhove impelera kako ne bi došlo do oštećenja iznimno tankih vrhova prilikom transporta. To je nešto što ih muči još od isporuke D15 G2 hladnjaka.
U kutijici s priborom kupac će dobiti po dva NA-RC16 Low Noise adaptera koji brzinu vrtnje ventilatora spuštaju s 1.500 okretaja u minuti na 1.250 okretaja. Tu je i jedan NA-YC1 Y-kabel za kombiniranje dva ventilatora na istu utičnicu, kao i dva produžna NA-EC1 kabela svaki dužine 30 centimetara za montažu na udaljenija mjesta u kućištu. Tu su i dvije NA-AVG2-LR antivibracijske brtve za radijatore vodenih hlađenja, kao i osam komada NA-AVP1-LR antivibracijskih podložaka, te osam NA-AV2 antivibracijskih nosača za kućište. U paketu još nalazimo i vijke za montažu, te uputstvo za postavljanje ventilatora na radijatore ili kućišta. Prema tvrdnjama proizvođača, okvir ima vrlo striktne tolerancije i bitno je ne pritezati ga jako.
Ventilatore karakterizira etaPERF motor s ultra niskim gubicima i tehnologijom Smooth Commutation Drive 2. Motor pruža visoku energetsku učinkovitost i glatkoću rada, a zahvaljujući značajki SupraTorque, također može iskoristiti dodatni prostor za okretni moment kako bi ventilator održao na željenoj brzini kada radi protiv protutlaka, čime se osigurava još bolja izvedba na hladnjacima i radijatorima. Kao i do sada ovjes je Noctua SSO2.
Aerodinamički dizajn NF-A14x25 G2 ventilatora omogućuje krivulju tlaka prema protoku zraka (P/Q) koja je iznimno jaka u kritičnom srednjem dijelu. To znači je ventilator pogodan za sve primjene koje zahtijevaju visoki statički pritisak i protok zraka. Impeler donosi dizajn s progresivnim savijanjem s kanalima za ubrzanje protoka i krilima. Njegovih devet lopatica pomaknuto je unatrag blizu glavčine i progresivno savijeno od naprijed prema van. U tandemu s glavčinom centrifugalnog turbulatora, ovaj dizajn pomaže u guranju više zraka prema vanjskim područjima lopatica gdje je učinkovitost veća, te osigurava maksimalno podizanje i gotovo ravnomjerno opterećenje po cijelom rasponu lopatica. Mala krila NF-A14x25 G2 ventilatora pažljivo su fino podešena kako bi pružila dosljedno povećanje učinkovitosti radeći u tandemu s progresivnom geometrijom lopatica, kanalima za ubrzanje protoka i AAO okvirom.
NF-A14x25 G2 ima rekordno mali razmak vrha (udaljenost između vrhova oštrice i unutrašnjosti okvira) od samo 0,7 mm. Ovaj dizajn doprinosi radu protiv protupritiska, u primjeni s hladnjacima ili radijatorima, tako što smanjuje protok “curenja” kroz razmak između impelera i okvira.
G2 ima fiksnu brzinu vrtnje od 1.500 okretaja u minuti, pri čemu ima najviši protok zraka od 155,6 metra kubna u satu, maksimalni statički pritisak od 2,56 mmH2O i najvišu deklariranu buku od 24,8 db(A). Mi smo Meterk MK09 uređajem za mjerenje buke izmjerili najviših i čujnih 42,4 dB(A) s udaljenosti od oko 30 centimetara. Uz ventilator dolazi i Low-noise adapter koji maksimalnu brzinu snižava na 1.250 okretaja u minuti, pri čemu i buka padne drastično – na oko 39,1 dB(A), ali i statički pritisak na 1,3 mm H2O. MTTF je 150.000 sati.
Preporučena cijena za NF-A14x25 G2 PWM Sx2-PP je 76,90 €, a NF-A14x25 G2 PWM 39,90 €.
NF-A14x25 G2 LS-PWM
LS-PWM, baš kao i PWM izvedba, dolazi u manjoj kutiji u kojoj je smješten samo jedan ventilatori i njegovi dodaci. Na kutiji se nalaze sva objašnjenja vezana za proizvod, baš kao i na unutarnjim stranicama. Noctua uvijek kupcu želi prenijeti sva tehnološka rješenja koja su korištena u izradi ovoga ventilatora.
Kao što smo napisali i ranije, NF-A14x25 G2 karakterizira kvadratni okvir dimanezija 140 x 140 x 25 mm. Ventilatori su izrađen od Sterrox LCP materijala (liquid-crystal polymer), a njegov njegov visoko optimizirani Progressive-Bend impeler sa zakrilcima, kanali za ubrzanje protoka i središte centrifugalnog turbulatora u kombinaciji s zazorom vrha od samo 0,7 mm omogućuju ovom novom modelu ventilatora značajno poboljšanje performansi u odnosu na prethodnika.
