amd_r9_fury_x_2

Radeon R9 Fury X kartica je prva u nizu takvih proizvoda i ona je dostupna odmah, a za nadolazeće su razdoblje najavljeni R9 Fury kartica (zračno hlađena, malo slabiji GPU), R9 Nano kartica (još slabiji GPU, zračni hladnjak, 15 cm dužina PCB-a), a na E3 je pokazana i Fury kartica s dva GPU-a.

Fury X koji testiramo je dužine 19 cm, a na karticu je montiran i radijator vodenog hlađenja s otprilike 40 cm dugim upletenom gumenim cijevima pa su ukupne dimenzije ipak dosta velike jer u kućištu treba pronaći mjesto za montažu radijatora i njegovog 120 mm ventilatora.

amd_r9_fury_x_3

Dizajn kartice je kako AMD tvrdi industrijski jednostavan, profesionalan, moderan i elegantan. Oklop sadrži nekoliko elemenata koji su napravljeni od lijevanog aluminija i finiširani ili u sjajnom mirror crnom niklu ili tzv. crnom soft-touch-u. Gornju ploču drže četiri hex vijka a AMD je partnerima ostavio slobodu izrade svojih jedinstvenih pokrova po čemu će ipak malo moći personalizirati proizvod, jer će ostatak biti uvijek u referentnom dizajnu (za Fury i Nano će partneri imati potpunu slobodu dizajniranja hladnjaka).

amd_r9_fury_x_6

Fury X donosi i element personalizacije za svakog korisnika pod nazivom GPU Tach. Riječ je o 8 + 1 LED-ici koje su smještene iznad PCIe Power konektora a koje prikazuju trenutno opterećenje kartice. Korisnik može sam odrediti uz pomoć jumpera želi li koristiti ovu funkciju i ako želi da li će LED-ice svijetliti crveno, plavo ili u crveno – plavoj kombinaciji. Uz to, tu su i dvije zelene LED-ice aktivnosti grafičke kartice te Radeon logo na vrhu koji je crveno osvijetljen.

amd_r9_fury_x_5

Fury X donosi zatvoreni tip vodenog hlađenja pri čemu su vodeni blok i pumpa smješteni na GPU i HMB čipovima te na VRM-u, a radijator i 120 mm Nidec-ov ventilator se nalaze na drugom kraju 40 cm dugih cijevi. Kartica je projektirana tako da prilikom tipičnog gaming scenarija GPU ne prelazi temperaturu od 50°C, a buka je ispod 32 dBA. Mi smo izmjerili maksimalnu temperaturu nakon jednog sata igre od 58°C, a maksimalna se buka kretala na vrlo tihih 39 dB. Ovime je kartica i službeno vrlo tiha, te čak 10-tak dB tiša od konkurentice GTX980 Ti što smo potvrdili vlastitim mjerenjem. Ipak, oklop kartice i radijator su pri tome vrlo topli dan dodir.

amd_r9_fury_x_4

Ono što se nalazi ispod vodenog bloka, tj. Interposer s čipovima je najzanimljiviji dio priče. GPU je masivan i znatno veći od Hawai XT čipa (596 kvadratnih mm), a broji vrlo visokih 4096 stream procesora (shadera). Napravljen je kao i do sada u sazrelom 28 nm proizvodnom procesu od strane TSMC-a. Čip radi na frekvenciji od 1050 MHz pri čemu daje 8.6 TFLOPS-a računske snage (single precision). Ima 256 teksturnih jedinica (tex. fill rate je 268.8 GT/s), 64 ROP-a (pix. fill rate je 67.5 GP/s), te ima 256:1 Z/Stencil kompresiju. HBM memorije je ukupno 4GB, koja s GPU-om priča putem 4096 bitne sabirnice i radi na 500 MHz, odnosno efektivnih 1 Gbps. Zbog velike širine sabirnice propusnost joj je visokih 512 GB/s.

Kartica ima dva 8-pinska konektora za dodatno napajanje pa je tako maksimum koji može povući 375 W. Tipična potrošnja će ipak biti znatno niža na 275 W, a ostatak bi dobro trebao doći prilikom overclockinga. VRM je šest fazni (400 Ampera), a kartica podržava SVI 2 telemetriju i DualBIOS tehnologiju.

Video izlaza su četiri – tri Display Porta 1.2 (MST Hub) i jedan HDMI 1.4a (HDMI 2.0 ostaje čini se za neku drugu priču). Kartica podržava maksimalnih šest monitora u Eyefinity-u, a ostale tehnologije koje podržava su FreeSync, CrossFire, Virtual Super Resolution i Frame rate targeting control. Sa strane API-a tu je podrška za DirectX 12 i Vulkan/Mantle.