A.C.Ryan Playon!HD2 – novije je bolje

Datum objave 09.08.2011 - Krešimir Matanović

Opis

A.C.Ryan je kao što znamo Nizozemska tvrtka koja je osnovana sad već davne 1992. godine. U početku su proizvodili kabele i razne dodatke, a početkom novog tisućljeća su se bacili i u proizvodnu opreme za modding. Tada postaju i poznatiji širem tržištu, a nedavno su uveli i liniju mrežnih multimedijalnih playera od kojih smo mi testirali prošle godine predstavljeni PlayOn!HD model. Dizajn se pakiranja ovog novog modela (ACR-PV73700) nije znatnije izmjenio, i dalje prevladavaju zeleno plavi tonovi, a na kutiji se nalaze fotografije uređaja i vrlo iscrpne informacije o njegovim karakteristikama. Sam je uređaj unutar kutije upakiran u plastičnu vrećicu, oblijepljen je prozirnom folijom kako ne se na njegovo sjajno kućište ne bi lijepila prljavština, te je konačno smješten u zaštitnu pjenu. U zasebnoj se kutiji nalazi sve ono što uz njega dolazi.

Unutar se te zasebne kutije nalazi kompletan bundle koji se sastoji od HDMI kabela dužine 1.8 metar s pozlaćenim kontaktima, USB3.0 kabela (A-to-B), ispravljača (12V/2A), kompozitnog kabela (crveno/žuto/bijelo), komponentnog kabela (crveno/plavo/zeleno), daljinskog upravljača, dvije AAA baterije i kratkih uputa za instalaciju i korištenje na 16 jezika. Daljinski je upravljač doživio redizajn. Sada je kvalitetniji, izduženiji te donosi logičniji raspored tipaka. Stari je daljinski upravljač imao sitne nelogičnosti tipa smještanja tipki za pauziranje i usporavanje dosta udaljeno od tipki za Play, Stop, i onih za premotavanje unaprijed ili unazad. Na novi sada nemamo apsolutno nikakvih zamjerki.

Što se vanjskog dizajna tiče, tu nema velikih izmjena. One kozmetičke su uklanjanje Playon!HD znaka s prednje stane, izmjena tipke za paljenje i gašenje (sada ona svijetli nenametljivom bijelom bojom), te je naravno izmjenjen gornji logo utisnut u kućište. Vanjski je oklop napravljen od plastike obojane sjajnom crnom bojom koja privlači prašinu i otiske prstiju. Stražnja je strana metalna, a na njoj se nalazi i većina konektora ovoga uređaja te ventilator za hlađenje tvrdog diska. Za razliku od prethodnika raspored stražnje strane je promijenjen što je napravljeno zbog unutranje reorganizacije i drugačijeg smještaja tvrdog diska. Ventilator je sada na desnoj strani, promjera je 40 mm a u radu nije prebučan, no ponekad u noći zna zasmetati njegovo lagano zujanje. Konektori s lijeva na desno su kompozitni audio/video izlazi, Y/Pb/Pr video izlazi, HDMI 1.3 (do 1080p), SPDIF koaksijalni (za digitalni audio), Gigabit LAN konektor (10/100/1000Mbps), te SPDIF koaksijalni i SPDIF optički TOSLink (za digitalni audio). Između se SPDIF konektora i ventilatora nalazi i konektor za strujni ispravljač (12V/2A). Formati video izlaza koje ovaj uređaj podržava su PAL, NTSC, 480p, 576p, 720p, 1080i 50Hz, 1080i 60Hz, 1080p 50Hz, 1080p 60Hz i 1080p 24FPS. Audio podrška je Stereo, Dolby Digital AC3 5.1 (passthrough & downmix to stereo), Dolby Digital Plus 7.1 (passthrough), DTS Digital Surround 5.1 (passthrough & downmix to stereo), Dolby TrueHD 7.1 (passthrough & downmix to stereo), AAC 7.1 (passthrough & downmix to stereo) te FLAC.

