EU nije uspjela provesti “Zakon o čipovima” – sada će morati napisati novi
Objavljeno prije 6 sati - Sanja Ledinek

EU nije uspjela provesti "Zakon o čipovima" - sada će morati napisati novi
Europski akt o čipovima, čiji je cilj dati EU-u 20-postotni udio na svjetskom tržištu poluvodiča do 2030., vjerojatno neće uspjeti. Prema izvješću Europskog revizorskog suda (ECA), trenutni tempo provedbe strategije je prespor, a financiranje je nedovoljno i loše organizirano, navodi The Register.
Prema Annemie Turtelboom, članici Suda koja nadzire reviziju, poluvodiči su toliko brzo rastuće područje s oštrom geopolitičkom konkurencijom da je EU morao gotovo učetverostručiti svoje proizvodne kapacitete kako bi postigao svoj cilj, ali trenutačni napredak ne donosi željeni rezultat. Prognoza Europske komisije potvrđuje pesimistična očekivanja: do 2030. udio EU-a na tržištu čipova iznosit će samo 11,7 %, što je nešto više od 9,8 % u 2022. Iako proizvodnja čipova u Europi raste, druge regije poput Kine, Južne Koreje, Tajvana i Sjedinjenih Država razvijaju se mnogo brže. Revizori su utvrdili četiri ključna problema sa Zakonom o čipovima. Prvo, izvorni cilj od 20% bio je previše ambiciozan. Drugo, EU se ne natječe sama sa sobom, već sa zemljama Azije koje se dinamično razvijaju, koje se moraju ne samo sustići, već i prestići (trenutačna strategija to ne uzima u obzir). Osim toga, financiranje EU-a blijedi u usporedbi s ulaganjima divova kao što su TSMC i Samsung.
Različite kompetencije treći su problem na koji Turtelboom ističe. Glavna sredstva ne dolaze iz proračuna Europske komisije, već iz pojedinih država članica EU-a, što otežava koordinaciju i kontrolu razvoja industrije poluvodiča. Od 86 milijardi eura koje treba uložiti do 2030., EK čini samo 4,5 milijardi eura ili 5 %. Zbog toga postoji problem s podacima jer države članice nisu dužne izvješćivati o napretku projekata koje financiraju u skladu sa Aktom o čipovima.
Drugi izazov je neravnomjerna raspodjela sredstava. Većina sredstava otišla je u nekoliko zemalja, posebno u Njemačku. Istodobno, značajni iznosi usmjereni su na velike igrače poput Intela. Međutim, Intel je nedavno zamrznuo dva europska projekta – tvornice u Magdeburgu (Njemačka) i Wroclawu (Poljska), što dovodi u pitanje povrat ulaganja.
Sud preporučuje Europskoj komisiji da hitno preispita strategiju, uvede sustavno praćenje i počne pripremati drugi zakon – Akt o čipovima 2.0 – s realističnijim planom i jasnijim rokovima. Neki europski proizvođači poluvodiča već su podržali ovu ideju.

Objavljeno prije 6 sati
Nvidia i AMD će u svibnju izdati grafičke kartice - konkurencija na mainstream tržištu se pojačala
Prema najnovijem izvješću tajvanskog medija Benchlife, Nvidia i AMD aktivno se pripremaju za lansiranje svojih novih grafičkih kartica za mainstream tržište. Za potrošače koji žele kupiti grafičke kartice po pristupačnim cijenama, izbor je još uvijek ograničen. NVIDIA-ina nova generacija grafičkih kartica ograničena je malim zalihama, a tržišna cijena općenito je viša od službene preporučene maloprodajne cijene. Što se tiče AMD-a, serija RX 9070 je vrlo tražena i nije je lako nabaviti po originalnoj cijeni. Međutim, to će se uskoro promijeniti, a dva velika proizvođača grafičkih kartica će u svibnju donijeti nova rješenja.
Pogledajmo prvo Nvidiju. Prema vijestima, planira izdati GeForce RTX 5060 grafičku karticu 19. svibnja. Nova kartica bit će opremljena s 8 GB GDDR7 memorije sa 128-bitnom širinom i
brzinom do 28 Gbps. Osim toga, potrošnja energije RTX 5060 povećat će se za oko 35 W u usporedbi s RTX 4060. Performanse i specifikacije također će se značajno poboljšati, uključujući povećanje broja CUDA jezgri za 25%. Imati će isti kapacitet video memorije,ali povećanje propusnosti za 64% i povećanje potrošnje energije za 30%.
