AMD Radeon R9 Fury X test

Datum objave 24.06.2015 - Krešimir Matanović

AMD Radeon R9 Fury X - prvi dio

amd_r9_fury_x_1

AMD prošli tjedan u Los Angelesu na E3 sajmu pokazao novu R9 3xx seriju koja nije donijela nikakve bitne novosti u odnosu na R9 2xx seriju, ali su predstavili i ono što je cijeli svijet s nestrpljenjem očekivao, potpuno novu seriju grafičkih kartica sa za sada jednim pripadnikom – R9 Fury X. Fury X donosi potpuno novu tehnologiju izrade, potpuno novi tip memorije, masivni 28 nm grafički procesor i zatvoreni sistem vodenog hlađenja. Fury X je samo 19 cm dugačka kartica a pretendira na mjesto kraljice single chip kartica i cilja direktno na GTX980 Ti. Namijenjena je 4K igranju, podržava Freesync tehnologiju, Mantle (Vulkan) i još mnoštvo toga. Po AMD-u, pred nama je nova era igranja na PC-u jer dolaze igre sa sve većim otvorenim prostorima i sve detaljnijom grafikom, pojavljuju se i novi dodaci kao što su VR headsetovi i UHD (4K) monitori, a tu su i tehnologije poput FreeSynca. Fury X je namijenjena upravo tom novom dobu, te je spremna za VR i 4K gaming. S tehničkog aspekta riječ je o potpuno novom proizvodu koji donosi novi dizajn PCB-a, te Interposer tehnologiju integracije memorije visoke propusnosti na istu pločicu kao i grafičkog procesora. Prije nego krenemo u detaljnu analizu grafičke kartice objasniti ćemo što je to HBM i kako točno funkcionira Interposer. HBM i Interposer tehnologija

 amd_r9_fury_x_11

High Bandwidth Memory (HBM) tehnologija je ključna za daljnji napredak grafičkih kartica, jer će GDDR5 memorija uskoro postati prespora i početi usporavati rast performansi GPU-a. To se dešava zbog njenog prirodnog ulaska u neefikasni dio krivulje odnosa performansi i snage. AMD je ovaj problem predvidio davno, te su još prije sedam godina krenuli s radom koji će rezultirati rješenjem ovoga problema. Uz spomenute limite GDDR-a 5, tu je i problem prostora jer se memorijski čipovi ne smanjuju, a potrebno ih je sve više kako bi se dosegla visoka razina propusnosti, što za sobom povlači više prostora na PCB-u i veće napojne regulatore. Do sada se kod x86 procesora ovaj problem rješavao integracijom - najprije priručne memorije i FPU-a, pa zatim north bridgea (sjeverni most), grafike, south bridgea (južni most) itd. no ovo nije moguće napraviti kada je u pitanju memorija zbog njene veličine i naravno velikog broja čipova koji su potrebni. Ipak, potreba za daljnjom integracijom i dalje postoji, pa tako i DRAM-a te je bilo potrebno pronaći neki novi način.

amd_r9_fury_x_10

Tu uskače Interposer tehnologija, koja DRAM čipove približava GPU jezgri čime se omogućava drastično povećanje širine komunikacijske sabirnice. Uz to, pojednostavljuje se komunikacija i “clocking”, povećava se propusnost po utrošenom Wattu energije i u konačnici se dozvoljava integracija drugačijih tehnologija kao što je naš famozni DRAM. Fiji čip donosi najviše diskretnih jezgri po pakiranju (22), a izrada Interposera je kompliciran proces koji se sastoji od trinaest koraka izrade prema konačnim koracima spajanja jezgri na njega (HBM-a i Fiji-a), te lemljenja BGA spojeva na supstrat što predstavlja finalni korak prije spajanja s PCB-om.