S lijeve bočne strane (gledano sprijeda) se sada nalaze vrata iza kojih se skriva tvrdi disk i njegovo ležište. Vrata drže dvije plastične kopče, a kada ih skinemo disk je moguće prstima izvući van. Ovime je omogućeno jednostavno mijenjanje diskova ukoliko ih više koristite ili je pak pojednostavljen pristup tijekom nadogradnje na veći disk. S desne se strane nalaze dva USB 2.0 utora, te jedan USB 3.0 Slave utor B-tipa. Uz ovaj USB 3.0 utor, A.C.Ryan daje USB 3.0 kabel i A-to-B tipa pa je jednostavno spojiti ovaj player na primjerice prijenosnik ili desktop računalo opremljeno USB 3.0 konektorom. Uz USB utore, tu je i utor za multimedijalne kartice, a podržani su SD, SDHC, MMC, MS i MSPro tipovi kartica. Tako je ovaj player vrlo svestran po pitanju proširivosti i trebao bi zadovoljiti većinu kupaca.

S donje se strane nalazi glavna "hauba" čijim uklanjanjem dobivamo pristup unutrašnjosti uređaja. Za taj donji poklopac je ujedno pričvršćen nosač/ležište diska i to sa četiri vijka. Njih nije potrebno odviti da bi se pristupilo unutrašnjosti, već je dovoljno ukloniti sve kompletno, te samo "odštekati" SATA i SATA Power konektore ležišta diska s tiskane pločice. U kutevima se poklopca nalaze gumene nožice koje ne dozvoljavaju klizanje playera po površini, a poklopac ima i proreze napravjene kako bi bilo omogućeno strujanje zraka.

Otvaranjem poklopca prstima je jednostavno moguće izvući disk van. A.C.Ryan se kod ovoga modela odlučio za Samsungove Spinpoint F3 EcoGreen diskove s nižom brzinom okretanja ploča, te nižom potrošnjom električne energije. Umjesto HD103SI (F2) modela iz Playon!HD uređaja, u ovome HD2 se nalazi noviji HD105SI koji donosi 1TB kapaciteta, 32MB buffer, SATA II sučelje. Glave mu baš kao i kod F2 modela rotiraju na 5.400 okretaja u minuti, a u odnosu na njega povećane su brzine transfera. Vršna potrošnja diska je oko 5.7W. Ukoliko uklonimo donji poklopac, otvara nam se pristup ležištu u kojem je disk, Ležište je plastično, a disk se drži uz pomoć podatkovnog i napojnog konektora. Uz ovaj 1TB model, moguće je kupiti i 500GB te 2GB modele. Tko ima svoj disk treba znati da će najpovoljnije proći ako kupi model bez diska koji je takošer u ponudi.

S hardverske strane glavnu ulogu ima novi Realtekov RTD1185DD visoko integrirani SoC (system on a chip), koji podržava HD MPEG1/2/4, H.264, VC1, RM/RMVB, AVS formate, Gigabitni Ethernet, PCIe sučelje, čitač multimedijalnih kartica i HDMI 1.3. Ovaj MIPS procesor kuca na 500MHz, a kao on-board memorija se koriste dva Nanya NT5TU64M16GG-AC DDR2 memorijska čipa. Operativni sistem (Linuxoid s novim GUI-em 2.0), nalazi se na Hynixovom NAND čipu koji se nalazi s donje strane PCB-a. Za USB 3.0 podršku se brine JMicronov JMS551 kontroler, a za Gigabitni LAN je zaslužan Realtekov RTL8211D kontroler. Na manjem PCB-u pričvršćenom iza prednje strane uređaja nalazi se IC prijemnik daljinskog upravljača, te LED-ice za rasvjetu tipke za paljenje/gašenje. Podržani video formati su AVI, MKV, TS, TP, TRP, M2TS, MPG, MP4, MOV, M4V, VOB, ISO, IFO, DAT, WMV, ASF, RM, RMVB i BD-ISO. Podržan je i FLV video format rezolucija 720p, 1080i, 1080p. Podržani vido kodeci su MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 SP/ASP/AVC (H.264 | x264), XviD, DivX, WMV9 (VC-1) i RealVideo 8/9/10 (do 720p). Podržani audio formati su MP3, MP2, WMA, AAC, FLAC, WAV, OGG Vorbis, PCM, LPCM, MS-ADPCM, LC-AAC, HE-AAC, COOK i RA-Lossless. Što se tiče formata fotografija podržani su JPEG, HD JPEG, BMP, GIF, TIF i PNG, a podržani formati podnaslova su SRT, SMI, SSA, IDX/SUB i SUB. Podržani skupovi znakova za podnaslove su pak Unicode (UTF8), BIG5 (tradicionalni Kineski), Zapadni, Turski, Centralo Europski, Grčki, Ćirilični, Jugo-istočno Europski te Hebrejski. Svi su dakle formati na koje možete naletjeti u "divljini" podržani i ovaj bi ih player s lakoćom trebao reproducirati.

