Test sistem :: Hardware
Platforme

ASUS L1N64-SLI WS

Intel D975XBX2 (Bad Axe 2)

Procesor(i)

2x AMD Athlon 64 FX-74 @ 3 GHz

Intel Core X6800 @ 2,93 GHz

Intel Core 2 QX6700 @ 2,66 GHz

Memorija

4x 1 GB Corsair XMS2-6400 Dominator (4.4.4.12)

2x512MB Corsair XMS2 – 8500 (5.5.5.15)

Grafička

kartica

GeForce 7900 GTX

Driveri:: Forceware 93.71

Muzička kartica Integrated audio
Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 160 GB SATA

DVD-RW Pioneer DVR-110D





































































Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

Intel Chipset SW 7.2.2.1007

NVIDIA nForce 9.53

DirectX verzija 9.0c
PCMark05 v1.1
3DMark06 v1.0.2, default
bgColor=#eeeeee>ScienceMark 2 final
SuperPI v1.5 XS
Blender v2.41
bgColor=#dddddd>Cinebench 2003 SMP CPU Test
POV-Ray v3.7, beta 16
bgColor=#dddddd class=credits>Photoshop CS 2 v9.0
Quake 4 v1.3
WinRAR v3,61, integrated benchmark

Testnu Quad FX konfiguraciju nismo sklopili sami već nam je ona bila osigurana od strane AMD-a. Dakako, imali smo dozvolu modificirati komponente radi lakšeg izvođenja testa, tako da smo koristili vlastiti hard disk, a isključili smo i SLI koji je na AMD-ovom računalu bio uključen. Komponente su inače bile smještene u Thermaltakeovo kućište Armor, a za napajanje računala bilo je zaduženo monstruozno PC Power & Coolingovog napajanje od jednog kilovata. Spomenimo također i još jedan detalj, a to da memorija na ovoj konfiguraciji nije radila na punoj brzini. Iskusniji znaju da se radi o staroj boljci novijih AMD-ovih procesora, a to je način generiranja takta memorijske sabirnice koji nije optimalan pa kod procesora s neparnim množiteljem (kao što je npr. FX-74) memorija ne radi na punoj brzini.

Što se pak tiče Intelovih konfiguracija, rabili smo rezultate iz starijih testiranja budući da nam Core 2 QX6700 nije bio dostupan. S druge strane, tu su ipak novi rezultati dvojezgrenog Core 2 EE-a, što daje prilično dobri uvod u brzinu AMD-ovog sistema. Iz navedenih razloga u nekim testovima neće biti rezultata Intelovog četverojezgrenog procesora.

Quad FX konfiguracija u Thermaltake Armor kućišu

Kao što smo već napomenuli, Asusova ploča nema adekvatno implementiran sistem za automatsku regulaciju brzine ventilatora. Iz istog razloga AMD-ov Quad FX sistem je izuzetno bučan, poput kakvog servera. Premda sami procesori dosta troše pod punim opterećenjem, čak niti tada ventilatori ne bi smjeli raditi na punoj brzini, a kamoli kada računalo ne radi kakav zahtjevan posao pa procesori rade na minimalnom taktu i naponu.

Zanimljivo je da je sam AMD uz konfiguraciju priložio mjerač potrošnje koji se postavlja između računala i utičnice gradske električne mreže. Rezultati koje je ovaj instrument pokazao su za AMD-a poražavajući, ali ništa što nismo mogli pretpostaviti. Tako računalo bez opterećenja troši 255 vata, a nakon što opteretimo sve četiri jezgre, ova se brojka diže na čak 505 vata. Dakako, da smo opteretili i grafički podsistem, vrijednost bi bila još veća, ali moramo priznati da ne znamo za niti jednu aplikaciju koja je u stanju 100-postotno opteretiti grafičke kartice i četiri jezgre. U teoriji, tako je opterećenje moguće postići s kombiniranjem više aplikacija (npr. igranje zahtjevne 3D igre i enkodiranje videa s aplikacijom koja zna iskoristiti više od dvije jezgre), no unatoč AMD-ovoj i Intelovoj propagandi, izuzetno malen broj korisnika to doista i radi budući da je teško izvedivo i samo po sebi nepraktično.

Kad smo kod potrošnje, spomenimo i overclockanje. Premda se nismo imali vremena ozbiljnije pozabaviti s ovom rabotom, zapravo nam nije trebalo mnogo vremena da vidimo kako je Athlon 64 FX-74 daleko od šampiona po ovom pitanju. Maksimalni takt koji smo uspjeli postići je tek 3,25 GHz, što je vrlo malen porast u odnosu na referentni takt od 3 GHz. No, kako ste pretpostavili, i ovo je bilo očekivano s obzirom na to o kakvim se procesorima radi i iz kojeg su proizvodnog procesa proizašli.

Pogledajmo sada rezultate testiranja!