amd_r9_fury_x_12

HBM tehnologija je razvijena za Interposer, a riječ je o novom tipu memorijskih čipova koje je AMD razvio u suradnji sa SK Hynixom s niskom potrošnjom energije i ultra širokom sabirnicom. Takvi su memorijski čipovi posloženi vertikalno jedan na drugi (kao katovi zgrade). Spojeni su novim tipovima veza koje se nazivaju “through-silicon vias” (TSVs) i “μbumps”, koji osim što povezuju DRAM čipove, povezuju i SoC/GPU sa interposerom. Razlike između GDDR5 i HMB-a su najveće u tome što HBM ima 32 puta širu sabirnicu (4096-bita u slučaju Fury X kartice) ali i 7 puta manju brzinu. No svejedno, ovo rezultira propusnošću većom i do 5 puta u korist HBM-a, pri nižem naponu. Po pitanju veličine, 1GB GDDR5 memorije zauzima prostor od 672 mm kvadratna, a 1GB HBM-a samo 35 mm kvadratnih. Drugim riječima PCB prostor koji zauzima memorija na R9 290X kartici je 9900 mm kvadratnih, a na HBM baziranoj kartici bi to iznosilo ispod 4900 mm kvadratnih, što je više od 50% uštede na površini. Ovo naravno rezultira i smanjenjem VRM-a te još ponekih elemenata i kartice će fizički biti vrlo kompaktne. HMB na Fiji čipu radi na brzini od 500 MHz (1000 MHz efektivno) pri naponu od 1.2V, ima propusnost veću od 100GB/s po čipu, te širinu sabirnice 1024 bita po čipu.

AMD Radeon R9 Fury X - drugi dio

amd_r9_fury_x_2

Radeon R9 Fury X kartica je prva u nizu takvih proizvoda i ona je dostupna odmah, a za nadolazeće su razdoblje najavljeni R9 Fury kartica (zračno hlađena, malo slabiji GPU), R9 Nano kartica (još slabiji GPU, zračni hladnjak, 15 cm dužina PCB-a), a na E3 je pokazana i Fury kartica s dva GPU-a. Fury X koji testiramo je dužine 19 cm, a na karticu je montiran i radijator vodenog hlađenja s otprilike 40 cm dugim upletenom gumenim cijevima pa su ukupne dimenzije ipak dosta velike jer u kućištu treba pronaći mjesto za montažu radijatora i njegovog 120 mm ventilatora.

amd_r9_fury_x_3

Dizajn kartice je kako AMD tvrdi industrijski jednostavan, profesionalan, moderan i elegantan. Oklop sadrži nekoliko elemenata koji su napravljeni od lijevanog aluminija i finiširani ili u sjajnom mirror crnom niklu ili tzv. crnom soft-touch-u. Gornju ploču drže četiri hex vijka a AMD je partnerima ostavio slobodu izrade svojih jedinstvenih pokrova po čemu će ipak malo moći personalizirati proizvod, jer će ostatak biti uvijek u referentnom dizajnu (za Fury i Nano će partneri imati potpunu slobodu dizajniranja hladnjaka).

amd_r9_fury_x_6

Fury X donosi i element personalizacije za svakog korisnika pod nazivom GPU Tach. Riječ je o 8 + 1 LED-ici koje su smještene iznad PCIe Power konektora a koje prikazuju trenutno opterećenje kartice. Korisnik može sam odrediti uz pomoć jumpera želi li koristiti ovu funkciju i ako želi da li će LED-ice svijetliti crveno, plavo ili u crveno – plavoj kombinaciji. Uz to, tu su i dvije zelene LED-ice aktivnosti grafičke kartice te Radeon logo na vrhu koji je crveno osvijetljen.

amd_r9_fury_x_5

Fury X donosi zatvoreni tip vodenog hlađenja pri čemu su vodeni blok i pumpa smješteni na GPU i HMB čipovima te na VRM-u, a radijator i 120 mm Nidec-ov ventilator se nalaze na drugom kraju 40 cm dugih cijevi. Kartica je projektirana tako da prilikom tipičnog gaming scenarija GPU ne prelazi temperaturu od 50°C, a buka je ispod 32 dBA. Mi smo izmjerili maksimalnu temperaturu nakon jednog sata igre od 58°C, a maksimalna se buka kretala na vrlo tihih 39 dB. Ovime je kartica i službeno vrlo tiha, te čak 10-tak dB tiša od konkurentice GTX980 Ti što smo potvrdili vlastitim mjerenjem. Ipak, oklop kartice i radijator su pri tome vrlo topli dan dodir.