S druge strane, AMD će također službeno predstaviti Radeon RX 9060 XT 21. svibnja. Očekuje se da će maloprodajno lansiranje biti nešto kasnije i možda odgođeno do lipnja. RX 9060 XT pokretat će Navi 44 jezgre, 128-bitna sabirnica i bit će dostupna u verzijama od 8 GB i 16 GB memorije, s 2 048 stream procesora (SP) u jezgri. To je otprilike upola manje od RX 9070 XT. Što se tiče frekvencije, takt igre postavljen je na 2620 MHz, a pojačani takt može doseći 3230 MHz, za što se očekuje da će imati dobre performanse pri 1080p i 2K rezoluciji.

Objavljeno prije 6 sati
20. godišnjica Appleovog mobitela - novi dizajn i puno stakla
2027. je 20. godišnjica Appleovog iPhonea, a u ovom važnom trenutku Apple je spreman proslaviti s novim dizajnom. Iako ne znamo puno o detaljima ovog faceliftinga, jedno je sigurno: Apple želi koristiti više stakla.
Dizajn i stil Appleovog mobitela odavno su nas estetski umorili. Svaka generacija Appleovih novih proizvoda napravila je samo manje promjene, a nema ništa novo. Ako Apple može smisliti novi dizajn, onda će to definitivno potaknuti potrošače na nadogradnju, jer je jaz u prepoznavanju izgleda prevelik. Prije toga, najveća promjena u Appleovom dizajnu mobilnih telefona nedvojbeno je bila serija iPhone 6/6S, s većim zaslonom i ultra tankim dizajnom kućišta. To je seriju učinilo najprodavanijim mobilnim telefonom u Appleovoj povijesti. Zatim, čini se da su Appleovi čvorovi za promjenu dizajna bili zaslon s urezom iPhonea X i dinamični otok iPhonea 14 Pro, ali ova dva dizajna nisu donijela estetsku nadogradnju, a čak se može reći da je to regresija. U svakom slučaju, očekuje se da će Apple uspjeti napraviti razliku.
Međutim. telefon može imati veliku skrivenu opasnost u pogledu cijene. Može biti i puno skuplji od trenutnog modela. Visoke carine između Kine i Sjedinjenih Država najveći su rizik s kojim se suočava Apple. Barem za sada, čini se da će se carine nastaviti. Iako je Apple dobio privremeno izuzeće, to neće trajati vječno. Zato bi Apple mogao odlučiti proizvesti veliki broj iPhonea u Indiji, ali očito je nemoguće da premjesti svu proizvodnju u Indiju. Izvedivo rješenje je da Indija proizvodi modele samo za izvoz na američko tržište. Trenutno je broj mobilnih telefona koje Apple proizvodi u Indiji “oko jedne trećine godišnje potražnje u Sjedinjenim Državama”. Ako se Appleu da malo vremena za izgradnju proizvodne linije, može zadovoljiti potrebe američkog tržišta. Međutim, za novodizajnirani iPhone za 20. godišnjicu, čini se da ovaj pristup ne funkcionira. Jer ovaj mobitel mora usvojiti novi dizajn i proces, a sve prethodne proizvodne zadatke obavljale su kineske proizvodne linije.
Sličnosti u tehnološkoj viziji dvojice osnivača – Sonyja i Applea
Malo smo zabrinuti za budućnost Applea
Apple iPhone 16e recenzija
Izvještava se da je dizajn modela povodom 20. obljetnice iznimno složen i zahtijeva nove komponente i tehnologiju proizvodnje, pa je teško reći hoće li Apple moći proizvoditi ove modele izvan Kine. Možda negdje u budućnosti, ali sigurno ne prije 2027., uostalom, Apple nikada nije prvi put proizveo značajne nove dizajnerske proizvode izvan Kine.

Objavljeno prije 6 sati
Otkriveno je da serija iPhone 17 koristi AI funkcije u velikim razmjerima, a cijeli sustav ima 12 GB memorije
U modelima serije iPhone 16, Apple je uveo niz AI značajki. a očekuje se da će nadolazeća serija iPhone 17 postići više u AI aplikacijama.
