Srce Quad FX platforme čini nova serija Athlona 64 FX, modeli FX-74 (radni takt 3 GHz), FX-72 (radni takt 2,8 GHz) i FX-70 (radni takt 2,6 GHz). Procesori su izrađeni u AMD-ovom 90-nanometarskom proizvodnom procesu i vjerojatno će biti zadnji procesori novi procesori koji će se proizvoditi ovim procesom. Ovi procesori su specifični i zbog par drugih stvari. To je u prvom redu socket budući da novi FX-ovi ne rabe Socket AM2 (za manje upoznate, procesorski utor za AMD-ove stolne procesore), već serverski Socket 1207, poznat i pod imenom Socket F. Socket 1207 je LGA tip utora, zapravo ležišta za procesor, tako da na procesorima za ovaj socket nema pinova već su oni smješteni direktno u utoru za procesor. Socket F prema neslužbenim informacijama je dizajniran tako da podržava DDR3 i FB-DIMM tip memorije što je moguće zaključiti i prema broju pinova, a sve ovo govori u prilog dugovječnosti platforme. To posebno dolazi do izražaja ako uzmemo u obzir da AMD Quad FX koncept planira rabiti i u budućnosti, dakle ne radi se isključivo o privremenom odgovoru na četverojezgreni Core 2, tako da će korisnici Quad FX sistema u isti utor vjerojatno moći ugraditi i četverojezgrene procesore bazirane na jegri K8L.

AMD Athlon 64 FX-74 rabi serverski Socket 1207 i samim time nema pinove

Još jedna razlika u odnosu na dosadašnje FX procesore je dodatna HyperTransport konekcija koja je prisutna i na dvosmjernim Opteron procesorima. Ovaj dodatni HyperTransport tunel omogućava povezivanje dva procesora u višeprocesorski sustav tako da je drugi procesor preko HT tunela spojen s prvim procesorom, dok je prvi procesor preko drugog HT tunela spojen s čipsetom na matičnoj ploči. Posljednja razlika u odnosu na starije FX procesore je cijena. Naime, u skladu s filozofijom Quad FX platforme, novi bi se FX-ovi trebali prodavati u parovima koji imaju cijenu ekvivalentnu jednom starijem procesoru iste klase. Konkretno, AMD-ove cijene za nabavljače (dakle u količinama od 1000 komada na više) su 999 USD za komplet Athlona 64 FX-74, 799 USD za komplet Athlona 64 FX-72 i 599 USD za komplet Athlona 64 FX-70. Ipak, u praksi ova filozofija prodavanja procesora u parovima izgleda drugačije pa ih je procesore bez problema moguće nabaviti odvojeno, barem ako je riječ o velikim dobavljačima koji kupuju direktno od AMD-a (npr. e-tailer Newegg)

Athlon 64 FX-74 u svom prirodnom okruženju

Stari BOX hladnjak za FX procesore (lijevo) zamijenjen je novim (desno) na kojeg je implementirana naprednija regulacija brzine vrtnje

S obzirom da su bazirani na prilično starom 90-nanometarskom procesu, jasno je danovi FX-ovi predstavljaju maksimum koji je AMD mogao izvući iz ove tehnologije. Taj maksimum frekvencije ima i svoju cijenu – zagrijavanje. Za rad na maksimalnom taktu od 3 GHz modelu FX-74 tako treba 1,45 volta pri čemu troši oko 125 vata. Korištenjem tehnologije Cool’n’Quiet takt se pri niskom opterećnju spušta na 1 GHz uz napon od 1,15 volta, no i dalje treba imati na umu da se u sistemu nalaze dva, a ne jedan procesor. Zajedno s novim procesorom razvijen je i novi BOX hladnjak koji smo na testiranje dobili naknadno. Dizajn je u principu jednak, samo je malo izmjenjen mehanizam za montažu te je dodana naprednija regulacija brzine za ventilator koji se sada na ploču priključuje preko konektora s četiri kontakta (isti je već duže vrijeme u uporabi na Intelovim procesorima).