amd_r9_fury_x_4

Ono što se nalazi ispod vodenog bloka, tj. Interposer s čipovima je najzanimljiviji dio priče. GPU je masivan i znatno veći od Hawai XT čipa (596 kvadratnih mm), a broji vrlo visokih 4096 stream procesora (shadera). Napravljen je kao i do sada u sazrelom 28 nm proizvodnom procesu od strane TSMC-a. Čip radi na frekvenciji od 1050 MHz pri čemu daje 8.6 TFLOPS-a računske snage (single precision). Ima 256 teksturnih jedinica (tex. fill rate je 268.8 GT/s), 64 ROP-a (pix. fill rate je 67.5 GP/s), te ima 256:1 Z/Stencil kompresiju. HBM memorije je ukupno 4GB, koja s GPU-om priča putem 4096 bitne sabirnice i radi na 500 MHz, odnosno efektivnih 1 Gbps. Zbog velike širine sabirnice propusnost joj je visokih 512 GB/s. Kartica ima dva 8-pinska konektora za dodatno napajanje pa je tako maksimum koji može povući 375 W. Tipična potrošnja će ipak biti znatno niža na 275 W, a ostatak bi dobro trebao doći prilikom overclockinga. VRM je šest fazni (400 Ampera), a kartica podržava SVI 2 telemetriju i DualBIOS tehnologiju. Video izlaza su četiri – tri Display Porta 1.2 (MST Hub) i jedan HDMI 1.4a (HDMI 2.0 ostaje čini se za neku drugu priču). Kartica podržava maksimalnih šest monitora u Eyefinity-u, a ostale tehnologije koje podržava su FreeSync, CrossFire, Virtual Super Resolution i Frame rate targeting control. Sa strane API-a tu je podrška za DirectX 12 i Vulkan/Mantle.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus Rampage IV Extreme
Procesor(i) Intel Core i7 3960X @ 4.5GHz
Memorija 4x 4GB DDR3 G.Skill @ 1866MHz
Grafičke kartice AMD Radeon R9 Fury X;Catalyst 15.15 Beta
Zvučna kartica On Board
Napajanje SuperFlower Leadex Platinum 1200W
SSD Corsair Neutron XT 480GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1
DirectX verzija 11
3DMark 2013, Firestrike
Bioshock Infinite In game benchmark, DX11
Hitman Absolution Very High
Tomb Raider Ultimate
Company of Heroes 2 In game benchmark
Thief In game benchmark, max. details
Sniper Elite III In game benchmark, max. details
Civilization: Beyond Earth In game benchmark, max. details
Alien Isolation In game benchmark, max. details
  Način testiranja

amd_r9_fury_x_7

Naš standardni test sistem je baziran na Asusovoj Rampage IV Extreme ploči, Intelovom i7-3960X procesoru i ukupno 16GB (4x 4GB) G.Skillove radne memorije brzine 1866MHz. Testovi i benchmarci su isti kao i kod recenzije Nvidia GTX980 Ti kartice. Testirali smo na 2560x1440 rezoluciji na Dellovom U2713HM, dok smo model U2412Mb koristili za Virtual Super Resolution testove u 3840 x 2400 rezoluciji.

amd_r9_fury_x_8

Test overclockinga smo napravili kroz nekoliko naslova, a rezultate smo stavili u zajedničke grafove sa GTX980 Ti. Napravili smo i testove zagrijavanja te potrošnje kroz nekoliko naslova, a kao i uvijek mjerena je potrošnja cijelog sistema. Vrijednosti buke koju navodimo u članku smo dobili mjerenjem uz pomoć Nexus 4 smartphonea (Android 5.1.1) i SoundMeter aplikacije.   Overclocking

amd_r9_fury_x_9

Karticu smo dodatno overclockirali putem Catalyst kontrolnog centra a maksimum koji smo izvukli iz GPU-a je bilo 8% povećanje takta pri 25% povećanju snage što je iznosilo 1141 MHz. Memoriju nije moguće dodatno overclockirati, pa ni porast performansi nije bio sjajan.