LS-PWM donosi jednaku količinu opreme kao i PWM, a sastoji se od NA-RC8 Low-Noise adaptera, jednog NA-YC1 4-pin PWM splitter kabela, jednog NA-EC1 30cm produžnog kabela, četiri NA-AV2 anti-vibracijska nosača, jednog NA-AVG2-LR anti-vibracijskog okvira, četiri NA-AVP1-LR load-relief anti-vibracijske podloške i vijaka. Jamstvo na ovaj proizvod je također 6 godišnje.
G2 LS-PWM ima identičan dizajn kao i svi drugi G2 ventilatori pa ovdje to nećemo ponavljati. Namijenjen je tihim računalima te ima drastično sniženu brzinu vrtnje. Fiksno je ograničen na samo 800 okretaja u minuti, pri čemu ima najviši protok zraka od 81,6 metra kubna u satu, maksimalni statički pritisak od 0,71 mmH2O i najvišu deklariranu buku od 11,4 db(A). Mi smo Meterk MK09 uređajem za mjerenje buke izmjerili 32 dB(A) s udaljenosti od oko 30 centimetara, koliko je zapravo bila buka i prostorije – dakle iznimno je tih.
Uz ventilator dolazi i Low-noise adapter koji maksimalnu brzinu snižava na 600 okretaja u minuti, pri čemu ima najviši protok zraka od 67,5 metra kubna u satu, buka je 8,6 dB(A), što ne možemo ni izmjeriti u našim uvjetima, a statički pritisak je 0,43 mm H2O. MTTF je 150.000 sati. Preporučena cijena za NF-A14x25 G2 LS-PWM 39,90 €.
Noctua je kao što vidimo donijela na tržište iznimno sposobne, kvalitetne i moćne ventilatore za sve vrste primjena. Kao i uvijek, cijene su više, no kvaliteta, performanse i jamstvo ih svakako opravdavaju. Kao i uvijek, zaslužuju našu toplu preporuku.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Vijesti i novosti o Intel procesorima i čipsetimaObjavljeno prije 7 minuta
Mafia: The Old CountryObjavljeno prije 15 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 23 minute
K: bluray przilicu, za pc ili laptop svejednoObjavljeno prije 26 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Novosti
Doživotna licenca MS Officea za samo 15,29 €, i Windowsa 11 Professional za samo 13,55 €! Godeal24 lansirao novu prodajnu akciju s odličnim cijenama na MS Office pakete!
Razmišljate o nadogradnji svog paketa za produktivnost? Iako je Office 2024 najnovije izdanje, pametniji izbor za većinu korisnika i dalje je Office 2021 Pro. Zašto? Zato što pruža sve bitne MS alate koji su vam potrebni - Word, Excel, Powe... Pročitaj više
iOS 26 beta 6 donosi nove melodije zvona, brže pokretanje aplikacija i još poneko iznenađenje
Apple je u utorak objavio šestu beta verziju iOS-a 26, zajedno s ažuriranjima za iPad, Apple Watch, Apple TV, Mac i druge uređaje. Kako se bliži rujansko javno izdanje, promjene postaju suptilnije, ali i dalje ima novosti koje vrijedi spome... Pročitaj više
Trump ublažio stav prema šefu Intela nakon sastanka u Bijeloj kući
Samo četiri dana nakon što je američki predsjednik Donald Trump zatražio ostavku izvršnog direktora Intela, Lip-Mo Chena, dvojica su se sastala u Bijeloj kući. Nakon razgovora, Trump je znatno promijenio ton, nazvavši sastanak “vrlo zanimlj... Pročitaj više
Trump potvrdio: NVIDIA i AMD plaćat će 15% tantijema za prodaju AI čipova u Kini
11. kolovoza Donald Trump potvrdio je da je, kako bi NVIDIA mogla prodavati svoj H20 AI čip na kineskom tržištu, u početku od tvrtke tražio 20% naknade za licenciranje. Nakon pregovora s izvršnim direktorom Jensenom Huangom, postotak je sma... Pročitaj više
Intelov 18A proces pod pritiskom: Prinosi ispod očekivanja ugrožavaju masovnu proizvodnju Panther Lake čipova
Intelova velika nada za povratak na vrh tržišta procesora — Panther Lake — mogla bi se suočiti s ozbiljnim odgodama. Prema najnovijim informacijama iz opskrbnog lanca, proizvodni proces 18A, ključan za novu generaciju čipova, ima alarmantno... Pročitaj više
Sve novosti