Stoga se očekuje da će specifikacija memorije biti nadograđena na 12 GB i po prvi put koristiti 6-kanalnu LPDDR5X memoriju. Iz perspektive tehničke logike, nadogradnja memorije serije iPhone 17 u biti je neizbježan izbor za AI strategiju. Kako bi Apple postigao bogatije mogućnosti umjetne inteligencije, mora implementirati veće modele umjetne inteligencije na uređaju i osigurati brzinu obrade i privatnost korisnika. Međutim, rad modela na strani uređaja ima stroge zahtjeve za kapacitetom memorije, a bez nadogradnje hardverskih specifikacija bit će nemoguće poboljšati AI iskustvo.
Kako pratiti lokaciju iPhonea?
iPhone će ukloniti utor za fizičku SIM karticu
Apple iPhone 16e recenzija
Zapravo, Apple je započeo ciklus nadogradnje memorije u seriji iPhone 16. Potez da se svi modeli standardno opremi s 8 GB RAM-a upravo je prilagodba krutim zahtjevima hardverskih resursa za AI modele koje je implementirao Apple Intelligence. Prethodno objavljeni iPhone 16e početni je model koji također dolazi s 8 GB RAM-a. Da nije bilo mogućnosti umjetne inteligencije, Apple ne bi koristio iste specifikacije memorije na modelima sa značajno drugačijim pozicioniranjem. Iako iza nadogradnje memorije stoje komercijalni razlozi, ona objektivno donosi dividende performansi potrošačima.
Osim nadogradnje memorije, specifikacije zaslona serije iPhone 17 također su bile u osnovi jasne: Pro Max verzija imat će 6,9-inčni Super Retina XDR zaslon, koji će biti najveći iPhone u Appleovoj povijesti, tanki i lagani iPhone 17 Air imat će 6,6-inčni zaslon, iPhone 17 Pro imat će 6,3-inčni zaslon profesionalne klase, a standardni iPhone 17 i dalje će imati klasičnu veličinu od 6,1 inča.

Objavljeno prije 6 sati
Microsoft uvodi tri nove značajke za korisnike računala Copilot+
Microsoft je pokrenuo tri nove značajke za korisnike Copilot+ računala kako bi poboljšao korisničko iskustvo i pomogao korisnicima da se više usredotoče na osnovne zadatke. Posebne funkcije i internetski aranžmani su sljedeći:
Opoziv
Značajka Opoziv prethodno je bila u pretpregledu i osmišljena je za rješavanje problema korisnika koji imaju poteškoća s oporavkom napretka od posljednje radnje. Tradicionalno, korisnici se moraju osloniti na neizrazitu memoriju kako bi pronašli datoteke ili putove rada, dok funkcija Recall omogućuje brzo dohvaćanje digitalnih otisaka i lociranje željenog sadržaja kroz pomicanje vremenske trake ili opise sadržaja. Prema Microsoftu, značajka smanjuje korisnicima vrijeme potrebno da se vrate na posao za oko 70%. Opoziv je neobavezna značajka s fokusom na privatnost i kontrolu korisnika, a sva obrada podataka obavlja se lokalno i ne dijeli se s Microsoftom ili trećim stranama.
Poboljšano pretraživanje u sustavu Windows
Nova funkcija pretraživanja eliminira potrebu za pamćenjem naziva datoteka ili putova za pohranu. Koristi samo opise na prirodnom jeziku za pronalaženje datoteka. Bilo da se radi o pregledniku datoteka, okviru za pretraživanje ili sučelju postavki, sustav se može osloniti na računalnu snagu 40+ TOPS neuronskih procesorskih jedinica kako bi razumio kontekstualnu semantiku riječi i fraza te pružio intuitivnije iskustvo pretraživanja.