Rezultati testova - prvi dio

[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark Firestrike" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, AMD Radeon R9 Fury X,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Nvidia GTX980,Sapphire Tri-X R9 290X 4GB OC, MSI R9 290X Lightning,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB, ASUS GTX780Ti DCU II,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,AMD Radeon R9 290X,Nvidia GTX780 Ti,AMD Radeon R9 290, Asus GTX780 STRIX OC,ASUS GTX780 DCU II OC" values="16603,14731,13967,12448,11903,11465,11363,11050,10867,10760,10632,10584,10567,10555,10190,9931,9923,9303,9268,8640" colors="blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] Ako se po 3DMark-u dan poznaje, i ostatak testova će biti nešto slabiji od GTX980 Ti kartice. No, ipak ćemo se uvjeriti prije konačnih zaključaka. [ichart headers="ID, FPS" title="Alien Isolation (2560 x 1440 @ Ultra, FXAA)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, AMD Radeon R9 Fury X,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI" values="153.79,122.58,114.91,106.58,98.27,87.22,84.25,83.61,79.40" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] I u Alienu je Fury X na otprilike pola puta između GTX980 Ti i GTX980, a u odnosu na R9 290X Tri-X je čak 37.5% brža. [ichart headers="ID, FPS" title="Bioshock Infinite (2560 @ 1440 @ Ultra w. DDOF)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti, AMD Radeon R9 Fury X,ASUS Matrix Platinum GTX980,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,MSI GTX980 Gaming 4G,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,ASUS MARS 760, Nvidia GTX980,MSI R9 290X Lightning,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Asus GTX780 STRIX OC,Sapphire R9 290X 4GB OC,2x PowerColor R9 270 @ CFX,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB, AMD Radeon R9 290X,Sapphire R9 290 Tri-X,Nvidia GTX780,AMD Radeon R9 290" values="119.51,100.99,99.15,83.98,83.06,82.38,80.49,79.40,78.83,78.19,74.30,73.17,71.73,68.29,67.85,65.29,63.43,62.47,60.02,59.73,59.19,58.34" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] Fury X je vrlo blizu GTX 980 Ti kartici, i dosta je brža od GTX980. Od prve sljedeće 290X (Lightning) je brža za otprilike 33.5%. [ichart headers="ID, FPS" title="Civilization: Earth Beyond (2560 x 1440 @ Ultra, 8xAA)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX980 Ti, AMD R9 295X2,AMD Radeon R9 Fury X,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB @ Mantle,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB @ Mantle, Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB" values="111.89,111.63,106.39,99.12,93.57,88.61,78.96,72.849,69.55,63.127,58.52" colors="blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Ovdje je Fury X za oko 7 FPS-a brža od GTX980 Platinum i dosta sporija od GTX980 Ti. Od najbiže joj 290X kartice brža je čak za 46% - izvrsno. [ichart headers="ID, FPS" title="Company of Heroes 2 (2560 @ 1440 @ Maximum Details, AA medium)" htitle="FPS" labels="Nvidia GTX980 Ti, AMD Radeon R9 Fury X,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI R9 290X Lightning,MSI GTX980 Gaming 4G,Sapphire R9 290X 4GB OC, Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB, Nvidia GTX980,Gigabyte GTX970 Gaming G1,ASUS GTX780Ti DCU II,Gainward GTX970 Phantom,Sapphire R9 290 Tri-X,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti, AMD R9 295X2,Asus GTX780 STRIX OC,Sapphire R9 280X Toxic" values="56.94,53.53,48.81,48.12,47.40,47.11,46.29,45.51,42.73,42.28,41.93,41.78,41.54,41.38,40.80,35.1,34.4" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] Fury X ponovno ne zaostaje puno za GTX980 Ti, ali nije ni puno brža od R9 290X Lightning kartice - samo 11%. [ichart headers="ID, FPS" title="Dirt: Rally (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="AMD Radeon R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti,AMD Radeon R9 Fury X,Sapphire R9 290X Tri-X" values="110.36,90.70,84.03,71.54" colors="blue,blue,orange,blue" height="300" min="0"] U novom Dirt Rally-u je ponovno ispod GTX980 Ti, a ispred 290X vodi za oko 17.5%.

