Vanjskim je dizajnom ova kartica identična slabijem HD6950 modelu. Na njezin dugi crni PCB s jedne i s druge strane naliježu crno obojani aluminijski hladnjaci, a gornji je dio zatvoren plastičnim poklopcem koji je pak plastičnim kopčama pričvršćen za aluminijski hladnjak. Sa strane koja gleda van kućišta nalazi se skraćeni otvor za izlaz toplog zraka, a ispod njega je jedan od dva DVI-I izlaza. Lijevo od njega je smješten još jedan iznad kojega su HDMI i dva DisplayPort izlaza. Na vrhu su se smjestili CrossFireX konektori, BIOS prekidač i konektori za dodatno napajanje električnom energijom.

Kao što smo pisali u HD6950 članku, AMD je sa Caymanima staru VLIW5 arhitekturu zamijenio novom VLIW4. VLIW4 po njima donosi 10% povećanja performansi po jedinici površine, a zbog neizmjenjenog 40nm proizvodnog procesa jezgra se nije ni imala kamo previše širiti (nova je veća samo za oko 16.5%). Danas testirani jači Cayman ima dvostruki grafički mehanizam, kojih svaki ima Teselator 8 generacije, ima 24 SIMD-a, 96 teksturnih jedinica, poboljšane render back-endove (poboljšane su anti-aliasing performanse). U njega su dodane su nove GPU Compute značajke, a zadržana je arhitektura četiri 64-bitna GDDR5 memorijska kontrolera (ukupno 256-bitna) s podrškom za brzine do 5.5Gbps. Cayman XT tako ima 1536 ALU jedinice (stream procesora) na površini od 389 kvadratnih milimetara, te broji 2.64 milijarde tranzistora. Brzina GPU-a je 880MHz, a računska snaga mu je 2.7 TFLOPs-a odnosno 675 GFLOPs-a. Teksturnih jedinica kao što smo rekli ima 96, render back-endova je 32, a Z/Stencil jedinica 128. Texture Fillrate iznosi 84.5 Gtex/s, a Pixel Fillrate 28.2 Gpix/s. Na karticu je ugrađeno 2GB GDDR5 (8 komada 2Gb Hynixovih GDDR5 čipova deklariranih za rad na 6Gbps) memorije koja radi na brzini od 1.375MHz (efektivno 5.5Gbps). Memorijska propusnost iznosi 176 Gbps.

Na vrhu se kartice nalaze i CrossFireX konektori, a ovaj model podržava Quad CFX konfiguraciju. Do CFX konektora se nalazi već spomenuti mikro prekidač kojim biramo jedan od dva dostupna BIOS-a. Jedan je BIOS tvornički i uvijek zaključan, a drugi je slobodan za upis nekog tweakanog prema našim željama (u položaju 1 je onaj otključani). Kao šo znamo AMD je sa novom serijom kartica implementirao i novu PowerTune tehnologiju nadzora potrošnje. Maksimalni PowerTune TDP limit ove kartice je 250W, a tipično opterećenje pod igrama iznosi 190W. Tipična potrošnja u mirovanju je 20W. Za napajanje električnom energijom kartica treba jedan 8-pinski i jedan 6-pinski PCIe Power konektor. Video izlaza su kao i kod slabijeg modela dva DVI-a, dva mini DisplayPorta (1.2) i jedan HDMI (1.4a). Kao i kod slabijeg modela tu je multi-stream podrška (preko dva izlaza je moguće prikazati sliku na šest monitora), a DisplayPort 1.2 daje mogućnost HD 6800 seriji podršku propuštanja High bit-rate audio signala kroz DisplayPort. Do sada je to bilo moguće samo preko HDMI-a. UVD 3 tehnologija je podržana, a ona podrazumjeva podršku za hardverski ubrzano dekodiranje Blu-ray 3D i Divx sadržaja. UVD3 i GPU compute (OpenCL i DirectCompute 11) podrška sada čine tehnologiju zajedničkog imena AMD Eyespeed.