Microsoftova 50. godišnjica otkriva najnovije značajke Copilota, inteligentne partnere s umjetnom inteligencijom i preoblikovanje budućnosti
Radi li Microsoft na novom setu 3D ikona za svoj Office paket
Microsoft je uklonio BYPASSNRO za preskakanje prijave na Microsoftov račun iz sigurnosnih razloga u sustava Windows 11
Windows 11 ne mora biti instaliran u NTFS formatu- Microsoft testira ReFS format za instaliranje
Click to Do
Značajka Click to Do dostupna je i u pretpregledu, što omogućuje ponovno pisanje, sažimanje i kopiranje teksta i slika. Trenutno Copilot+ PC podržava Click to Do u klasi slika. Tekstualne operacije bit će dostupne prvo na uređajima koje pokreću čipovi Snapdragon X-serije, a uređaji AMD Ryzen i Intel platforme postupno će ih pokrivati u nadolazećim mjesecima.
Ove značajke specifične za Copilot+ PC bit će objavljene s ažuriranjem Windows Non-Security Preview Update u travnju 2025. i uvest će se u fazama putem mehanizma Controlled Feature Push (CFR). Osim toga, Microsoftova značajka Live Captions sada je dostupna na 27 jezika za audio i video scenarije.

Objavljeno prije 1 dan
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi “artefakti” za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo “uroniti” u sliku, a tekstura je savršeno glatka. Ali, čim te iste fotke prebacimo na računalo, s ciljem da ih gledamo na većem ekranu ili uredimo, često nas dočeka neugodno iznenađenje – kao da su izgubile živost i detalje. Doslovno kao da fotke dožive neku “veliku promjenu lica”. Pa, što se zapravo događa? Zašto fotke snimljene mobitelom izgledaju lošije na računalu? Ispada da sve – od tehnologije zaslona, sustava za upravljanje bojama, algoritama optimizacije slike, pa sve do prijenosa i pohrane datoteka – igra veliku ulogu. Idemo kopati malo dublje.
Razlike u prikazu na ekranima
Mobiteli imaju visoku gustoću piksela i OLED magiju
Zasloni mobitela danas su prava čuda – rezolucije idu i do 4K, a ekrani su relativno mali (5–7 inča), što znači da gustoća piksela (PPI) zna biti suludo visoka. Primjer: mobitel sa 6-inčnim ekranom i rezolucijom 2340×1080 ima oko 432 PPI.
Za usporedbu, ljudsko oko teško može razabrati bilo što iznad 300 PPI. Zbog toga su slike na mobitelima oštre i nevjerojatno glatke. Osim toga, većina mobitela koristi OLED zaslone. Svaki piksel može posebno kontrolirati svjetlinu i boju. Kad prikazuju crnu, piksel se doslovno gasi, pa je kontrast nevjerojatan, a boje živopisne i “sočne”. Samsungovi S modeli, recimo, poznati su upravo po toj spektakularnoj prikazu fotki.
Računala imaju veći ekrani, manju gustoću i slabiji kontrast
Kad prijeđemo na računala – tu je priča drugačija. Većina monitora i dalje je na 1080p rezoluciji (1920×1080), ali na 24-inčnom monitoru to daje samo 92 PPI. Dakle, gustoća piksela je mnogo manja, što znači da se pikseli lakše uočavaju, detalji se gube. Osim toga, računala još većinom koriste LCD zaslone (IPS, TN, VA paneli). Ti ekrani nemaju kontrast ni crne tonove kakve nudi OLED. Crna nikad nije prava crna, tamni dijelovi na fotkama izgledaju isprano, a boje su manje živahne.
Sustavi upravljanja bojama
Na mobitelu imamo sve za ljepotu i vizualni “wow”. Proizvođači mobitela jako puno pažnje posvećuju prikazu boja. Ne ciljaju uvijek na realističnost – cilj je da fotke izgledaju ljepše i da budu privlačne za društvene mreže. Primjer: neki mobiteli pojačavaju plavu i zelenu na pejzažima – nebo izgleda plavlje, trava zelenija. I super izgleda na prvi pogled! Ali… to često odskače od realnosti. Svaka marka ima svoj stil – fotka snimljena iPhoneom i Huaweijem može izgledati potpuno drugačije, iako su snimane na istom mjestu u isto vrijeme.
Na računalu je preciznost prije svega
S druge strane, na računalu, sustav upravljanja bojama je dizajniran za profesionalce. Cilj je maksimalna točnost boja – što vidiš na ekranu, to mora odgovarati stvarnosti, bez umjetnog “uljepšavanja”. Windows koristi WCS (Windows Color System), profesionalni alati poput Photoshopa koriste ICC profile i različite prostore boja (sRGB, AdobeRGB itd.) za precizno podešavanje. Zato, kad fotke prenesemo na računalo – gdje sve mora biti točno – boje koje su bile optimizirane za dojam na mobitelu odjednom mogu izgledati “čudno”, žućkasto, crvenkasto ili čak isprano.