Rezultati testova - drugi dio

[ichart headers="ID, FPS" title="Hitman Absolution (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,AMD Radeon R9 Fury X,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire R9 290X 4GB OC,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,MSI R9 290X Lightning,Sapphire Vapor-X R9 290X 8GB,AMD Radeon R9 290X,ASUS GTX780Ti DCU II,ASUS MARS 760,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Nvidia GTX980, Asus GTX780 STRIX OC,Nvidia GTX780,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1" values="92.14,68.97,61.98,57.79,55.72,55.42,55.09,53.39,53.35,52.38,52.22,48.61,47.39,46.43,45.66,44.55,42.25,40.40,39.40" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Prvi test (u nizu od tri), u kojem je Fury X brža od GTX980 Ti, i to dosta. Ok, Hitman Absolution je nešto stariji naslov, no lako moguće da će ovakva situacija biti i u novom Sniperu. U odnosu na prvu sljedeću R9 290X brža je za oko 19%. [ichart headers="ID, FPS" title="Sniper Elite 3 (2560 @ 1440 @ Ultra)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,AMD Radeon R9 Fury X,Nvidia GTX980 Ti, ASUS Matrix Platinum GTX980,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,MSI GTX980 Gaming 4G,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,Sapphire R9 290X 4GB OC,Sapphire R9 290X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB" values="182.8,145.6,144.5,116.6,114.9,110.3,93.6,92.1,91.2,89.5,88.9" colors="blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Mrvicu brža, no ipak brža od GTX980 Ti. Prva sljedeća R9 290X je daaaaleko ispod i Fury X je od nje brža za čak 60%. [ichart headers="ID, FPS" title="Thief (2560 @ 1440 @ Very High, 16xAF)" htitle="FPS" labels="AMD R9 295X2,AMD Radeon R9 Fury X,Nvidia GTX980 Ti, ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,Sapphire R9 290X 4GB OC,Sapphire R9 290X 8GB,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GTX980,Gainward GTX970 Phantom,Gigabyte GTX970 Gaming G1,AMD Radeon R9 290, Asus GTX780 STRIX OC" values="81.4,71.6,69.2,57.6,57.0,56.4,54.8,52.5,52.1,51,50.1,48.6,48.5,44.1,41.8" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Ponovno lagana pobjeda za Fury X nad GTX980 Ti, pri čemu je od prve 290X brža za  27%. VSR testovi

S obzirom da pri "ruci" nismo imali 4K monitor odlučili smo isprobati VSR tehnologiju (Virtal Super Resolution). Nismo imali 1080p monitor koji bi nam dao skalirati na 3840 x 2160, već smo koristili 1920 x 1200 koji je skalirao na 3840 x 2400. AMD tvrdi kako nema razlike između VSR-a i pravog 4K monitora pa ćemo im vjerovati na riječ, barem dok ne nabavimo 4K monitor. U ovom prvom naslovu vidimo vrlo visoki i sasvim igriv frame rate. Inače, postavke igre su bile na Ultra, a Advanced Blending koji jako "ubija" framerate nismo palili.

I Sniper Elite III donosi poprilično dobru igrivost na visokim rezolucijama. Da, Fury X je prava 4K kartica.

