Među prvima koji su nam upali u oči bili su Asusovi prijenosnici serije K, formata 14", 15.6" i 17". Izloženi su modeli bili opremljeni A6 procesorima i 6720G2 Dual Graphics rješenjima. Grafičke performanse ovih prijenosnika su vrlo impresivne u što smo se uvjerili demo programima ali i nekim modelima na kojima je bio instaliran Dirt3. Svi su prijenosnici radili duže vremena a na dodir nisu bili topli što će reći kako je AMD i na tom polju odradio dobar posao, nagoviješten "Cool to the touch" sloganom. Ipak naravno, sve dok ne testiramo prve Sabine prijenosnike u našem labu i u našim uvjetima nećemo znati koliko su zapravo "hladni na dodir".

Acer i Lenovo su također bili prisutni s nekim od svojih modela, a modeli koji su nas najviše zainteresirali bili su opremljeni najjačim A8 procesorima i Dual graphics rješenjima. Acer je svoj 15.6" model opremio HD6740G2 grafičkim rješenjem koje ovaj prijenosnik pretvara u pravu igraću mašinu. Lenovo je je A8 procesor kombinirao s tek nešto slabijim HD6720G2 rješenjem sa 1.5GB kombinirane memorije i demonstrirao gladak rad ipak dosta zahtjevnog Shoguna 2.

HP je pokazao prijenosnike iz svojih ProBook i Pavilion serija, a za oko su nam je zapeli maleni 11.6" dm1 baziran na Brazos platformi i ProBook prijenosnik orijentiran poslovnom tržištu. ProBook 6460b donosi A4-3300M procesor i 6480G grafiku sa 512MB dedicirane memorije u 14" formatu. Pokazali su i consumer orijentirane Pavilione opremljene jačim A8 procesorima i moćnim HD6755G2 Dual Graphics rješenjima.

MSI je predstavio nakoliko modela, a nama se najzanimljivijim učinio 15.6" model s A8 procesorom i najačom discrete-class integriranom HD6620G grafikom. Prijenosnik ima standardan MSI-ev dizajn, a kvaliteta izrade je solidna. Uz MSI-ev model, primjetili smo i u Hrvatskoj malo egzotičniji Packard Bell, koji kupce privlači crveno-crnom kombinacijom boja i naravno moćnim hardverom. U ovaj Easynote Red ugrađen je A8 procesor i HD6740G2 Dual Graphics rješenje, a format je popularni – 15.6".

Toshiba je također predstavila velik broj modela među kojima su bili oni bazirani na E i C modelima, te naravno oni najnoviji s A modelima APU-a. Zanimljiv nam se učinio NB550B green model u formatu 10.6" opremljen C-50 procesorom i HD6250 grafikom. U prilog mu idu kvaliteta izrade, klasična tipkovnica ali i multimedijalne mogućnosti zbog ugrađenih moćnih zvučnika za ovako maleni prijenosnik. Osim njega tu je bio i Satellite L750D model opremljen A4 procesorom i HD6480G grafikom i to u tri različite boje -bijeloj, crvenoj i crnoj.

Uz štandove s prijenosnicima postavljeni su bili i prijenosnici koji su demonstrirali svu grafičku moć nove Sabine platforme s Dual graphics tehnologijom. Dovoljno je reći kako smo se naigrali Dirt-a 3 u visokim detaljima i na eksternim monitorima u 1080p rezoluciji bez ikakvog trzanja ili usporavanja igre. Tek kada bi sa 2x mazohistički podigli razinu antialisinga na 8x je igra usporila i postala neigriva. Nakon isprobavanja raznih postavki zaključili smo kako je nova Sabine platforma više no ikada orijentirana igračima te kako su performanse najjačih prijenosnika dovoljno dobre za igranje i najnovijih DX11 naslova.

U zasebnom dijelu, AMD je demonstrirao i rad desktop Llano procesora, o kojima ćemo više pisati idući mjesec. Dovoljno je reći kako će i korisnici mainstream desktop računala dobiti vrlo dobru platformu čija bi cijena trebala biti odlučujući faktor prilikom nabavke – uz naravno sve pozitivno što Llano donosi mobilnoj platformi. Službeno je predstavljanje najavljeno za početak idućeg mjeseca, a paleta proizvoda (APU-a) bi trebala biti vrlo široka. Impresivna je bila demonstracija rada HD3D tehnologije na tri velika 1080p 3D ekrana. Na njima je Llano bazirana mašina sa HD6790 grafikom s lakoćom vrtila Dragon Age II igru. Svi koji pak čekaju najjače AMD-ove desktop proizvode kodnog imena Zambezi (FX) iz Bulldozer porodice morati će se strpiti još malo – njihovo bi predstavljanje trebalo biti početkom četvrtog kvartala ove godine. Za sada, iz ovoga što smo u Berlinu vidjeli Sabine platforma je veliki korak naprijed za AMD i vjerujemo kako ju čeka dobra tržišna budućnost. Partneri su se potrudili, proizvoda je dovoljno a nadamo se da će i dobavljivost biti dobra. Za sada nemamo najave kada bi prvi prijenosnici trebali pristići na naše tržište no, nadamo se da za prve testove nećemo morati dugo čekati. AMD konja, i to dobrog, za utrku ima, a veliku prednost predstavljaju impresivne grafičke (vizualne) mogućnosti i ono što je za prijenosnike najbitnije – vrijeme autonomije.