Bežični je LAN podržan preko opcionalnog WLAN 802.11b/g/n 300Mbps modila, koji podržava WEP i WPA sigurnosne protokole, te WLAN Peer-to-Peer način spajanja. I bežični je adapter doživio promjenu u smislu da sada više nema dock s dugačkim kabelom, nego ga je potrebno direktno "uštekati" u player. Toliko u opisu hardverskog dijela Playon!HD2 playera, krenimo na softverski dio.

GUI 2.0 i Zaključak

GUI 2.0

U odnosu na stari model novo je i korisničko sučelje. Osim ljepšeg izgleda, praktičnije je, dopušta brzi izbor filmova ili glazbe koju ste nedavno kopirali na uređaj. Glavni se izbornik sastoji od sedam podizbornika, već spomenutog preglednika nedavno kopirane multimedije, te ikona trenutnih funkcija u upotrebi i raspoloživog kapaciteta tvrdog diska. Podizbornik Files Manager nas dovodi do izbora medija kojem želimo pristupiti (HDD, mrežni uređaji, USB itd.). Odavde možemo pregledavati sadržaj, reproducirati ga te baratati s njim (kopiranje, brisanje itd.). U podizborniku Internet Media nalazi se predodređenih 12 internetskih servisa kojima možete pristupiti, a to je znatan napredak od prošlog sučelja u kojem su bila samo četiri servisa. Prije upotrebe smo instalirali najnoviji Firmware v9.5.5.r5311, kojeg je A.C.Ryan nedavno izbacio. Problemi na koje smo naišli su spor odziv sučelja na komande i s novim i sa starim firmwareom, te trenutna nemogućnost reprodukcije videa s YouTubea zbog promjene njihovog API-a (novi firmware će to riješiti). Sve ostalo radi jako dobro, uključujući i YouTubeXL.

Odabirom podizbornika Setup otvara nam se konzola za podešavanje svih postavaka ovoga uređaja. U dijelu System tako je između ostalog moguće promijeniti jezik sučelja, text encoding, uključiti DLNA DMR opciju, promijeniti ime uređaja, obrisati povijest nedavno dodane multimedije, promijeniti jeziku unosa tipkovnice itd. Ispod sistemskih podešenja nalazi sa Audio rubrika u kojoj je moguće podesiti način noćnog rada, te izabrati između LPCM ili Passthrough kodiranja preko HDMI i SPDIF sučelja.

Video sekcija nudi izbor formata, odabira načina spajanja TV uređaja, uključivanja digitlnog smanjivanja šuma, korištenja 1080p 24Hz načina prikaza, odabira načina rada s plazma ekranima, podešenje dubine boja te veličine ekrana (rezolucije). U mrežnom dijelu podešavamo sve vezano uz mrežne mogućnosti ovoga uređaja. Na mrežu se spajamo putem žične Gigabit LAN mreže ili opcionalnog WiFi modula. Za LAN ne treba podešavati ništa, uštekavanjem kablela u Router, automatski će se uređaju dodijeliti IP adresa (ukoliko je DHCP server uključen na Routeru), i uređaj će biti prepoznat od ostalih na mreži bez problema. Kako bi mu mogli pristupiti s ostalih računala u mreži potrebno je uključit Samba mrežni fajl sistem, te FTP mrežni protkol. Uz to moguće je korištenje i Transmission BitTorrent klijenta (preko websučelja), UPnP servera, ali i korištenje PPPoE protokola (Point-to-Point Protocol over Ethernet). Problem s konfiguracijom bežične mreže je ostao kao i kod starog modela - nije ju naime moguće konfogurirati sa skirvenim SSID-om nego ga je potrebno konstantno imati otkrivenog. što se naravno mnogima neće svidjeti. Zašto to do dan danas nije riješeno ne znamo. Na samom dnu izbornika nalaze se razne postavke, pod koje spadaju nadogradnja firmwarea putem USB-a, informacije o uređaju i mreži, zaštite pristupu folderima, obavijesti o formatiranju diska, zaštiti editiranja foldera (brisanje, premještanje, itd.), kreiranje lozinke i omogućavanje titlova.