Thief pokazuje nešto nižu igrivost u odnosu na prethodna dva naslova (doduše minimalni broj sličica u sekundi ne pada ispod 30), pa je za savršenu igrivost ipak potrebno smanjiti pokoji detalj ili AA filter koji ionako nije od prevelike koristi pri 4K.

Rezultati testova - treći dio

Overclocking [ichart headers="ID, Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="Nvidia GTX980 Ti @ OC,AMD Radeon R9 Fury X @ OC,Nvidia GTX980 Ti,AMD Radeon R9 Fury X" values="15656,14820,14731,13967" colors="red,orange,blue,green" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Alien Isolation" htitle="2560 x 1440 @ Max.Details, 4x AA (FPS)" labels="Nvidia GTX980 Ti @ OC,Nvidia GTX980 Ti,AMD Radeon R9 Fury X @ OC,AMD Radeon R9 Fury X" values="133.03,122.58,120.25,114.91" colors="red,blue,orange,green" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Bioshock Infinite" htitle="2560x1440 @ Ultra w. DDOF (FPS)" labels="Nvidia GTX980 Ti @ OC,AMD Radeon R9 Fury X @ OC,Nvidia GTX980 Ti,AMD Radeon R9 Fury X" values="110.64,102.97,100.99,99.15" colors="red,orange,blue,green" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Thief" htitle="2560 @ 1440 @ Very High, 16xAF" labels="Nvidia GTX980 Ti @ OC,AMD Radeon R9 Fury X @ OC,AMD Radeon R9 Fury X,Nvidia GTX980 Ti" values="76.8,75.4,71.6,68.2" colors="red,orange,green,blue" height="200"] Usporedba ovih rezultata je ono što je i najveća mana Fury X kartica. GTX980 Ti donosi jednostavno predobar OC potencijal i performanse joj znatno bolje rastu od onih kod Fury X (osim u zadnjem testu gdje je Fury X ionako brža u startu pa se pri OC-u kako tak drži). [ichart headers="ID, Reuslt" title="BasemarkCL v1.1" htitle="Score" labels="AMD Radeon R9 Fury X,AMD Radeon R9 295X2,Nvidia GTX980 Ti,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti" values="532.381,428.032,342.477,198.372" colors="orange,blue,blue,blue" height="400" min="0"] Fury X ovdje jednostavno rastura pa je s lakoćom debelo ostavila i R9 295X, a o GTX980 Ti ne moramo ni pričati. [ichart headers="ID, Reuslt" title="Luxmark v2.0" htitle="Result" labels="AMD Radeon R9 295X2,ASUS GTX780Ti DCU II @ SLI,Nvidia GTX980 Ti,AMD Radeon R9 Fury X,AMD R9 290X,AMD R9 290,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II" values="2993,2695,2228,1730,1505,1367,1360,1335" colors="blue,blue,blue,yellow,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Luxmark ipak ne donosi drastičan porast performansi i ovaj RayTrace benchmark nije pretjerano impresioniran sa Fury X karticom.