Algoritmi optimizacije slike- AI spašava stvar (i uljepšava)
Mobiteli, zbog fizičkih ograničenja kamera, moraju koristiti puno pametnih trikova. Kroz AI optimizacije, višestruko snimanje kadrova, smanjenje šuma i prepoznavanje scena, mobiteli “dotjeruju” fotke već u trenutku snimanja. Primjer noćne fotke. Mobitel snimi više kadrova, spoji ih, pojača svjetlinu, smanji šum – i bam, imamo savršeno čistu noćnu sliku! Isto tako, mobiteli uljepšavaju portrete – glađenje kože, isticanje očiju, izoštravanje crta lica… Rezultat je fotka koja na mobitelu izgleda čudesno.
Na računalu istina izlazi na vidjelo
Ali kad takve optimizirane fotke dođu na računalo, gdje su detalji i nedostaci vidljiviji – tu se vidi sve ono što je bilo “skriveno”. Pretjerano glađenje kože izgleda plastično, boje postaju prenabrijane i nenaturalne, a svi oni “WOW efekti” koje je mobitel automatski ubacio – sad izgledaju napadno.
Profesionalne kamere, s druge strane, snimaju realnije fotke bez toliko algoritamske obrade, pa na bilo kojem uređaju izgledaju prirodnije.
Prijenos i pohrana datoteka
Način na koji prebacujemo fotke s mobitela na računalo također igra ulogu. Bluetooth, Wi-Fi, pa čak i neke aplikacije (tipa WeChat) često automatski komprimiraju slike kako bi ubrzali prijenos. A to znači – gubitak kvalitete! Osim toga, tijekom prijenosa može doći do pretvorbe formata (npr. iz HEIC ili JPEG u PNG), što dodatno utječe na kvalitetu slike ako nije odrađeno pažljivo.
Zato se ponekad događa da fotka izgleda lošije nakon prebacivanja – a nije ni do zaslona, ni do boja, nego do načina prijenosa.
Zaključak
Sve ove stvari zajedno utječu na to zašto fotke koje izgledaju fantastično na mobitelu često razočaraju kad ih pogledamo na računalu. Ali za prosječnog korisnika – nema brige. Većina nas fotke gleda i dijeli direktno s mobitela i ta mala razlika u prikazu nije toliki probl Ali, za one koji se bave fotografijom ozbiljnije, razlika je itekako važna. Ako kamere mobitela nastave napredovati i približe se razini profesionalnih alata, mogli bismo vidjeti pravu revoluciju – gdje mobiteli postaju ozbiljni alati za kreativce, a ne samo “zabavne kamere”.
Bez sumnje, budućnost mobilne fotografije izgleda uzbudljivo!

Objavljeno prije 1 dan
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5″, 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakciju, svjetlinu od 350 nita, 95% pokrivenost DCI-P3 raspona. Također dolazi s 3 USB-C priključka (uključujući jedan priključak koji podržava brzo punjenje od 65 W), 2 HDMI priključka. Dio postolja ima kotače i također može podesiti visinu, nagib, vodoravnu i okomitu rotaciju, prebacivanje načina prikaza. Izgleda prilično slično liniji proizvoda StandbyME, ali ovaj zaslon neće imati ugrađenu bateriju, fokusira se na uredan dizajn i optimiziraniji je za rad.
Konkretno, LG Smart Monitor Swing integrira webOS platformu kako bi korisnicima pomogao da pristupe Youtubeu, Microsoft Officeu, kao i da mogu pokretati usluge računala u oblaku slične MyView Smart Monitoru bez računala. Uključena je aplikacija LG Switch koja korisnicima omogućuje fleksibilno prebacivanje između radnih funkcija i osobnih aktivnosti. Osim toga, zaslon se može podijeliti na 6-dijelni za ugodan multitasking.
