Jedini čipset koji trenutno podržava Quad FX platformu je nVidijin nForce 680a SLI. Začudo, premda smo očekivali da će se AMD nakon akvizije ATI-ja krenuti agresivnije na tržište čipseta, to se nije dogodilo tako da se tvrtka i dalje mora oslanjati na vanjska rješenja. Sam nForce 680a SLI čipset je također relativno čudan proizvod s obzirom da se zapravo radi o dva čipseta spojena u jednu cjelinu. Zboga toga ovaj čipset ima izuzetno velik broj svih vrsta konektora. Osim 56 PCI-E stazica koje su podijeljene na četiri konektora za grafičku karticu (dva s punom x16 propusnošću i dva s 8x propusnošću), tu je još i 12 SATA kanala i četiri gigabitne mrežne kartice. Dakako, u praksi neke od ovih mogućnosti nisu iskorištene iz jednostavnog razloga što nisu potrebne.

Shematski prikaz nForce 680a SLI čipseta

Jedina matična ploča s ovim čipsetom koja je trenutno dostupna na tržištu je Asus L1N64-SLI WS. Ako se imalo razumijete u Asusovu nomenklaturu označavanja ploča, sigurno vam je zapeo za oko prvi dio oznake – "L1". Radi se o oznaci socketa. Naime, NVIDIA socket za Quad FX procesore ne naziva Socket F već Socket L1. Oznaka "WS" na kraju imena pak označava da Asus ovu ploču kategorizira kao workstation ploču odnosno ploču za radne stanice.

Kao što možemo vidjeti na donjoj fotki, na ploču standardnog ATX formata smješteno je zaista mnogo komponenti. Tu su u prvom redu dva Socket 1207 koji sami po sebi zauzimaju dosta mjesta. Između socketa smješteni su utori za DDR2 memoriju i to četiri komada, dva za svaki procesor. Treba naglasiti da je u utore moguće staviti standardu DDR2 memoriju i da nije podržana registered memorija koja se inače rabi na Opteron serverima. AMD je ovdje napravio dobru odluku s obzirom da je serverska memorija užasno skupa, a istovremeno sporija zbog viših latencija tako da svakako ne bi odgovarala entuzijastima, a i osjetno bi povisila cijenu cijele platforme.

ASUS L1N64-SLI WS glavom i bradom

Ispod socketa smješten je 24-pinski ATX konektor što nije idealna pozicija, no vjerojatno se radi o kompromisu zbog broja komponenti na ploči standardne veličine. Na ploču je moguće ugraditi ukupno četiri grafičke kartice putem dva PCI-E x16 i dva PCI-E x8 utora (plavi su x16, a crni x8), a od utora za ostale kartice su ponuđeni po jedan PCI-E x1 i PCI utor. Začudo, utori za grafičku karticu su dosta odmaknuti od memorije što nije bilo za očekivati s obzirom na ograničenja formata. Desno od utora za kartice smješten je masivni bakreni hladnjak s toplovodnim cijevima koji je namijenjen hlađenju nForce 680a SLI čipseta. Odmah do njega smješteno je čak 12 SATA konektora i jedan IDE konektor koji je postavljen horizontalno, a ne vertikalno. Osim konektora za diskove i optičke pogone, tu su dakako i oni za USB i Firewire, no nema ih toliko mnogo koliko bi se to očekivalo od teoretskih mogućnosti čipseta (maksimalno 20 USB konektora). Na stražnjem dijelu ploče tako nalazimo četiri USB konektora dok je preko headera na matičnoj ploči moguće doći do još šest USB konektora.

Što se pak tiče BIOS-a, on je prema očekivanjima usmjeren na entuzijaste s brojnim opcijama za overclockanje na koje smo navikli kod Asusovih top modela ploča. Ipak, treba napomenuti da je očito kako se radi o ranoj reviziji BIOS-a budući da neki njegovi segmenti izgledaju poludovršeno. To se posebno odnosi na sistem za automatsku kontrolu brzine ventilatora koji zapravo uopće ne radi.