Rezultati testova - četvrti dio

[ichart headers="ID, dB" title="Buka" htitle="dB" labels="AMD Radeon R9 Fury X,Gainward GTX970 Phantom,MSI GTX980 Gaming 4G,Asus GTX780 STRIX OC,Gigabyte GTX970 Gaming G1,MSI R9 290X Lightning,ASUS Matrix Platinum GTX980,Nvidia GTX780,Nvidia GTX780 Ti,Asus GTX680 DCUII,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Nvidia GeForce GTX980,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,AMD Radeon R9 290X @ Uber,AMD Radeon R9 290 @ Uber,ASUS GTX780Ti DCU II,Nvidia GTX980 Ti,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,ASUS MARS 760,AMD R9 295X2" values="39,44,44,45,45,45,46,47,47,48,48,48,48,48,49,49,49,49,49,51,53" colors="green,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] R9 Fury X je iznimno tiha kartica i zapravo je najtiša hig end kartica koju smo ikada imali prilike (ne)čuti. Osim povremenog i ne prebučnog "coil whine-a" i udaljenog huka ventilatora ništa ne narušava gamerov mir. [ichart headers="ID, W" title="Potrošnja" htitle="W" labels="Nvidia GTX980,Gigabyte GTX970 Gaming G1,MSI GTX980 Gaming 4G,Gainward GTX970 Phantom,ASUS Matrix Platinum GTX980,Nvidia GTX780,Gigabyte GTX960 G1 @ SLI,Nvidia GTX980 Ti,Asus GTX780 STRIX OC,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,ASUS GTX780Ti DCU II,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,MSI R9 290X Lightning,AMD Radeon R9 290,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,AMD Radeon R9 290X,AMD Radeon R9 Fury X,2x PowerColor R9 270 @ CFX,AMD R9 295X2" values="375,383,394,400,412,427,440,465,495,497,499,500,501,502,502,503,508,521,541,733" colors="purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,red,purple,purple" height="600" min="0"] Potrošnja čitavog sistema je nešto viša od očekivanja, i nešto je iznad 290X modela. [ichart headers="ID, °C" title="Zagrijavanje" htitle="°C" labels="AMD Radeon R9 Fury X,Gigabyte GTX970 Gaming G1,ASUS GTX780 DCU II OC,AMD R9 295X2,ASUS Matrix Platinum GTX980,MSI GTX980 Gaming 4G,MSI R9 290X Lightning,Sapphire R9 290X Vapor-X 4GB OC,Asus GTX780 STRIX OC,Gigabyte GTX580 SOC,MSI GTX770 TwinFrozr,Gigabyte GTX770 OC,Sapphire R9 290X Vapor-X 8GB,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB @ OC,Sapphire R9 290X Tri-X 8GB,ASUS Matrix Platinum GTX780Ti,Gainward GTX970 Phantom,Sapphire R9 290 Tri-X,Nvidia GTX980,Nvidia GTX980 Ti,Nvidia GTX780 Ti,ASUS MARS 760,AMD Radeon R9 290,AMD Radeon R9 290X" values="58,60,62,63,64,68,69,70,71,71,71,71,71,72,75,75,75,80,83,84,93,94,95" colors="purple,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] Rashladni je sistem vrlo učinkovit i maksimalna temperatura čipa je za pohvalu. No, moramo reći kako se pritom oklop i radijator jao zagrijavaju pa ne bi bilo loše ručno malo podići okretaje ventilatora kako bi toplina brže izlazila iz radijatora, a malo više buke bi se ionako lako pretrpjelo.

Zaključak

Fury X je svakako tehnološki vrlo zanimljiv proizvod, jer je prvi svoje vrste i nakon dugo vremena velika promjena u svijetu grafike. Ovdje naravno mislimo na Interposer tehnologiju koja je omogućila korištenje high bandwidth memorije. Fiji čip je sam po sebi impresivan jer je donio veliko povećanje broja shadera, no i dalje je to GCN arhitektura kakvu poznamo iz Hawaii čipova. Ono što oduševljava je ogroman napredak u performansama u odnosu na R9 290X modele a sada možemo reći i kako je AMD nakon nekog vremena kaskanja konačno dostigao glavnog konkurenta pa sada dijele titulu najbrže single chip kartice na tržištu. Je GTX980 Ti u više naslova brža i ima puno bolji OC potencijal, ali zbog toga što ju Fury X ipak dostiže, a k tome je i tiša pa možemo govoriti o izjednačenju. Da stvari budu zanimljivije, obje su se kartice pojavile u istom mjesecu. Eh da, preporučena cijena je 649 USD, baš kao i za GTX980 Ti. Fury X definitivno otvara novo poglavlje u svijetu grafičkih kartica, poglavlje koje donosi realističnije igre, visoke rezolucije i virtualnu stvarnost. Sada nestrpljivo očekujemo R9 Fury i R9 Nano, brzo će ta jesen.