Prilikom pregleda sadržaja DVD naslova moguće je fino podešavanje titlova, kojima je moguće promijeniti veličinu, položaj na ekranu, boju te encoding. Prilikom pregleda sadržaja moguće je pritiskom na tipku info saznati i osnovne informacije o sadržaju, kao što su rezolucija, dužina trajanja itd. Kao što vidimo, HD2 je bogat mogućnostima i time će možda odvratiti i pokojeg HTPC korsinika u svoju korist. isto tako moramo naglasiti kako ovaj uređaj po našim mjerenjima pod opterećenjem troši između 11 i 17W električne energije, što je svakako vrlo prihvatljivo.

 

Zaključak

A.C.Ryan je svoj ionako vrlo solidan Playon!HD player, s kojim smo bili vrlo zadovoljni dodatno unaprijedio, kako softverski tako i hardverski. S hardverske strane ovaj je HD2 dobio moćniji Realtekov procesor, a uz to je i reorganizacija komponenti donijela mogućnost jednostavnog vađenja i zamjene tvrdog diska. Tvornički ugrađeni Samsungov F3 se pokazao dovoljno brz za sve zadatke, a uz to dovoljno tih i nezahtjevan po pitanju potrošnje električne energije. S obzirom da je ipak riječ o velikom disku potrebno ga je aktivno i hladiti, za što je korišten 40 mm ventilator. S obzirom da korisnik nema kontrolu nad brzinom njegova rada, povremeno će se desiti da nam njegova buka zasmeta što je posebno izraženo noću kada je zvuk na nižim vrijednostima. U svemu ostalom s hardverske strane ovaj je player doživio napredak (posebno naglašavamo USB3.0 port) i malo tko će naći zamjerku s te strane. GUI 2.0 je također bolje posložen te je pregledniji od staroga, no ujedno je i nešto sporiji. Na odziv se ponekad predugo čeka, pa niste sigurni jeste li kliknuli ili niste. Ovo je nešto na čemu A.C.Ryan svakako treba poraditi jer je po nama hardver dovoljno moćan da sve gura glatko. Sa strane reprodukcije, sav audio/video materijal na koji smo naišli i isprobali je radio bez ikakvih problema i tu možemo uputiti samo pohvale. Još jedan problem koji nas je zasmetao je nemogućnost rada bežične mreže sa skrivenim SSID-om na Routeru. Možemo se samo nadati da će problem biti riješen nekom od budućih nadogradnji. Za sve ostalo, od dizajna, kvalitete izrade, poboljšanog daljinskog upravljača, pa do glatkoće reprodukcije 1080p video materijala i širokog spektra mrežnih mogućnosti ovaj player zaslužuje sve pohvale. Njegova je cijena u Njemačkoj se kreće između 140 € za model bez diska pa sve do 270 € za model s 2TB diskom (dostupni su modeli s 500GB, 1TB i 2TB diskovima). U Hrvatskoj je trenutno dostupan jedino model bez diska po cijeni od oko 1.200 kn. Dobro cjenovno pozicioniranje i sve mogućnosti koje nudi, omogućuju mu čak i ugrožavanje HTPC tržišta. Istina je da ne može ponuditi sve HTPC mogućnosti, no za one kojima su dovoljne ove koje nudi predstavlja odličan izbor.