Napajanje je skriveno ispod postolja, smanjujući nered kabela. Također dolazi s tankim daljinskim upravljačem, koji se može koristiti glasovni putem Alexa virtualnog asistenta, u kombinaciji s ThinQ-om koji zaslon može pretvoriti u univerzalno čvorište. Također podržava Air Play 2, dijeljenje zaslona, Bluetooth tako da možete dijeliti sadržaj sa zaslona u samo nekoliko jednostavnih koraka.
Proizvod se prodaje u Koreji za oko 1.049.000 wona (oko 735 dolara), ali nema podataka o globalnom lansiranju.

Objavljeno prije 1 dan
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za prijenos podataka.
USB Forum (USB-IF) je 27. travnja 2000. službeno predstavio standard USB 2.0, koji je označio veliku prekretnicu u načinu povezivanja i prijenosa podataka. Brzina prijenosa od 480 Mbps bila je ogromna nadogradnja u odnosu na USB 1.1 (12 Mbps), pa čak i bolja od Appleovog FireWire 400. Osim toga, implementacija USB 2.0 bila je daleko jeftinija od FireWirea, što je proizvođače matičnih ploča natjeralo da prioritetno implementiraju ovaj standard.
USB 2.0 – Brzina koja je osvojila svijet
Iako je USB 2.0 bio službeno predstavljen 2000. godine, prošlo je nekoliko godina prije nego što je postao široko korišten na osobnim računalima. VIA Technologies bila je prva tvrtka koja je integrirala USB 2.0 s VT8235 čipsetom (koji je bio dio platformi poput P4X333 i KT333) lansiranim 2002. godine. Apple je ubrzo slijedio njihov primjer i opremio Macove USB 2.0 2003. godine. Tek 2004. Intel, jedan od “oca” USB-a, lansirao je Pentium 4 čipset koji je podržavao USB 2.0.
Operativni sustavi nisu bili odmah usklađeni s novim standardom. Windows XP podržavao je USB 2.0 tek nakon ažuriranja kroz Service Pack 1 (kolovoz 2002.), a Windows 2000 morao je čekati do Service Pack 4 (lipanj 2003.). Starije verzije Windowsa, kao što su 95 i 98, uopće nisu podržavale USB 2.0, iako su se s nekim trikovima mogle koristiti uz instalaciju upravljačkih programa trećih strana.
Prethodnici USB-a – Glomazni i spori
Prije nego što je USB 2.0 postao mainstream, korisnici su morali koristiti paralelne i serijske priključke, koji su bili glomazni i spori, s brzinama od samo 20 Mbps ili čak 256 Kbps. USB 2.0 je, osim što je bio puno kompaktniji, omogućio i “hot-swap” funkcionalnost – što znači da ste mogli priključivati uređaje bez potrebe za restartanjem računala.
USB 2.0 je zahvaljujući niskim naknadama za licenciranje i lakoći uporabe brzo postao standard za povezivanje svih mogućih perifernih uređaja – od pisača i miševa, pa do vanjskih tvrdih diskova. Kasnije su uvedeni manji oblici, poput USB Mini i USB Micro, koji su se savršeno uklopili u mobilne uređaje poput telefona i tableta.
Zašto su neki USB priključci crveni? Što to znači?
Brzine USB 3.x su vrlo različite: Razlike između USB 3.1 Gen 1, Gen 2 i USB 3.2 te utjecaj metoda kodiranja na performanse
Za početnike – ovo su razlike između USB 3.1Gen 1, Gen2 i USB 3.2
USB 2.0 danas: Još uvijek važan, iako je brzina pala u drugi plan
Danas imamo brži USB4, koji omogućuje nevjerojatne brzine do 80 Gbps, što je iznimno važno u doba kada podaci rastu eksponencijalno. Ipak, USB 2.0 još uvijek ima svoje mjesto, posebno u uređajima koji ne zahtijevaju veliku propusnost, poput miševa, tipkovnica i drugih perifernih uređaja. Čak i najnoviji Appleov model iPhone 16e još uvijek koristi USB 2.0 brzinu.
Iako se čini da je USB 2.0 “usporio” u odnosu na novije tehnologije, on je još uvijek prisutan i važan. Nakon 25 godina, USB 2.0 je izdržljiv, siguran i vjerojatno će biti u uporabi još dugo

Objavljeno prije 1 dan
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome što su imali snažnu prisutnost na tom tržištu? Kina je bila ključni igrač u svijetu tehnologije, stvarajući ogromnu konkurenciju za sve strane tvrtke koje su željele poslovati na tom tržištu. Dok su neke strane tvrtke i dalje profitirale, druge su doživjele pad, a Samsung je bio među njima.
Početak u Kini – uspon divova
Samsung je svoje prve korake na kineskom tržištu napravio još 1992. godine, kada je počeo proizvoditi proizvode niske i srednje cijene za izvoz. Ulaganja su rasla, a do 1994. godine već su otvorene tvornice u Tianjinu. Kasnije su uslijedile tvornice u Suzhouu i Xi’anu. Samsung je u Kinu uložio milijarde, postao jedan od najvećih stranih ulagača i brzo se etablirao kao lider na tržištu mobilnih telefona, pametnih telefona i televizora.
Do 2011. godine, Samsung je imao oko 30% tržišta pametnih telefona u Kini, dok je Apple imao samo 10%. U tom periodu Samsung je bio pravi titan na kineskom tržištu, a broj zaposlenika u Kini dosegao je 63.316.
Promjena smjera – problematični pad
Iako je Samsung bio dominantan, tijekom godina su stvari počele polako padati. U 2019. godini, Samsung je zatvorio svoju posljednju tvornicu pametnih telefona u Kini, a sljedeće godine i tvornicu računala i televizora. Proizvodnja je preseljena u Vijetnam, Indiju i druge zemlje. Do 2022. godine, broj zaposlenih u Kini pao je ispod 20.000.
Zašto je to sve krenulo nizbrdo? Počelo je s kineskim konkurentima poput Xiaomija, Huaweija, Oppo-a i Vivo-a koji su polako, ali sigurno preuzeli tržište. Samsung je bio suočen s izravnom konkurencijom i nije imao nikakve “monopolske karte” za zaštitu svojih interesa. Osim toga, tvrtka nije brzo reagirala na neke strateške greške. Na primjer, nije uspjela razviti novu trgovinu aplikacija kad je Googleova nestala sa Samsungovih uređaja proizvedenih u Kini.
Zatim su tu bili problemi s modelima serije C koji su bili dizajnirani za kinesko tržište, a nisu uspjeli. Samsung također nije mogao pratiti inovacije koje su donosili kineski konkurenti, a još jedan udarac je bio skandal s baterijama Galaxy Note 7 koje su eksplodirale 2017. godine. Iako je izdana globalna opozivna naredba, Kina je bila izuzeta dok se nisu počeli događati incidenti i tamo. Kineski mediji i potrošači bili su ljuti zbog toga, a povjerenje u Samsung je ozbiljno narušeno.
Geopolitika i bojkoti
Geopolitički faktor također je utjecao na Samsung. 2017. godine, raspoređivanje američkog proturaketnog sustava u Južnoj Koreji izazvalo je reakciju Kine, što je uključivalo bojkote južnokorejskih proizvoda. Regulatori su zabranili prodaju mnogih južnokorejskih potrošačkih proizvoda, a kineski potrošači su počeli izbjegavati robu koja je imala bilo kakve veze s Južnom Korejom. To je još više pogoršalo situaciju za Samsung.
Premještanje u Vijetnam
Samsung nije imao drugog izbora nego premjestiti proizvodnju iz Kine u Vijetnam, Indiju i druge zemlje. Do 2022. godine, manje od 25% Samsungove proizvodnje pametnih telefona bilo je u Kini, dok je više od 75% proizvodnje bilo prebačeno u Vijetnam i druge lokacije. Vijetnam je postao ključna destinacija za Samsung, jer je jeftiniji i fleksibilniji u smislu proizvodnje. Samsung je uložio više od 22 milijarde dolara u Vijetnam, a ostali preostali pogoni u Kini sada se bave samo proizvodnjom kućanskih aparata i poluvodiča.
Apple ili Samsung, tko je najnoviji globalni lider?
Samsung je slučajno predstavio 9100 PRO PCIe 5.0 SSD
Samsung je počeo prodavati S Pen olovku, ali….
Hoće li Samsung uspjeti?
Kineski konkurenti danas su jači nego ikad. Potrošači više vole domaće proizvode, a kineske tvrtke postaju sve konkurentnije, s tehnologijama koje prate ili čak nadmašuju one koje nudi Samsung. Samsung je pokušao ponovno ući na tržište pametnih telefona u Kini, ali izgleda da će biti vrlo teško vratiti tržišni udjel, s obzirom na ogromnu konkurenciju i promijenjene preferencije kineskih potrošača. Pitanje je – hoće li Samsung uspjeti povratiti svoje tržište u Kini, ili će se njegova prisutnost u toj zemlji i dalje smanjivati? Ovaj pad u Kini pokazuje koliko je teško održati dominantnu poziciju na tržištu, bez obzira na to koliko brzo ulaziš ili koliko si uložio u tehnologiju.

Objavljeno prije 1 dan
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu.
Riječ je o godišnjem priznanju za unapređivanje zaštite na radu koje dodjeljuje Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike prema posebnom Pravilniku o priznanjima i nagradama radi unapređivanje zaštite na radu (NN 91/2021.).
Priznanja i nagrade se dodjeljuju svake godine prigodom obilježavanja Nacionalnog dana zaštite na radu, 28. travnja, na osnovu javnog poziva za prijavu koji se objavljuje početkom siječnja. Priznanjem i nagradama nagrađuju se mjerljivi pokazatelji doprinosa na postignućima i unaprjeđivanju zaštite na radu, kao što su aktivnosti koje su doprinijele smanjenju broja ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi s radom i/ili smanjenju njihovih posljedica, aktivnosti na uspostavi i održavanju sustava zaštite na radu te njegovom daljnjem mjerljivom unapređivanju, objave stručnih radova na području sigurnosti i zaštite zdravlja na radu te aktivna suradnja sa drugim institucijama na području sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, kao i drugi pokazatelji.
(sponzorirana objava)
Forum
Objavljeno prije 1 minute
DronoviObjavljeno prije 3 minute
AutomobiliObjavljeno prije 20 minuta
Lenovo ThinkPad kutakObjavljeno prije 1 sat
AMD Ryzen "ZEN5" (9000 CPU series) Info threadObjavljeno prije 1 sat
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuNovosti
Posljednji dani rasprodaje za Praznik rada! Doživotni Office 2021 Pro već od 35,24 €! Iskoristite najbolju cijenu za Microsoftove licence odmah!
Kolege već koriste XLOOKUP kako bi ubrzali rad s podacima dok ste vi zaglavljeni s ručnim filtriranjem. Dok se drugi opuštaju tijekom blagdana, vješti profesionalci već su iskoristili Godeal24 rasprodaju za Praznik rada kako bi nadogradili... Pročitaj više
EU nije uspjela provesti "Zakon o čipovima" - sada će morati napisati novi
Europski akt o čipovima, čiji je cilj dati EU-u 20-postotni udio na svjetskom tržištu poluvodiča do 2030., vjerojatno neće uspjeti. Prema izvješću Europskog revizorskog suda (ECA), trenutni tempo provedbe strategije je prespor, a financiran... Pročitaj više
Nvidia i AMD će u svibnju izdati grafičke kartice - konkurencija na mainstream tržištu se pojačala
Prema najnovijem izvješću tajvanskog medija Benchlife, Nvidia i AMD aktivno se pripremaju za lansiranje svojih novih grafičkih kartica za mainstream tržište. Za potrošače koji žele kupiti grafičke kartice po pristupačnim cijenama, izbor je... Pročitaj više
20. godišnjica Appleovog mobitela - novi dizajn i puno stakla
2027. je 20. godišnjica Appleovog iPhonea, a u ovom važnom trenutku Apple je spreman proslaviti s novim dizajnom. Iako ne znamo puno o detaljima ovog faceliftinga, jedno je sigurno: Apple želi koristiti više stakla. Dizajn i stil Appleovog... Pročitaj više
Otkriveno je da serija iPhone 17 koristi AI funkcije u velikim razmjerima, a cijeli sustav ima 12 GB memorije
U modelima serije iPhone 16, Apple je uveo niz AI značajki. a očekuje se da će nadolazeća serija iPhone 17 postići više u AI aplikacijama. Stoga se očekuje da će specifikacija memorije biti nadograđena na 12 GB i po prvi put koristiti 6-kan... Pročitaj više
Sve novosti